Cum alegem sutienul in timpul sarcinii

Options Cum alegem sutienul in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, July 1, 2014 10:04 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Cum alegem sutienul in timpul sarcinii?

Este cunoscut faptul ca in timpul sarcinii sanii trec printr-o serie de modificari, modificandu-si in acelasi timp si dimensiunile.

Destul de curand dupa ce veti ramane insarcinate, veti observa un disconfort la sutienul purtat anterior.

Deci, cum alegeti sutienul in timpul sarcinii?

Sanii sunt acum mai sensibili, uneori chiar durerosi si mariti in volum, datorita modificarilor hormonale care se petrec in organismul femeii insarcinate.

Unele femei vor observa ca au nevoie si de o alta circumferinta poate, dar cu siguranta de o alta cupa, putand sa treaca chiar si de la un sutien cu cupa A la unul cu cupa C.

Pentru femeile cu sanii mai mici, acesta este totodata si un motiv de bucurie, pentru ca sanii arata mai bine.
In cazul in care insa aveati si inainte sanii mari, s-ar putea ca un sutien sa nu mai fie suficient pentru a sustine bine sanul, si sa aveti nevoie de bustiera.

Ar trebui sa tineti cont in alegerea unui nou sutien de urmatoarele aspecte:
- de preferat sa fie din bumbac
- sa aiba barete mai late si banda de sustinere, dar de preferat fara sarme de sustinere sau bureti push-up
- inchizatoare adaptabila, cu mai multe randuri de capse

De asemenea, in ultimul trimestru de sarcina si pentru momentul de dupa nastere, este recomandat sa optati numai pentru sutiene din bumbac, speciale pentru alaptare, care sa ofere confortul de care aveti nevoie si sa va ajute sa alaptati mai usor.

Trebuie sa aveti grija:
- sa nu va deranjeze deloc
- sa va vina bine si sa nu va stranga
- sa nu fie prea fix
- sa aiba bretele ajustabile si sa nu va deranjeze pe umeri
- sa aiba o cupa care sa imbrace bine sanul (nu optati pentru sutienele cu jumatate de cupa sau fara bretele !) si care sa nu aiba deloc cusaturi, pentru ca sanii sunt foarte sensibili in aceasta perioada si este posibil sa va deranjeze.

Daca mai aveti si alte sfaturi / recomandari referitoare la alegerea sutienului in timpul sarcinii, asteptam raspunsurile voastre aici.
bereea
Postat: Tuesday, July 1, 2014 10:09 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22476
Cand eram insarcinata mi-am cumparat sutiene di farmacie, special pentru femeile insarcinate.
dana_h
Postat: Tuesday, July 1, 2014 10:29 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
Sanii mei nu s-au modificat foarte mult,intradevar sunt mai mari dar pana acum doamne ajuta nu am avut probleme cu ei,sa ma doara sau deranjeze.sunt doar putin sensibili.
In privinta sutienelor,in mare parte a timpului port bustiere din bumbac 100%,din acelea cu banda mai lata.si sutiene la fel,doar ca au putin buretel si sarma,ma simt foarte bine cu modelul asta momentan.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed