Cum l-ati invatat pe bebe sa doarma singur?

Options Cum l-ati invatat pe bebe sa doarma singur?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxie
Postat: Wednesday, July 25, 2012 12:38 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
La noi au dormit amandoi in patuturile lor inca de bebei, dar in aceeasi camera aveam si noi patul nostru. De adormit adormeau singuri, in patut din prima, nu intai in brate sau in patul nostru si mutati dupa ce adorm. Din 2009 (deci la 2 ani Mihnea si 3 Denisa le-am facut camera lor iar noi ne-am mutat in living pe canapea.
ingerash
Postat: Wednesday, July 25, 2012 7:01 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27670
Locatia: u.k.
Mai greu a fost cu Ionut si Madalina ca locuiam intr-o camera;Madalina o alintatura lipicioasa si cu spasmul hohotului de plans....,David e cu noi in camera,in patut,singur se adoarme cu niste conditiihohot sa ii dai lapte inainte si suzetasic copilul asta mi-a spulberat toate temerilecoeur
bulibuli
Postat: Wednesday, August 29, 2012 3:34 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
Avem mai bine de o saptamana de cand bb doarme in camera lui yes A plans vreo 2 zile plans ... mami, ca bb n-a avut nicio treaba. Ii place si doarme f bine toata noaptea in camera lui. Inca mai stau cu inima stransa si simt uneori ca ar trebui sa-l iau inapoi, dar... ma obisnuiesc eu. Ma incalzeste gandul ca pot oricand sa-l mut inapoi daca vreau, imi zic in fiecare zi asta si seara il culc tot acolo. Ziua suntem nedespartiti. Noaptea el oricum dormea si nu mai "relationam" prea mult pana dimineata. Si acum mai trec pe la el sa vad ce face, dar era mai usor cand era langa mine.. una doua eram cu mana pe el, la primul sunet/fosnet. ras

Pt bb, cred ca la 5 luni jumate - 6 e numai bine, pt mami.. niciodata hohot
S.ELENA
Postat: Thursday, August 30, 2012 5:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Bravo Bibi!!!!bravo bravo Mami, lasa flacaul mai independent, nu-l mai tine atat de legat de tine, ii va prinde mai bine cand va mai creste!!!!!pupici iloveyou
oanamaria
Postat: Tuesday, September 18, 2012 1:35 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20812
Locatia: Pitesti
Felicitari Buli !
Eu inca dorm cu Iulia langa mine si tot aman momentul cand o voi muta la ea in patutz ,voi dormi cu ea in camera ,dar ea in patutul ei .
Mi-e asa de draga si uneori ma trezesc noptea si satu si o privesc si ma bucur de mutriutele ei dulci si nu =mi pre vine inca s-o mut in patutul ei .
mamiemi
Postat: Tuesday, September 18, 2012 10:21 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1465
Locatia: Craiova
Eu nu stiu daca e de felicitat...

Pareea mea e ca locul copilului este langa parinti pana se simte suficient de sigur - pe el, pe dragostea parintilor - pentru a ramane singur, Starea naturala a unui copil mic este dependenta. Nu are nici sens peiorativ, nici conotatii negative. Independent cu adevarat este cel care poate alege. Independenta se dezvolta pe masura ce copilul creste si se maturizeaza. Pentru asta are nevoie de un parinte care sa i ofere o baza de siguranta(Bowlby), locul unde sa revina cand nu ies lucrurile cum isi doreste, cand e ranit, suparat, trist. Cuibul.

Fiecare parinte procedeaza cum considera. Fiecare isi cunoaste valorile, prioritatile.

PEntru mine e important copilul sa fie in siguranta, eu sa fiu realaxata. CAnd ai un pui de alaptat cel mai sigur si mai usor este sa il ai langa tine. Si e asa placut!
Nu stiu de ce ne grabim sa ii gonim de langa noi de mici. Asa repede cresc si isi iau zborul, iar apoi ne gonesc ei pe noi de langa ei.

t-mihaela
Postat: Wednesday, September 19, 2012 12:33 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
mamiemi wrote:
Eu nu stiu daca e de felicitat...

Pareea mea e ca locul copilului este langa parinti pana se simte suficient de sigur - pe el, pe dragostea parintilor - pentru a ramane singur, Starea naturala a unui copil mic este dependenta. Nu are nici sens peiorativ, nici conotatii negative. Independent cu adevarat este cel care poate alege. Independenta se dezvolta pe masura ce copilul creste si se maturizeaza. Pentru asta are nevoie de un parinte care sa i ofere o baza de siguranta(Bowlby), locul unde sa revina cand nu ies lucrurile cum isi doreste, cand e ranit, suparat, trist. Cuibul.

Fiecare parinte procedeaza cum considera. Fiecare isi cunoaste valorile, prioritatile.

PEntru mine e important copilul sa fie in siguranta, eu sa fiu realaxata. CAnd ai un pui de alaptat cel mai sigur si mai usor este sa il ai langa tine. Si e asa placut!
Nu stiu de ce ne grabim sa ii gonim de langa noi de mici. Asa repede cresc si isi iau zborul, iar apoi ne gonesc ei pe noi de langa ei.

Ah ce -mi place ce spui tu aici .angel newclap
bulibuli
Postat: Wednesday, September 19, 2012 9:55 AM

De acord cu voi, insa mie mi se pare ca doarme mult mai bine in camera lui. El are programul lui de somn, diferit de al nostru. Daca ar plange si m-ar cauta noaptea nu as ezita sa-l culc cu mine, cat a fost mai mic si a supt noaptea l-am tinut langa mine, dar acum interactionam la fel de mult oriunde ar dormi. La fel ca inainte, adoarme fericit la sanul meu si se trezeste dimineata cu mine alaturi, pt ca eu la primul fosnet sunt la el. Ziua suntem nedespartiti, nu vad cum si de ce mi-ar simti lipsa. Ii acord acelasi timp si atentie ca inainte. L-am mutat in camera alaturata, nu in alt cartier. De siguranta lui nu-mi pun probleme, il verific noaptea la fel de des ca inainte, il aud prin interfon tot timpul, si daca se foieste, si daca tuseste sau plange. In schimb nu se mai trezeste si scanceste de cate ori ne foim noi prin camera, aprindem-stingem lumina, suna un telefon sau se aude un sunet la calculator, etc. In plus, camera noastra e pe fatza, unde e mai mereu galagie, a lui da spre o livada si in plus, e cea mai calduroasa camera din casa..

Nu o fac pt intimitatea noastra, ca nu ma incurca bb cu nimic si oricum nu e asta prioritatea, nu de asta l-am mutat. Noi acum suntem in probe sa zicem, ca acasa doarme la el in camera dar cum am fost mai mult plecati a dormit si cu noi in camera sau chiar cu mine in pat.. comparand, observ ca e mai usor pt mine cand e langa mine, dar el doarme mult mai bine si mai linistit in camera lui.. daca ar fi bolnavior sau as simti nevoia sa-l supraveghez dintr-un motiv sau altul l-as mai lua cu mine in pat (desi el doarme numai in patutul lui, ii place).

Deocamdata, singurul motiv pt care nu l-am adus inapoi e somnul lui linistit. Mai incolo vom vedea si cum vrea el, daca o sa vrea sa doarma cu noi n-o sa-i refuz placerea asta.. Dar nici nu vreau sa ajung sa dorm cu el pana la 10 ani, sa fie total dependent de mine si sa nu-l pot lasa nici macar o noapte la bunici cand am nevoie.. Vreau sa fie independent, sa nu fie fricos, sa aiba spatiul lui si sa ne simta aproape cand are nevoie de noi. O sa fie liber sa doarma unde vrea, nici sa-l sufoc sa-l tin numai langa mine, nici sa-l oblig sa doarma singur chiar daca plange de-i sta inima.. Nimic nu-i impus sau batut in cuie. Orice regula e flexibila cand vine vorba de copil. Aaa si il iubesc la fel de mult si cred ca el simte asta. Pana la urma, cum zicea cineva mai sus, nu dormitul il face pe copil asa sau altfel, ci o multime de alti factori.
kali
Postat: Wednesday, September 19, 2012 9:59 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
Cineva se plangea pe la topicul cu nervi ca e deranjant sa fie judecati pentru faptul ca sunt unii care - inca - doarm cu copilul ( marisor ). Observ ca nu exista prea multa toleranta nici de pe partea cealalta a baricadei si ne cam grabim sa ne dam cu parerea - intr-o nota negativa, desigur.

Cei care aleg sa-si culce copilul in camera lui, au in vedere independenta fata de parinte. Se merge pe ideea ca atata vreme cat bebe e linistit si doarme, nu-l deranjeaza locul in care e amplasat patul. Asta nu inseamna ca inchidem usa si gata... e clar ca suntem atenti la nevoile copilului...

Ideea ca cel mic e in siguranta langa parinte nu are nicio legatura cu dormitul. Dimpotriva, eu cred ca multi parinti creeaza obiceiuri care nu-i sunt necesare copilului, insa de care cel mic cu greu se poate debarasa, din obisnuinta. De ex., daca e obisnuit sa doarma cu parintii de bebe, asa i se va parea normal si la 7 ani si cu greu va veni din partea lui initiativa desprinderii. In schimb, un copil care are camera lui, tot firesc i se va parea si intimitatea creata intre el si lucrurile lui, dar si intimitatea dintre parinti si dormitorul matrimonial.
Asta nu are legatura cu bolile sau fricile, in care in mod firesc se fac exceptii - nimic nu e batut in cuie.

Tot asa, cei care aleg sa culce copilul in camera lui, aleg si o viata de cuplu normala + un somn linistit + un program normal, de adulti, independent de cel al copilului.
bulibuli
Postat: Wednesday, September 19, 2012 10:15 AM

kali wrote:
Cineva se plangea pe la topicul cu nervi ca e deranjant sa fie judecati pentru faptul ca sunt unii care - inca - doarm cu copilul ( marisor ). Observ ca nu exista prea multa toleranta nici de pe partea cealalta a baricadei si ne cam grabim sa ne dam cu parerea - intr-o nota negativa, desigur.

Exact la asta m-am gandit si eu, desi nu am judecat pe nimeni pt ca face altfel decat mine, ma simt judecata si simt nevoia sa imi motivez alegerea (ca sa nu spun "sa ma scuz"). Eu am tacut pt ca nici eu nu pretind ca stiu cum e mai bine, ci doar incerc sa fac asa cum cred eu ca e mai bine, timpul si nevoile copilului vor decide daca raman la alegerea asta sau ma intorc la 90 grade. Deocamdata apreciez la fel o mama care doarme cu bb si una care nu, pt simplu fapt ca si-a dat interesul si a gasit un echilibru... Cum e mai bine?? Va voi spune peste cativa ani: "pt noi asa a fost mai bine!" Dupa nici o luna va spun sincer, nu stiu!!
Adina
Postat: Wednesday, September 19, 2012 5:30 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Nu vreau sa sune nicicum, am mai zis cu cateva pagini inainte ca Timea a dormit in patul ei si in camera ei de la inceput si nu am avut probleme, ziua suntem in fiecare minut impreuna iar noaptea o aud si daca se foieste. Eu am un exemplu in familie, fratele meu a dormit cu mama pana a ajuns la liceu si daca nu ar fi atat de "naspa" cum zic colegii lui sunt sigura ca ar dormi si acuma cu mare placere. Nu o condamn pe mama pentru ca isi iubeste copilul si nu a vrut sau nu a putut sa il mute in patul lui si nu il condamn nici pe frate-mio ca a fost comod si placut sa doarma in bratele mamei dar pur si simplu nu vreau sa mi se intample acelasi lucru. Ok, asta este un caz extrem dar nu se stie niciodata...
t-mihaela
Postat: Thursday, September 20, 2012 8:46 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
bulibuli wrote:
De acord cu voi, insa mie mi se pare ca doarme mult mai bine in camera lui. El are programul lui de somn, diferit de al nostru. Daca ar plange si m-ar cauta noaptea nu as ezita sa-l culc cu mine,

Buli, tu vezi ca la tine se aplica cel mai bine dormitul singur indiferent de ce spunem noi pro "family bed".Si la mine a fost la fel , Arti a dormit singur neintors toata noaptea in patutul lui in camera lui .Pai eram nebuna sa-l iau langa mine ?Dupa un an s-a smekerit si a inceput sa ceara langa mine .Deci bucura-te de nopti linistite ca putine mame se pot bucura de asta si daca mai tarziu incepe sa te ceara atunci hotarasti ce faci.
Eu nu vad nici o tabara nici un razboi nu stiu ce-i atata fas.scratch
bereea
Postat: Thursday, September 20, 2012 9:30 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22400
Cand Ale dormea in camera cu noi(acestea au fost conditiile pana a implinit 3 ani) eram disperata sa aiba camera ei.Cand a avut-o simteam nevoia sa o am langa mine. Acum doarme si in camera ei si cu mine sau cu taica-su, ramane cate o saptamana la prieteni fara probleme...important este ca fiecare sa facaa sa cum simte .Cand simt nevoia sa o am langa mine dorm cu ea, cand isi doreste sa doarma singura o poate face , asa ca fiecare trebuie sa faca cum crede ca e mai bine.
De aceea lumea asta e frumoasa: pentru ca suntem diferiti.
bulibuli
Postat: Thursday, September 20, 2012 9:56 PM

t-mihaela wrote:

Buli, tu vezi ca la tine se aplica cel mai bine dormitul singur indiferent de ce spunem noi pro "family bed".Si la mine a fost la fel , Arti a dormit singur neintors toata noaptea in patutul lui in camera lui .Pai eram nebuna sa-l iau langa mine ?Dupa un an s-a smekerit si a inceput sa ceara langa mine .Deci bucura-te de nopti linistite ca putine mame se pot bucura de asta si daca mai tarziu incepe sa te ceara atunci hotarasti ce faci.

Asta zic si eu, vedem noi mai tarziu cum va fi, eu una nu rezist la plansul lui nici 5 minute, asa ca... de ce sa ma bat eu acum cu caramida-n piept ca uite ce mare chestie am realizat, ca poate ma vezi peste cateva luni ca dorm cu piciorele lui ficior-mio in cap...

Quote:
Eu nu vad nici o tabara nici un razboi nu stiu ce-i atata fas.scratch

Mi-a sunat cam nu-stiu-cum "Eu nu stiu daca e de felicitat" si "Fiecare isi cunoaste prioritatile"... ca un fel de "e chiar de blamat" si "daca pt unii e pe primul loc sexul pt mine e copilul mai important".. deh.. femeile, cum interpreteaza ele..
roxinthya
Postat: Friday, September 21, 2012 8:44 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7158
Locatia: Bucuresti
Al meu fecior ar dormi nu cu mine in pat ci in bratzeras Daca il pun jos se trezeste!
Eu dorm cu aman doi in camera din lipsa de spatiu, dar Maria nu ar vrea sa doarma cu noi in pat sub nici o forma.
Si asa facea de mica. A avut o prioada scurta cand se baga cu noi in pat si cand simtea ca o ia somnul imi cerea s-o mut.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed