Cum l-ati invatat pe bebe sa doarma singur?

Options Cum l-ati invatat pe bebe sa doarma singur?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
roxinthya
Postat: Wednesday, September 26, 2012 12:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7189
Locatia: Bucuresti
eu am alta problema cu Petru - nu doarme ziua!!banghead banghead banghead decat daca il pun in leaganul electric si nu vreau sa il pun prea des ca cica nu e bine sa fie leganat mult timp.Mai doarme daca il scot afara si nu pot sa stau toata ziua afara. In casa adoarme la tzitzi iar daca il pun jos imediat se trezeste sau il mai alaptez culcat si ma ridic usor de langa el si asa bate recordul cu 10 minute - f rar o ora.banghead banghead banghead
Noaptea il pun in patutz la el si doarme mai bine - prima parte a noptzii vreo 3 - 4 ore dupa care se trezeste la 2 ore. A avut si vreo 3 zile in care incepuse sa se trezeasca doar o data pe noapte la 4 - 5 dimineatza dar n-a durat mult.sorry1
In rsorry1 st ia bine in greutate dar pur si simplu nu stiu ce tactici sa mai adopt sa doarma singur sau cum zicea Shirel sa il invat sa se adoarma singur.
Am incercat cu suzeta - o scuipa, infasat la manutze, cu muzica, cu zgomot , fara zgomot, in pat la noi, in pat la el. Problema e ca chiar daca nu doarme nu sta nici fara sa planga decat vreo 20-30 minute!
Cred ca ajung la nebuni!alcool alcool chitara chitara disputa1 rambo banghead
ingerash
Postat: Wednesday, September 26, 2012 2:04 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
Roxintya,depinde de copil,de personalitatea lui,nevoile lui...si David dormea in carut cat ieseam pe afara,cum intram pe usa gata era cu ochi marihohot si se adoarme singurel si nu am facut mare lucru pentru asta,asa e el,mai independent,ii place sa exploreze singur cartile,jucariile,de acum si salonul si bucataria cu premergatorul....Ionut trebuia mereu tinut in brate ori de manuta,mereu se temea de ceva,plangea in patut,trebuia sa-l adorm pe picioarele mele,leganat apoi sa-l pun in patut...Madalina o alintatura;ii placea dezmierdata,pupacita,lipicioasa;nici nu vroia sa stea in patutul ei,parca avea arici sub ea,asa ca a dormit cu noi in pat pana pe la 2 ani....
Probabil Petru are crampepupici
Adina
Postat: Wednesday, September 26, 2012 4:22 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Roxy incearca sa il obosesti mai tare si poate pica rupt. Fica-mea si acuma comenteaza si se jeleste cand o pun in patut la nani dar daca o are pe suzy si paturica pe picioare pana la urma adoarme. Eu am aplicat un tratament cam spartan: am impartit ziua si am facut 2 reprize de somn, una la 12 si alta la 17:30 si am insistat zilnic sa o pun in patut la orele astea. Am facut un pic mai intuneric in camera si, pana la urma s-a obisnuit. A fost groaznic pentru mine sa rezist la plansete dar acuma sunt linistita cam 3 ore pe zi. Pentru crampe si colici noi am folosit Espumisan cu foarte mare succes. Ah! si te-ai gandit ca poate trebuie sa i dai ceva supliment seara ca sa i ajunga pana dimineata? Ma gandesc ca se trezeste de foame, nu?uff
oanamaria
Postat: Wednesday, September 26, 2012 9:02 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20812
Locatia: Pitesti
Si eu pe aici cu ..probleme si dileme.
Iulia adoarme foarte greu sera de cateva zile bune -mai exact iii fac baita+masaj,tzitzi si apoi cand o pun in pat incepe sa urle si urla nimic nu o linisteste,o iau ,o mai plimb cand eu cand Sorin ,apoi iar la tzitzi suge -adoarme cand s-o pun in pat iar urlete de neopprit si o iau de la capat si toata operatiunea dureaza vrei 1-2ore de cadem lati apoi .hohot
Partea buna este ca adoarme si doarme pna la 6-7dimineata ,apoi suge si doarme cate 5-6ore ,cam pana pe la 12-13 cand suge mai sta putin si mai doarme 1ora ,si de pe la 16 pana la 21 mai doarme -daca doarme juma de ora in balansoar ,deci de la 16 la 21 stau cu ea de gat .Ce ziceti voi de gagicuta mea ?!
bulibuli
Postat: Wednesday, September 26, 2012 9:38 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
Nu stiu ce sa zic, si al meu a avut o perioada pe la 2-3 luni cand nu dormea mai deloc ziua, dar noaptea dormea neintors, cu maxim o trezire pe noapte pt tzitzi.. Nu am incercat sa-i fac program de somn, ma jucam cu el pe saturate si cand avea el chef mai atipea cate putin.. pana la urma tot singur si-a facut programul, si acum doarme la pranz cam 2-3 ore.. iar in restul zilei cate putintel, ba in carut, ba dupa tzitzi..

Oana, al meu facea asa cand avea colicutze.. parca era setat: 1-2 ore seara era suparici plans si nu reusea sa adoarma..
roxinthya
Postat: Thursday, September 27, 2012 7:27 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7189
Locatia: Bucuresti
Oana ce sa zic? Tu parca stai un pic mai bine decat mine. Poate o avea colici vorba lui Buli.
oanamaria
Postat: Thursday, September 27, 2012 7:52 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20812
Locatia: Pitesti
Sa fie d ela colicute?Chiar ca de cateva zile nu i-am mai dat Bonisan ca am zis ca e ok -o sa-i dau iar de azi.
Roxi eu zic ca stau mult mai bine ca doarme toata noptea dusa-azi s-a trezit la 7dim a papat repede si apoi nani sa vedem pana cand ,ieri de exemplu s-a trezit la 13 si 30.ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed