Cu bebelusii in calatorii

Options Cu bebelusii in calatorii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MaryPoppins
Postat: Monday, January 28, 2019 3:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2636
Locatia: Timisoara
Lore, chiar ca ti-a facut sora-ta "oferta" :)) am facut o simulare pe booking pt a doua jum din septembrie si pt 10 nopti imi da 10 mii lei doar cu mic dejun :))
lore.t.
Postat: Monday, January 28, 2019 4:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/11/2017
Postari: 623
Locatia: Deva
MaryPoppins wrote:
Lore, chiar ca ti-a facut sora-ta "oferta" :)) am facut o simulare pe booking pt a doua jum din septembrie si pt 10 nopti imi da 10 mii lei doar cu mic dejun :))

Mama Lol
Nicole2018
Postat: Tuesday, January 29, 2019 2:40 PM

Intrat: 1/11/2018
Postari: 921
Salutare mamici calatoare!
Am citit cu placere paginile din urma si uffff ce chef de ducaaa m-a cuprins... ras
Si noi suntem plimbareti de fel si speram sa ne descurcam sa calatorim si cu bebelina noastra..
Recunosc ca am o mie de intrebari si griji in minte...dar citindu-va parca au mai disparut grijile si a crescut entuziasmul.

Anul trecut, cu domnisoara in burtica am fost in Sardinia, aveam cam 21 saptamani de sarcina si apoi la 27-28 de saptamani am hoinarit prin Valencia.

Anul asta am vrea sa mergem in septembrie in Grecia, atunci o sa fie maricica fata, cam 11 luni.
Ce insula recomandati, cu plaje curate si intrare linaa in mare, potrivita pentru copii, ideal si cu locuri frumoase pt plimbat pentru noi ras?
Noi in Grecia pana acum am fost in Creta, in Santorini si in Skiathos, de regula cautam sa mergem intr-un loc in care nu am mai fost.

Ne bate gandul sa facem insa o escapada si pana incepe pitica diversificarea, ea va face 6 luni pe 17 aprilie.
Deci prin aprilie, un loc care sa fie ceva mai caldut pt ca banuiesc ca cel mai potrivit este sa ne plimbam mai mult pe afara cu ea...
MaryPoppins
Postat: Tuesday, January 29, 2019 2:56 PM

Nicole, noi in Naxos am fost si in 2017 cu burtica si in 2018 cu Ana :) nu sunt fan Grecia dar in Naxos cred ca ne vom tot intoarce. Plajele sunt minunate, cu nisip fin, seamana mai degraba cu cele de la ocean. E potrivita pt familii cu copii mici si relaxare, cine vrea distractie si agitatie mai multa trebuie sa caute in alte insule din ciclade :)) am fost si in prima jumatate a lunii septembrie si in a doua, am concluzionat ca vremea perfecta e pana in 20 septembrie. Prima data cu masina din TM (am facut un circuit de Grecia atunci) insa nu recomand, adica noi sigur nu ne-am mai incumeta la asa drum cu bebe mic :)) anul trec avion TM-BUC-Atena si ferry catre insula din Pireu. Cazare o noapte la dus in Pireu iar la intoarcere am mai zabovit prin Atena. In Naxos cazare excelenta, sub 30euro/noapte pt un apartament mare langa plaja, cu gazde minunate care ne-au devenit prieteni. Daca crezi ca e o destinatie care v-ar atrage, spune-mi si iti dau mai multe detalii :)
AriaM
Postat: Tuesday, January 29, 2019 5:50 PM

Intrat: 10/1/2017
Postari: 955
Nicole, eu iti recomand pt martie-aprilie Venetia - am fost acoo de cateva ori in perioada asta si vremea a fost perfecta pt plimbari.
Nicole2018
Postat: Tuesday, January 29, 2019 8:36 PM

MaryPoppins wrote:
Nicole, noi in Naxos am fost si in 2017 cu burtica si in 2018 cu Ana :) nu sunt fan Grecia dar in Naxos cred ca ne vom tot intoarce. Plajele sunt minunate, cu nisip fin, seamana mai degraba cu cele de la ocean. E potrivita pt familii cu copii mici si relaxare, cine vrea distractie si agitatie mai multa trebuie sa caute in alte insule din ciclade :)) am fost si in prima jumatate a lunii septembrie si in a doua, am concluzionat ca vremea perfecta e pana in 20 septembrie. Prima data cu masina din TM (am facut un circuit de Grecia atunci) insa nu recomand, adica noi sigur nu ne-am mai incumeta la asa drum cu bebe mic :)) anul trec avion TM-BUC-Atena si ferry catre insula din Pireu. Cazare o noapte la dus in Pireu iar la intoarcere am mai zabovit prin Atena. In Naxos cazare excelenta, sub 30euro/noapte pt un apartament mare langa plaja, cu gazde minunate care ne-au devenit prieteni. Daca crezi ca e o destinatie care v-ar atrage, spune-mi si iti dau mai multe detalii :)

M-am uitat putin pe net, sa stii ca e foarte tentant Naxos, arata tareee bine in poze plajele, are si zona muntoasa, satuce dragutee...
Din ce vad agentiile noastre nu au pachete pt Naxos, deci nu am sanse sa gasesc un zbor charter... :(

De data asta am vrea sa ii luam si pe parintii nostri cu noi (numai sa ii convingem), deci cu cat mai simplu cu atat mai bine.
Nicole2018
Postat: Tuesday, January 29, 2019 8:37 PM

AriaM wrote:
Nicole, eu iti recomand pt martie-aprilie Venetia - am fost acoo de cateva ori in perioada asta si vremea a fost perfecta pt plimbari.

Ha, nu m-as fi gandit la Venetia, pt prima iesire cu bebe. Faina idee. :)
MaryPoppins
Postat: Thursday, January 31, 2019 9:30 AM

Nicole2018 wrote:

M-am uitat putin pe net, sa stii ca e foarte tentant Naxos, arata tareee bine in poze plajele, are si zona muntoasa, satuce dragutee...
Din ce vad agentiile noastre nu au pachete pt Naxos, deci nu am sanse sa gasesc un zbor charter... :(

De data asta am vrea sa ii luam si pe parintii nostri cu noi (numai sa ii convingem), deci cu cat mai simplu cu atat mai bine.

Da, e o destinatie pe care nu au descperit-o inca romanii ras cu toate ca anul trecut au inceput sa apara tot mai multi, chiar si la noi la cazare am avut o familie de romani cu bebe mic. Daca vreti zbor direct atunci da, ar cam tebui sa va reorientati spre alta insula greceasca. Bafta sa-i convingeti si pe bunici, nu strica inca doua perechi de brate in vacanta Lol

Cat despre vacanta in aprilie, Italia sau Spania sunt oricand variante castigatoare. Sau Malta. Din astea as alege un oras in care am zbor direct, sau ma rog, sa dureze cat mai putin sa ajung acolo :)) in Italia mie imi place foarte mult zona Puglia, clima foarte blanda, sunt atatea de vazut si de facut, mai putini turisti, mai ieftin ras
AriaM
Postat: Sunday, February 10, 2019 11:42 AM

Intrat: 10/1/2017
Postari: 955
Gata, se terminara si cele 3 saptamani de Dortmund. Am aplicat aceeasi reteta ca si pana acum si nu am avut surprize. De fapt cred ca niciun oras din Germania nu va dezamagi in ceea ce priveste suportul oferit mamelor cu bebe.

Am zburat de data asta cu un low cost, wizzair. A fost o experienta urata pt noi, atat la dus cat si la intors, din cauza spatiului mic dintre scaune. Abia incapeam eu cu genunchii, inchipuiti-va cum a fost si cu K in brate. Nici lui K nu i-au placut conditiile de zbor, s-a zbatut constat sa scape din inghesuiala, a impins cu picioarele scaunele vecinilor din fata... ras noi vom ocoli lowcosturile de acum incolo daca nu vom putea alege locurile de la iesirea de urgentaras

CrisM
Postat: Monday, February 11, 2019 2:01 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/17/2017
Postari: 306
Locatia: Pitesti
Noi plecam cu Sofia la Roma în perioada 4-7 aprilie. Zburam cu Ryanair. Am dat 990 lei pe biletele de avion si ne mai costa 1000 lei cazarea (partea noastra) într-un apartament lânga Colosseum. Am ceva emotii cu zborul si cu vizitatul dar sa vedem cum ne descurcam.
La sfârsitul lui iunie mergem 7 nopti în Grecia, Sarti pe bratul Sithonia, regiunea Halkidi. Am luat ceva cazare pe o plaja baby friendly si am ales si în functie de distanta pana acolo (750 km). Noi mergem cu masina si am vrut sa fie o distanta rezonabila.
Pana anul asta am fost de 2 ori în Thassos, Grecia si ne-a placut mult. Sunt si acolo plaje care sunt potrivite pentru bebei mici, iar peisajele sunt superbe. Au si zona de munte si ceva satuce faine...Din experienta noastra vremea e mult mai faina la sfârsitul lui iunie. Sunt sanse mai mici sa fie temperaturi de 40 grade.
Noi vrem sa mergem si la mare la noi în tara spre finalul lui august înca 4-5 nopti la un hotel cu all inclusive, Mera Onix se numeste. Este situat între Jupiter si Cap Aurora si ne-a placut când am vazut ce ofera. Pare linistit si fain asa ca anul asta încercam sa vedem cum o sa fie la ei.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed