Cum faci copiii sa manance legume?

Options Cum faci copiii sa manance legume?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, October 29, 2014 9:18 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Eu m-am chinuit ceva cu ai mei sa manance si legume... nici acum nu mananca prea multe...

Alice mananca rosii, castraveti, ardei, ceapa verde, ceapa rosie, salata verde, mazare, conopida, broccoli, cartofi, vinete, spanac, fasole verde, fasole boabe, varza.
Andrei mananca rosii, castraveti, ardei, mazare, conopida, cartofi, spanac, fasole verde, fasole boabe, varza...

Acum ca e mai mare, macar il conving sa guste, dar cat era mic nici nu vroia sa guste macar...
ingerash
Postat: Wednesday, October 29, 2014 12:40 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Eu nu am niciodata suficiente la cate vor,zilnic cumpar si nu le ajunge. NuImiPasa Nu avem proleme cu ei.Morcovii sant nr.1
aurishta
Postat: Wednesday, October 29, 2014 4:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Adriana, pai copiii tai chiar mananca, nu gluma.....ai mei sunt mai ...scarandiiBig Laugh Si nu cred ca exista vreo tactica eficienta de a-i face sa consume mai multe legume, cu doua exceptii:
1. Sa faci o mancare irezistibila
2. Sa devii vegetarian strict!
kali
Postat: Thursday, October 30, 2014 9:16 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14208
Ai mei mananca legume fara probleme. Le-am introdus treptat si am insistat sa le aiba in farfurie chiar si in perioada de refuz... doar sa le vada acolo...
Nu sunt absurda... inteleg ca au preferinte - ca si noi, de altfel - de aceea nu-i oblig si nici nu insist la nesfarsit.
Lilly of the valley
Postat: Thursday, October 30, 2014 10:45 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Nu avem stress, dar au perioade. Fata mananca brocoli si mazare fara nicio problema.
sousourel
Postat: Thursday, October 30, 2014 11:00 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cu mici exceptii, mananca si ai mei legume. Cand nu vor ceva, renunt pe moment si revin cu alta ocazie. Eventual si cu o alta prezentare. Intr-un context de mai multi copii la masa, reusesc sa le strecor si legume "refuzate"ras
roxinthya
Postat: Thursday, October 30, 2014 2:35 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Am observat ca ai mei prefera legumele crude - morcovi , brocoli, conopida, varza cu sare/
Maria & Mario
Postat: Thursday, October 30, 2014 8:50 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9868
Locatia: Departe-poate prea departe
Ai mei mananca orice leguma , cruda / gatita !
Nu stiu daca e un secret , dar noi am inceput diversificarea de la 5 / 6 luni cu legume, nu cu fructe ! Poate ca si de asta !
Iar Vlad mai mai ca e lacto vegetarian ,,,,, ! alcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed