Cum ne hotaram asupra unui nume?

Options Cum ne hotaram asupra unui nume?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Sunday, August 31, 2008 5:40 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22712
Mie mi-a placut enorm numele de Alessandra de cum l-am auzit.Mi se pare asa de melodios si de elegant.Asa ca de cum am ramas insarcinata , am decis: fetita mea - pentru ca eram sigura ca va fi o fetita - se va numi alessandra.
sotul nu a fost de acord de la inceput.avea el in minte numele unor foste.Dar cine se poate opune lacrimilor unei gravide?
TeosOf
Postat: Sunday, August 31, 2008 6:35 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Bereea, hai ca esti tare cu numele fostelor. I-as fi spus ca daca-i baiat pun si eu unul dintre numele fostilor si vreo cateva zile numai despre numele fostilor as fi vorbit, sa-i piara cheful sa se mai gandeasca la numele fostelor, cel putin in prezenta mea.
bereea
Postat: Sunday, August 31, 2008 6:43 PM

Ai dreptate, numai ca eu am doar un singur fost.Oricum, daca a facut greseala sa-mi povesteasca despre ele, nu va reusi in veci sa puna numele uneia dintre ele copilului meu.
TeosOf
Postat: Sunday, August 31, 2008 6:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
bereea wrote:
Ai dreptate, numai ca eu am doar un singur fost.Oricum, daca a facut greseala sa-mi povesteasca despre ele, nu va reusi in veci sa puna numele uneia dintre ele copilului meu.

Ii inventai pe ceilalti. E bine sa tratezi totul cu umor, decat sa te superi pt orice gafa. Barbatii apreciaza lucrul acesta, chiar daca nu o recunosc pe fata.computerlove
bereea
Postat: Sunday, August 31, 2008 7:02 PM

Mai am timp inca pentru numele de baiat , inca nu ma gandesc la al doilea.ras

De ce ar trebui sa ma deranjeze ceva ce s-a petrecut inainte de a fi cu mine?dimpotriva , ma distreaza povestirile lui.Dar totul pana la nume
anda alexandra
Postat: Wednesday, October 8, 2008 2:23 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
la noi a fost ceva usor alecere numelui.cate ceva de la toata lume sa nu se supere nimeni.
cristian de la tati
ionut de la nasu de botez
alexandru de la mami
adrianayo2003
Postat: Wednesday, October 8, 2008 4:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/17/2007
Postari: 1368
Locatia: Bucuresti
Anda newclap
Eu nu am vrut nume de la nasu, nu mi-a placut numele ales de sotul meu si nici lui numele ales de mine.
Asa ca am cazut de acord boxing cu Alexandru.
sarutza
Postat: Saturday, November 15, 2008 5:07 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
intotdeauna mi-am dorit o fetiza si cand am avut-o..bucurie mare (pt ca pe perioada sarcinii toate colegele si constintele imi spuneau ca o sa am baiat, pana si la ecograf la 30 de sapt.mi-a spus ca o sa fie baiat)si..pt.ca a fost atat de dorita si frumoasa cel mai potrivit nume a fost SARA(printzesa in lb.ebraica):923:
petro
Postat: Sunday, December 14, 2008 7:24 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Ei, cum de n-am vazut topicul asta pana acum? Pe Darius trebuia sa-l cheme Paul Adrian sau Eric Paul. Paul, pentru ca pe bunicul meu l-a chemat Petru. A murit inainte sa aflu ca sunt insarcinata cu o luna. Un soc teribil pentru mine care plang si cand moare bunica vecinului din scara de lannga noi. Am o superstitie, un nou nascut sa nu poarte nume de mort, asa ca ramanea Pavel->Paul in amintirea bunicului. Asta a fost pana am ajuns la problemele din luna a sasea. S-a intamplat ceva asemanator Danei (danamaria): rugaciuni si promisiuni la Sf. Maria si nu numai. Daca v-a fi copilul sanatos "Il voi face om mare". Si l-am facut hohot. Asa ca a ramas Darius, iar sotul a zis Cristian pentru ca toata nebunia respectiva l-a adus mai aproape de Christ. Probabil daca voi mai avea un copil il va chema Paul sau Paula. Who knows!?
Ana
Postat: Sunday, December 14, 2008 7:40 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
ce imi place ERIC PAUL e super numele....pupici pupici
alinus
Postat: Monday, December 15, 2008 1:01 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2008
Postari: 869
Locatia: Italia
Eu cred ca am fost cea mai nehotarata mama in privinta alegerii numelui. Am vrut sa-l cheme ba Alexandru,ba Andrei, ba Matei, ba Lucian, ba Luca... o multime de nume. Pur si simplu nu ne puteam hotari.In urma cu vreo luna vorbeam pe net cu o pustoaica si am intrebat-o ce nume de baieti ii plac ei si mi-a spus ca e innebunita dupa numele de David. M-am uitat la sot si sotul la mine si am zis amandoi odata David Gabriel. Uite asa o sa-l cheme pe bebeul nostru! Cam ciudata povestea cu alegerea numelui dar asta e! Eu ma asteptam sa primesc vreun semn, ceva, poate sa visez cum o sa-l cheme pe bebeu, in schimb uitati si voi cum ne-am decis!coeur coeur
Anca
Postat: Tuesday, December 16, 2008 12:03 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/26/2006
Postari: 291
Locatia: Arad
La alegerea numelui ptr gaza mea am tinut neaparat de niste criterii. Majoritatea sunt citite prin revistute sau forumuri, iar unele sunt pur si simplu fixuri de-ale mele, dar oricum, m-au ajutat ca linie generala, am mai restrans cat de cat "oferta".
Pentru ca in scoala de obicei sau in viata de zi cu zi am auzit mereu combinatii de nume care m-au "jenat" auditiv, sau m-au amuzat sau uneori m-am gandit cu mila la copilul care a fost inzestrat cu asa nume, am incercat sa nu repet greseala si sa respect pe cat posibil numele ce imi va fi cel mai drag.
Am tinut cont:
* sa nu rimeze cu numele de familie (si in cazuri particulare sa nu creeze cacofonie cu el)
* sa fie usor de pronuntat, si de mici si de mari, si de el insusi cand incepe a vorbi
* pe cat posibil international, dar nu iesit din comun, pompos si nici "telenovelistic"
* sa fie un singur nume, cum de altfel spune si credinta ortodoxa (ma bucur, de exemplu, ca si eu si fratele meu avem doar un prenume si tot timpul am fost de principiu ca al doilea nu este folosit decat in acte oficiale, unde de multe ori nu-ti ajung spatiile de completat si oricum nu te striga nimeni cu ambele prenume, nu am auzit decat in filme asa ceva)
* sa fie scurt, ptr ca avem nume destul de lung de familie (7 caractere) si daca era prea lung sigur aveam tendinta de a-l transforma rapid in diminutiv si atunci numele ramanea de decor in certificatul de nastere
* sa nu suporte usor diminutive, sa nu fie el insusi un diminutiv dulcegaros (ma amuzam repetand numele copilului meu in diferite ipostaze, iar la cea de mos... sau nenea... ma bufnea instantaneu rasul, ptr ca vrem sau nu, bebele nu o sa ramana puiut forever, decat ptr noi, poate)
* sa nu fie "hitul" anului, adica la moda, ca mi-a ajuns ca la gradi eram trei Anca din 15 copii, si nu stiam niciodata pe cine striga si era nevoie de "etichete", pe care eu nu le suport
Cam astea mi le aduc aminte, dar am mai avut un fix cu litera "r" pe care nu am dorit-o sub nici o forma in nume, fix care m-a costat destul de mult, ca era sa nasc si nu aveam nume la copil (prietenii se refereau la el cu "1", disperati ca ma codesc atat). Recunosc ca am avut tendinta de a pronunta si nume foarte la moda, dar am renuntat usor ptr ca mai mereu descopeream cate un tiz in apropiere si vroiam sa fie mai original. Mi-am mai amintit o chestie legata de nume, nu as fi putut sa ii pun numele unei persoane care imi e antipatica, fie ca o cunosc personal sau nu.
Si tot ca o ciudatenie e si faptul ca, de fapt, copilul meu are doo prenume in certificat, pentru ca l-am nascut in seara de Florii si dr careia ii datorez minunea a meritat acest mic "accesoriu", dar sper ca la urmatorii copii sa ramana asa cum am stabilit sic.
Kiki
Postat: Tuesday, December 16, 2008 7:55 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
alinus wrote:
... M-am uitat la sot si sotul la mine si am zis amandoi odata David Gabriel. Uite asa o sa-l cheme pe bebeul nostru! Cam ciudata povestea cu alegerea numelui dar asta e! Eu ma asteptam sa primesc vreun semn, ceva, poate sa visez cum o sa-l cheme pe bebeu, in schimb uitati si voi cum ne-am decis!coeur coeur

E frumos numele sic
danamaria
Postat: Tuesday, December 16, 2008 10:40 AM

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
anca, scuze daca mi-a scapat, dar ce nume ai ales pina la urma?pupici
fdianamaria
Postat: Tuesday, December 16, 2008 10:44 AM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
La Glad a fost cel mai simplu. Mi-am dorit mereu ca pe primul meu baiat sa-l cheme GLAD, asa ca asta nu s-a putut negocia deloc. Oricum si sotului ii placea, asa ca a fost ok. Apoi a venit jumatatea mea cu propunerea sa-i spunem si Helmut, ca sa duca mai departe numele. Dar ca sa fie si un prenume de sfant sa-l protejeze, am ajuns la 3 prenume din care Helmut si Ioan sunt si in amintirea celor doi bunici ai lui (Ioan a fost tata si Helmut e socru-meu ). Ordinea a fost usor de gasit, pentru ca Glad e pentru noi G.H.I.D - ul nostru in viata (Glad Helmut Ioan Duckadam)
Acum, la fetita a fost extrem de greu de ales. Dupa cum bine stiti am stat luni in sir pana sa ne decidem. Mie imi placea mult Elena, dar sotului nu prea. Aveam si al doilea nume Ingrid sau Ivonne, dar nici unul din astea nu a trecut de votul rudelor apropiate. Asa ca a trebuit sa renunt. Combinatia finala: Elena Maria mi-a venit intr-o noapte, pe cand studiam tavanul din cauza agitatiei din burtica. Maria sunt si eu si bunica mea... Bineinteles ca al meu sot nu a fost de acord pana nu s-a documentat temeinic pe baza numelui Elena (mai ales ca la Glad stia din istorie ca e cu rasunet si e pur romanesc). Asa ca, atunci cand a dat de vestita Elena a Troiei, de Elena, mama imparatului Constantin cel Mare, regina Elena etc, s-a convins singur ca e o alegere buna. yes
Cel mai greu va fi daca voi mai face o fata...la baiat ar mai fi o alternativa poate.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed