Cu uniforma sau fara?

Options Cu uniforma sau fara?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cristy
Postat: Thursday, July 19, 2007 5:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Si la noi se poarte un fel de uniforma - tricou cu maneca lunga sau scurta, uni, simplu si au emblema scolii imprimata la piept. Este placut si destul de confortabil.... copii sunt vesel colorati si cred ca rezolva oarecum problema uniformitatii....nu se impun anumite culori ( orice poate folosita) dar trebuie sa fie tricou SIMPLU... fara zorzonele.... imi place...cool
Laura
Postat: Thursday, July 19, 2007 5:31 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Sunt total de acord cu uniforma,cu simpla conditie ca ea sa nu fie sintetica,ci adaptata anotimpurilor,vara mai subtire si iarna groasa.
6y65ty
Postat: Thursday, July 19, 2007 5:38 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
am zis deja k in strainatate este altceva ,uniforma creata pt liceul meu (vai unul din cele de prestigiu, Sf Sava :O) este o mare porcarie si e doar o metoda prin care liceul obtine beneficii financiare ,iar felul in care acea uniforma arata nu ma poate face sa simt decat rusine ,nicidecum mandrie pt liceul la care invat,iar la pretul pe care trebuie sa-l platim am putea avea o uniforma ,care sa reprezinte intr-adevar o emblema ,dar totusi traim in romania ,iar noi incercam sa facem o afacere din orice,afacere in vocabularul nostru echivaland cu spaga,comision etc.Eu,una n-am de gand sa dau 4 mil pe o plasa din poliester care sa ma faca sa ma rusinez de institutia pe care o reprezint!
Roxanel
Postat: Thursday, July 19, 2007 5:38 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Cred ca la noi uniforma nu este primita in primul rand ca si concept. Am impresia ca putin conteaza daca e galbena, negara, cu dungi sau picatele. Ideea in sine deranjeaza. Poate ca trecutul ne influenteaza putin mai mult. Ar mai fi si un pic de avaritie din partea scolilor care incearca si ele sa scoata niste bani, frustrarea parintilor care se cam simt obligati sa palteasca ceva pentru care nu au fost consultati, disperarea mandrelor si mandrilor ca nu li se mai vede dresul fin si tricoul de firma si asa mai departe.

Ca sa fiu sincera la scoala, chiar si printre colegi, ar trebui sa conteze ceea ce ai in cap nu ce pui pe tine.
Cristy
Postat: Thursday, July 19, 2007 5:44 PM

Roxanel wrote:
Cred ca la noi uniforma nu este primita in primul rand ca si concept. Am impresia ca putin conteaza daca e galbena, negara, cu dungi sau picatele. Ideea in sine deranjeaza. Poate ca trecutul ne influenteaza putin mai mult. Ar mai fi si un pic de avaritie din partea scolilor care incearca si ele sa scoata niste bani, frustrarea parintilor care se cam simt obligati sa palteasca ceva pentru care nu au fost consultati, disperarea mandrelor si mandrilor ca nu li se mai vede dresul fin si tricoul de firma si asa mai departe.

Ca sa fiu sincera la scoala, chiar si printre colegi, ar trebui sa conteze ceea ce ai in cap nu ce pui pe tine.

bravo bravo bravo bravo cool cool cool cool
mihaela75
Postat: Thursday, July 19, 2007 5:53 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
6y65ty wrote:
am zis deja k in strainatate este altceva ,uniforma creata pt liceul meu (vai unul din cele de prestigiu, Sf Sava :O) este o mare porcarie si e doar o metoda prin care liceul obtine beneficii financiare ,iar felul in care acea uniforma arata nu ma poate face sa simt decat rusine ,nicidecum mandrie pt liceul la care invat,iar la pretul pe care trebuie sa-l platim am putea avea o uniforma ,care sa reprezinte intr-adevar o emblema ,dar totusi traim in romania ,iar noi incercam sa facem o afacere din orice,afacere in vocabularul nostru echivaland cu spaga,comision etc.Eu,una n-am de gand sa dau 4 mil pe o plasa din poliester care sa ma faca sa ma rusinez de institutia pe care o reprezint!

Cu cat liceul mai de soi cu atat spagaria si neregulile mai mari.Nu e secret, lumea stie. Dar de ce parintii nu spun nimic, de ce accepta sa imbrace copiii in placi de poliester la suprapret?Uniforma se procura prin licitatie la n firme.A pus directiunea lista la vedere cu ce firme a licitat?Poate directorul e frate cu producatorul si normal ca de acolo vin uniformele.Parintii trebuie sa fie uniti nu in a refuza uniforma ci in a o imbunatati.
Cristy
Postat: Thursday, July 19, 2007 6:25 PM

6y65ty nu exista comitet de parinti in liceu? comitet de elevi? de ce nu se face votare intre 2-3 uniforme?
arunc si eu idei...cu toate ca in Romania este cam greu cu acesteauff

Pe aici sar parintii & elevii in sus cat ai zice peste....
Lilly of the valley
Postat: Thursday, July 19, 2007 9:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
6y65ty wrote:

Exista un comitet de parinti care ar trebui sa nu mai inghita tot ce se serveste pe tava, de la clasicele perdele pana la nu stiu ce avion. Ma abat putin de la subiect, de ex. la o gradinita din Iasi s-au cerut bani pt sistem video si Tv cu plasma. La ce Dumnezeu o trebui la gradi astfel de Tv ca doar trimiti copilul la gradi sa invete ceva, sa socializeze nu sa stea gura casca la tv si d-na educatoare la cafea. Dar cum au protestat unii parinti cum li s-a gasit nod in papura copiilor. Cam asa sta sistemul de invatamant in Romania.
Uniforma nu protejeaza copilul, cum ai spus tu intr-un post anterior. Uniforma e prevazuta intr-un regulament, ce trebuie respectat de bogati si saraci, deopotriva. Scoala ne invata sa respectam si norme sociale. Purtatul uniformei e o norma sociala. Cred ca impreuna cu parintii veti avea un cuvant de spus asupra calitatii si modelului uniformei.
raly
Postat: Sunday, September 13, 2009 7:13 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Noi facem parte din randul celor cu uniforma,pe care trebuie sa o avem chiar din prima zi,ni s-a pus in vedere acest lucru chiar din ultimele zile ale clasei a 4-a.Uniforma este compusa din pantalon negru,indiferent daca este de material sau din blug,negru sa fie(pt baieti ca pt fete exista posibilitatea purtarii unei fuste)camasa alba si sacou gri-cenusiu.Chestia cu sacoul mi s-a parut putin ridicola,mai bine faceau o veste ceva personalizata sau chiar camasa/tricou pentru ca la iarna copilul o sa umble ca robotul cu sacoul ala pe sub geaca,si nu stiu daca e foarte placut sa stai atatea ore sa te chinui sa scrii in sacou!In fine asta este ne conformam majoritatii si ne prezentam in noua uniforma!

Sfefania_Johansson
Postat: Sunday, September 13, 2009 4:44 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
mi-e sincer mila de acei elevi care sunt obligati sa poarte uniforme de poliester de 4 milioane..mie mi se pare normal sa ma imbrac zilnic cu alta bluza, poate port aceiasi pantaloni 2 zile la rand, dar bluza o schimb..nu transpir mult, nici pe departe, dar nu ma simt fresh sa port aceeasi bluza de n ori.
si imaginati-va voi cum stau saracii cu aceleasi haine de poliester o saptamana intreaga..fie vara fie iarna..ca bani de cumparat 5 uniforme cine sa aiba? la pretul de 4 milioane..imi pare sincer rau de acesta marsavie..
milicutza
Postat: Sunday, September 13, 2009 5:54 PM

Intrat: 8/12/2009
Postari: 2207
Locatia: Acolo unde visele nu dorm
pupici Cosminbravo
Kiki
Postat: Sunday, September 13, 2009 6:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cosmin, esti tare frumusel! coeur
Mela
Postat: Sunday, September 13, 2009 10:04 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Cosmin,sa porti cu placere uniforma pupici

eu o sa-i dau pe copii la colegiu,si unul dintre multele motive este tocmai uniforma pe care trebuie sa o poarte acolo din anul 1 si pana termina scoala.
sincer,nu ma incanta ideea sa-mi vad fata la 13 ani cu ciorapei pana la genunchi,fusta mini si buricul gol,asa cum le vad pe domnisoarele de-aici.trebuie sa se respecte ca om mai mult de-atat.
Stefania,daca e de bumbac nu e nici o problema pentru piele,in plus se spala dupa ce vin de la scoala si se usca pana a doua zi.
Lilly of the valley
Postat: Friday, September 18, 2009 9:42 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Cosminlove bravo bravo bravo
Eu am fost mai mult decat socata la deschiderea anului scolar la Andrei.
Festivitatea de deschidere numai a festivitate de deschidere de an scolar nu semana, ci mai degraba culisele unei lansari de colectie a nus` carui designer.Thumb down
Pustoicele nu numai ca erau mai mult decat sumar imbracate (umeri si buric gol, fustele erau atat de scurte ca le vedeai cu usurinta nu fundul chilotilor ci fundul gol, tocuri atat de inalte incat aveai senzatia ca sunt urcate pe catalige), care ghiozdane ... aveau posete mai in voga decat a mea (si nu asta e problema), dar unde vor baga caietele?.
Si atunci de ce sa nu fiu de acord cu impunerea unui anume tip de imbracaminte.
Kiki
Postat: Friday, September 18, 2009 10:54 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu tot pro uniforma am ramas, ca si acum 3 ani.
Am doua licee langa bloc si o scoala generala. Ma crucesc efectiv cand vad pustanii de liceu coborand din tramvai. Fetele cu fuste scurte, dar cand zic scurte, apai inseamna scurte, cu pantaloni cu talia nu joasa, extrem de joasa, buricu' gol, diverse pierce-uri in buric si alte locuri, cu machiaj mult prea exagerat, de discoteca... baietii sunt latzosi si lalai, hai ca n-as zice nimic de parul lung, dar macar sa fie spalat, sau cu parul scurt dar dati cu o cutie de gel, cu tzepi in cap sau creste...
Groaznic. Vreau uniforma! angry
Chiar si pustanii de scoala generala incep sa se inspire de la astia mari si sa jinduiasca la latze, fitze, pierce-uri, fuste scurte, ca ii aud comentand...ce cool e ala, ai vazut cate pierce-uri? sau ce creasta! Mama, dar ce bucata buna e aia...Si n-au nici macar 14 ani! closedtopic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed