Cresa versus bona

Chestionar intrebare: Ce ati alege in situatia intoarcerii la servici?
Alegere Voturi Statistici
bona 29 32%
cresa 59 67%

Options Cresa versus bona
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Thursday, May 3, 2007 5:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Acomodarea la gradi dureaza cal putin trei saptamani.Eu mi-amintesc de Diana ca se agata de poarta si o smulgeam de acolo dupa jumate de ora,facea circ.Si mare fiind mai avea reprize dinastea ,depinde cum erau apele in grupa, daca se certase cu vreo fetita sau avea ea trambalai .Dupa ce se acomodeaza si-si face prieteni o sa ceara singura sa mearga la gradidance Putintica rabdare ras
Cris-DL
Postat: Thursday, May 3, 2007 9:32 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
taty wrote:
Of mai CRis uff hai linisteste-te ca o sa obisnuiasca eaangel ...e mult pana se imprietenseste ea cu cineva de acolo si pana se familiarizeaza cu ceilalti copii, cu educatoarea, salile , cu totul...gandeste-te ca e ceva nou pentru ea si e normal sa reactioneze asha. Noi...ncand ne ducem prima oara undeva si suntem un pic stangaci si cu un nod in gat...dar apoi ei mititeiipupici pupici pupici !!!

uff Da taty, asa este dar spune-i si imimii mele care nu pricepe !

Andismom wrote:

eu cred ca e buna ideea sa ii duci ceva cunoscut ei la gradi, vorbeste acolo si vezi ce se intampla. sau, eventual, roaga educatoarea sa ii acorde ei putin mai multa atentie (eventual ii faci si ei o atentie, ca asta e!) si poate ca o va ajuta mai mult.

haide mami, capul sus! suntem alaturi de tine si asteptam sa ne spui numai vesti bune!pupici

Am hotarat sa nu o mai duc eu la gradi o perioada fool sunt prea "slaba". O sa vorbim maine cu directoarea sa-i duc casutza, poate accepta ca e destul de mare si au loc mai multzi copii. Atentzie i se acorda destula, am "cotizat" ! alcool

mariuta wrote:

incearca si tu sa nu te mai gandesti la ea cat e acolo, nu ii face bine, ii transmiti starea de agitatie si ei.
pupici si floricelepupici flowers

am sa incerc mariuta pupici

Miru wrote:
Deea e mica, e normal sa planga... Fii tare, o sa treaca. Noi, cele cu copii mai mici, invatam de la voi si ne gandim ca ne vine si noua randul la plans cot la cot cu piticii... plans

Da, intr-adevar Deea e mica, ea si cu inca o fetitza care a inceput din septembrie si s-a acomodat, sunt cele mai mici, restul au peste 3 ani lejer.

aaaaa si nu invatzati de la mine, nu sunt un exemplu bun nono nu rezist la "socuri" si ma jelesc prea repede fool iar cu Deea am gresit si abia acum imi dau seama, tot timpul am cocolosit-o, i-am luat mereu apararea si am lasat-o sa faca numai ce a vrut ea, inclusiv programul meu ea mi-l facea, in general. Acum s-a lovit de disciplina si un program stabilit de altii.

Ea de obicei se culca seara pe la 22-23, asa vroia ea ! Azi de cand am luat-o de la gradi pana seara la culcare, la ora 8.45, saracutza a marait, s-a tzinut dupa noi si tot timpul ne repeta "sa nu plecatzi, sa nu ma lasatzi singurica...da mami....da tati ?!" .... a prins frica plans
Am linistit-o cu un pistol de jucarie, cand l-a gasit l-a luat si a spus ca maine impusca totzi copii si pe d-na profesoara (asa-i spune ea) ras alcool

mihaela75 wrote:
Acomodarea la gradi dureaza cal putin trei saptamani. Putintica rabdare ras

Da Miha, rabdarea imi lipseste... in toate ! fool

uff Mai ne-a spus azi o mamica ca fetitzei ei i-au trebuit 2 luni sa se acomodeze what ....eu sper hail sa nu dureze asa mult uff
Kiki
Postat: Thursday, May 3, 2007 9:51 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
hohot hohot Auzi, sa-i impuste hohot hohot Haioasa.

Hai mami, ca o sa treaca si momentul asta! pupici O sa se obisnuiasca fata la gradi cat de curand, o sa vezi! pupici pupici pupici
Cris-DL
Postat: Thursday, May 3, 2007 10:44 PM

Kiki wrote:
hohot hohot Auzi, sa-i impuste hohot hohot Haioasa.

Hai mami, ca o sa treaca si momentul asta! pupici O sa se obisnuiasca fata la gradi cat de curand, o sa vezi! pupici pupici pupici

hail Numai la asta ne rugam :801: ...dupa 2 ore de somn, s-a trezit putzin mai devreme "nu vreau la gradi, ii impusc pe totzi....mami" .... sincer va spun, cred ca e speriata rau mititica ! pale

delfinasa
Postat: Thursday, May 3, 2007 10:45 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Numai cand ma pun in situatia ta, mi se rupe sufletul...parca vad in fata ochilor cum va face si-a mea cand o vom da la gradi si numai imaginea de care spui tu-mi vine-n cap, cu boceli si urlete, agatata de noi, de usi, cu nasul lipit de geam, ochii umflati de plans si cu nasul curgand uff, iar eu pe alta parte la fel, bocind si simtindu-ma vinovata pentru ca o las acolo 1/2 zi. Nu e usor deloc la inceput nici pentru copil, nici pentru parinti, se produce o alta ruptura peste care se trece mai greu decat intarcarea, suzeta, biberonul sau leganatul, copiii sunt mai mari si e mai mult mai dificil sa-i faci sa inteleaga ca e un "rau" necesar.
Inarmeaza-te cu rabdare, inima tare cand pleci de la gradi si poate e mai bine sa nu stii ca plange dupa voi, sa nu-ti mai spuna nici educatoarele, nici Dragos, du-i acolo jucariile preferate daca se poate si spune-i mereu ca o sa stea putin acolo, cat sunteti la serviciu, ca la 4 veniti si-o luati acasa...eventual cand o sunati pe educatoare, sa v-o dea pe Deea la telefon, sa vorbiti cu ea, s-o asigurati ca veniti si-o luati...ideea cu ceasul mi se pare super pentru inceput, mai incolo o sa imprieteneasca cu copiii si n-o sa-i mai fie asa greu, va uita de voi pana veti veni s-o luati.

Eu am am avut noroc ca mama lucreaza la gradinita unde-am fost si eu si frati-miu, deci la noi a fost chiar usor avand-o pe maica-mea acolo, chiar daca ea era la cabinet, mereu mergeam la ea cand ne aduceam aminte...fratele meu nu statea la el la grupa mica, a fost mai dificil cu el, venea la grupa mea, doar cu mine statea acolo fara mama.
Cris-DL
Postat: Thursday, May 3, 2007 11:05 PM

delfinasa wrote:
sa v-o dea pe Deea la telefon, sa vorbiti cu ea, s-o asigurati ca veniti si-o luati...ideea cu ceasul mi se pare super pentru inceput, mai incolo o sa imprieteneasca cu copiii si n-o sa-i mai fie asa greu, va uita de voi pana veti veni s-o luati.

Asta am incercat azi, cand m-a auzit la tel s-a pus mai rau pe urlet si eu sincer nu rezist, de aceea nu o s-o mai duc eu la gradi cateva zile caci sunt in stare sa o iau acasa/serviciu cu mine.

Teoretic stie tot, i-am explicat si stie ca la 4 o luam, ca se joaca, ca papa, face nani si vine mami si tati si-o ia, dar refuza categoric sa stea acolo singura. Cat am stat eu azi acolo, pana pe la 10, se juca cu copiii, vorbea cu ei, ii intreba cum ii cheama, etc. dar era numai cu ochii pe mine....
Kiki
Postat: Thursday, May 3, 2007 11:16 PM

Cris, Deea e prea dependenta de tine. Oricum ar fi si oriunde ar fi nu te scapa din ochi, asta am observat si eu. Ca fi-miu de altfel. Cand li se face de mama, e jale daca nu suntem acolo.
Dar eu sper sa se obisnuiasca. O sa vezi ca o sa vin la tine sa-ti cer sfaturi in toamna uff
crista
Postat: Thursday, May 3, 2007 11:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Cris dupa cate vad e cam greu pentru Deea sa se impace cu gradinita, imi vin lacrimi in ochi numai cand ma gandesc ca si David va striga dupa noi stai cu mine mami, tati....uff
Din pacate n-avem ce face, asta e primul pas pe care-l facem cu o mai mare perioada fara ingerasii nostri, mersul la cresa sau gradinita cry si e foarte greu plans uff
Cris-DL
Postat: Friday, May 4, 2007 10:52 AM

kiki, crista pupici pupici

yes Sunt mai bine azi, cu toate ca noaptea trecuta s-a sculat de cateva ori spunand ca "nu vreau la gradi....ii impusc pe totzi "ras iar azi dimineatza ma speriase cateva persoane ca daca o mai duc "ii distrug personalitatea" uff what Voi, credetzi ?! Ce parere avetzi ?!

De ce sunt mai bine ... pt ca azi nu am mai dus-o eu, a plecat cu tati si bunica, au lasat-o si au plecat. Am sunat educatoarea mai tarziu (pe la ora 10) si mi-a spus "Nu mai plange de dimineatza, si-a facut numarul dimineatza si si-a revenit" si mai sunt si mandra ca mi-a laudat-o, a spus ca "lucreaza f bine, frumos si curat, ca nici nu se astepta sa coloreze/decupeze atat de bine, mai bine si decet cei venitzi in septembrie" yes Dar doamna nu stie ca ea a invatzat/experimentat desenul pe peretzi acasa ras alcool

TatyKS
Postat: Friday, May 4, 2007 10:56 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
cris22tyna wrote:

yes Sunt mai bine azi, cu toate ca noaptea trecuta s-a sculat de cateva ori spunand ca "nu vreau la gradi....ii impusc pe totzi "ras iar azi dimineatza ma speriase cateva persoane ca daca o mai duc "ii distrug personalitatea" uff what Voi, credetzi ?! Ce parere avetzi ?!

De ce sunt mai bine ... pt ca azi nu am mai dus-o eu, a plecat cu tati si bunica, au lasat-o si au plecat. Am sunat educatoarea mai tarziu (pe la ora 10) si mi-a spus "Nu mai plange de dimineatza, si-a facut numarul dimineatza si si-a revenit" si mai sunt si mandra ca mi-a laudat-o, a spus ca "lucreaza f bine, frumos si curat, ca nici nu se astepta sa coloreze/decupeze atat de bine, mai bine si decet cei venitzi in septembrie" yes Dar doamna nu stie ca ea a invatzat/experimentat desenul pe peretzi acasa ras alcool

Cris ma bucur din suflet ca e mai bine Deaa si ca tu esti mai linistitapupici pupici pupici . ma pun in locul tau si imi inchipui cat de greu este... dar ushor ushot treceti peste perioada asta. Vezi poate ca daca nu te mai vede pe tine e mai bine pentru eauff
Pupici multi de la noipupici pupici
kali
Postat: Friday, May 4, 2007 11:01 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
cris22tyna wrote:
... iar azi dimineatza ma speriase cateva persoane ca daca o mai duc "ii distrug personalitatea" uff what Voi, credetzi ?! Ce parere avetzi ?!

what Ce legatura are gradi cu distrusul personalitatii? Dimpotriva, daca cedati acum, va invata ca poate obtine orice cu scandal si cu lacrimi si veti sfarsi sa le faceti pe toate cum va vrea ea... credscratch (adica eu de asta ma tem).
Trebuie sa ramaneti tari pe pozitie, ca va trece si perioada asta...
Ma bucur ca esti mai bine... felicitari pentru mica artista... si fii convinsa ca e spre binele ei totul.
Cris-DL
Postat: Friday, May 4, 2007 11:15 AM

kali wrote:

what Ce legatura are gradi cu distrusul personalitatii? Dimpotriva, daca cedati acum, va invata ca poate obtine orice cu scandal si cu lacrimi si veti sfarsi sa le faceti pe toate cum va vrea ea... credscratch

Oana, asa gandesc si eu, dar au navalit colegele pe mine ca a prins frica de gradi si de aceea s-a si trezit noaptea, ca are cosmaruri copilul si "o chinui, ii distrug copilaria si personalitatea ca inca e mica si etc - etc." .... exact asa au spus uff mi-au facut o morala, ma simtzeam atat de prost, parca as fi parasit-o uff .... dar mi-am revenit cand am vorbit cu educatoarea si m-a linistit ca e bine si a inceput sa coopereze, plus ca era f incantata de Deea.

Taty, te cred ca te bucuri pt noi pupici pupici pupici si iti multumim !
Kiki
Postat: Friday, May 4, 2007 11:24 AM

Bravoooo! asta e Deea pe care o stiu eu! love love love love
Mami Cris, ma bucur pentru voi! yes yes yes
Miri
Postat: Friday, May 4, 2007 12:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Cris, ce vesti bune!bounce Abia am asteptat sa deschid calculatorul, sa vad cum sunteti!
Ma bucur mult ca sunteti mai bine, amandoua!Felicitari din toata inima pentru mica printesa!pupici pupici pupici
Cris-DL
Postat: Friday, May 4, 2007 12:49 PM

Kiki wrote:
Bravoooo! asta e Deea pe care o stiu eu! love love love love

Da, pare sa-si fi revenit putzin pupici pupici

Miri wrote:
Cris, ce vesti bune!bounce Abia am asteptat sa deschid calculatorul, sa vad cum sunteti!
Ma bucur mult ca sunteti mai bine, amandoua!Felicitari din toata inima pentru mica printesa!pupici pupici pupici

Multumim Miri, dragutza tot timpul ! pupici pupici

Sa va arat cateva poze de la gradi`
in prima zi la nani, tati spion !

ieri, cand am luat-o de la gradi, s-a oprit in curte sa se mai joace

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed