criza de distonocalm?

Options criza de distonocalm?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
codruta
Postat: Tuesday, November 20, 2007 8:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
cu ce putem inlocui distonocalmul, care am inteles de la farmacistele din oras ca e in criza?
dr i-a prescris sotului meu distonocalm sau calmogel, dar a precizat ca prefera distonocalmul pt continutul mai ridicat de propanolol,recomandat in tahicardie. Distonocalmul nu-l gasesc deloc. Exista vreun produs similar ca si compozitie in afara de calmogel?
oanalaurisa
Postat: Tuesday, November 20, 2007 10:41 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
codruta wrote:
cu ce putem inlocui distonocalmul, care am inteles de la farmacistele din oras ca e in criza?
dr i-a prescris sotului meu distonocalm sau calmogel, dar a precizat ca prefera distonocalmul pt continutul mai ridicat de propanolol,recomandat in tahicardie. Distonocalmul nu-l gasesc deloc. Exista vreun produs similar ca si compozitie in afara de calmogel?

In afara de Calmogen,din pacate nu,insa Calmogenul are o compozitie usor diferita.
codruta
Postat: Tuesday, November 20, 2007 12:22 PM

oanalaurisa wrote:

In afara de Calmogen,din pacate nu,insa Calmogenul are o compozitie usor diferita.

dar poate substitui distonocalmul? sau repara pe-o parte si strica pe alta?

p.s. iti dai seama ce varza am in cap daca am combinat calmogenul lui tati cu calgelul lui medeea si-a iesit calmogelras

si inca ceva: criza asta chiar exista, sau doar la mine in oras e?e temporara sau nu se va mai gasi in veci?sa stiu macar sa nu-i mai caut..
oanalaurisa
Postat: Tuesday, November 20, 2007 6:29 PM

codruta wrote:

dar poate substitui distonocalmul? sau repara pe-o parte si strica pe alta?

p.s. iti dai seama ce varza am in cap daca am combinat calmogenul lui tati cu calgelul lui medeea si-a iesit calmogelras

si inca ceva: criza asta chiar exista, sau doar la mine in oras e?e temporara sau nu se va mai gasi in veci?sa stiu macar sa nu-i mai caut..

Criza asta este peste tot,nici nu stiu daca se va mai fabrica sau nu,eu ma interesez si aici in Oradea si daca printr-o minune gasesc pe undeva atunci cumpar cateva cutii si ti le trimit,dar mare lucru ar fi sa gasesc.
Miri
Postat: Tuesday, November 20, 2007 10:05 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Codruta, intreb si eu maine in farmacii si o sa-ti spun daca am gasit!
MNiko
Postat: Tuesday, November 20, 2007 10:21 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Stiam ca am vazut mai de mult un aricol dcare spunea ca acest medicament nu se mai fabrica. Uite ce am gasit acum (stirile sunt vechi, de luna trecuta)

NU se mai produce distonocalm

Adio Distonocalm! Zentiva refuza sa mai fabrice medicamentul

Ministerul Sanatatii nu renunta la Distonocalm!
oanalaurisa
Postat: Tuesday, November 20, 2007 11:20 PM

MNiko wrote:
Stiam ca am vazut mai de mult un aricol dcare spunea ca acest medicament nu se mai fabrica. Uite ce am gasit acum (stirile sunt vechi, de luna trecuta)

NU se mai produce distonocalm

Adio Distonocalm! Zentiva refuza sa mai fabrice medicamentul

Ministerul Sanatatii nu renunta la Distonocalm!

Asa este,eu speram sa gasesc la farmacii care mai tin pentru ele cateva cutii,deoarece probabil stiau dinainte despre criza care va urma,ca altfel stiu ca nu este nici o sansa.
Li se pare prea ieftin pretul de vanzare,ZENTIVA fiind firma care a cumparat SICOMEDUL si care a scumpit cu nerusinare fiolele de SER FIZIOLOGIC si de APA DISTILATA.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, November 21, 2007 7:48 AM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
oanalaurisa wrote:

Li se pare prea ieftin pretul de vanzare,ZENTIVA fiind firma care a cumparat SICOMEDUL si care a scumpit cu nerusinare fiolele de SER FIZIOLOGIC si de APA DISTILATA.

25 ron 5 fiole de ser fiziologicbanghead , era sa lesin saptamana trecuta la farmacie, erau cele mai scumpe medicamente de pe reteta.
Bravo noua ca am reusit sa vindem absolut toate fabricile, asta da privatizareplans
MNiko
Postat: Wednesday, November 21, 2007 8:46 AM

g_nicoleta2000 wrote:

25 ron 5 fiole de ser fiziologicbanghead , era sa lesin saptamana trecuta la farmacie, erau cele mai scumpe medicamente de pe reteta.
Bravo noua ca am reusit sa vindem absolut toate fabricile, asta da privatizareplans

Hai sa-ti dau un pont cu serul fiziologic(m-a invatat un farmacist cand am avut nevoie de sr fiziologic) : am cumparat ser fiziologic pentru perfuzie. Sticla are 500ml, am dat 3 sau 4 lei pe ea si scot cu siringa cat imi trebuie din ea.
codruta
Postat: Wednesday, November 21, 2007 10:39 AM

oanalaurisa wrote:

Criza asta este peste tot,nici nu stiu daca se va mai fabrica sau nu,eu ma interesez si aici in Oradea si daca printr-o minune gasesc pe undeva atunci cumpar cateva cutii si ti le trimit,dar mare lucru ar fi sa gasesc.

noroc ca sotul meu trebuie sa ia doar in caz de nevoie dar ce s-or face bolnavii care fac tratament constant?
inca o data: frumoasa tara avem, pacat ca-i locuitacry
Kiki
Postat: Wednesday, November 21, 2007 10:48 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Codruta, am si eu o cutie acasa, la farmacie am intrebat ca am avut drum si nu au.
Daca ai nevoie, astept vesti! pupici
codruta
Postat: Wednesday, November 21, 2007 11:06 AM

Kiki wrote:
Codruta, am si eu o cutie acasa, la farmacie am intrebat ca am avut drum si nu au.
Daca ai nevoie, astept vesti! pupici

kiki, iubita, esti buna de pus la ranapupici
vorbesc dupa masa cu sotul si daca considera el ca e nevoie iti spun.N-as vrea sa te deranjez degeaba.
Kiki
Postat: Wednesday, November 21, 2007 11:08 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Nu ma deranjezi absolut deloc. Eu nu il folosesc. MI-l prescrisese doctorul ca nu puteam dormi, dar am zis ca decat drogata cu distonocalm mai bine ceai de tei...asa ca am scapat! ras
Miri
Postat: Wednesday, November 21, 2007 9:48 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eu am intrebat la cinci farmacii din oras...Degeaba!scratch
MNiko
Postat: Wednesday, December 12, 2007 11:27 AM

Abia acum am gasit stirea dar ea a aparut de sambata 08 decembrie 2007,

Distonocalmul se întoarce în farmacii

Ministerul Sanatatii a anuntat, vineri, ca farmaciile se pot aproviziona din nou cu Distonocalm, dupa ce compania producatoare a decis sa reia productia.

Timp de mai multe luni, Distonocalmul a disparut din farmacii dupa ce compania producatoare a anuntat ca acest medicament nu mai poate fi fabricat la standarde europene.

La acea vreme, Ministerul Sanatatii a cerut firmei sa gaseasca solutii pentru reluarea productiei. În prezent, reprezentantii firmei care produce acest medicament spun ca au suficiente stocuri de Distonocalm pentru a raspunde cerintelor pietei.

Distonocalmul este folosit pentru numeroase afectiuni cum ar fi insomnii, agitatie, stres si dureri abdominale.
Sursa: Realitatea TV
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed