Cum facem injectia copilului mai usoara ?

Options Cum facem injectia copilului mai usoara ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
RalucaC
Postat: Thursday, June 26, 2014 4:31 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/26/2014
Postari: 3
Buna ! Sunt noua pe acest forum si as vrea si eu niste pareri. Am fost de curand cu baietelul meu Raul la medic si mi-a spus ca are pneumonie. I s-a prescris moldamin o jumatate de fiola la 6 ore . Prima injectie a fost infioratore. I-am explicat si eu si doctorita si tatal lui dar degeaba .... Sora lui in varsta de 14 ani era si ea cu noi dar statea pe hol . Raul a plecat imediat la ea si a luat-o in brate . nu stia ce s-a intamplat si a venit cu el in brate in cabinet . Vazand ca la ea im brate sta mai cuminte l-am lasat pana s-a mai potolit si dupa iar am incercat sa ii facem injectia . Si sora lui i-a explicat ca nu se intampla nimic . Le-a pus pe masuta aceea si incetul in incetul am inceput sa ii dam pantalonii jos . Si iar plans :((( pana ce sotul meu le-a intors pe burta le-a tinut bine sora lui era in fata si ii tinea manutele spunandu-i sa o stranga cat de tare poate si asa poate nu te vei mai gandi la injectie . Cand am reusit si noi sa ii fcem injectia a urlat ca din gura de sarpe ..... Acum nu stiu ce sa mai fac urmeaza cea de-a doua injectie care o sa i-o faca o prietena ... Nu vreau sa traumatize copilul ... Ce pot sa fac ?????
Lilly of the valley
Postat: Thursday, June 26, 2014 4:42 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
moldaminul doare cumplit si trebuie facut super repede ca se precipita pe ac. poti sa-i alini suferinta cu o alta injectie cu anestezina inainte.
dar moldamin la pneumonie !!!!!!??? la 6 ore?????

esti sigura ca nu e altceva? tot din clasa penicilinelor.
RalucaC
Postat: Thursday, June 26, 2014 5:09 PM

Da ... Scuze e ampicilina ... Sunt atat de buimaca ... Mai e putin si facem cea de-a doua injectie :(
t-mihaela
Postat: Thursday, June 26, 2014 5:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Eu ii faceam injectii singura fetitei mele ,reteta era :un picior pe spate un picior pe pulpe ,sange rece,fara mila .Dupa ce Jack Spintecatorul termina operatiunea Big Laugh ,cumnata-mea o lua in brate si o linistea .Nu are traume ca era mica dar traumelele am eu ,si acum cand vad seringi si injectii imi apar in minte flash-uri din trecut .
Deci ce spuneam ...sange rece fara lacrimi si bibileli,o sa treaca .Scuze daca v-am oripilat Lol
Lilly of the valley
Postat: Thursday, June 26, 2014 5:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
mergi cu copilul la spital ii pune o branula (noi ii spuneam fluturas) si ii faci intravenos, nici nu doare si e mai eficient.
Maria & Mario
Postat: Thursday, June 26, 2014 6:42 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
De ce nu poate lua antibioticul pe cale orala ??????????????
Eu aici nu am auzit de injectii la copii , decat in sistem de spitalizare, cu branulica permanenta , sub stricta supraveghere !
Numai acasa se aplica metoda asta barbara ! Si noi am avut nevoie pt Maria , intr-o vara , si dupa prima injectie am refuzat tratamentul, am refuzat spitalizarea si ne-au dat medicatie sirop ! pentru varsta ei ! Nu va spun cata panarama , scandal si atitudine a implicat !
Plus ca aici intrebasem pediatra si a spus ca local afecteaza circulatia, nervii si musculatura si ca e scos din sistem injectatul de muuuulti ani !!!
Chinuiti copilul !
t-mihaela
Postat: Thursday, June 26, 2014 7:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Si la noi sunt suspendate injectiile ,doar in spitale le vezi .Dar in Ro inca se practica,cumperi ace din farm. fara probleme.
Cand am fost in Ro Daria a primit injectii si eu toanta i le-am facut ca deh,aveam antrenament si practica Blushing Noroc ca era prea mica sa-si aduca aminte uff
RalucaC
Postat: Thursday, June 26, 2014 9:07 PM

Nu este o simpla pneumonie.... Si am trecut si de-a doua injectie usor usor cu sora lui langa el s-a mai linistit .... Dar tot greu tot tot cu urlete tot cu plansete ... Nu suporta branula ... Am avut acum cativa ani si degeaba sa speram ca la noapte o sa fie mai bine .. Dar sora lui nu o sa mai fie langa el deci o sa avem mari probleme
oanamaria
Postat: Thursday, June 26, 2014 10:58 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Si noi suntem de 3 zile pe gentamicina si cefuroxim intravenos si i le face prin branula -fluturas cum i se mai zice .
A luat 10 zile de antibiotic siropel si starea i s-a agravat ,a facut o pneumonie urata si am trecut pe injectabil ca ultima solutie .
bulibuli
Postat: Wednesday, July 2, 2014 2:28 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Al meu de ex are o toleranta digestiva proasta la antibiotice, cand e bolnav isi varsa si sufletul din el, mor de mila.. si nici tratat nu mai e. Norocul e ca patim rar sa ajungem la antibiotic. Injectabil se face doar in spital sau cabinet de medic de familie sau pediatru. Dar daca refuzi sa stai internat nu te poate obliga, semnezi, te externezi si vii la 12 ore la spital sau cabinet sa faci injectia. Sau o faci tu acasa daca ai pregatirea necesara. De multe ori, date fiind conditiile si aglomeratia din spitale parintii prefera sa ia copilul acasa si li se permite pt ca uneori e chiar mai bine pt copil (daca are parinti responsabili si cu capul pe umeri capabili sa-l ingrijeasca, conditii de viata si igiena buna la domiciliu de ce nu).
oanamaria
Postat: Wednesday, July 2, 2014 7:17 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Noua ni le-a facut o d-na asistenta de la Spitalul de Pediatrie ,deci am avut toata increderea si bineinteles ca e preferabil acasa decat sa stau internata sau sa fac drumusi la spital sa mi se faca injectia .Asa acasa e comod ,dar si costa injectia 10lei +transportul dus -intors al asistentei .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed