Cu "NU" in brate

Options Cu "NU" in brate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Sunday, September 9, 2007 2:22 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
sousourel wrote:
L-am luat asa de bine pe "nu" in brate....ca si noaptea, prin somn, se mai aude "nu-nu-nu"ras

Am ajuns si noi la aceasta etapa.banghead banghead banghead De...abia am invatat ce inseamna cu adevarat acest cuvant si trebuie sa il exersam, ca uneori mai zicem "nu" cand de fapt vrem sa zicem "da" si invers.ras
sousourel
Postat: Thursday, December 6, 2007 11:21 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
E la noi, e la noi...il tinem noi bine in brate..ce credeati ca l-am lasatalcool
carla
Postat: Tuesday, April 22, 2008 11:40 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Vai ce bine ca v-am citit ca ma saturasem si eu de NU toata ziua.Chiar azi m-am gandit:"Oare copilul asta are voie sa faca ceva sau NU?"
raly
Postat: Tuesday, June 3, 2008 8:00 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
am ajuns si noi la capitolul astabanghead banghead
sousourel
Postat: Tuesday, June 3, 2008 3:18 PM

raly wrote:
am ajuns si noi la capitolul astabanghead banghead

Exista si cap II si IIIras "Nu veau!" si "Am spus ca nu veau!"alcool

Rabdare,mami, multa rabdarepupici
raly
Postat: Tuesday, June 3, 2008 7:48 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
sousourel wrote:

Exista si cap II si IIIras "Nu veau!" si "Am spus ca nu veau!"alcool

Rabdare,mami, multa rabdarepupici

Ne inarmam bine!ras
shirel
Postat: Tuesday, June 3, 2008 10:08 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Mai este o faza de a respecta si Nu al copilului .
Eden de cind a mai crescut am vazut ca are si ea cerintele ei si spune
NU chiar la lucrurile pe care nu le vrea cu adevarat.Eu una am mare incredere in ceea ce spune chiar si la mincare este intrebata vrei sa
maninci ea spune citeodata nu, si o cred stiu ca mai tarziu va vrea sa pape.Asa am capatat increderea in ea si stie ca mami o asculta.Nu am
probleme cu Nu la culcare s-au la alte lucruri.Poate sa faca ce vrea ea in
toata casa si deocamdata PTIU,PTiu nu am avut nici o problema.
Incerc sa-i dau o educatie cit mai pozitiva dar si sa o las sa invete din gresele ei.
monika
Postat: Tuesday, June 3, 2008 10:15 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/22/2008
Postari: 587
Locatia: ro
Si eu o las sa faca ce vrea din toata casa dar cand nu e voie nu e si gata.Sunt de parere ca totusi nu e ea chear sefu in casa mai sunt si alti in jurul ei,oameni pe care trebuie sa ii asculte.
shirel
Postat: Tuesday, June 3, 2008 10:36 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
eden stie tot timpul cine este seful si se teme sa nu ma supere dar in
acelasi timp am educat-o in asa fel sa aiba incredere in mine,sa nu incerce sa ma pacaleasca si sa ma faca sa fiu victima ei.
Si vad ca treaba asta a reusit si sint foarte mandra de Eden pentru ca la
virsta ei am putut-o s-o fac sa inteleaga anumite lucruri.Dar binenteles
ca mai avem multe de invatat.
Sa de-a d-zeu sa fie asa si cu al doilea!
tutsy
Postat: Wednesday, June 11, 2008 1:10 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2008
Postari: 28
Locatia: portugalia
Un articol foarte,foarte bun.Voi incerca sa aplic si eu aceasta metoda,deoarece chiar ca o zapacita toata ziua cu gura in copil,nu fa ceia,nu pune acolo,etc.Ca probabil ei se intreaba, dar macar ceva lor li se poate.Iti multumesc mult pentru articol.pupici yes
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, June 11, 2008 1:22 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Mai, noi nu prea am testat perioada asta a lui NU. Matei daca spune nu, inseamna ca nu doreste respectivul lucru si are o motivatie.Nu il spune des, stie de ce il spune.SI asa a fost de and a inceput sa pronunte gurupuri de litere.Ma asteptam in perioada celui de-a doilea an sa fie pregnant, dar la noi...se pare ca ne-a sarit si am trecut direct la "de ce"-uri, care cred ca sunt mai "consumatoare" de energie!
AdrianaC
Postat: Wednesday, June 11, 2008 5:28 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Eu sunt de parere ca un copil trebuie sa stie foarte clar ce este permis si ce nu este permis. Asta nu inseamna ca trebuie sa ii spun mereu NU si iar NU.

NU le spun numai la lucruri importante, iar daca am zis NU asa ramane si ei stiu asta.

A avut si Alice o perioada in care imi tot spunea "Nu vreau sa fac asta" sau NU pot sau mai stiu eu ce.
Toate se rezolva, cel putin la mine asa a fost, daca stii cum sa ii iei. Fiecare copil insa e diferit si reactioneaza diferit, nu cred ca exista retete in acest sens.

Ce faceam eu? Daca de exemplu ii spuneam sa se imbrace si nu vroia, ii spuneam ca pana nu se imbraca nu poate sa se joace, pentru ca nu se sta ziua in pijama. Daca ii spuneam sa facem "lectii" si spunea "nu vreau, m-am saturat de lectii", ii aratam ce trebuie sa facem si ii mentionam ca dupa ce termina se poate juca sau poate colora sau poate face ce vrea ea timp de x minute. Exemplele ar putea continua.

La Andrei, daca spune NU VREAU (desi spune foarte rar, si atunci de obicei numai cand e foarte obosit), ii explic de ce trebuie sa faca acel ceva si ii spun ce urmeaza dupa aceea (intotdeauna urmeaza ceva ce stiu ca ii face mare placere) si asa scapam de NU si devine brusc cooperant.

In orice caz, ca parinte iti trebuie o rabdare de fier si niste nervi de otel, multa stapanire de sine....
Copiii nu fac altceva decat sa testeze sa vada care sunt limitele, iar daca acum spui NU si maine DA, deja ai facut 1 pas inapoi pentru ca va stii ca nu e o regula si te poate determina, intr-un fel sau altul, sa faci cum vrea el.

carla
Postat: Wednesday, June 11, 2008 5:51 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Vai cata dreptate ai,Adriana cu NU-ul transformat in DA,copiii il simt imediat.Ce bine ca mai scrieti cum ati procedat voi,ca singura mai cedam si Cristian a inceput sa intinda coarda prea tare,de-mi venea sa...
sousourel
Postat: Wednesday, June 11, 2008 5:53 PM

Tot la intariri, recompense apelam si noi, dar "unii" dintre noi sic nu o fac sistematic si confunda intarirea negativa cu amenintarea, care se stie e contraproductiva in cazurile astea. Dar vine vacanta si voi avea si eu timp sa-mi spun punctul de vedereras
tutsy
Postat: Wednesday, June 11, 2008 5:53 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2008
Postari: 28
Locatia: portugalia
Sunt de acord cu tine ADRIANA][/color],cu copiii trebuie sa ai mare rabdare,eu fiind aici singura imi vine cam grelut,dar cred ca fac fata.Incerc sa fiu cit de calma pot,defapt nu ma enerveaza cind face ceva ce nu trebuie,doar atunci cind nu vrea sa manince,atunci ma linistesc singura.Dar cu fiecare zi tot mai mult invatam cite ceva ce e mai bun pentru copiii nostri.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed