Cum crestem castravetii

Options Cum crestem castravetii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, July 7, 2018 8:42 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17601
Locatia: Bucuresti
Anul acesta, pentru ca tot este promotie la Lidl si primesti mini-kituri cu plantute, am zis sa ma joc si eu putin si sa plantez cate ceva.
Nu am spatiu in gradina, asa ca momentan am plantat numai in jardiniere ras

Totusi, daca vrem sa crestem castraveti in gradina, cum trebuie sa procedam si cat de greu / usor se cresc.

Trebuie sa avem grija in primul rand, atunci cand ne apucam de cultivat, sa crestem intai niste rasaduri in ghivece din acelea micute pentru rasaduri, si sa controlam temperatura, pentru ca daca aceasta este sub 14 grade, semintele nu vor incolti, iar daca este de doar 5 grade sau mai putin, plantele nu vor rezista,

Semanarea semintelor se face de obicei in luna mai, la inceput.

Dupa ce semintele au rasarit si au 2-3 frunzulite, se pot muta si in gradina.

Atentie unde plantati, sa fie terenul curat, fara alte buruieni, pentru ca daca vor iesi si buruieni pe acolo ar trebui sa dati si cu erbicide.

Udarea castravetilor se va face numai dimineata, pana cel mult la amiaza, nu seara, pentru ca daca ii udati seara pot sa apara tot felul de boli, mai ales fainarea falsa.
Castravetele este o planta care necesita multa apa, deci aveti grija sa nu ramana terenul uscat.

Intre plante este bine sa pastrati cam 20-25 cm.

Eu o sa incerc sa ii cresc in jardiniera, ca nu am loc in gradina ras

Am inteles ca trebuie sa am grija si la formarea tufei care consta in ciupitul lastarilor pe 1-2 noduri pana la inaltimea de 10-12 frunze.

Asa arata momentan castravetii mei ras

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed