cultul penticostal

Options cultul penticostal
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:13 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
butterfly wrote:

un om pocait nu se sinucide

Hai ca pun si eu paie pe foc aiurea . Dar tu Helga CHIAR crezi chestia asta ? alcool

Nu ma intereseaza tema, dar mi-a sarit in ochi chestia asta! sorry
Mela
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:23 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
ca a adus Oana vorba,am vorbit cu sotul meu daca stie vreun caz de genul asta,spune ca stie un om din satul unde locuiesc parintii lui care a incercat sa se sinucida dar a fost salvat in ultimul moment...

parerea mea,trebuie sa ai probleme cu capul daca esti in stare sa renunti la viata,e o boala care se pare ca nu ocoleste nici o religie...
kali
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:35 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14336
Mie, topicul asta imi da o senzatie cel putin ciudata.sorry
bereea
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:38 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22712
kali wrote:
Mie, topicul asta imi da o senzatie cel putin ciudata.sorry

de ce?
Lilly of the valley
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:42 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Maria & mami wrote:

Hai ca pun si eu paie pe foc aiurea . Dar tu Helga CHIAR crezi chestia asta ? alcool

Nu ma intereseaza tema, dar mi-a sarit in ochi chestia asta! sorry

am citat pe Oana, pt. ca nu am rabdare sa citesc tot topicul sa fac legatura cu ceea ce spusese fluturas: "un pocait nu se sinucide".

suicidul nu are nimic in comun cu religia si credinta in Dumnezeu.
kali
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:49 AM

bereea wrote:

de ce?

In mare parte pentru ca vorbiti despre lucruri pe care eu nu le inteleg (si concep) cu o foarte mare naturalete, siguranta si convingere. Ma intreb de unde vine convingerea asta, cand sunt pe lumea atatea intrebari fara raspuns (si intrebarea mea e retorica, nu astept lamuriri).

bereea
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:55 AM

De unde vine aceasta convindere? simplu.Din biblie si din experienta de zi cu zi.Cand dumnezeu iti vorbeste prin Duhul Sfant si ti se implineste ceea ce-ti spune, cum poti sa nu crezi?e destul doar sa citesti Biblia si vei descoperi foarte multe adevaruri.

Stii ce ma lasa perplexa? Faptul ca credem in astre, ca credem ca stelele ne pot spune viitorul, faptul ca credem ca o vrajitoare ne poate ghici viitorul,, ca apelam la descantece, vraji, etc, dar nu credem ca Dumnezeu este atat de puternic incat sa ne vorbeasca?Nu credem ca Dumnezeul de astazi este acelasi si neschimbat si ca ceea ce se povesteste in biblie se implineste si in zilele noastre, ca are aceeasi dragoste pentru noi, ca ne poate vindeca atunci cand o cerem cu credinta, ca ne poate rezolva problemele._Oare de ce?
kali
Postat: Sunday, October 26, 2008 12:24 PM

bereea wrote:

Stii ce ma lasa perplexa? Faptul ca credem in astre, ca credem ca stelele ne pot spune viitorul, faptul ca credem ca o vrajitoare ne poate ghici viitorul,, ca apelam la descantece, vraji, etc, dar nu credem ca Dumnezeu este atat de puternic incat sa ne vorbeasca?Nu credem ca Dumnezeul de astazi este acelasi si neschimbat si ca ceea ce se povesteste in biblie se implineste si in zilele noastre, ca are aceeasi dragoste pentru noi, ca ne poate vindeca atunci cand o cerem cu credinta, ca ne poate rezolva problemele._Oare de ce?

In ceea ce ma priveste nu e valabil nimic din ce ai enumerat mai sus... si oricum nu despre asta era vorba. Oricum, pentru a intelege si interpreta biblia trebuie sa ai o mare cultura, deschidere si intelepciune- iar eu nu am pretentia ca as avea-o-... cu interpretarea semnelor venite de la Dumnezeu la fel.
bereea
Postat: Sunday, October 26, 2008 12:57 PM

nu m-am referit la tine ci in general.
Pentru a interpreta biblia iti trebuie intelepciune de la Dumnezeu.Poti sa ai nu stiu ce mare cultura, sa fii oricat de inteligenta, daca Dumnezeu nu-ti da intelepciune nu cred ca se poate pricepe ceva.
Isus a recomandat in Biblie sa cercetam scripturile , nu sa ne incredem in ce ne spun altii.deci daca nu citesti, nu cercetezi tu insati , cum vrei sa afli adevarul?

am ramas uimita zilele acestea cand un cunoscut a inceput sa-mi spune ceva de Madonna, adica Maria, specificand ca ea a murit virgina.I-am zis sa ia Biblia si sa vada ca Maria a cunoascut barbatul si a avut si alti fii.A ramas cu gura cascata.A zis ca nu li s-a zis niciodata asa ceva.De ce trebuie sa asteptam sa ni se zica si sa nu cercetam noi insine?Nu ne incredem in judecata noastra?
Mela
Postat: Sunday, October 26, 2008 2:24 PM

daca citesti Biblia apar mereu alte si alte intrebari,eu cred ca nici cel mai mare credincios n-o sa stie si n-o sa inteleaga totul...nu stiu...eu nu pot sa citesc si sa cred orbeste in tot ce se scrie acolo,iar de interpretat fiecare religie pare sa vada altfel diferitele aspecte .
Roxanel
Postat: Sunday, October 26, 2008 3:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
bereea wrote:
Stii ce ma lasa perplexa? Faptul ca credem in astre, ca credem ca stelele ne pot spune viitorul, faptul ca credem ca o vrajitoare ne poate ghici viitorul,ca apelam la descantece, vraji, etc

Eu nu cred in nici unele.sorry
Mela
Postat: Sunday, October 26, 2008 9:21 PM

nu apelez la descantece,vraji sau vrajitoare,DAR consider ciudat cum interpretarea astrelor face sa iasa la iveala unele lucruri adevarate despre o anumita persoana sau situatie.

insa asta e cu totul alt subiect.ras
AlexandraL
Postat: Sunday, October 26, 2008 10:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
bereea wrote:
nu m-am referit la tine ci in general.
Pentru a interpreta biblia iti trebuie intelepciune de la Dumnezeu.Poti sa ai nu stiu ce mare cultura, sa fii oricat de inteligenta, daca Dumnezeu nu-ti da intelepciune nu cred ca se poate pricepe ceva.
Isus a recomandat in Biblie sa cercetam scripturile , nu sa ne incredem in ce ne spun altii.deci daca nu citesti, nu cercetezi tu insati , cum vrei sa afli adevarul?

am ramas uimita zilele acestea cand un cunoscut a inceput sa-mi spune ceva de Madonna, adica Maria, specificand ca ea a murit virgina.I-am zis sa ia Biblia si sa vada ca Maria a cunoascut barbatul si a avut si alti fii.A ramas cu gura cascata.A zis ca nu li s-a zis niciodata asa ceva.De ce trebuie sa asteptam sa ni se zica si sa nu cercetam noi insine?Nu ne incredem in judecata noastra?

Nu vreau sa supar pe nimeni, vreau doar sa imi spun punctul de vedere: interpretarea bibliei nu se face dupa ureche, dupa starea pe care o am cand citesc si dupa cum cred eu ca ar fi. E nevoie de multa cultura generala, si nici aceasta nu ajuta foarte mult atunci cand avem in fata lucruri pe care mintea noastra nu le poate intelege.

In legatura cu Fecioara Maria, de exemplu, in biblie scrie despre alti frati pe care i-ar fi avut Iisus, dar nu multi stiu ca evreii foloseau termenul de frate si in locul celui de verisor. Deci poate ca nu e vorba doar despre a lua tot ca din oala, poate trebuie sa ne mai si informam. Eu respect credinta fiecaruia, chiar daca personal cred ca Maica Domnului nu a mai avut fii, ca a fost Fecioara toata viata (pentru mine acest lucru se explica foarte simplu: daca o fata a fost atat de virtuoasa incat sa fie aleasa de Dumnezeu pentru a-L naste pe Fiul Sau, virtutea nu a luat sfarsit odata cu nasterea in sine).

Acum fiecare cum considera...
ingerash
Postat: Sunday, October 26, 2008 10:46 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
sami wrote:
nu apelez la descantece,vraji sau vrajitoare,DAR consider ciudat cum interpretarea astrelor face sa iasa la iveala unele lucruri adevarate despre o anumita persoana sau situatie.

insa asta e cu totul alt subiect.ras

ras Cand sa nascut Isus ,ce a aparut pe cer?Magii de unde au stiut sa vina la El?.Cine a creeat planetele?Eu cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea,din tot sufletul meu.angelsau sant vrajitoare/uff banghead
El ne iubeste pe fiecare .angel
shirel
Postat: Sunday, October 26, 2008 11:04 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11790
Locatia: israel
inger7 wrote:

ras Cand sa nascut Isus ,ce a aparut pe cer?Magii de unde au stiut sa vina la El?.Cine a creeat planetele?Eu cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea,din tot sufletul meu.angelsau sant vrajitoare/uff banghead
El ne iubeste pe fiecare .angel

Nu ma pot abtine sa nu scriu dar ingeras,ai mare dreptate.Ca sa fii astrolog nu inseamna ca nu crezi in D-zeu sau ca esti fara credinta indiferent ce religie esti.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed