Cum l-ati invatat pe bebe sa doarma singur?

Options Cum l-ati invatat pe bebe sa doarma singur?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, May 9, 2012 2:57 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
Cum l-ati invatat pe bebe sa doarma singur?
Ce metode ati folosit?
bulibuli
Postat: Tuesday, July 17, 2012 12:59 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
Stiu ca era un topic despre mutarea lui bebe in camera lui, dar nu-l gasesc si pace..
Noi ne pregatim de MAREA MUTARE. I-am terminat camera, am zis ca-l mut la 3-4 luni cel tarziu.. iata-ma ajunsa si aici numai ca pur si simplu NU POT sa ma despart de el coeur. Ce sa fac?? Bibi doarme singurel in patutul lui, nu am nicio problema cu asta, nu vrea leganat, nu se trezeste noaptea etc. Daca l-as muta acum ar fi perfect ca el nu realizeaza, doarme bine mersi cand il pun in patut, oriunde ar fi. Insa ma gandesc ca peste o luna-doua nu o sa mai am acelasi succes, ca incepe sa inteleaga si o sa planga. Mi-e ca, daca ratez momentul, o sa-mi fie mult mai greu mai tarziu sa-l conving. Voi ce parere aveti? De la ce varsta a dormit bebe singurel in camera lui??
koko2008
Postat: Tuesday, July 17, 2012 1:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5440
Locatia: romania
Cred ca i mai bine acum...cand nu realizeaza angel Noi la 2 ani am facut mutarea...cu plans vreo 2 zile ras
Anelise
Postat: Tuesday, July 17, 2012 1:06 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17306
Locatia: Ro
Buli, eu am mutat-o pe piticutza in camera ei cand avea 2-3 luni. Am fost stresata la inceput. Ne duceam cu randul la ea de cateva ori in fiecare noapte. Dar incet, incet ne-am obisnuit. angel Si totul a fost bine si frumos! pupici
alexandrabogdan
Postat: Tuesday, July 17, 2012 1:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
pe la 3 luni ne-am mutat si noi si nu au fost probleme niciodata. cand a crescut a stiut ca aia e camera ei, ca fiecare doarme in patul lui .... eu nu sunt de acord cu luatul copilului in patul parintilor. nici macar cand era bolnava. atunci ma trezeam mai des sau dormeam eu la ea in camera ....se mai cere uneori seara sa doarma in "pat la mami" dar cum adoarme cum am mutat-o
Mami_de_gemeni
Postat: Tuesday, July 17, 2012 1:59 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu i-am mutat pe gemeni sa doarma impreuna cu Antonia abia la 1 an si 3 luni. De atunci dorm toti 3 impreuna.
Am ales atunci sa fac mutarea, datorita Gabitzei care se tot trezea noapte de noapte si imi tinea un concert de 2-3 ore de toata frumusea si pe toate tonalitatile de tipat, urlet. Acum sunt multumita, adorm instantaneu toti 3 si se trezesc la unison toti 3.
bulibuli
Postat: Tuesday, July 17, 2012 3:22 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
Pe mine ma doare inima cand ma gandesc la mutare, mi-e tare greu sa ma despart de el.. mereu imi imaginez ca acus creste, se poate ridica la marginea patutului, si numai vad cum se iveste dimineata un capusor din patut care ne da trezirea. Cum sa ratez eu asta?? Si-asa stau putin cu el acasa.. Dar.. n-am ce face, trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul, daca voi ziceti ca ati supravietuit, oi supravietui si eu. Bag de seama ca acum ar fi momentul, e cel mai usor si pt el si pt noi. Ma obisnuiesc eu... o sa va anunt cand ma hotarasc. Probabil saptamana asta.. sau urmatoarea sic
koko2008
Postat: Tuesday, July 17, 2012 4:33 PM

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5440
Locatia: romania
Tin minte cum se scula Eve dimineata...exact asa cum zici Buli coeur coeur coeur coeur coeur cu o freza haioasa .....
Adina
Postat: Tuesday, July 17, 2012 6:11 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Vai eu la capitolul asta cred ca ar trebui sa i multumesc lu tati care a insistat ca bebelusa sa aiba camera ei de la inceput. Oricum l-am induplecat si mi-a pus si mie un patut acolo pt urgente in care o mai pacalesc dimineata sa mai doarma un pic cu mine pana sunt in stare sa judec (inainte de bebe nu eram o persoana matinala). Cert este ca printesa mea stie ca atunci cand o pun in patutul ei trebe sa faca nani. Se mai jeleste ea ca deh! mi-a prins punctul slab dar de obicei nu prea avem probleme. Eu zic ca acuma e momentul pana nu realizeaza ce se intampla si incepe cu santajul smecherul miclove
kali
Postat: Tuesday, July 17, 2012 6:33 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
Acum e momentul, Buli!
Nah... asa este... trebuie sa ne mai calcam pe suflet daca vrem sa dam educatie si sa impunem reguli...sic
vanina
Postat: Tuesday, July 17, 2012 8:01 PM

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Dormitul impreuna cu copilul nu tine de educatie sau de impusul regulilor! Multi spun ca e cel mai sanatos asa, pentru ca sindromul de moarte subita apare in general la copiii care dorm singuri. Iar daca pe parinti nu-i deranjeaza in mod deosebit sa doarma in aceeasi camera cu copilul, nu are nici un rost sa il mute!

kali
Postat: Tuesday, July 17, 2012 8:10 PM

Eu cred ca da. Daca e obisnuit sa doarma cu parintii, de la o anumita varsta, momentul in care il desprinzi de dormitorul matrimonial va fi perceput ca o pedeapsa. In schimb, daca o faci de cand e mic, e o regula acceptata ca atare si fara negociere.

Stiiiu, stiu ca in educatia si cresterea copilului tot timpul vor fi voci pro / contra anumitor teorii - ambele suficient de argumentate incat sa-i convinga pe adepti dar, in situatia asta care e alternativa intr-o familie normala? Mie mi se pare firesc sa aiba fiecare camera lui.
vanina
Postat: Tuesday, July 17, 2012 8:23 PM

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
kali wrote:
Eu cred ca da. Daca e obisnuit sa doarma cu parintii, de la o anumita varsta, momentul in care il desprinzi de dormitorul matrimonial va fi perceput ca o pedeapsa. In schimb, daca o faci de cand e mic, e o regula acceptata ca atare si fara negociere.

Nu neaparat, depinde si de varsta copilului, daca o faci in jur in de 1-2 ani s-ar putea sa fie o problema, dar de pe la 3-4 ani devin mult mai independenti.

Quote:
Stiiiu, stiu ca in educatia si cresterea copilului tot timpul vor fi voci pro / contra anumitor teorii - ambele suficient de argumentate incat sa-i convinga pe adepti dar, in situatia asta care e alternativa intr-o familie normala? Mie mi se pare firesc sa aiba fiecare camera lui.

Eu cred ca o familie care doarme in aceeasi camera cu copilul e la fel de normala, daca ne gandim ca pe la inceputurile omenirii nu existau "regulile" astea. Vorbim totusi de bebelusi/copii foarte mici, care sunt dependenti de parinti din toate punctele de vedere.

kali
Postat: Tuesday, July 17, 2012 8:31 PM

Sunt copii... si copii. Alexia si Ericutz au dormit singuri de mici si nu au fost traumatizati. In schimb pe ceilalti 2 copii i-am obisnuit sa doarma in camera lor la aproape 2, respectiv 5 ani. La ambii a fost o reala problema deci tind sa cred ca nu e vorba de varsta. Iar daca ar fi dupa cum spui tu, ar insemna sa dormim cu 4 copii in pat!! Situatia asta-i normala? Ca ei nu tin cont de varsta cand isi cer drepturile - care e musai sa fie egale pentru toti.

La inceputurile omenirii nu exista nici educatie, principii, reguli, intimitate, casnicie, legi.
katy_lumika
Postat: Tuesday, July 17, 2012 8:38 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Eu sunt pro dormit in camera proprie, cu spatiul lui, cu lucrusoarele lui, cu intimitatea lui.
Luana, fiind primul copil, iar eu mama tanara, a fost tare greu sa o obisnuiesc. De fapt, nu am obisnuit-o. Am tot amanat momentul, de drag, de mila ca e singura si cine stie ce se intampla etc. A ajuns copilul meu de nu puteam sa o las la gradi, cand plecam in Belgia, caram copilul dupa mine, cand mergeam la fabrica, copilul dupa mine, a fost tare greu sa se obisnuiasca. Recunosc ca abia cand a intrat la scoala s-a mai departat un pic de mine, nu mai era atat de mamoasa.
Asa ca la Maya am aplicat metoda ne dragalim pana la epuizare dar fiecare in camera lui la nani. Si am vazut diferenta. Nu-i este frica de intuneric, nu plange pana la epuizare dupa mine, are independenta ei.
Plus ca, acum nu e cazul, insa cand era bebe si aveam si eu relatia mea, nu ma puteam obisnui cu gandul sa am relatii intime cu sotul si fata sa fie cu noi in camera.
A, si mai cred in evolutie!ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed