Cum depistati ce aptitudini, inclinatii au copiii vostri?

Options Cum depistati ce aptitudini, inclinatii au copiii vostri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, November 13, 2006 9:31 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Voi ce faceti ca sa depistati ce aptitudini, inclinatii au copiii vostri?

Eu nu as vrea sa ii chinui cu lucruri spre care nu au inclinatie sau care nu le plac, doar pentru ca "ar fi bine" sa le faca.

Alice la gradinita are 1 ora pe saptamana actorie, 1 ora muzica, 1 ora dans sportiv, 1 ora arte plastice si 1 ora calculator.

Eu am vorbit deja cu patroana gradinitei si cu directoarea si i-am spus ca ma intereseaza ca peste 2-3 luni sa primesc un feedback de la profesoarele cu care face aceste activitati si sa mi se spuna daca are sau nu vreo inclinatie spre asa ceva, ca sa stiu si sa nu chinui copilul cu activitati care nu ii fac placere.

Pe de alta parte acasa lucram destul de mult, pictura, colaje, desen, muzica, matematica, citire / scriere, engleza, si incerc sa vad spre ce are mai multa inclinatie.
TatyKS
Postat: Monday, November 13, 2006 9:39 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Pai tocmai d-aia as vrea sa faca cat mai multe, sa vedem ce inclinatii are...de sportiva sigur o sa aiba...dar trebuie sa vedem si la restul cum sta. Nu vreau sa o oblig sa faca ceva ce nu-i place ...o las sa isi aleaga singura.
Roxanel
Postat: Monday, November 13, 2006 10:19 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
"Chinuindu-i" cat mai mult cu una cu una cu alta doar, doar descoperim vreun geniu in copiii nostrii? ras
TatyKS
Postat: Monday, November 13, 2006 10:23 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
ras sic
sousourel
Postat: Monday, November 13, 2006 9:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Adriana, dar despre ce povesteste cel mai mult, detaliat si cu verva atunci cand se intoarce acasa? Ce prefera sa faca, stantd acasa? Ce activitati invatate la gradi le reproduce si acasa?
mihaela75
Postat: Tuesday, November 14, 2006 12:14 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
da, cum zice Sosurel, cel mai bine afli de la copil .Profesoara poate fi prea diplomata sau prea mincinoasa sau prea interesata sau prea...Copilul e sincer,nu-i place, urla si cu asta bastanono Sau daca-i polace nu mai scapi de gura lui .chitara
Cris Rusu
Postat: Tuesday, November 14, 2006 10:24 AM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
mihaela75 wrote:
da, cum zice Sosurel, cel mai bine afli de la copil .Profesoara poate fi prea diplomata sau prea mincinoasa sau prea interesata sau prea...Copilul e sincer,nu-i place, urla si cu asta bastanono Sau daca-i polace nu mai scapi de gura lui .chitara

E, si nu e asa... De ce? pe mine m-au dus la cursuri de pian cand aveam vreo 4 ani... Primele 2 lectii, nu-mi mai tacea gura... Pe urma, jale... Nu vroiam sa mai aud, desi imi placea... Si totusi, peste cativa ani, am mers din nou la ore de pian, apoi in liceu am facut canto, si acum asta e meseria mea pe diploma: profesor de muzica cu specializare de canto clasic (ca nu predau, si ca sunt salariata a Operei, asta e alta mancare de peste...)... si pot spune ca aveam inclinatii si atunci... La un moment dat e vorba si de cum te invata profesorul respectiv: degeaba ai talent si esti inclinat spre ceva anume, daca profesorul nu iti explica cum trebuie sau te demoralizeaza,sau are standarde prea inalte pentru tine... E bine sa faca din toate cate putin, si exact inainte de a o da la scoala, sa vedeti daca isi doreste sa mearga la o scoala de dans sau balet, sau la una de muzica, sau are ureche pentru limbi straine... tot asa...
Parerea mea e ca un copil normal (NU GENIU!) isi arata talentele abia de pe la 6-7 ani in sus... Asta la modul general, ca mai sunt si exceptii, logic!pupici
cammi
Postat: Tuesday, November 14, 2006 12:16 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/13/2006
Postari: 39
Locatia: Focsani
Eu nu sunt de acord sa incarcam programul copiilor cu tot felul de activitati,cel putin programul copiilor de gradinita.Au atat de putin timp sa se bucure de copilarie ca au facut idiotii astia de la invatamant o programa atat de stufoasa ca obtin exact contrariul - nimeni nu mai invata.Tin minte ca atunci cand eram eleva mergeam la ''Clubul copiilor" in fiecare an la unul sau mai multe cercuri.Am facut de toate - de la balet,arta plastica,aeromodelism si tir,si altele dar nu mai tin minte acum.Era in timpul lui Ceausescu si profesorii parca erau mai aproape de copii dar,si noi eram mai interesati de activitati extrascolare.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, December 6, 2006 8:24 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
cat copilul este mic, de gradi sau la scoala primara, trebuie urmarit ce ii place si eventual discutat cu el. numai asa se pot descoperi acele activitati care il atrag.
dupa scoala primara, pentru orientare scoala sau extrascolara, exista testari psihologice destul de simple care se pot face pentru a-i evidentia anumite aptitudini si inclinatii. mi se par foarte bune si de incredere si pot oferi un ghidaj in privinta alegerii liceului sau a facultatii si a activitatilor extrascolare care sa il puna in valoare pe copil.
eu am cateva asmenea teste si in mod sigur ii voi face lui Andrei cand va creste si va avea nevoie de ele.
AdrianaC
Postat: Saturday, April 20, 2013 1:55 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Ce aptitudini au copiii vostri si cine si cum le-a descoperit?

Eu am descoperit la Alice inca de mica faptul ca ii placea mult sa deseneze, sa picteze... Si acum are aceeasi pasiune si, zic eu, are si ceva inclinatii spre desen...

Andrei e mai mult cu stiintele exacte... , e foarte curios, ii place sa construiasca lego si sa inventeze tot felul de modele din piesele de lego...
Sunnyday
Postat: Thursday, May 2, 2013 12:34 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
Un topic foarte interesant, ce merita "reinviat" (daca tot e Pastele acum). Din ce am inteles in alt topic, acum se face consiliere vocationala in scoli si, banuiesc, ca se fac si niste teste. Dar ce te faci cand copilul are talent in... nu stiu... construirea navelor spatiale. Cum il descoperi, ca nu-l testeaza nimeni pentru asta.

Eu mi-am descoperit talentele din intamplare si a trebuit sa ma lupt mult cu ai mei ca sa le pot practica, pentru ca ei au conceptia ca "la munca, nu la facut arta" (prin arta ma refer la desen si la scris, in cazul meu, insa ei spuneau asta si despre marile nume din domeniu). Recent am descoperit un alt tanar cu un talent deosebit, care nici nu stia ca il are, incercandu-l mai mult de gura mea.Adica, vreau sa spun ca sunt si talente care nu sunt neaparat comune, asa cum sunt desenul, scrisul, cantatul, sportul. Are cineva idei cum ar putea fi descoperite acestea?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed