Cu uniforma sau fara?

Options Cu uniforma sau fara?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ellena78
Postat: Sunday, April 11, 2010 2:43 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/7/2010
Postari: 26
La noi uniforma e obligatorie numai in clasele 1-4 dar nu se respecta ,si mai e ceva...cand au sportul in aceea zi se duc in trening ,al meu baiat nu suporta uniforma dar trebuie.
Anelise
Postat: Tuesday, June 28, 2011 7:46 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
mihamihaela wrote:
FETELOR ESTE BINE CA ELEVII NOSTRI SA AIBA UNIFORMA SCOLARA?
EU POATE SUNT MAI DEMODATA DAR PAREREA MEA ESTE CA ELEVII SA AIBA UNIFORMA SCOLARA.NU IN TOATA TARA LA FEL DAR MACAR FIECARE SCOALA SA AIBA O ANUMITA UNIFORMA .
NU MA IMPAC CU IDEIA ASTA CA ELEVII SA VINA LA SCOALA LA FEL CUM MERG LA DISCOTECA SAU PRIN ORAS.
SA VA SPUN O INTAMPLARE:
ERAM IN CURTEA SCOLII IMI ASTEPTAM BAIATUL SA IASA DE LA ORE.IN DREAPTA MEA ERA UN GRUP DE FETE IMBRACATE CAT MAI COLORAT FEL SI FEL DE CODITE SI MACHIATE .PE POARTA TOCMAI INTRA O FETITA CARE ERA IMBRACATA INTR-UN TRENING.UNA DIN FETELE DIN ACEL GRUP IA SPUS STRIGAND"DE UNDE TEAI IMBRACAT ,DE LA IMBRACAMA DOAMNE"?MAM UITAT LA ACEA FETITA CAT DE RAU S-A SIMTIT SI CE ROSIE S-A FACUT LA FATA.NICI NU VREAU SA MA GANDESC CE ERA IN MINTEA EI.S-A RETRAS INTR-O PARTE SINGURICA SI INCERCA SA NU BAGE IN SEAMA CHICOTELILE ACELOR FETE.

MAI TARZIU AM AFLAT CA ASA SE NUMEA UN MAGAZIN UNDE AVEAU PRETURI MAI MICI.UN FEL DE MAGAZIN ECONOMIC.
OK .PAREREA MEA ESTE CA DACA TOTI COPII AVEAU ACEEASI UNIFORMA NU AVEA CUM SA SE INTAMPLE CEEA CE MIE MIA RAMAS IN MINTE SI MA DOARE DE CATE ORI IMI ADUC AMINTE DE ACEA FETITA.NU SE MAI FACE DIFERENTA INTRE ELEVI LA INVATAT CI LA IMBRACAT.TRIST DAR ADEVARAT.

DACA ACEL ELEV NU POARTA UNIFORMA DE UNDE STII CA E ELEV.CAND VEDEM HALATUL ALB STIM CA E VORBA DE MEDIC IN PRIMUL RAND.NU STIU,POATE SUNT EU PE DINAFARA .AS VREA SA AUD SI PARERILE VOASTRE.

oanamaria wrote:
Nu am ochi sa citesc scrisul cu majuscule!sorry

Mihaela, am mutat aici postarea ta! thumright ... Oana are dreptate! Incearca sa nu mai scrii cu majuscule pentru ca e foarte greu de citit. angel
mihamihaela
Postat: Wednesday, June 29, 2011 8:27 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/6/2011
Postari: 771
Locatia: giurgiu
ok.sorry
Katrina
Postat: Monday, August 29, 2011 8:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Si eu sunt de parere ca la scoala e mai bine cu uniforma.
S-a incercat si la noi la scoala s-au consultat copii in aceasta privinta,s-au facut cateva modele de uniforma pentru fetite (baietii au cazut de acord sa poarte pantalon negru,cu vesta asortata cu uniforma fetelor si cravata)ne-au fost prezentate si noua parintilor dar au ramas la stadiul de proiect deoarece sunt mai multi copii nevoiasi care nu-si permit uniforme.

Eu ma confrunt cu o alta problema.
Baiatului meu ii face placere sa poarte pantalon clasic,camasa, cravata, vestuta,sa fie asortat(mai ales la scoala),chiar nu suporta culorile tari ,amestecate,imprimeurile care ies prea mult in evidenta si blugii.
Nu l-am fortat eu sa poarte neaparat acest fel de haine .De cand era foarte mic nu-l puteam imbraca cu orice si oricum .
Prefera ,sa zic asa ,un stil sport-elegant.
Problema e ca are in clasa copii care rad (asa cum spunea mai sus si Mihamihaela)de felul lui de a se imbraca,ca e demodat si prea scos de la naftalina.Uneori folosesc expresii care mai curand cred le aud in familie sau la altii mai mari ,decat le gandesc ei.
De obicei ii ignora insa uneori il vad afectat.
Nici nu mai stiu cum sa procedez sa le impac pe toate,sa imbrace si ce-i place si nici sa nu sufere de rautatile altor copii.
Mela
Postat: Tuesday, August 30, 2011 11:34 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
la scoala unde merge Larisa se poarta uniforma dar nu e necesar sa fie la fel pentru toti copiii,adica trebuie doar sa se tina cont de 3 culori:albastru inchis,albastru marin si alb.fetele poarta fusta pana la genunchi,bleumarin,camasa sau bluza albastru marin ori alb,vesta,pulover,hanorac,bleumarin,pantofi maro sau negrii iar baietii,la fel,doar ca pana in octombrie trebuie sa mearga cu pantaloni 3 sferturi.
fara bijuterii,telefoane sau alte de genul asta...
michi
Postat: Tuesday, August 30, 2011 12:20 PM

Intrat: 2/17/2009
Postari: 1038
Locatia: romania
La scoala la Mihnea se poarta uniforma -baietii pantaloni si veste sau sacou negre sau bleomarin camasa alba si cravata specifica scolii care este visinie si are incriptionat pe ea numele scolii.Fetitele au sarafane negre sau bleomarin sau fustite , camasi albe si la fel cravata scolii.
In zilele in care au sportul se duc in trening dar in general cei de la clasele mai mici care pierd mai mult timp cu imbracatul.Am observat ca cei mai mari vin in uniforme si se schimba la vestiare.Nu este un model anume.Ma refer in special la tinuta fetitelor , important este sa se pastreze culoarea si sa poarte cravata scolii.
Pe perioada iernii avand in vedere ca in clasa era frig,ne-a permis sa-i ducem cu pulovere dar sa nu fie foarte colorate.
La fel si fetitele au venit cu pantaloni nu cu fustite sau sarafane.Oricum cat a fost caldura oprita o saptamana le-am dat si vestute matlasate pe deasupra si atunci nu prea sa tinut cont de culoare.
roxana99
Postat: Tuesday, August 30, 2011 12:55 PM

Intrat: 8/9/2011
Postari: 30
La scoala la fiica mea,va avea acum din a 5-a,uniforma destul de similara cu cea din poza,fusta este tot in carouri,vesta este insa visinie,si camasa alba, cu guler normal

aurishta
Postat: Wednesday, August 31, 2011 4:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
dana_na wrote:
Eu sunt pentru uniforme, copiii trebuie sa arate ca niste scolari. Aurishta, imi place uniforma copiilor tai, am citit ca nu-ti place ca fustita lasa picioarele fetelor la vedere. Pot sa-mi permit o idee? Poate gasesti tu o metoda sa prinzi cumva fustita cu o cusatura sau niste nasturasi ascunsi... La sedintele cu parintii poate le spui parerea ta si vorbiti si despre buzunare, o mica modificare si iese o uniforma frumoasa.

Hai ca am mutat aici discutia, ca sa nu fim off-topic, sorry1 caci ne cam indepartaseram de subiectuiu.
Cu discutia cu parintii nu am ajuns la nici un rezultat, au inceput fel de fel de polemici de mai aveau un pic si schimbau ministrul invatamantuluiras primul ministruras si chiar presedintele tariiras hohot Asa ca am luat problema in mana in dreptul meu si i-am cusut Patriciei o fusta cu buzunaresic Asta i-am facut-o in sezonul rece, acum trebuie sa pun mana fuguta sa-i fac vreo doua fustite mai usureletopai Cu Simona, care este acum in a VIII-a, am rezolvat-o cu doua fuste de blugi. Oricum , in gimnaziu, cu greu pot fi convinsi elevii sa vina in uniforma, asa ca doar vesta este OK.
monica irimia
Postat: Wednesday, August 31, 2011 4:19 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Eu nu cred ca uniforma face elevul, ci vointa si dorinta lui de a invata, de a se comporta manierat, de a aplica in societate educatia frumoasa din cei 7 ani de acasa. Degeaba are uniforma daca vocabularul e imprumutat de la coltul strazii si are gesturi de golanas.
Nu am nimic cu uniformele, chiar imi place stilul lor ingrijit. Dar nu le vad ca pe necesitate in formarea unui elev bun.
madanuta
Postat: Wednesday, August 31, 2011 7:12 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Eu sunt pro uniforma. dance Imi inchipui cat ar sta fii-mea sa isi aranjeze lucrurile pentru a doua zifool , in conditiile in care sta mult sa-si aranjeze si uniforma...hohot
roxana99
Postat: Thursday, September 1, 2011 6:44 PM

aurishta wrote:

Hai ca am mutat aici discutia, ca sa nu fim off-topic, sorry1 caci ne cam indepartaseram de subiectuiu.
Cu discutia cu parintii nu am ajuns la nici un rezultat, au inceput fel de fel de polemici de mai aveau un pic si schimbau ministrul invatamantuluiras primul ministruras si chiar presedintele tariiras hohot Asa ca am luat problema in mana in dreptul meu si i-am cusut Patriciei o fusta cu buzunaresic Asta i-am facut-o in sezonul rece, acum trebuie sa pun mana fuguta sa-i fac vreo doua fustite mai usureletopai Cu Simona, care este acum in a VIII-a, am rezolvat-o cu doua fuste de blugi. Oricum , in gimnaziu, cu greu pot fi convinsi elevii sa vina in uniforma, asa ca doar vesta este OK.

Aurishta, sa stii ca imi place tinuta Patriciei,e dragutza ! frumos...Dar cum de pe fata mai mare o trimiti cu fuste de ...blugi ?? le da voie la scoala?

EU zic ca daca scoala ar impune un control mai strict al uniformelor si a modului in care vin copii imbracati la scoala (daca evident se cere uniforma in acea scoala) cu siguranta elevii ar veni toti imbracati cum scrie la carte ! Doar sa exista vointa necesara din partea conducerii scoli !!
aurishta
Postat: Thursday, September 1, 2011 7:10 PM

Am inceput de anul trecut s-o trimit cu fuste de blugi fiindca era singura fata din gimnaziu care mergea in uniforma completabanghead si ajunsese tinta ironiilor colegilor. banghead Asa ca am cautat o solutie de compromis si i-am facut doua fuste de blugi decente, dar moderne, ca sa nu mai fie "oaia neagra" . Conducerea scolii nu este ferma, zice dar nu facebanghead asa ca elevii fac legea. S-a convenit, in cele din urma, sa se pastreze doar obligativitatea vestei.
roxana99
Postat: Thursday, September 1, 2011 7:13 PM

aurishta wrote:
Am inceput de anul trecut s-o trimit cu fuste de blugi fiindca era singura fata din gimnaziu care mergea in uniforma completabanghead si ajunsese tinta ironiilor colegilor. banghead Asa ca am cautat o solutie de compromis si i-am facut doua fuste de blugi decente, dar moderne, ca sa nu mai fie "oaia neagra" . Conducerea scolii nu este ferma, zice dar nu facebanghead asa ca elevii fac legea. S-a convenit, in cele din urma, sa se pastreze doar obligativitatea vestei.

Pai tocmai ! acolo e buba.... Ce retine conducerea scolii sa fie mai ferma ? tot imi bat capul sa inteleg dar nu pot
aurishta
Postat: Thursday, September 1, 2011 7:23 PM

roxana99 wrote:

Pai tocmai ! acolo e buba.... Ce retine conducerea scolii sa fie mai ferma ? tot imi bat capul sa inteleg dar nu pot

Asta ma intreb si eu.De ce au introdus obligativitatea uniformei daca nu sunt capabili sa impuna aceasta masura?
roxana99
Postat: Thursday, September 1, 2011 7:24 PM

aurishta wrote:

Asta ma intreb si eu.De ce au introdus obligativitatea uniformei daca nu sunt capabili sa impuna aceasta masura?

De ce in tarile "normale" (vestice si nu numai ) elevii se pot conforma cerintelor scolii? numai la noi vor sa faca pe smecherasii
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed