cultul penticostal

Options cultul penticostal
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 12:10 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
imi primul rand multumesc de cuvinte,ma simt fericita si implinita,in sfarsit mi s-a implinit cea mai mare dorinta a mea
Maria & mami wrote:

Hai ca pun si eu paie pe foc aiurea . Dar tu Helga CHIAR crezi chestia asta ? alcool

Nu ma intereseaza tema, dar mi-a sarit in ochi chestia asta! sorry

da,cred...sunt convinsa.unui om pocait nici macar nu ii trece asa ceva prin cap.Dar,exista unii oameni,care doar se numesc pocaiti....si la aceia e posibil
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 12:11 AM

shirel wrote:

Nu ma pot abtine sa nu scriu dar ingeras,ai mare dreptate.Ca sa fii astrolog nu inseamna ca nu crezi in D-zeu sau ca esti fara credinta indiferent ce religie esti.

un astrolog nu poate fi copilul lui Dumnezeu angel angel
ingeras,nu vreau sa te jignesc,dar asta e adevarul...
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 12:14 AM

alexandra_lazar wrote:

Nu vreau sa supar pe nimeni, vreau doar sa imi spun punctul de vedere: interpretarea bibliei nu se face dupa ureche, dupa starea pe care o am cand citesc si dupa cum cred eu ca ar fi. E nevoie de multa cultura generala, si nici aceasta nu ajuta foarte mult atunci cand avem in fata lucruri pe care mintea noastra nu le poate intelege.

cultura generala???eu una ma consider ca stau prost la partea cu (,)cultura generala.in schimb,ai draptate cu mintea...acolo e problema noastra,cu mintea nu vrem sa le intelegem....ca pe urma sa ne lasam in mana Lui si El sa ne conduca....
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 12:16 AM

sami wrote:
nu apelez la descantece,vraji sau vrajitoare,DAR consider ciudat cum interpretarea astrelor face sa iasa la iveala unele lucruri adevarate despre o anumita persoana sau situatie.

insa asta e cu totul alt subiect.ras

acolo e mana lui satana.el face astfel ca aceste lucruri sa se indeplineasca,si uite asa,oamenii isi pierd increderea in Dumnezeu si se incred in aceste lucruri
Mela
Postat: Monday, October 27, 2008 12:21 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
butterfly wrote:

acolo e mana lui satana.el face astfel ca aceste lucruri sa se indeplineasca,si uite asa,oamenii isi pierd increderea in Dumnezeu si se incred in aceste lucruri

fata draga,pentru ca am citit o astrograma si pentru ca unele lucruri corespund cu realitatea,nu mi-a diminuat si nu o sa ma faca sa-mi pierd credinta in Dumnezeu ras deci,daca asta e Satana,pe mine nu are sanse sa ma corupa sic
ingerash
Postat: Monday, October 27, 2008 12:55 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
butterfly wrote:

un astrolog nu poate fi copilul lui Dumnezeu angel angel
ingeras,nu vreau sa te jignesc,dar asta e adevarul...

Cat de mult gresesti...toti santem copii lui Dumnezeu.Soarele si Luna ,fac ziua si noaptea,sau astea nu exista uff uff uff Soarele ne incalzeste pe toti,daca nu ar fi ...Mai facut sa ma simt ...
bulibuli
Postat: Monday, October 27, 2008 12:55 AM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Indiferent ce religie ai, Dumnezeu este acel ceva din interior, vocea din sufletul tau care te indeamna sa faci bine, iti da incredere sa mergi mai departe, te invata sa speri, sa iubesti, sa ierti si sa daruiesti... oricum s-ar numi acel Dumnezeu, nu pot spune cuiva ca religia mea e mai buna, e cea adevarata, si a lui nu e.. practic nici nu pot sti asta cu certitudine, important e ca asta cred eu in sufletul meu si nu ma intereseaza ce spun altii, ficare e indreptatit sa creada ca a ales calea cea mai buna si sa mearga pe ea..

eu , prin natura meseriei mele, nu sunt o persoana foarte bisericoasa, in general caut explicatia logica, stiintifica, la orice fenomen, asa sunt eu de cand ma stiu si nu ma pot schimba... dar nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu, El e prezent mereu undeva in inima mea intr-un fel pe care nici eu nu-l pot explica, si stiu ca nu ma paraseste niciodata, de multe ori i-am cerut ajutorul si l-am primit, de multe ori am simtit ca sunt iubita si fericita si am stiut ca Lui trebuie sa-i multumesc... din punctul meu de vedere acesta e Dumnezeul meu si religia mea, oricum s-ar numi ea, atata timp cat am in viata mea un echilibru, sunt capabila sa iubesc, sa iert, sa ii inteleg pe cei din jur, sa ii ajut si sa ii apreciez indiferent de religia lor sau de alte aspecte, consider ca sunt pe drumul cel bun...

daca am sa ajung ziua sa ma aud spunand "nu il ajut/suport/nu il pot iubi pe X ca e budist, sau musulman, sau astrolog, sau alchimist sau mai stiu eu ce" am sa-mi pun un mare semn de intrebare daca mintea mea nu a avut putin de suferit, si cu siguranta m-as lasa de meserie!

iar legat de casatorie.. nu cred ca daca sotul ar fi avut alta religie l-as fi iubit mai putin, el e sufletul meu pereche, cel ce mi-a fost predestinat, e ceva atat de puternic intre noi, o forta careia nu ma pot opune, se cheama dragoste.. si nici nu as fi putut sa incerc sa-l schimb, sa-l fortez sa renunte la un lucru la care el tine si de care e legat sufleteste, tot pentru ca il iubesc si nu pot sa-l vad nefericit... aici singura problema ar fi cresterea si educarea copiilor, dar sunt sigura ca exista solutii, atunci cand doi oameni se iubesc si se respecta
bulibuli
Postat: Monday, October 27, 2008 1:16 AM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
inger7 wrote:

Cat de mult gresesti...toti santem copii lui Dumnezeu.Soarele si Luna ,fac ziua si noaptea,sau astea nu exista uff uff uff Soarele ne incalzeste pe toti,daca nu ar fi ...Mai facut sa ma simt ...

Ingeras, nu trebuie sa te intristeze astfel de lucruri, sunt sigura ca fluturas nu a vrut sa te jigneasca sau sa te supere, tu stii mai bine ce e in sufletul tau si in viata ta, fiecare are dreptul la propriile opinii, nu e nevoie sa le impartasim cu totii in egala masura..

Religia a fost si este un subiect delicat de discutat, si totodata interesant, tocmai de aceea ar trebui sa fim mai putin transante in afirmatii, sa dam dovada de intelegere fata de semenii nostri, cred ca si asta e o dovada de intelepciune de la Dumnezeu.. sa fii capabil sa-ti expui cunostintele si parerile cu finete, fara sa ranesti sentimentele celor din jur...
kali
Postat: Monday, October 27, 2008 6:49 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Fetele, deja suntem pe nisipuri miscatoare, asa ca eu cred ca ar fi mai bine sa nu ne mai hazardam atat de usor in a face afirmatii.

Eu incerc sa evit discutiile astea, desi le consider interesante. Ceea ce ma intriga in primul rand e ca unele afirmatii imi sunt atat de cunoscute... parca sunt dupa tipar. Sper sa nu ajungem la propaganda religioasa sau altele de genul asta care irita.
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 10:45 AM

sami wrote:

fata draga,pentru ca am citit o astrograma si pentru ca unele lucruri corespund cu realitatea,nu mi-a diminuat si nu o sa ma faca sa-mi pierd credinta in Dumnezeu ras deci,daca asta e Satana,pe mine nu are sanse sa ma corupa sic

diferenta e sa nu te increzi in astea,adica stai sa vad ce imi zice,sa stiu ce sa fac astazi,sau la ce sa ma astept....stiu ca de multe ori corespund,dar tocmai pentru asta,ca sa te atraga,si cand o data vedem ca a "spus" adevarul,automat si a doua ora vrem sa vedem ce ne spune
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 10:49 AM

inger7 wrote:

in Biblie scrie ca multi sunt chemati,dar putini alesi....deci doar acei ales se pot numi copii lui Dumnezeu.degeaba spun eu ca sunt copilul Lui,iar trairea mea,vorbele mele,faptele mele dovedesc altceva(ma refer in general,nu la cineva anume)
sau mai scrie ca nu toti cei care spun Doamne Doamne vor intra in imparatia cerurilor
sa nu crezi ca eu ma consider o sfanta,din contra...mai am multe de corectat in trairea mea

nu trebuie sa te simti prost,nu asta vreau....pupici pupici pupici
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 11:00 AM

bulibuli wrote:
Indiferent ce religie ai, Dumnezeu este acel ceva din interior, vocea din sufletul tau care te indeamna sa faci bine, iti da incredere sa mergi mai departe, te invata sa speri, sa iubesti, sa ierti si sa daruiesti... oricum s-ar numi acel Dumnezeu, nu pot spune cuiva ca religia mea e mai buna, e cea adevarata, si a lui nu e.. practic nici nu pot sti asta cu certitudine, important e ca asta cred eu in sufletul meu si nu ma intereseaza ce spun altii, ficare e indreptatit sa creada ca a ales calea cea mai buna si sa mearga pe ea..

da,asa e...eu nu spun ca doar penticostalii sunt buni,nicidecum.....buni sunt aceia care traiesc asa cum Dumnezeu vrea,si care sunt pe placul Lui
bulibuli wrote:
eu , prin natura meseriei mele, nu sunt o persoana foarte bisericoasa, in general caut explicatia logica, stiintifica, la orice fenomen, asa sunt eu de cand ma stiu si nu ma pot schimba... dar nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu, El e prezent mereu undeva in inima mea intr-un fel pe care nici eu nu-l pot explica, si stiu ca nu ma paraseste niciodata, de multe ori i-am cerut ajutorul si l-am primit, de multe ori am simtit ca sunt iubita si fericita si am stiut ca Lui trebuie sa-i multumesc... din punctul meu de vedere acesta e Dumnezeul meu si religia mea, oricum s-ar numi ea, atata timp cat am in viata mea un echilibru, sunt capabila sa iubesc, sa iert, sa ii inteleg pe cei din jur, sa ii ajut si sa ii apreciez indiferent de religia lor sau de alte aspecte, consider ca sunt pe drumul cel bun...

daca ai primit ajutor din partea Lui,daca stii ca El te iubeste,atunci de ce mai cauti si explicatii logice sau stintifice?El ne poate si raspunde,nu doar ajuta
nu te poti schimba??cu toata sinceritatea iti spun ca a fost un lucru in viata mea,la care ziceam la fel,ca veac nu m-as putea schimba,si uite ca astazi pot spune ca m-am schimbat,si nu mai sunt cum eram inainte

bulibuli wrote:
daca am sa ajung ziua sa ma aud spunand "nu il ajut/suport/nu il pot iubi pe X ca e budist, sau musulman, sau astrolog, sau alchimist sau mai stiu eu ce" am sa-mi pun un mare semn de intrebare daca mintea mea nu a avut putin de suferit, si cu siguranta m-as lasa de meserie!

foarte bine spus....
bulibuli wrote:
iar legat de casatorie.. nu cred ca daca sotul ar fi avut alta religie l-as fi iubit mai putin, el e sufletul meu pereche, cel ce mi-a fost predestinat, e ceva atat de puternic intre noi, o forta careia nu ma pot opune, se cheama dragoste.. si nici nu as fi putut sa incerc sa-l schimb, sa-l fortez sa renunte la un lucru la care el tine si de care e legat sufleteste, tot pentru ca il iubesc si nu pot sa-l vad nefericit... aici singura problema ar fi cresterea si educarea copiilor, dar sunt sigura ca exista solutii, atunci cand doi oameni se iubesc si se respecta

aici,am mai spus...biserica penticostala nu ii casatoreste.
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 11:02 AM

kali wrote:
Fetele, deja suntem pe nisipuri miscatoare, asa ca eu cred ca ar fi mai bine sa nu ne mai hazardam atat de usor in a face afirmatii.

Eu incerc sa evit discutiile astea, desi le consider interesante. Ceea ce ma intriga in primul rand e ca unele afirmatii imi sunt atat de cunoscute... parca sunt dupa tipar. Sper sa nu ajungem la propaganda religioasa sau altele de genul asta care irita.

daca le consideri interesante,de ce sa le eviti??
Fluturas
Postat: Monday, October 27, 2008 11:05 AM

si acum vreau sa imi ceri iertare daca v-am jignit pe careva.imi place sa vorbesc despre lucrurile astea.....sunt multe lucruri frumoase de invatat....si in plus sunt foarte fericita ca Dumnezeu mi-a schimbat viata,mi-a daruit ceva la care am ravnit...Duhul Sfant...e ceva de nedescris
dya
Postat: Monday, October 27, 2008 12:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Am si eu o intrebare , cum este cu contraceptia in acest cult? Din cite stiu eu contraceptia nu este permisa sau ma insel?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed