Cresa versus bona

Chestionar intrebare: Ce ati alege in situatia intoarcerii la servici?
Alegere Voturi Statistici
bona 29 32%
cresa 59 67%

Options Cresa versus bona
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cris-DL
Postat: Thursday, May 3, 2007 11:27 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
MNiko wrote:
.Asta o sa ma astepte si pe mine oare?scratch

Miha, nu se stie ! dar nu toti copii reactioneaza asa, Deea e mult prea dependenta de mine.... este adevarat ca mai toti plang primele zile, dar plang putzin, cateva minute, max 1 ora... in schimb Deea si acum (la ora 12), cand am sunat iar educatoarea o auzeam prin telefon plangand plans Mi-a spus ca la un moment dat se linistise, dar a inceput iar sa planga pale Acum l-am trimis iar pe Dragos la gradi, sa vada cum mai este si ce e de facut. uff

kali
Postat: Thursday, May 3, 2007 11:41 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Imi pare rau ca Deea se acomodeaza asa greu... trebuie sa ramaneti pe pozitie daca vreti sa continuati cu gradi.
Sper sa auzim vesti bune cat de curand.
Ely
Postat: Thursday, May 3, 2007 12:00 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Eu si acum mi-aduc aminte cum plangeam de fapt tipam si ma uitam dupa mama pe geam sa vina sa ma ia acasa,cred ca este singura imagine clara ramasa in mintea mea si nu aveam mai mult de 3 ani.
Cristyna o sa-i fie tare greu la inceput mai ales prima saptamana este cea maidificila..Mititica sper sa se obisnuiasca cat mai repede .Multi pupici de la noi pentru o fetita frumoasa.pupici pupici pupici pupici
Ema
Postat: Thursday, May 3, 2007 12:13 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu la inceput, citeva saptamini, i-am lasat pe baietii numai dimineata si veneau sa manince acasa.
Apoi am inceput sa-i duc iar la gradinita si dupa masa de prinz, de la 13 la 17.

Incetul cu incetul au aceeptat sa ramina la gradinita si la masa.

O sa vezi ca o sa se obisnuiasca incetul cu incetul, totii copii au momente mai grele la inceput ( si toate mamicile), totul e sa stai pe pozitii, mai ales ca esti sigura ca nu sta rau la gradi.

Succes Cris22tyna si pupici pupici pupici la Deea!
ira_tgr
Postat: Thursday, May 3, 2007 12:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
imi pare sincer rau cris22tyna, cred k iti este tare greu, eu stiu din auzite de cazuri asemanatoare, k mama imi tot povesteste prima mea saptamana de gradi...
numai cum ieseam din casa incepea scandaluli, si cand ma ducea in gradi, in afara plansetelor si restul de spectacol, ma bagam in dulap si stateam acolo pana nu venea tata mai devreme de la servici sau bunicii sa ma ia, oricum ceva de genul 3-4 ore tot stateam acolo plangand(eram incapatinata de atunci) , pana educatoarele disperate nu'i sunau pe ai mei sa ma ia acasa...
chestia asta a durat vre-o sapt, caci ai mei s-au gandit sa nu ma mai chinuie, si au facut o pauza de o luna sau 2 nu mai stiu, si apoi m-au adus iar, in schimb la o grupa unde toti copii erau mai mici, mama zice k m-am indragostit din prima clipa de grupa aia, ca eram cea mai mare si mi-au explicat ei k trebuie sa am grija te copilasi mai mici sic ... iti dai seama, mare fericire pe mine ras
MNiko
Postat: Thursday, May 3, 2007 12:16 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
cris22tyna wrote:

Miha, nu se stie ! dar nu toti copii reactioneaza asa, Deea e mult prea dependenta de mine.... este adevarat ca mai toti plang primele zile, dar plang putzin, cateva minute, max 1 ora... in schimb Deea si acum (la ora 12), cand am sunat iar educatoarea o auzeam prin telefon plangand plans Mi-a spus ca la un moment dat se linistise, dar a inceput iar sa planga pale Acum l-am trimis iar pe Dragos la gradi, sa vada cum mai este si ce e de facut. uff

Asa, fiecare copil reactioneaza diferit. Eu ma bazaz putin pe faptul ca atunci cand o las la bona nu plange dupa mine si nu trebuie sa ma furisez ca sa plec. Am lasat-o si cu alte persoane si la fel a reactionat. Insa tin de fiecare data cont sa ii spun ca plec la serviciu, ii cer sa-mi dea pupic si ii fac cu mana "pa", iar ea imi raspunde. La cresa stiu insa ca e altceva si in primul rand un mediu strain, pe care nu il cunoaste, deci toate sansele sa nu mai accepte asa usor sa ramana acolo.
Kiki
Postat: Thursday, May 3, 2007 12:29 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cris, hai ca o sa se acomodeze. pupici Primele zile sunt mai grele. Incearca sa vorbesti cu ea ca o duci la gradi ca sa stea cu copiii si sa invete poezii, ca mami si tati trebuie sa mearga la serviciu, dar ca in fiecare zi la 4 vor veni sa o ia. Eventual ii iei un ceas de copilas si ii arati unde trebuie sa fie limbile ceasului cand vine mami. Nu stiu, e o idee. Sper sa te ajute!
Cris-DL
Postat: Thursday, May 3, 2007 12:42 PM

Offff, nici prin gand nu-mi trecea ca va fi atat de greu ! pale Va multumesc din suflet tuturor ca sunteti alaturi de noi pupici pupici pupici

Sincer sunt terminata, nu-mi arde de nimik, nu-mi intra nimeni in voie si stau ca pe ghimpi, ma tot uit la ceas, doar doar se face ora 16 si merg s-o iau. Cred ca sunt eu mult prea sensibila, nu stiu ce sa mai zic, ea plange iar eu ma jelesc banghead sunt toanta rau !

Acum e Dragos acolo si sper ca intr-o saptamana - doua sa se mai acomodeze, ca altefel nu stiu ce vom face, ne-am gandit sa-i ducem de acasa (daca vor fi de acord cei de la gradi) casuta cu bile si toboganul, poate poate se va simti mai bine. uff
Miri
Postat: Thursday, May 3, 2007 12:48 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Criss, draga mea, imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asta, poate Deea se acomodeaza lagradi in urmatoarele zile si mami nu va mai jeli acasa...
Ar fi o idee sa-i duci o jucarie de acasa,pe care sa o foloseasca impreuna cu ceilalti copii, asta in eventualitatea in care se accepta.
Mult succes si asteptam vesti bune, cat mai curand!Pupici pentru frumushica cu oshi albastri!pupici pupici pupici
Cris-DL
Postat: Thursday, May 3, 2007 1:06 PM

Da Miri pupici Deea plange si ma-sa se jeleste cu ea ! fool halal mama !

A venit si Dragos, a fost a stat de vorba cu educatoarea si ea crede ca se va obisnui, caci cica ieri ar fi plans mai mult decat azi, dar nu ne-a mai spus noua ca sa nu ne speriem. Mancase de pranz si era la nani acum. hail Sper sa treaca cat mai repede de faza asta !
Miri
Postat: Thursday, May 3, 2007 1:09 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Criss, o sa fie din ce in ce mai bine, o sa vezi!
Pupici de la noi ca sa iti mai rtreaca jalea!pupici pupici pupici
TatyKS
Postat: Thursday, May 3, 2007 2:59 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Of mai CRis uff hai linisteste-te ca o sa obisnuiasca eaangel ...e mult pana se imprietenseste ea cu cineva de acolo si pana se familiarizeaza cu ceilalti copii, cu educatoarea, salile , cu totul...gandeste-te ca e ceva nou pentru ea si e normal sa reactioneze asha. Noi...ncand ne ducem prima oara undeva si suntem un pic stangaci si cu un nod in gat...dar apoi ei mititeiipupici pupici pupici !!!
Pupici multi de la noi si acomodare ushoarapupici pupici .
Vorba Cristinei...i-ai un ceas si arata-i la ce ora te duci sa o ieipupici pupici
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, May 3, 2007 3:08 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Cris imi pare f rau! crede-ma ca citind randurile scrise de tine, mai mai ca imi venea mie sa ma urc pe pereti! mie imi este o groaza de momentul cand il voi lasa acasa pe pici sa plec la servici, ce sa mai zic de cresa sau de gradi! asa ca te inteleg f bine!

incearca sa te linistesti, sa te gandesti ca educatoarele de acolo stiu ce fac, ca au experienta cu copiii si ca astfel de manifestari ale lor sunt normale si le vad des si, ca atare, stiu si sa le distraga atentia si sa ii ajute sa se acomodeze. nu vei rezolva nimic daca te agiti. iar sa o iei de la gradi sa o tii acasa nu cred ca este o varianta. intr-un fel ma gandesc chiar ca poate fi normal ca Deea sa reactioneze asa avand in vedere ca e un mediu cu totul nou.

si eu imi amintesc f clar, parca as avea in fata ochilor acum scena, ca ma duceau ai mei la gradinita dimineata, vreo 3-4 ani sa fi avut, nu mai mult si plangeam dupa tata (ca el ma ducea cel mai des), jeleam nu alta! si strigam dupa el "tati, taticul, meu nu ma lasa aici!"fool si retin ca ma duceau aproape cu de-a sila educatoarele in clasa, eventual venea si tata in sala sa il vad eu si ma fraiereau cu una si cu alta ca sa poata pleca! si cand venea sa ma ia, nu ma mai dadeam dusa!alcool

eu cred ca e buna ideea sa ii duci ceva cunoscut ei la gradi, vorbeste acolo si vezi ce se intampla. sau, eventual, roaga educatoarea sa ii acorde ei putin mai multa atentie (eventual ii faci si ei o atentie, ca asta e!) si poate ca o va ajuta mai mult.

haide mami, capul sus! suntem alaturi de tine si asteptam sa ne spui numai vesti bune!pupici
Lilly of the valley
Postat: Thursday, May 3, 2007 5:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
draga de ea...cred ca o sa se acomodeze. inceputul e mai greu. baiatul meu plangea cand il luam de la gradi.
incearca si tu sa nu te mai gandesti la ea cat e acolo, nu ii face bine, ii transmiti starea de agitatie si ei.
pupici si floricelepupici flowers
mommy
Postat: Thursday, May 3, 2007 5:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Imi pare rau Cristina ca treceti prin asta. Deea e mica, e normal sa planga... Fii tare, o sa treaca. Noi, cele cu copii mai mici, invatam de la voi si ne gandim ca ne vine si noua randul la plans cot la cot cu piticii... plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed