Cu "NU" in brate

Options Cu "NU" in brate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Monday, July 9, 2007 4:34 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cred ca exista un punct in care multe mamici simt ca vor claca, dar nu ne permitem luxul acesta. Cumva gasim mereu forta necesara de a trece peste punctul critic si de a ne face datoria mai departe.
Bafta cu imbunatatirea relatiei dintre tine si fiul tau.
Lilly of the valley
Postat: Monday, July 9, 2007 6:15 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
S.ELENA wrote:
Am citit articolul si mi-au dat lacrimile: este exact greseala pe care am facut-o eu cu Robert si acum ma lovesc mai mereu de OSTILITATEA lui, iar cateodata am impresia ca ma considera cel mai mare dusman al lui!!!banghead

De frica sa nu ajung la mai rau mergem la consiliere psiho-pedagogica (gen "super-nanny"), darrezultatele apar f. greu ptr. ca si el este o fire destul de incapatanata si nici eu nu am rabdarea necesara, chiar daca incerc din rasputeri!!! Am f. multe probl. pe cap si le fac fata destul de greu, uneori avand impresia ca in curand voi claca!!!plans plans uff

Ostilitatea lui Robert mai poate avea si o cauza in plus: aparitia lui Denis, pe care e posibil sa-l vada ca pe cel mai mare inamic (chiar daca arata semne de afectiune catre cel mic). Nu ati discutat cu psihologul despre acest fapt? Psihologii numesc aceasta sindromul fratelui mai mare.
Ne mai confruntam si noi cu acest gen de fapte, eu am fost cu regulile si mama care l-a crescut nu a aplicat NICI O REGULA (decat somnul la pranz), iar aparitia fetei a provocat haos in creierasul lui. Chiar in prima zi cand am sosit de la matrnitate s-a imbolnavit subit (febra mare, varsaturi), medicii nu au gasi absolut nici un diagnostic clinic, ulterior ascundea hainute, suzeta, scutece, mai tarziu jucarii si tot asa. Dar o iau pe aratura, e alt subiect
S.ELENA
Postat: Monday, July 9, 2007 11:48 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
[quote=mariuta]

Ostilitatea lui Robert mai poate avea si o cauza in plus: aparitia lui Denis, pe care e posibil sa-l vada ca pe cel mai mare inamic (chiar daca arata semne de afectiune catre cel mic). Nu ati discutat cu psihologul despre acest fapt? Psihologii numesc aceasta sindromul fratelui mai mare.

Robert l-a accptat f. bine pe Denis, isi dorea mult de tot un bb si chiar inainte de a ramane eu insarcinata, mereu ma intreba cand vine si la noi barza?
Nu-l bruscheaza, are grija de el, iar daca eu ma mai prefac suparata pe cel mic ptr ca planga sau nu doarme imi spune "lasa mami asa sunt toti bbi, dar o sa creasca si el si nu o sa mai faca asa".
Psihologul a spus ca, in urma discutiilor cu Robert, nu ar fi ceva legat de Denis, doar ca este el o fire mai vulkcanica si se modeleaza mai greu( pediatra zisese ceva de A.D.H.D., dar psihol. a spus ca nu e cazul lui). Cert este ca-mi este greu ptr ca nu prea am rabdarea necesara, iar el nu suporta sa fie contrazis, nu suporta ca cineva sa-i spuna ce sa faca, el are intotdeauna dreptate, etc. VRea sa faca totul CUM si CAND vrea el fara a tine cont de nimeni si nimic!!!!Orice i-as spune el face exact pe dos! Nu mai pot si nu stiu ce metode sa mai aplic, simt ca am dat gres in educatia lui, dar nu stiu unde(cu toate ca nu m-a facut niciodata de ras cand am mers cu el undeva- sa vb urat sau sa puna mana unde nu are voie, etc). Psihol. i-a facut un test de I.Q. ptr copiii de 12 ani si a scos punctajul 90 adica aproape de limita superioara.....si era ptr 12 ani iar el are 7,5!!! Nu stiu ce sa mai zic sau ce sa mai fac!!!!plans plans plans nervi
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 10, 2007 6:41 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
S.ELENA wrote:
Psihologul a spus ca, in urma discutiilor cu Robert, nu ar fi ceva legat de Denis, doar ca este el o fire mai vulkcanica si se modeleaza mai greu( pediatra zisese ceva de A.D.H.D., dar psihol. a spus ca nu e cazul lui).

Nu stiu ce sa mai zic sau ce sa mai fac!!!!plans plans plans nervi

Pediatra aia e tacanita raufool angry De unde si pana unde pune diagnosticul acesta ea? E neuropsihiatru? Daca o scuturi bine, cred ca nu stie nici ce inseamna. Da m-am convins, cum vad medicii un copil mai rebel pun repede diagnosticul A.D.H.D., indiferent daca e competenta lor sau nu. Asa se pune un diagnostic in neuropsihiatrie?disputa

Cu rabdare si tact, va fi bine, cred.sunny
S.ELENA
Postat: Tuesday, July 10, 2007 9:43 PM

mariuta wrote:

Pediatra aia e tacanita raufool angry De unde si pana unde pune diagnosticul acesta ea? E neuropsihiatru?

Eu nu prea sunt multumita de pediatra dar de ea apartinem cu serviciul(M.Ap.)! Oricum ajung la ea destul de rar, in general merg la un particular!!!

Psihologul a spus sa stau linistita ca nici nu se pune probl de A.D.H.D. aceeia sunt "argint viu" in comparatie cu Robert!!!

Va multumesc ptr incurajari si sa dea D-zeu sa rezolvam cat mai curand problema!!!!pupici pupici pupici
S.ELENA
Postat: Tuesday, July 10, 2007 9:45 PM

MNiko wrote:
Cred ca exista un punct in care multe mamici simt ca vor claca, dar nu ne permitem luxul acesta. Cumva gasim mereu forta necesara de a trece peste punctul critic si de a ne face datoria mai departe.
Bafta cu imbunatatirea relatiei dintre tine si fiul tau.

Multumesc mult MNiko sa speram ca se va razolva rapid si fara alte minunni!!!! Multi pupici tuturorpupici pupici pupici !!!!
sousourel
Postat: Thursday, July 26, 2007 2:09 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
L-am luat asa de bine pe "nu" in brate....ca si noaptea, prin somn, se mai aude "nu-nu-nu"ras
Kiki
Postat: Thursday, July 26, 2007 2:14 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
sousourel wrote:
L-am luat asa de bine pe "nu" in brate....ca si noaptea, prin somn, se mai aude "nu-nu-nu"ras

Am si eu unu' care doarme cu "Nu" uff
sousourel
Postat: Thursday, July 26, 2007 2:30 PM

Kiki wrote:

Am si eu unu' care doarme cu "Nu" uff

hohot hohot hohot nu suntem singuriyes Mai punem de-un clubsic pupici ?
taki
Postat: Thursday, July 26, 2007 3:14 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Ne alaturam si noi in club. Zicem nu-nu si facem si facem si din manuta ca nu-i voie.hohot
Mela
Postat: Sunday, July 29, 2007 1:52 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Elena,nu sunt in masura sa iti dau sfaturi,dar cu ajutorul psihologului si cu multa rabdare din parte ta,iti doresc sa se rezolve problemele lui Robert
S.ELENA
Postat: Sunday, July 29, 2007 9:44 PM

sami wrote:
Elena,nu sunt in masura sa iti dau sfaturi,dar cu ajutorul psihologului si cu multa rabdare din parte ta,iti doresc sa se rezolve problemele lui Robert

Multumesc Sami; cateodata parca e inger, dar de cele mai multe ori am impresia ca am de-s face cu un mic dracusor!!!!!diablo

Cu D-zeu inainte, om trai si-om vedea!!!!

pupici pupici pupici
Maria & Mario
Postat: Sunday, September 2, 2007 10:50 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Ne alaturam si noi clubului. Nu stiu daca aparitia lui NU la Maria e din cauza ca nu prea mai am autoritate in fata ei de cand merge la gradi sau din cauza ca e mai neastamparata si cuvantul NU e in vocabularul meu : Nu trage de aia ! NU te urca acolo, NU pune mana acolo .... Nu e voie !

Ideea e ca ..... s-a instalat acasa la el in vocabularul si persosnalitatea de RAC a fiica-mii !

Ce ma fac ??????

Am inceput sa evit folosirea cuvantului . Incerc sa o indepartez de lucrul negativ ce tocmai il facea , sa ii explic de ce nu vreau sa faca ceva si ce rezultate " rele " pot avea faptele ei ...... incepe sa functioneze , dar .... nu de fiecare data.

Voi ce solutii aveti pt NUUU -ul asta ? oare

Oricum, interesant articolul ! salut cyclops cool
Kiki
Postat: Sunday, September 2, 2007 10:59 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu una am renuntat sa mai spun "nu". Vorba articolului: am lipit ce era de lipit, am ascuns ce era de ascuns, am incuiat ce era de incuiat, am urcat ce era de urcat si gata.
Acum are voie peste tot, de vreme ce toate pericolele au fost inlaturate.
Daca in schimb face un lucru care nu imi place, de exemplu sa se plimbe cu masina prin casa la 6 dimineata, sa bata cu ceva in calorifer la vecini, sa imprastie apa pe gresie, ii iau obiectul discordiei (masina, batzul, cana) si chiar daca bazaie cateva minute, asta e. Ii explic ca vecinii inca dorm si se supara daca se plimba cu masina prin casa sau daca bate cu batzul in calorifer, ca din cauza apei varstae poate aluneca pe gresie si intelege. Asa ca am scapat de "nu". Momentan uff
sousourel
Postat: Saturday, September 8, 2007 2:11 PM

Kiki, felicitari pentru victorie!bravo

Oana, poate e doar o etapa, pe care o vom depasi.

Incet mai renuntam la nu, si mama si Victor, dar e greu, ca vorba aia, nu e voie, nu mai urla, nu impinge....iti vin mai repede in minte decat "lasa copilul, ocoleste scaunul, etc."
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed