Cu bebelusii in calatorii

Options Cu bebelusii in calatorii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Postat: Friday, August 10, 2018 12:02 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 4472
MaryPoppins wrote:
Super, de vis Dolomitii hearts ati avut o vacanta tare faina! Nu ne zici si cum s-a numit prima cazare langa Garda, care ai zis va era wow? Si daca mai ai recomandari sau tips&tricks, ca nu se stie niciodata pe unde ne umbla piciorusele calatoare Lol

Parc Hotel Germano Suites si am avut camera Royal suite spa, am prins ceva oferta ca am dat in jur de 800 pe o noapte si acum vad ca e pe la 1400 pale cred ca tre urmarite ofertele, noi am luat si in aceeasi zi si poate era last minute.

In Laives am stat la hotel Ideal park, e aproape de Bolzano, are spa ff fain, era liber asa, are camera de joaca pt copii cu piese lego mari cauciucate - asta pt varsta ca al meu, ca asa mai erau tot felul pe acolo.
kali
Postat: Friday, August 10, 2018 1:07 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14287
Andreea06 wrote:

Parc Hotel Germano Suites si am avut camera Royal suite spa, am prins ceva oferta ca am dat in jur de 800 pe o noapte si acum vad ca e pe la 1400 pale cred ca tre urmarite ofertele, noi am luat si in aceeasi zi si poate era last minute.

800 lei?
Andreea06
Postat: Friday, August 10, 2018 1:24 PM

kali wrote:

800 lei?

Da, in lei am scris.
kali
Postat: Friday, August 10, 2018 1:30 PM

Ma speriasem; credeam ca-s euro.Lol
Andreea06
Postat: Friday, August 10, 2018 2:15 PM

kali wrote:
Ma speriasem; credeam ca-s euro.Lol

Nu nu, si asa 800 astia au fost destuuui pt o noapte Lol nu suntem kardashians sau cum le zice.. Big Laugh
MaryPoppins
Postat: Sunday, August 19, 2018 10:18 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1785
Locatia: Timisoara
Ce fac eu duminica cand Ana doarme? Rezerv bilete de avion hohot imi doream sa vad Brugge-ul in decembrie inainte de Craciun, asa ca nu puteam spune nu la un pret de 39 lei pe sens/pers pt TM-Charleroi Hilar mai verificasem site-ul wizz acum o luna si erau mai scumpe biletele. O sa ne ardem rau la cazare, dar macar zborul e un mizilic. Pt cazari astept sa ne intoarcem din Grecia, ca bugetul nostru e cam subred si inca n-am definitivat traseul ras planuri pt urmatoarea vacanta mai are cineva? Eu in mare am decis cam pe unde mergem anul viitor, dar nu-i nimic batut in cuie si putina sursa de inspiratie nu strica Lol
Andreea06
Postat: Sunday, August 19, 2018 11:19 PM

MaryPoppins wrote:
Ce fac eu duminica cand Ana doarme? Rezerv bilete de avion hohot imi doream sa vad Brugge-ul in decembrie inainte de Craciun, asa ca nu puteam spune nu la un pret de 39 lei pe sens/pers pt TM-Charleroi Hilar mai verificasem site-ul wizz acum o luna si erau mai scumpe biletele. O sa ne ardem rau la cazare, dar macar zborul e un mizilic. Pt cazari astept sa ne intoarcem din Grecia, ca bugetul nostru e cam subred si inca n-am definitivat traseul ras planuri pt urmatoarea vacanta mai are cineva? Eu in mare am decis cam pe unde mergem anul viitor, dar nu-i nimic batut in cuie si putina sursa de inspiratie nu strica Lol

Ce fain, e f misto oraselul. Cazari nu stiu sa recomand ca noi avem verisori in belgia si am stat la ei, fiind mica tara am putut umbla cu masina si sa ne intoarcem apoi la ei.

Anul asta nu cred ca mai facem ceva in afara, dar cred ca a bifat bebe destule tari din ianuarie incoace Lol la anul avem o nunta in uk, in vara, inca nu stim data.. asa ca poate legam iar ceva gen munchen, belgia, uk, paris (disneyland).. sa vedem. In mai suntem nasi si o sa ne falimentam Lol dar abia astept, sper sa am si copilasi finuti candva. Ne gandeam initial la turcia dar azi am realizat ca avem oricum de mers in uk asa ca.. de ce sa nu luam masina si sa umblam mai mult.
MaryPoppins
Postat: Sunday, August 19, 2018 11:54 PM

Pff, si noi suntem nasi in octombrie... o sa ne afecteze serios bugetul, dar pt calatorii is dispusa sa fac orice sacrificiu Lol voi da, l-ati plimbat pe bebe la greu anul asta, abia astept sa incepem si noi vacantele in trei hearts
kali
Postat: Monday, August 20, 2018 9:37 AM

MaryPoppins wrote:
... planuri pt urmatoarea vacanta mai are cineva? Eu in mare am decis cam pe unde mergem anul viitor, dar nu-i nimic batut in cuie si putina sursa de inspiratie nu strica Lol

Dap. Pe langa plecarea de sapt. viitoare, bifam Praga, Viena + Budapesta cu copiii, la targurile de Craciun. Cazarile sunt luate, traseul pus la punct.

In ian. - febr., Bukovel ( ski ) iar in martie - aprilie, ma tenteaza Atena in 2. Sigur vom merge, astept sa iau biletele de avion la pret ok.

Vara viitoare avem in plan, teoretic, Croatia - Italia ( Lido di Jesolo cu aquaparkul de acolo, Mirabilandia, Garda, Como ) - Europa Park si mai vedem pe drumul de intoarcere. In schimb, de asta vom fi siguri cel tarziu in dec. ptc. trebuie sa ne asumam, totusi, o vacanta de aproape 1 luna si nu stiu daca vom reusi asta fix vara viitoare. In cazul in care vom fi nevoiti sa amanam planurile cu 1 an, alternativa e Grecia prin iun. + Europa Park pe la sf. lui august ( se deschide un aquapark in 2019 pe care vrem sa-l bifam neaparat! ).

Mai vrei?sic Am planuri si pt. 2020.Lol

Andreea06
Postat: Monday, August 20, 2018 10:34 AM

Kali tu esti pe gustul nostru, plimbareata dance
Tre sa fac research pt europa parkras ras
MaryPoppins
Postat: Monday, August 20, 2018 10:42 AM

Kali, ce plimbareti sunteti Hilar si unde zici ca plecati sapt viitoare? Italia parca, nu? Observ din postarile tale ca sunteti fan parcuri de distractie, tre sa incep sa studiez si eu problema Lol daca mergeti la Atena si preferati cazare la apartament, vi-l recomand pe asta https://www.airbnb.com/rooms/13774384 , e super romantic pt o escapada in doi hearts iar gazda e minunata, noi o sa stam aici pt al doilea an la rand. Iar cand mergeam la Atena in delegatie stateam aici: http://www.athenslycabettus.gr/, foarte ok hotelul si dc imi amintesc bine plateam in jur de 50 euro pe noapte. Eu tot timpul m-am simtit bine in Atena, anul asta ne-am propus sa urcam si pe Acropole, sa vedem daca ne iese cu Ana dupa noi Lol

Viena+ Budapesta am tot fost si in doi, dar la Praga numai eu singura in delegatie, asa ca nu exclud pt piata de Craciun in dec la anul. Desi e mai lung drumul cu masina iar noi de regula preferam avionul. Tot la anul mai vrem Istanbul prin martie - aprilie, Munchen+castelele bavareze la inceput de iunie si probabil Sardinia in septembrie. Desi la cat de dor imi e de Spania si Portugalia nu exclud o schimbare de planuri Crazy pff, is atatea locuri minunate in care vrem sa revenim, plus altele noi in care vrem musai sa ajungem...pacat ca n-avem buget si timp sa le vedem pe toate intr-un an ras

kali
Postat: Monday, August 20, 2018 10:46 AM

Andreea06 wrote:
Kali tu esti pe gustul nostru, plimbareata dance
Tre sa fac research pt europa parkras ras

Nu atat de plimbareata pe cat mi-as dori, dar las' ca se aseaza planetele, treptat, si tot imi iau eu o data un an sabatic in care sa calatoresc pe placul inimii! Intre timp mai cresc si copiii... sanatosi sa fim!

Europa Park e preferatul meu dintre toate!coeur ... plus ca, din punctul meu de vedere, e singurul parc de distractie in care chiar merita sa-ti iei cazare. Hotelurile sunt impecabile, serviciile si facilitatile la fel.coeur
MaryPoppins
Postat: Monday, August 20, 2018 11:09 AM

Am recitit primele pagini si ma distrez singura hohot e fain sa vezi cum se concretizeaza planurile pe care le-ai facut cu ceva timp in urma Lol si da, Craciunul 2020 musai sa il facem in Laponia Hilar

Andreea, mai citeam si despre planurile tale pt bb2 abia peste cativa ani, dar uite cum deja esti aspirici ras ahh, si aia cu alaptatul discret e funny, acum si eu scot tzatza la interval pe oriunde si oricand, ma gandesc ca tu nu mai ai nici o jena de mult timp deja sic

Ar fi fain ca in masura timpului sa facem si un fel de trip report cand ne intoarcem din vacante, eu cel putin o sa incerc sa fac asta cand ne intoarcem. Gen cazare, tips&tricks pt transport, chestii de facut/vizitat cu copiii, bagajul lui bebe/al copiilor etc.

Ah, si pe langa blogurile pe care le-am mentionat la inceput, acum mai urmaresc si prinlume.com si piciorusecalatoare.ro
Andreea06
Postat: Monday, August 20, 2018 11:40 AM

Bune idei Mary. Cred ca asa am mai descris la fiecare trip, dar poate n-am pus links la toate cazarile, o sa le pun intr-o postare toate.

Cat despre bagaj, pt bebe eu am un doc cu checklist, am muuulte din lucrurile lui si in functie de trip, bifez acolo ce pun in bagaj. Asa stiu ca am lista cu toate sa nu uit ceva (tre updatata pe parcursul anului) si daca e trip scurt imi zic, ok, asta nu imi trebuie, asta da..

Cred ca o sa o updatez zilele astea mai organizata si pe categorii si apoi o adaug aicigrup

De alaptare, alaptez oriund asa, dar nu ma dezgolesc, nu imi place nici acum sa fiu expusa asa.. maieurile ma ajuta sa am burtica acoperita, altfel asta e.. iar sanul e oricum acoperit sus de bluza ridicata :) iar cu rudele/prieteni, cand sunt acasa sau stiu eu, ma retrag intr-o camera.
kali
Postat: Monday, August 20, 2018 11:46 AM

MaryPoppins wrote:
Kali, ce plimbareti sunteti Hilar si unde zici ca plecati sapt viitoare? Italia parca, nu? Observ din postarile tale ca sunteti fan parcuri de distractie, tre sa incep sa studiez si eu problema Lol daca mergeti la Atena si preferati cazare la apartament, vi-l recomand pe asta https://www.airbnb.com/rooms/13774384 , e super romantic pt o escapada in doi hearts iar gazda e minunata, noi o sa stam aici pt al doilea an la rand. Iar cand mergeam la Atena in delegatie stateam aici: http://www.athenslycabettus.gr/, foarte ok hotelul si dc imi amintesc bine plateam in jur de 50 euro pe noapte. Eu tot timpul m-am simtit bine in Atena, anul asta ne-am propus sa urcam si pe Acropole, sa vedem daca ne iese cu Ana dupa noi Lol

Viena+ Budapesta am tot fost si in doi, dar la Praga numai eu singura in delegatie, asa ca nu exclud pt piata de Craciun in dec la anul. Desi e mai lung drumul cu masina iar noi de regula preferam avionul. Tot la anul mai vrem Istanbul prin martie - aprilie, Munchen+castelele bavareze la inceput de iunie si probabil Sardinia in septembrie. Desi la cat de dor imi e de Spania si Portugalia nu exclud o schimbare de planuri Crazy pff, is atatea locuri minunate in care vrem sa revenim, plus altele noi in care vrem musai sa ajungem...pacat ca n-avem buget si timp sa le vedem pe toate intr-un an ras

Da, da, Plitvice - Venetia - Verona - Florenta - Toscana pe indelete, cu masina dar si cu bicicleta - Cinque Terre - Balaton - home.coeur

Suntem fani parcuri de distractie, asa e, desi eu sunt o fricoasa de fel. Insistand, insa, mi-am tot depasit limitele iar acum fac fata binisor. Am " cultivat "sic chestia asta si copiilor, asa ca avem parteneri seriosi de distractie; plus ca ne dorim sa le oferim amintiri frumoase - cine nu ar vrea asta?! -.

Multumesc pentru recomandari.DistanceKiss Voi tine cont. Noi suntem fani Grecia deci nu am niciun dubiu ca si pe noi ne va cuceri Atena.

Budapesta o vom vizita pt. prima data, anul acesta. Am tot ocolit-o, nu stiu de ce... poate ptc. mi se parea la indemana si mereu am intins vacantele la maxim, ca durata, iar inca un city-break nu ma incapea...

Asa e, drumul e mai lung pt. Praga dar merita oboseala. Mie mi-e frica sa zbor deci sunt mai mult decat happy atunci cand pot evita; masina imi da si o senzatie de libertate ( + cea de miscare ) pe care o iubesc. Uite asa am descoperit zona rurala a Germaniei si Olandei de care pur si simplu m-am indragostit si la care tot visez de vreo 2 ani; stiu ca vom reveni.

Pffff... ce mi-am dorit sa ajung in Istanbul cat inca era safe! Au tot intervenit alte chestii si uite ca au trecut anii iar noi inca nu am ajuns acolo. Inca nu m-as simti in siguranta deci mai stau putin pana ma conving ca e de mers.

Sa va vedeti visul cu ochii! Asa e... lumea e minunata!

MaryPoppins wrote:
Ar fi fain ca in masura timpului sa facem si un fel de trip report cand ne intoarcem din vacante, eu cel putin o sa incerc sa fac asta cand ne intoarcem. Gen cazare, tips&tricks pt transport, chestii de facut/vizitat cu copiii, bagajul lui bebe/al copiilor etc.

Hmmm... ar fi super util, insa eu nu mai am rabdare pt. asta, asa ca ma declar deschisa pt. a raspunde la orice fel de intrebari. Oricum pastram excelurile facute pt. fiecare trip in parte si am cum sa-mi reimprospatez memoria.

Ah... am uitat... in oct. fugim la Chisinau pt. un city-break " ametitor ", in sensul ca avem in plan degustrari de vinuri la Cricova si Purcari. In familie extinsa, no kids allowed.Lol
Utilizatori in acelasi subiect
Ale29,bereea
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed