Cresterea si dezvoltarea normala - partea a II-a

Options Cresterea si dezvoltarea normala - partea a II-a
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Postat: Friday, October 20, 2006 1:43 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Alina, multumim pentru felicitari!pupici
Lenus, sigur va fi bine, pentru ca tocmai am vazut pozele cu Tudor si arata tare bine!cool
afrodita mama de elena
Postat: Friday, October 20, 2006 4:09 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/2/2006
Postari: 306
Locatia: BUCURESTI
Miri ! nu a mers forumul aseara! angry
sa-ti creasca mare fetita! e dulce!dulce....

danab
Postat: Friday, October 20, 2006 9:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Revenim si noi cu ultima cantarire:
- 7 luni 6.56 kg
- 8 luni 7.1 kg.
Am pus 500g luna asta yes deci intram in normal yes
Miri
Postat: Friday, October 20, 2006 9:11 PM

Multumim, mami de Elena!pupici
Felicitari,Danab!Mai vine soarele si pe strada noastradance
Kiki
Postat: Saturday, October 21, 2006 12:28 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
danab wrote:
Revenim si noi cu ultima cantarire:
- 7 luni 6.56 kg
- 8 luni 7.1 kg.
Am pus 500g luna asta yes deci intram in normal yes

Bravo, Miru! Recuperezi , nu gluma! bravo bravo
danab
Postat: Saturday, October 21, 2006 12:24 PM

Multumim, Kiki si Miripupici
Tragem tare (mai bine zis, mama trage tare de gurita Miruneibataus ras)
Anaida
Postat: Friday, October 27, 2006 2:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Ieri am fost sa facem vaccinul de un an si, implicit bilantul...are mama o fata "ca la carte", cel putin asa s-a exprimat dra...adica: 75cm (de acum in inaltime, nu in lungime, ca ne-am schimbat pozitia din orizontala in vericalaras ) si 9,8kg. Alexandra merge singura fara sprijin, face "pa", "bravo", da noroc, se batzaie cand aude muzica, cere "papa", spune "apa, tata, mama, papa, tzitzi si chhhhhras "...il recunoaste pe tati de la balcon si e in stare sa-mi sara din brate daca il vede, ii da pup lui mami, scoate limba daca o scot si eu...a, si sa nu uit, are 8 dintisori (toti incisivii), dar par cam putin...cam astea sunt realizarile noastre la un an!
Are mama fata mareeeeee!
danab
Postat: Friday, October 27, 2006 2:54 PM

Bravo Alexuta! pupici Lasa, creste el parul dupa ce taie nana motul flowers
Roxanel
Postat: Thursday, November 2, 2006 10:48 AM

Nivel: Avansat

Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Fetelor, eu nu mai stiu ce si cum dar astept sa ma lamuriti voi sic

Ne-am cantarit ieri la 7 luni fix si avem 8.530 grame. uff Ia cam 100 grame in greutate pe saptamana. Referitor la inaltime, costumasul de dovlecica din pozele cu Antonia scrie ca e bun pana la 74 de cm. Fiica-mii ii era aproape fix ca lungime. Ok, poate nu are 74 dar vreo 70 tot are.

O fi bine la greutate? oare
Miri
Postat: Thursday, November 2, 2006 3:26 PM

Eu zic ca stati foarte bine la capitolul greutate, adica va inscrieti la grasunei.
In privinta masurilor care sunt trecute pe hainute, eu nu am prea mare incredere, pentru ca am avut surpriza ca hainute pe care scrie 80 sau 86 sa-i fie bune acum.Poate la voi sunt mi exacti in privinta pastrarii masurilor la hainele pentru copii...scratch
TatyKS
Postat: Monday, November 6, 2006 11:40 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Caracterizarea Karnei la 11 luni
, by Mami:

* are 9500 g (a crescut in greutate cu 625 g de la 10 - la 11 luni) si 7??cm

* are 6 dintisori frumosi si albi ca laptele;

* cand aude muzica, ridica mainile si danseaza foarte fericita ( ca si cum ar face genuflexiuni);

* merge singura tinandu-se de marginea de la patut, canapea, fotoliu, masuta... si sta singurica in picioare, pret de cateva secunde ( cand isi da seama se agata imediat de ce apuca );

* face deja cativa pasi singurica dar este un pic nesigura si prefera sa o ia de-a busilea prin toata casa;

* ii place foarte mult sa exploreze fiecare coltisor si obiect din casa si asa e cea mai fericita...cand o lasam sa faca ce vrea;

* a inceput sa se catere pe unde reuseste ( pe ursii mari de plus pe care ii are, ca sa ajunga la alte jucarii), s-a urcat singura in caruciorul sport care e un pic mai jos ( cum? nici eu nu stiu ca nu am fost pe faza si m-am speriat rau), se chinuie sa se urce pe canapele dar sunt prea inalte pentru ea, se agata de mobila incercand sa se urce ;

* stie sa se aseze pe covor , parchet din stand in picioare sprijinita sau nu;

* bea singurica biberonul cu laptic, ceai , suc sau apa;

* raspunde la cerinte ca: "noroc" =- intinde mana, "da sa pape mami manuta/piciorusul"...intinde mana/piciorusul, ii spun: "iubeste mami" si ma strnge in brate, " hai la mami/tati/mamaita/bunica;

* stie sa iti aduca un obiect pe care il ceri, face diferenta intre ele;

* este in continuare iubitoare de copii mici si mai ales de catelusi..." daca ii zicem ham-ham - e foarte atenta si il cauta si il striga "am - am;

* Stie sa ne de-a pupu, dar mai ales le da pupu la baietei si fetite mici ca ea.;

* e foarte atenta cand ii pregatesc masa ( stie ca fac papa pentru ea) si imi cere ( mama... papa-papa !);
* avem in continuare 5 mese pe zi ( 2 de laptic );

* doarme in jur de 3 ore la pranz , dar in 2 reprize: odata de la 12 si odata de la 16;

* seara e in patut la orele 22 ( cateodata mai devreme , cateodata mai tarziu )iar spre dimineata la orele 3,4 sau 5 se mai trezeste sa pape dar foarte putin , apoi se mai scoala la 9-9.30;

* cuvintele spuse de Karina sunt: mama, tata, baba, bebe, tata-ie, da, , papa, paa ( si face cu manuta) , bauu ( si se acopera cu ceva sau cu mana), baoo ( si bate din palme de bucurie), ti- tii, ciucu - ciucu, tucu-tucu, tica-tica, ica-ica cand e cu degetelul mare in gurita si e obosita si multe altele pe limba ei;

* este foarte sociabila, rade la toate persoanele care ii plac dupa ce ii studiaza cateva secunde;

* stie cand este certata si deja stie ca nu mai are voie sa faca ce i-am interzis ( cateodata )

* cand ii place un obiect , il studiaza si se joaca cu el minute in sir de nu stii ca mai ai copil in casa ;

* in continuare ii place sa se vada in oglinda si se iubeste foarte tare, se pupa,misca o manuta si o urmareste cu mare atentie;

* mananca painica si biscuiti populari singurica, nu ii mai pregatesc mancarica la blender , i-o pasez cu furculita;

* mananca ciorbita si supita de la mami si tati si ii plac foarte mult;

* cand a vazut primii fulgi de zapada, era foarte mirata, ii urmarea cu privirea si cu un degetel si apoi se uita la mine sa ii spun ceva...din pacate nu eram afara atunci sa o vad cum reactioneaza cand ii pica unul pe nasucpupici sau cand simte ca e rece zapada.;

* nu prea mai vrea in premergator si in scunul de masa;
Kiki
Postat: Monday, November 6, 2006 11:47 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Karinutza, jos palaria!
Te-ai facut fetita mare! maine-poimaine iti face mami petrecere mare si sufli in prima lumanarica de pe tort!
Te pupam cu drag!
TatyKS
Postat: Monday, November 6, 2006 11:47 AM

Si o pozica de la 11 lunipupici pentru voipupici

TatyKS attached the following image(s):
dsc01642.jpg

Ely
Postat: Monday, November 6, 2006 11:53 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Bravo Karinuta:203: mai ce fetita frumoasa si desteapata are mami .Poate luna viitoare va inscrieti la bebeii greiras pupici
TatyKS
Postat: Monday, November 6, 2006 11:57 AM

La categoria grea vrei sa zici Ely? Pai nu cred ca avem sanse ...dar la categoria 1-2 ani ajungem sigur luna viitoare pupici pupici sic
Ely , multumimpupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed