Cu tocuri sau fara?

Options Cu tocuri sau fara?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Sunday, October 22, 2006 12:10 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Incaltamintea, nascuta dintr-o necesitate de protejare a piciorului, a devenit un obiect de estetica si si-a modificat mereu forma, dupa gusturile si conceptiile estetice ale vremurilor. Incaltamintea ortopedica reprezinta o resursa importanta in tratamentul diformitatilor piciorului. Aceasta incaltaminte se confectioneaza personalizat, dupa forma piciorului afectat. Ea urmareste imbunatatirea posibilitatilor de statica si de mers ale bolnavului si corecteaza sau inlatura anumite deviatii care contravin esteticii.

Tocul fiziologic este de 8-15 mm la copil si 15-20 mm la barbat, ceea ce da calcaiului un unghi de 15-20 grade de la sol. La femei, inaltimea tocului poate ajunge chiar la 10 cm. Piciorul, asezat intr-un asemenea pantof, suporta modificari locale si la distanta. Pozitia foarte curbata a labei piciorului va duce, treptat, la retractia tendonului achilean, care va impiedica mersul ulterior in pantofi cu tocul jos. Dezechilibrul piciorului, suspendat pe aceste tocuri excesive, produce o deplasare inainte a fortelor de greutate, ceea ce va suprasolicita regiunea antepiciorului. Bolta transversala a acestuia incepe sa se prabuseasca, iar degetele impinse se retracta in ciocan.

Tocul cu o inaltime moderata, sub cinci cm, permite o statica mai comoda. Tocul prea jos sau lipsa lui afecteaza conformatia boltii longitudinale a piciorului.

In acest sens, pantofii tip tenis sunt necorespunzatori si predispun la picior plat.

Incaltaminte larga vs. stramta

Daca incaltamintea este prea larga sau daca piciorul nu este bine fixat in pantof, microtraumatismele continue de frecare produc vezicule, bursite si durioane in regiunea achileana sau la nivelul degetelor. Mersul cu incaltaminte prea larga devine obositor. Incaltamintea prea stramta poate duce la perturbari circulatorii si vasomotorii, stanjeneste aerisirea piciorului, favorizeaza maceratia epidermului si aparitia epidermofitiilor si a degeraturilor.

Incaltamintea cu talpa prea subtire nu asigura un sprijin bun si lasa sa se perceapa toate asperitatile solului.

In schimb, daca talpa este grea si rigida, acest lucru traumatizeaza plan si ingreuneaza mersul.

Impartire in functie de varsta si sex

Incaltamintea copilului trebuie sa protejeze de intemperiile vremii si de traumatisme, permitand, totodata, miscarile piciorului. In acest sens, se va lasa un spatiu de minim un cm inaintea degetelor. Nici incaltamintea prea larga nu este recomadabila, deoarece piciorul nu va fi fixat si sustinut.

Talpa trebuie sa fie supla si usoara, dar suficient de rigida pentru a nu se deforma. Tocul incaltamintei trebuie sa fie de opt - zece mm. La copiii mai mari se recomanda pantofi, ghetele preferandu-se pentru vremea rea sau pentru sport.

Talpa exterioara din cauciuc profilat sau crep este buna pentru toate varstele, pentru ca amortizeaza pasul si permite un pas mai elastic si antiderapant. In perioadele calde ale anului este foarte recomandabil purtatul sandalelor tip roman, cu degetele libere si cu toc. Purtarea pantofilor tip tenis sau baschet este neigienica, datorita talpii moi, a lipsei tocului si a posibilitatii limitate de aerisire a piciorului.
Femeile trebuie sa faca un mic compromis intre exigentele estetice si cele fiziologice: toc sub sase cm, varf nu prea ascutit, pantofi nu prea decoltati, talpa intermediara mai rigida, catarama de fixare etc.

Femeilor gravide li se recomanda purtarea de pantofi comozi, cu toc jos si lat, pentru ca piciorul sa fie mai stabil si pentru ca lordoza gravidelor sa nu se exagereze.

Incaltamintea batranilor trebuie sa fie compusa din ghete usoare, captusite, la care se adauga un sustinator plantar suplu, care le va usura mersul.

Studiu critic asupra Incaltamintei

De cele mai multe ori, lipsa de armonizare dintre picior si incaltaminte duce, cu timpul, la deformarea piciorului. Principalele defecte ale incaltamintei de serie sunt:

* Discordanta dintre axul longitudinal al piciorului si al pantofului. Conturul arcuit al piciorului nu este respectat intotdeauna, realizandu-se talpi prea simetrice. Acestea nu mai permit distribuirea armonioasa a greutatii si regiunea antepiciorului deviaza treptat, determinand deformarile de valgus si picior plat.
* Discordanta dintre pozitia tocului si exigentele functionale ale retropiciorului. Tocul nu este plasat in continuarea liniilor de forta, astfel incat marginea externa a acestuia se uzeaza mai usor, straiful se deformeaza si determina deplasarea in supinatie a retropiciorului.
* Insuficienta zonei intermediare a talpii. Portiunea talpii care nu atinge solul reprezinta o platforma de sprijin statico-dinamic. Pe aceasta zona se sprijina si aluneca in timpul trecerii ritmice de la faza statica la cea dinamica din mers. In acest scop, intaritura din talpa trebuie sa fie construita dintr-un material robust si elastic, pentru a impiedica prabusirea piciorului.
* Aspectul varfului. Incaltamintea eleganta este confectionata cu un varf ascutit si simetric cu axul median. In interiorul acestui varf rigid si stramt, degetele incep sa sufere.

Rolul pantofilor

Protector. Materialele din care se confectioneaza trebuie sa fie suficient de rezistente; se vor evita materialele deformabile (panza, pielea de antilopa).
Imobilizator. Piciorul trebuie sa fie bine fixat pentru a nu fi traumatizat de miscari si pentru a avea o buna stabilitate articulara.
Corector. Este foarte important in cazul diformitatilor piciorului din perioada de crestere a copilului.
Compensator. In formele cu diformitati ireductibile si definitive se va compensa perturbarea formei si functiei piciorului si se va ameliora sprijinul.
De descarcare. In cazurile cu tulburari trofice sau dureroase, gheata poate conferi un sprijin bun, menajand zonele afectate.
Favorizant al desfasurarii piciorului in mers. Incaltamintea va fi confectionata conform miscarilor fiziologice ale piciorului.
Igienic. Incaltamintea trebuie sa fie igienica, sa aiba conditii bune de aerisire si sa nu fie prea stramta. Din aceste motive, e bine sa se evite materialele impermeabile, cum ar fi plasticul sau cauciucul, sau cele prea dure, cum este lemnul.
mihaela75
Postat: Sunday, October 22, 2006 7:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Ma credeti ca eu nu pot merge pe tocuri? hohot Acum mai bine ca nu pot purta inalt ca al meu ubit Kaze e cat mine de statura hainoroc
lori16ro
Postat: Sunday, October 22, 2006 8:11 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
mie tot timpul mi au placut tocurile inalte dar in ultimul timp din cauza oboselii piciorului - inceput de varice dupa nastere le prefer pe cele joase si mai comode
leut
Postat: Sunday, October 22, 2006 8:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Imi plac tocurile, dar nu foarte inalte. De obicei, pe tocuri inalte "ma urc" la o petrecere mai de soi, gen nunta, Revelion...
Dupa ce am nascut tin minte ca de-abia asteptam sa scap de talpa joasa...ma simteam mai inalta si mai supla.
Asa ca nu foarte inalte, tocurile sunt parte din arsenalul feminitatii, zic eu.sic
Kmy
Postat: Sunday, October 22, 2006 8:55 PM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
Mie mi-au placut intotdeauna pantofii foarte eleganti, gen varf ascutit si tocuri foarte inalte si subtiri, dar varsta si oboseala incep sa-si spuna cuvantul si la mine...plans asa ca am inceput sa port si eu pantofi mai comozi, dar la petreceri, la fel ca si Leut, nu ma pot abtine.
monachris05
Postat: Tuesday, October 24, 2006 6:41 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Mi-ar fi palcut sa port tocuri inalte...din pacate, am platfus si nu ma inteleg deloc cu tocurile inalte (pot purta max 5cm), si al doilea motiv ar fi ca sotul meu este putintel mai inalt ca mine, si daca as mai purta si tosuri...ras
Dar consider ca pe un picior frumos, un pantof cu toc...este o nebunie! (in sensul admirativ)
mihaela75
Postat: Tuesday, October 24, 2006 7:23 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Mi-am luat pantofi cu toc...de 1 cm ras
Asta e stilul meu.sic

Maria & Mario
Postat: Tuesday, October 24, 2006 7:42 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Sa le porti sanatoasa , Miha. Si ale mele tot asa de inalte sunt. hohot
AdrianaC
Postat: Tuesday, January 2, 2007 9:39 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Eu am purtat pana pe la 28 de ani numai pantofi cu toc, minim 7cm, sau hai sa zic 5cm.

In sarcina cu Alice mi-am cumparat incaltaminte comoda, ca pentru sarcina, cu toc de 1.5-2 cm.

Ma dureau calcaiele ingrozitor si nu stiam de ce.

De asemenea, dupa sarcina am vrut sa port din nou tocuri, dar... nu am mai putut. Si din cauza greutatii modificate, si din cauza ca se obisnuise pana la urma piciorul cu toc mic, nu am mai putut sa merg pe tocuri, imi oboseau si ma dureau picioarele.

Acum port incaltaminte fara toc, si foarte rar mai pun un toc de 5-7 cm, desi tare mult imi mai placea uff
kali
Postat: Tuesday, January 2, 2007 10:10 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Eu port tocuri si-mi placeyes Am optat acum, cand trebuie sa car carutul sau sa alerg dupa Alexia, pentru incaltaminte cu talpa ortopedica (mult mai comoda) sau cel mult tocuri de 7 cm. ca sa nu ma incomodeze la mers
spezam
Postat: Wednesday, January 3, 2007 1:25 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Si mie imi plac tocuri inalte si pantofii eleganti. Fac ca o femeie sa fie si mai femininna si mai sexi decat de obicei. Desigur, poti fi sexi si cu ceva mai jos, dar parca arata altfel piciorul si toata femeia, in general, pe tocuri.
Anaida
Postat: Wednesday, January 3, 2007 12:46 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Si eu prefer incaltamintea cu tocuri, poate si pt ca sunt scunda, iar sotul destul de inalt (are aproape cu 30 de cm mai mult ca mineras). Ma simt bine pe tocuri...nu prea stiu lungimea lor, ca nu am stat sa le masor, mi-am luat in functie de cat de comod ma simteam in incaltamintea respectiva...banuiesc ca au intre 5 si 7 cm...mai mult de atat as arata ca un clovn pe papainoage, pt ca port 36...
Mi-amintesc cand m-am dus la primul control in timpul sarcinii cu Razvan, ce m-a luat dra la 3 pazeste cand m-a vazut pe tocuri...pai daca eu asa ma simteam bine!...ulterior, mi-am luat si eu niste pantofi cu talpa joasa care mi-au prins bine in timpul ambelor sarcini si ii mai port si acum cu blugi sau cand am o tinuta lejera.
Acum, cand stiu ca mai trebuie s-o mai tin si pe Alex in brate sau sa ridic caruciorul, mai port si incaltaminte sport, dar, cum ziceati si voi, la petreceri cu o tinuta eleganta nu concep sa nu am tocuri!
Traiasca inventatorul tocurilor!!!
Vesna
Postat: Wednesday, January 3, 2007 4:30 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
mihaela75 wrote:
Ma credeti ca eu nu pot merge pe tocuri? hohot Acum mai bine ca nu pot purta inalt ca al meu ubit Kaze e cat mine de statura hainoroc

Te credem...Am aceleasi "probleme". ras
Laura&Alfonso
Postat: Wednesday, January 3, 2007 5:53 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
mie imi place sa port tocuri inalte ....dar cum sotul are aceeasi inaltime ca si mine nu le mai port plans ... m-am obisnuit fara tocuri si acuma daca mi le pun ma dor picioarele de parca m-ar fi calcat un trenplans plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed