Cu ce salariu se traieste decent in tara in care locuiti?

Options Cu ce salariu se traieste decent in tara in care locuiti?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, June 2, 2006 1:05 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Intrebare in special pentru fetele plecate din tara, dar nu numai:

Cu ce salariu se poate trai decent in tara in care locuiti?

Cam care ar fi cheltuielile obligatorii lunare in cazul in care esti singur / cu copil / copii?

Nu uitati sa precizati si la ce se refera "decent".

mihaela75
Postat: Friday, June 2, 2006 4:51 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu zic 6-7 000$pe luna.Detaliez mai tarziu ca acum ma duc la culcarepupici
TatyKS
Postat: Friday, June 2, 2006 12:09 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Mi se pare cam mult Mihaela! Dar ce preturi avrti voi acolo fratilor?nono

La noi cred ca daca ai avea 1500 - 2000 € pe luna ar fi un trai decent.
Ce inseamna trai decent din punctul meu de vedere:
- sa mananci bine, sanatos si ce iti doresti;
- sa iti permiti sa-ti iei o masina noua in leasing ;
- sa-ti permiti ca macar la sfarsit de saptamana sa iesi la un retaurant sau macar in oras;
- ca femeie: sa poti merge lunar la epilat, manechiura , pedichiura si la 2 luni la vopsit;
- sa iti poti cumpara haine si incaltaminte de calitate;
- sa nu ramai cu restante la intretinere;
- sa poti plati o asigurare de viata, sanatate, de pensie ( afara cam asa e);
- Nike, Adidas, parfumurile de firma, sa si le permita tot romanul; ( nu sa fie un lux);
- sa poti pune deoparte cate putin pe luna sa poti face 2 concedii pe an ( nu ca unii saracii care n-au vazut marea niciodata pana la 30, 40, 50.. ani);

si mai sunt dar acum nu mai pot continua...!pupici
Elia
Postat: Friday, June 2, 2006 1:16 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
In State depinde de la stat la stat si de cat de mare este orasul in care locuiesti. In New Jersey, intr-un orasel mic, 3-4000 de dolari pe luna este foarte bine, sa traiesti bine, sa stai intr-o casa ca in filme luata in rate pe care le platsti toata viata, sa ai dou masini pe familie, sa mergi in vacanta de cateva ori pe an i State sau o data in strainatate, sa mananci in oras de cateva ori pe saptamana, sa ai haine cat cuprinde sifonierul si mai mult, asigurari medicale care iti asigura servicii medicale de calitate, iti permiti 2-3 copii sau mai multi fara probleme.

In New Orleans e si mai ieftin, dar conditiile de viata sunt mai nasoale, e mai sarac orasul, sunt multi negri saraci care fura si ataca la drumul mare, e mai multa saracie.

In China, depinde daca esti chinez sau strain. Pt chinezi, un salariu bun este 5-600 de euro, pt straini, as zice cam 1000 de euro daca esti singur, pt noi cam 2000 de euro ar fi minim pt un trai decent, adica mancat in oras sau comandat mancare cel putin de 3 ori pe saptamana, mers cu taxiul cam zilnic, cumparaturi la carrefour care includ multe produse de import (branza, macaroane, ciocolata, gem, vin, fulgi de porumb, fursecuri, marar, patrunjel, paine -- o gramada care nu sunt folosite de chinezi), mers la muzee, locuri de joaca, parcuri de distractii cu copiiicam de 2 ori pe luna, cumparat haine pt tot familionul, mers in vacanta in romania sau america o data sau de ori pe an.
Kiki
Postat: Friday, June 2, 2006 1:20 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
taty wrote:

- sa-ti permiti ca macar la sfarsit de saptamana sa iesi la un retaurant sau macar in oras;
- ca femeie: sa poti merge lunar la epilat, manechiura , pedichiura si la 2 luni la vopsit;
- Nike, Adidas, parfumurile de firma, sa si le permita tot romanul; ( nu sa fie un lux);
- sa poti pune deoparte cate putin pe luna sa poti face 2 concedii pe an ( nu ca unii saracii care n-au vazut marea niciodata pana la 30, 40, 50.. ani);

Ai dreptate, Taty...mai sunt. Mai ales daca ai copii: haine, pampersi, jucarii, bona/cresa/gradinita, teatru, circ, excursii...oho, multe. mai avem parintii, care vrei, nu vrei, imbatranesc si trebuie sa ai grija de ei...
mihaela75
Postat: Friday, June 2, 2006 4:45 PM

taty wrote:

taki
Postat: Friday, June 2, 2006 5:04 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Aici intr-o luna de zile cheltuim aproape $4000, dar nu toata lumea isi poate permite. Acum mai depinde si de serviciul pe care-l ai si bineinteles de salariu.

Noi platim:
- chiria la casa $1000/luna
- asigurarile ( Taka, eu si Sasha)$500/luna
- masina luata in leasing pe 5 ani ( nu stiu cat plateste, am sa-l intreb sic )
- tel.mobile, tel. de acasa, electricitatea, gazul ( depind de la sezon la sezon )
- putem manca in oras de cate ori vrem, aici Family Restaurant-urile sunt foarte convenabile la pret si au mancaruri foarte gustoase si meniuri internationale.
- cumparaturi haine, pantofi, genti etc. se fac lunar, dar nu sunt toate " de firma". O geanta de firma, gen L.V. primesc de 2 ori pe an ( pana acum ), bujuteri de la Tiffany & Co. sunt preferatele lui Taka, deci macar o data pe an ma rasfata.
- concedii au fost si o sa mai fie, in Ro am de gand sa ajung macar de 2 ori pe an, iar in decursul unui an, sa vizitam o tara straina. Deocamdata Sasha ne tine pe loc...dar in viitorul apropiat vrem sa vizitam Anglia ( Taka a mai fost, dar eu vreau neaparat sa ajung, nu stiu de ce dar simt ca ma atrage ceva acolo...)

Noi ne permitem sa traim decent, cu toate ca acum chiar trecem printr-o perioada mai grea. angel

mihaela75
Postat: Friday, June 2, 2006 5:12 PM

taty wrote:

Nu e mult,1300 e numai chiriarasGasesti si chirie cu 500-700 dar ala nu mai e trai decent ci saracie lucie (in blocuri pline de negri cu probleme si mazgalite cu grafiti sau cu vecini care traiesc din ajutor social si scuipa in lift).Toronto e un oras scump, mai scump decat Montreal si daca nu ma-nsel e cel mai scump din Ca.Trai decent inseamna si aici tot ce ai enumerat tu cu precizarea ca parfumurile de firma si in general tot ce e de firma trebuie taiateuffSau cumperi o data sa-ti faci pofta dar nu-ti faci un obicei din a te parfuma ci Dior sau a te imbraca cu Adidas.In general daca esti serios si te tii de munca poti trai decent aici si sa-ti permiti ce in tara nici n-ai visat .

Ce enumeri tu la trai decent pt. mine in tara insemna bogatie raspt ca eram un sclav al sistemului de invatamant si nici alimentele de baza nu le puteam asigura ,ce sa mai zic de fructe sau dulciuri uff Si ziceam ca e bine,duc un trai decent.Acuma vad ce-nseamna trai decent, traiul care nu te duce la viciu dar nici nu te injoseste ca om.

TatyKS
Postat: Saturday, June 3, 2006 11:38 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Mihaela, eu ce am enumerat mi s-ar parea corect sa aiba orice om, asa asta trebui sa insemne decenta, nu mi se pare prea mult, doar o viata avem...Dar se pare ca e multa saracie si in alte tari si nu numai la noi!
Poate ce am scris eu e un pic mai mult decat decenta, dar tot ai nevoie de ce am enumerat eu ( poate nu de haine de firma sau parfumuri ), dar de restul cu siguranta.pupici
Roxanel
Postat: Saturday, June 3, 2006 2:15 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
in UK trai decent, avand un copil plus rate la casa (caci asta e visul fiecarui om) se ajunge pe la 4000 lire sterline pe luna.

- 750 - 800 gradinita/cresa pe luna
- 1000 - rata la casa + dobanda pe luna
- 1000 - cheltuieli lunare (apa, curnet, gaz, telefon, televizor, internet, mancarica, hainute, etc)
- 1000 - pus deoparte pentru concediu

Din pacate un salariu mediu, pentru o meserie normala, este in jur de 1000 - 1500 lire sterline. Deci daca lucreaza amandoi ai cum sa traiesti decent. Daca nu, nu! nu

Pupici pupici
mihaela75
Postat: Saturday, June 3, 2006 5:38 PM

taty wrote:
Mihaela, eu ce am enumerat mi s-ar parea corect sa aiba orice om, asa asta trebui sa insemne decenta, nu mi se pare prea mult, doar o viata avem...Dar se pare ca e multa saracie si in alte tari si nu numai la noi!
Poate ce am scris eu e un pic mai mult decat decenta, dar tot ai nevoie de ce am enumerat eu ( poate nu de haine de firma sau parfumuri ), dar de restul cu siguranta.pupici

Nuuu, ce zici tu ,zici bine.Asta inseamna trai decent...nu particulazizam in ce tara ci pur si simplu omul ar trebui peste tot sa-si permita ce ai enumerat tu ca sa se cheme ca traieste decent.Saracie e peste tot, intr-adevar,sa vezi aici in centru cum stau boschetarii pe marginea trotuarului.Gasesti si cersetori si tot ce vrei.Sa revin la subiectras...uite acuma vad ce spune Roxanel,si aici e la fel traiesti decent doar daca muncesc amandoi sau daca cel care munceste are venit macar 5-6 ooo$pe luna.
delfinasa
Postat: Saturday, June 3, 2006 6:21 PM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Noi ne descurcam zic eu bine cu vreo 3-4000 net/luna, platim mortgage-ul la casa, utilitatile, asigurarile toate, ce rate avem, mancare de care vrem, haine si incaltaminte nu ne luam in fiecare luna si nu suntem pretentiosi, sa fie de calitate si sa ne placa, ii iau tot ce-i trebuie Karinei, dar nu exagerez, una-alta pentru casa...eu nu ma omor cu bijuteriile ca si-asa pe cele care le am nu am unde sa le port; cand am nevoie de ceva ma duc si-mi iau, dar nu-mi fac din asta un obicei zilnic, bagam benzina la greu ca mergem mereu cu masina ca nu ai altfel cum, nu iesim in fiecare saptamana la restaurant, dar suntem plimbareti si cand prindem un weekend sa nu lucreze Dan plecam in excursii mereu la munte, la ocean in statele din jur, mai trimitem bani si pachete acasa la ai nostrii...in 3 ani am vazut coasta de est de la N la S fara sa cheltuim prea mult, am mers cu masina, cu cazarea ba am stat cu cortul la campinguri, mancam ori gratare ori pe la vreun restaurant sau fast-food, ba am inchiriat cate-o casuta si ne faceam noi ori mancam prin oras, ba la hotel, depinde cum vroiam si cum stateam cu banii in perioada respectiva si ce ne propuneam sa realizam...de mers in tara nu ne permitem in fiecare an, mai mult din cauza naturii serviciului lui Dan, ca abia-si poate lua o saptamana/an, cand am fost acum 2 ani acasa cu chiu cu vai i-au dat 2 saptamani si de ce sa mint, nici situatia financiara nu ne permite in fiecare an.
Acum, ce sa zic? Fiecare cum isi asterne asa doarme, fiecare-si stie socotelile, cheltuielile, ca sa faci una, tai alta, asa este peste tot...sunt luni in care Dan castiga mai putin si atunci ne descurcam cu cat avem, ne facem datorii la credit carduri, na, ca toata lumea...dar in general nu ma plang pentru ca chiar si cu un singur salariu traim toti 3 decent, nici nu se compara cu traiul pe care-l aveam in tara si sa nu credeti ca eram saraci lipiti si vai de noi. Toti care ne intreaba daca ne mai intoarcem in tara le spunem nu si cele care sunteti plecate din tara stiti si voi, care nu vreti sa va mai intoarceti, de ce, chiar daca este greu si aici, chiar daca uneori n-o ducem pe roze cum cred altii, chiar daca ii avem pe cei dragi in tara si ne topim de dorul lor, chiar daca avem greutati si tristeti si aici...noi ii multumim lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa ajungem aici, sa ne facem un cuib aici si sa traim viata pe care-am visat-o, o viata decenta din toate punctele de vedere.
AdrianaC
Postat: Saturday, June 3, 2006 6:56 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
La noi 1000 euro nici nu ii vedem, in fiecare luna, si asta numai cu cheltuieli obligatorii, fara sa includ rata la masina.
- intretinere
- lumina
- telefon fix + mobile
- benzina
- tigari
- pampers + servetele umede
- borcanele
- vaccinari + medicamente
- gradinita
- bona
- mancare
- uz casnic
- haine
- incaltaminte

Nu am mai pus si iesiri in oras sau la mare / munte, si nici concedii in afara.

Oare cum se descurca cei care au si copii si salarii de cca 5 mil / luna ? oare

De descurcat se descurca sigur ceea ce ma face sa ma intreb daca nu cumva nu stiu eu sa ma chivernisesc sau daca nu arunc cu banii pe tampenii, dar in conditiile in care numai intretinerea pe lunile de iarna am avut-o de 5 mil / luna, la 4 camere si 4 persoane ...

Un concediu in tara, la mare, in Mamaia, Hotel Central 3*, 6 zile si 5 nopti, ne-a costat anul trecut cca 1200 euro !!! Asta in conditiile in care cu banii astia stateam mult mai bine si mai frumos in alta tara (dar daca eu eram insarcinata nu ne-am incumetat sa plecam, asa ca a trebuit sa umflam buzunarele celor de pe litoralul romanesc banghead ). Din pacate cred ca si anul acesta tot in tara vom merge la mare, pentru ca Andrei e cam micut si nu ma incumet sa ies cu el din tara inca.
delfinasa
Postat: Saturday, June 3, 2006 7:46 PM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Sunt sigura ca cei cu 5-6 milioane in casa nu se descurca...au mereu datorii mari, nu prea au ce manca, nu-si permit sa-si ia o haina pe ei o data pe sezon, nu-si permit sa se duca la doctor cand au probleme de sanatate, nu-si permit sa mearga cateva zile la tara cu trenul, ce sa mai zic de concedii la mare sau in strainatate, restaurante sau haine de firma, sedinte la cosmetica...daca au copii care sa poata sa-i ajute, traiesc si ei un pic mai bine, daca nu, Dumnezeu cu milauff...
De multe ori, crede-ma, ma simt rusinata cand vad cate avem noi aici dintr-un singur salariu si nu suntem nici pe departe bogati si stiu cum traiesc multi oameni din tara si chiar si parintii nostrii care au servicii bunicele, sunt licentiati, dar care nu sunt platiti cum ar trebui si pe care incercam sa-i ajutam cum putem si noi din cat avem. Este greu, trist si pana se va schimba ceva va mai trece muuulta apa pe Dunare, din pacate.
Aici saraci sunt numai cei care pot si nu vor sa lucreze, cei care lucreaza au strictul necesar, au ce pune mereu pe masa, o haina pe ei, duc o viata decenta, nu un chin cum traiesc multi din cei care muncesc cinstit cum este in tara.
Elia
Postat: Sunday, June 4, 2006 3:57 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Delfinasa, cand a venit mama la mine in China prima data, acum 3 ani, cand eram insarcinata, si am mers la Metro si am cumparat tot ce ne cadea in mana, i-au dat lacrimile, cand stia cum traiau ei acasa, si amandoi aveau servicii, amandoi sunt licentiati...dar eu nu imi aduc aminte o data sa fi mers la metro sau carrefour fara calcuator dupa noi. Acum, cand mama lucreaza si ea aici in China si munceste mult mai putin decat acasa si castiga mult mai bine, sunt ai mei ca niste copii, mereu isi cumpara cate ceva, mereu fac planuri ce sa cumpere ca sa duca acasa...e foarte trista situatia multor oameni din Romania, si nu vorbec de oameni care nu vor sa munceasca, betivi, golani, ci de oameni seriosi, muncitori...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed