Cum ii convingem sa ia medicamentele

Options Cum ii convingem sa ia medicamentele
Subiectul anterior · Subiectul urmator
CorinaMihaila
Postat: Friday, December 27, 2013 3:25 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/27/2013
Postari: 4
Buna ziua! Sunt noua pe acest forum si am decis sa imi fac cont pentru ca ma confrunt cu o problema.Fetita mea de 4 ani nu ma lasa sa-i pun supozitor indiferent ce as face.Am renuntat o perioada la supozitoare pentru ca incepe sa planga atunci cand aude de ele si siropurile si-au facut efectul.Dar acum este bolnavioara si vomita.Am fost la medic si mi-a prescris supozitoare pentru ca medicamentele pe cale orala le vomita si nu-si mai fac efectul. Nu stiu cum sa o fac sa stea.Am incercat sa o conving sa ma lase sa-i bag supozitorul si ca apoi ii cumpar o jucarie noua dar nici nu vrea sa auda de asa ceva.Cu foarte mare greutate si tipete reusesc sa-i bag supozitor.
Ce ma sfatuiti sa fac? Cum as putea sa o fac sa stea cuminte? Sau cum sa fac sa nu ii mai creez acel disconfort?uff uff uff Mi se rupe sufletul cand o vad ca plange dar nici bolnavioara nu-mi place sa o vad.plans plans plans
t-mihaela
Postat: Friday, December 27, 2013 8:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Ce medicament este exact? Intreaba dr daca se gaseste sub forma de patches sa le aplici pe piele.Urate sunt supozitoarele astea , mai ales pt copii.
ingerash
Postat: Friday, December 27, 2013 8:27 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Aceeasi problema aveam si eu cat eram in tara,in Irlanda nu se gasesc prin farmacii,doar cu reteta in cazuri speciale....in unele cazuri un supozitor isi face efectul mai repede.Multa sanatate fetitei CorinaMihaila!
CorinaMihaila
Postat: Saturday, December 28, 2013 7:08 PM

Intradevar, foarte urate supozitoarele astea.Mari batai de cap ne-au dat. Folosim supozitoare de paracetamol la 8 ore. Azi-noapte (in jur de 1) i-am pus unul si din fericire nu a simtit, de dimineata nu am avut acelasi succes cu Claudia si "m-a convins" sa-i dau sirop panadol dar pe care l-a vomitat(si nu cred ca a avut timp sa-si faca efectul) iar pe la 2 i-am luat temperatura si avea 38.5 uff n-am mai stat si i-am bagat iar un paracetamol.plans plans plans Acum a reusit sa adoarma si i-a scazut si febra. Sper macar sa nu mai vomite sa pot sa-i dau sirop. uff

vanina
Postat: Saturday, December 28, 2013 10:12 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Incearca Nurofen sirop, e mult mai bun la gust. Baietelul meu e la fel cu medicamentele, doar Nurofen accepta atunci cand e racit. Multa sanatate!
t-mihaela
Postat: Sunday, December 29, 2013 4:00 AM

CorinaMihaila wrote:
Intradevar, foarte urate supozitoarele astea.Mari batai de cap ne-au dat. Folosim supozitoare de paracetamol la 8 ore. Azi-noapte (in jur de 1) i-am pus unul si din fericire nu a simtit, de dimineata nu am avut acelasi succes cu Claudia si "m-a convins" sa-i dau sirop panadol dar pe care l-a vomitat(si nu cred ca a avut timp sa-si faca efectul) iar pe la 2 i-am luat temperatura si avea 38.5 uff n-am mai stat si i-am bagat iar un paracetamol.plans plans plans Acum a reusit sa adoarma si i-a scazut si febra. Sper macar sa nu mai vomite sa pot sa-i dau sirop. uff

Nu cred ca ai alta alternativa insa poti face "operatiunea "mai suportabila daca incalzesti supozitorul in palma cateva minute sa il topesti la suprafata .Nu introduce supozitoare reci.
alimami
Postat: Tuesday, December 31, 2013 3:38 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
CorinaMihaila wrote:
Buna ziua! Sunt noua pe acest forum si am decis sa imi fac cont pentru ca ma confrunt cu o problema.Fetita mea de 4 ani nu ma lasa sa-i pun supozitor indiferent ce as face.Am renuntat o perioada la supozitoare pentru ca incepe sa planga atunci cand aude de ele si siropurile si-au facut efectul.Dar acum este bolnavioara si vomita.Am fost la medic si mi-a prescris supozitoare pentru ca medicamentele pe cale orala le vomita si nu-si mai fac efectul. Nu stiu cum sa o fac sa stea.Am incercat sa o conving sa ma lase sa-i bag supozitorul si ca apoi ii cumpar o jucarie noua dar nici nu vrea sa auda de asa ceva.Cu foarte mare greutate si tipete reusesc sa-i bag supozitor.
Ce ma sfatuiti sa fac? Cum as putea sa o fac sa stea cuminte? Sau cum sa fac sa nu ii mai creez acel disconfort?uff uff uff Mi se rupe sufletul cand o vad ca plange dar nici bolnavioara nu-mi place sa o vad.plans plans plans

Poti incerca amenintarea cu spitalul..ca mai bine te lasa sa o faci bine tu,acasa,decat doctorii,asistentele la spital.La 4ani intelege cand ii spui despre spitale,injectii,doctori..despre plecat de acasa si stat in spital(eventual singurica,fara tine).Ii explici ca tie ti-a zis doctorul cum sa o faci bine si ca daca nu te lasa sa-i pui supozitoarele..puteti ajunge in spital.
t-mihaela
Postat: Tuesday, December 31, 2013 6:38 PM

Eu nu as recomanda frica , e mai traumatizanta decat supozitorul in sine uff
carla
Postat: Tuesday, December 31, 2013 8:12 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
...si daca ajunge la spital,cel cu care a fost speriata,ce face?
Eu nu am mai incercat sa-i conving,am stiut ca e bine sa le ia cand a fost nevoie si le-am dat,fara comentarii
CorinaMihaila
Postat: Thursday, January 2, 2014 7:28 PM

Multumesc mult pentru sfaturi.Acum ne-am facut bine si suntem fericite amandoua!!! majoreta Multa sanatate va doresc!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed