Cum dezvatam copilul sa nu mai ceara sa fie luat in brate!!!!!!

Options Cum dezvatam copilul sa nu mai ceara sa fie luat in brate!!!!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Dianna
Postat: Tuesday, April 3, 2012 8:22 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/13/2011
Postari: 1459
Locatia: Bacau
Fetelor,am nevoie de niste sfaturi de la voi!!!!!!!!Va rooooooooooog mult !!

Fetita mea de 2 ani si 2 luni cere mereu in brate,continuu.Cand suntem afara, la masa ,la televizor ,la prieteni,oriunde ea vrea sa stea in brate la mine.Iar cand o refuz imi face un circ de toata frumusetea de o aude si o vede un cartier intreg,plange ,tipa,urla,nu vrea sa mearga deloc pe jos.
S-a obisnuit sa fie luata in brate de pe la inceputul iernii...ca era foarte frig si greu de mers si trebuia sa o iau in brate sa putem ajunge la camin,plus ca a fost apoi 3 luni bolnava tot timpul si am cocolosit-o si acum nu stiu ce sa mai fac cu ea!!

NU MAI POT!!Cedez psihic!
alimami
Postat: Tuesday, April 3, 2012 1:34 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Eu pe pitica mea am dezvatat-o explicandu-i ca ea e mare si ca doar bebelusii merg in brate.Ii spuneam ca ea nu mai este bebelus,ca bebelusii nu stiu merge si de aia trebuie luati in brate.De asemenea ii spuneam ca e prea grea si n-o mai pot cara,ca ma doare rau spatele..inventam povesti cu copiii de la camin care sunt rai si-si supara mamicile si urla si fac circ,mai ziceam si ca o las acolo in mijlocul drumului daca nu vrea sa mearga,ii aratam plasele grele si ca nu mai am maini si pt ea.. Multe chestii am facut..dar conteaza sa fii perseverenta.Ok,face circ in magazin..eu ii spuneam ca o las acolo s-o ia cui ii trebuie copii rai si ca data viitoare n-o mai duc in nici un magazin. O mai intrebam daca mai vede copii marisori urland aiurea pe acolo, ii aratam cum merg copiii cu parintii frumos de manutza...nu urland si prin brate..etc..La un moment dat incepusem si sa o ingan..faceam ca ea..prima data se enerva,apoi a inceput sa-si dea seama si radea si nu mai facea ca un bebe din ala razgaiat.
Dianna
Postat: Tuesday, April 3, 2012 8:03 PM

Multumesc de raspuns ,Alimami!!Exact asa am procedat pana acum..explicandu-i ce si cum.Parca nu ma aude..continua sa faca la fel si nu prea stiu cum sa mai procedez.banghead banghead banghead
Bine,azi nu prea a mai cerut in brate cand m-am intors de la servici,sper ca e pe drumul cel bun.Vom vedea..cry

computerlove computerlove computerlove
t-mihaela
Postat: Tuesday, April 3, 2012 8:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Eu mi-as pune un brau ( un fular , esarfa,ceva la vedere) si-i spun ca e de la doctor si mami nu mai are voie sa ridice nimic in brate .Daca vrea o imbratisare mami trebuie sa stea jos pe banca, scaun etc .Adica sa inteleaga ca e permis dragalitul si imbratisatul dar nu caratul .Incearca poate merge.
Dianna
Postat: Wednesday, April 4, 2012 8:47 AM

t-mihaela wrote:
Eu mi-as pune un brau ( un fular , esarfa,ceva la vedere) si-i spun ca e de la doctor si mami nu mai are voie sa ridice nimic in brate .Daca vrea o imbratisare mami trebuie sa stea jos pe banca, scaun etc .Adica sa inteleaga ca e permis dragalitul si imbratisatul dar nu caratul .Incearca poate merge.

Mersi Mihaela!Chiar o sa incerc ca altfel o sa incep sa iau medicamente antistres sa ma linistesc.banghead
kmn
Postat: Wednesday, April 4, 2012 8:39 PM

Intrat: 2/21/2010
Postari: 2506
Locatia: sibiu
diana, incearca sa te calmezi, daca tu esti calma, linistita, aduci un confort si in relatia ta cu ea
luatul in brate. dragalitul, aratatul afectiunii sunt cerinte normale ale copilului la aceasta varsta.
faptul ca tu ii refuzi categoric acum ceva ce cu putin timp in urma i-ai dat neconditionat o face sa nu inteleaga , poate e confuza si cu cat insisti tu mai mult cu atat nu vrea ea...

eu nu cred ca o atitudine de "pacalire" va functiona...atata timp cat copilul nu e pregatit sa renunte singur la acest moft tu nu prea ai ce face....

eu as ignora total aceasta batalie, as fi mai calma, si as lasa lucrurile sa se aseze. aratandu-i copilului suport si intelegere il va face sa lase din "garda". eu cred ca aici este un razboi cam "cine cedeaza primul eu sau tu" si cam de fiecare data esti tu....

poate va functiona ceva de genul negocierii....la mine totdeauna asta merge
adica eu ii ofer fetei alternative , doua , trei. la ceea ce vrea ea, alternative care imi convin mie si o las pe ea sa aleaga
ea e fericita ca are ultimul cuvant eu sunt multumita ca a ales tot ce am vrut eu in final

sa revin....
poate ar merge ceva de genul...."ok , vrei in brate, te iau dar te duc pana la masina aia sau pana la copcul acela ca mai mult nu pot, daca vrei asa e ok daca nu asteptam sa te mai gandesti cum facem"

PrincessLilou
Postat: Thursday, April 5, 2012 2:40 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
la fiica-mea nu merge cu din astea. si noi avem mai nou problema asta si prin casa si cand iesim la plimbare. eu ii spun ca daca nu vrea sa mearga pe jos o pun in carut ca nici acolo nu ii place. daca ar fi sa fiu in magazin si ii zic ca o las acolo, ea ramane. n-are nici o treaba sa planga dupa mine. ba mai mult se apuca de mutat tot de pe rafturi si face curatenie. hohot

cred ca perseverenta si calmul sunt singurele care ajuta, ca la noi minciunile nu tin ras am o fata isteata thumright n-o duci usor cu presul.
bereea
Postat: Thursday, April 5, 2012 8:22 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Nu inteleg de ce nu folosesti carutul cand mergeti afara.Asa poate alege intre a merge pe jos (are totusi doi ani nu va merge nu stiu cat) sau a merge in carucior ceea ce nu este o rusine contrar a ceea ce cred unii.Din cate inteleg tot voi ati invata-o in brate, dar cum tot invatul are si dezvat se va obisnui daca esti destul de ferma.
Dianna
Postat: Thursday, April 5, 2012 11:22 AM

Stiu fetelor trebuie sa fiu perseverenta!!!!oricum,mergem pe jos pe distante scurte,cand avem un drum mai lung de parcurs folosim mijloace de transport.
Si cu caruciorul nu mai vrea de mult de pe la 1 an si 7 luni,plangea cand o asezam in carucior!Iar pana la camin facem 5 min pe jos dar ea vrea in brate la mama.Sotul meu nu are aceasta problema cand pleaca cu ea pe afara!plans plans

Kmn Am incercat si exemplul tau.
Ii spuneam:Uite mami,cand ajungem in dreptul magazinului "cutare"te iau in brate.mergea plangand pana in dreptul magazinului,o luam in brate si parcurgeam o portiune din drum,iar cand o lasam jos iar incepea circul.
Iar in timpul zilei ii ofer momente de afectiune,petrec timp cu ea in fiecare zi dupa ce vin de la servici.
Stiu ca nu trebuie sa incerc sa o dezvat de acest obicei brusc,incerc sa-i oferi momente de afectiune suficiente cat ea sa nu se simta neglijata sau respinsa.

Si cand intru la baie singura,sta si plange la usa ca n-am lasat-o si pe ea sa intre.tunete E geloasa pana si pe taica-su,il impinge cand se apropie de mine.Off!Offf!
katy_lumika
Postat: Thursday, April 5, 2012 7:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Mie mi-a fost drag sa le iau in brate, stiu ca nu ma mai intalnesc eu cu momentele astea de tandretecoeur Pe Mayuc si acum o mai iau ori in carca ori in brateras
victoria1
Postat: Thursday, April 5, 2012 9:18 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Robert are aproape 3 ani si are o placere de ceva timp sa mearga pe jos si nu stiu de unde ia venit.Pana nu demult la fel numai in brate si numai la minealcool alcool ,sub nici o forma nu mergea la taicasu.Acum merge pe jos dar trebuie sa fiu cu okii numai pe el ca da cu sutul la orce stilp sau la orce gardut care al antalneste si daca mai am norocul sa dea de vreo baltoacabanghead banghead Saptamina trecuta am ajuns acasa stropita pe pantofi mai tare decat el si fata mea mai mare ma antreba cum am mers de mam stropit asa de tare????????sorry1(asa merge mami)
Nu ar trebui sa cedam an fata lor cand fac cate un circ de aduna privirile la toti trecatorii,ai spuneam ca ma grabesc si ca daca vrea sa mearga pe jos bine daca nu ramane acolo,cu anca putin circ dar a mers pe jos si acum gata nu mai vrea an brate.El este foarte mandru ca merge an rand cu cei mari si eu foarte mandra de el.majoreta majoreta
Treaba cu "ma doare burta" nu a mers si din contra am facut mai rau ,,, Eram iansarcinata cu Robert si le ziceam ca ma doare burta si ca nu pot sa le eau an brate, fata mijlocie a anceput sa ami zica ca o doare burtica si am umblat cu ea pe la spital ,,analize ,,,consultatii,banghead banghead dar ea doar ma imita.sic
giulia_mamik
Postat: Thursday, April 5, 2012 9:52 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Eu imi aduc aminte ca am fost la mare cand avea Daria 2 ani jumate.A fost o vacanta urata tare mai ales ca a fost si soacra mea cu noi si am crezut ca voi merge direct la nebuni de acolo.In fine,idee e ca vroia doar in brate maimutica.De la cazare pana pe plaja in brate,de pe plaja pana la utzi in brate...ce mai,oriunde mergea,parca nu vroia sa si foloseasca picioarele deloc.Ehe se pare ca e perioada a lor,pe urma vor uita de brateras .Sfaturi nu stiu sa dau in privinta asta,fiindca nu am actionat in niciun fel.Tot timpul au fost doritori sa o ia gratis in brate,asa ca nu m am strofocatras .Cert e ca nu vor dori toata viata in brate,asta i clartopai .Calm si iar calm si de ce nu si un carut pt usurarea ta computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed