Costuri de instalare a unui sterilet

Options Costuri de instalare a unui sterilet
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Postat: Friday, June 1, 2007 10:08 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anca, deci ai decis sa renunti la sterilet?scratch
Uite cum rezolvi tu doua probleme, ca ma gandesc ca il vei intreba pe medicul tau despre oportunitatea unei noi sarcini , dupa o cezariana!sic
Mult succes si sa fie asa cum iti doresti!In plus, sper sa se rezolve si celelalte probleme, generate(sau nu!) de sterilet!pupici
MNiko
Postat: Friday, June 1, 2007 10:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Andismom wrote:

mda...uff acum ce sa iti zic... depinde si de corp si de cum iti vor reactiona hormonii in completare cu minunea aia de progesteron continuta de el. si zic asta pt ca steriletul meu avea si hormoni. poate ca dc imi luam unul simplu, fara "adaos" nu era asa. stiu multe tipe cu sterilete "normale" care nu au nici un fel de probleme.

CRed ca intr-adevar depinde de corp. Eu am sterilet dinainte sa iti pui tu si nu am niciun fel de probleme. Nu a fost scump deloc cel pe care il am eu(T-Cooper - asta mi-a dat doctorita mea sa cumpar). Ca sa fiu sincera m-am tot mirat cand spuneai tu de reactiile pe care le ai de cand cu "paznicul" asta pt ca la mine nu era deloc asa. Din contra unele lucruri mi -su spus ca vor fi exact pe dos decat ziceai tu.

Oricum stiind ca esti hotarata sa faci un alt copil, cred ca era cazul sa renunti si la paznic. Succes sa vina cat mai repede.
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, June 2, 2007 1:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Eu mi-am pus sterilet t-cooper de pe 6 martie anul acesta si a foat cea mai buna decizie luata in acest monemt in privinta contraceptiei. Doctorul meu nu a vrut sa-mi puna Mirena din cauza greutatii care o am si a faptului ca am luat 8 ani hormoni. Sincer eram tare stersata la pus, operatia asta mi se parea ceva teribil mai ales dupa povestea Ancutei. Mi-a anesteziat vaginul cu un spray, apoi mi-a facut o injectie care m-a uff si apoi brrr, o senzatie naspa tare ca te umbla pe unde nu trebuie. Pe o scara de la 1 la 10 a durerii am atins 8 dar pret de cateva secunde. Totul a durat foarte putin in jur de 5 maxim 7 minute, durerea a ramas foarte slaba si abia a doua zi m-a deranjat. Mi-a spus sa nu conduc 24h si de la zi la zi totul a fost mai bine. La prima menstra am crezut ca ajung la urgentza din cauza hemoragiei dar eram si eu de vina ca mi s-a spus sa iau calciu cu 3-4 zile inainte de menstra, am nu stiu ce spasme ale colului si vaginului, eu am uitat. Cum am inceput sa iau calcliu totul s-a linistit si acum este totul super.
Sunt happy cu paznicul meu, chiar foarte happy si nu am nici pic de regret.
Anca, sper sa te simti bine dupa ce-l scoti, pupici.pupici
MNiko
Postat: Saturday, June 2, 2007 2:05 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
g_nicoleta2000 wrote:
Eu mi-am pus sterilet t-cooper de pe 6 martie anul acesta si a foat cea mai buna decizie luata in acest monemt in privinta contraceptiei. Doctorul meu nu a vrut sa-mi puna Mirena din cauza greutatii care o am si a faptului ca am luat 8 ani hormoni. Sincer eram tare stersata la pus, operatia asta mi se parea ceva teribil mai ales dupa povestea Ancutei. Mi-a anesteziat vaginul cu un spray, apoi mi-a facut o injectie care m-a uff si apoi brrr, o senzatie naspa tare ca te umbla pe unde nu trebuie. Pe o scara de la 1 la 10 a durerii am atins 8 dar pret de cateva secunde. Totul a durat foarte putin in jur de 5 maxim 7 minute, durerea a ramas foarte slaba si abia a doua zi m-a deranjat. Mi-a spus sa nu conduc 24h si de la zi la zi totul a fost mai bine. La prima menstra am crezut ca ajung la urgentza din cauza hemoragiei dar eram si eu de vina ca mi s-a spus sa iau calciu cu 3-4 zile inainte de menstra, am nu stiu ce spasme ale colului si vaginului, eu am uitat. Cum am inceput sa iau calcliu totul s-a linistit si acum este totul super.

Si mie mi-a dat doctora ceva sa iau pentru hemoragie mare de la prima menstra. Am uitat cum ii zice dar era un sirop enorm de amar.
Eu am steriletul de anul trecut din martie si n-am avut pana acum probleme cu el. Chiar si menstra s-a mai reglat dupa 2-3 luni si nu mai este asa de abundenta ca la montare.
delfinasa
Postat: Saturday, June 2, 2007 3:13 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Anca, cred ca e cea mai buna hotarare sa renunti la steriletul asta care numai probleme iti genereaza...o fi el cel mai cel, dar ca orice lucru, nu e compatibil tuturor, asa ca uita de el si de poala de bani pe care-ai dat-o pe el si vezi alta metoda contraceptiva care ti se potriveste...sau uita si de contraceptive, daca-l vreti pe bebi 2 acum...multa sanatate si sa treci cu bine peste eliminarea paznicului pupici.

Mariuta, what hai ca m-ai speriat cu cezariana prin care-ai trecut pale pale pale....saraca de tine, Doamne fereste, poate-a fost mai bine ca ti-ai ligaturat trompele daca stiti sigur ca nu mai vreti alt copil in viitor...sanatate maxima si sper ca nu ti-am facut mai mult rau amintindu-ti despre asta uff pupici.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, June 2, 2007 3:13 PM

Postari: 5089
g_nicoleta2000 wrote:

bravo tie! si cand ma gandesc ce hotarata erai si tu ca nu si nu si nu cu steriletul!!!cyclops ei, vezi cum se schimba omul? ras

oricum, ma bucur f mult ca esti ok.... la mine nu a fost sa fie, asta e! mie mi-a lucrat fara nici un fel de anestezic si din ce zici tu inseamna ca nu mi s-a parut doar mie ca doare...pale chiar doare!banghead si eu care ziceam ca sunt o sensibiloasa si jumate'!

acum legat de ciclu...mie din prima luna nu mi-a mai venit...adica imi venea dar extrem de putin, de ordinul picaturilor...cat despre condus...am povestit in ziua in care mi l-am pus ca a fost o minune ca am ajuns acasa cu masina...medicul nu mi-a zis absolut nimic, era f grabit (il astepta o mami la cezariana) si cred ca a uitat si el, deh, e om, nu?alcool
stele_pe_cer
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:09 PM

Postari: 6678
Eu nu as opta pt sterilet pt simplul motiv ca...ori alegi steriletul, ori avortul, tot acelasi lucru este din punct de vedere medical.Adica oul tot este fecundat si intr-un caz, si in altul, difera doar modalitatea de "omorare".

Noi deocamdata nu folosim nici o metoda de contraceptie, in ciuda faptului ca eu personal nu imi mai doresc copii (deocamdata).In skimb probabil ca in curand voi alege contraceptivele orale.
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:17 PM

Anca, sunt surprinsa ca nu ti-a facut anestezie, waw, cum de nu te-a anesteziat? Nu vrea sa ma gandec prin ce ai trecut.

Stele, departe de mine gandul ca fac avort lunar, chiar ma simt jignita ca ai facut aceasta precizare. Daca ai ceva constructiv de spus te ascult cu mare placere.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:25 PM

stele_pe_cer wrote:
Eu nu as opta pt sterilet pt simplul motiv ca...ori alegi steriletul, ori avortul, tot acelasi lucru este din punct de vedere medical.Adica oul tot este fecundat si intr-un caz, si in altul, difera doar modalitatea de "omorare".

Noi deocamdata nu folosim nici o metoda de contraceptie, in ciuda faptului ca eu personal nu imi mai doresc copii (deocamdata).In skimb probabil ca in curand voi alege contraceptivele orale.

cum adica avort? ca nu inteleg? explica-mi si mie te rog. what
stele_pe_cer
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:33 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Stele, departe de mine gandul ca fac avort lunar, chiar ma simt jignita ca ai facut aceasta precizare. Daca ai ceva constructiv de spus te ascult cu mare placere.

Afirmatia de mai sus este facuta de mine, dar nu studiata de mine.Si nu are nici o legatura cu tine personal sau cu altcineva, ci doar cu optiunea mea de a-mi pune sau nu sterilet si din ce motiv vreau sau nu sa il pun.Atata tot.Nu este nimic constructiv in spusele mele, dar nici demoralizator.Studiile facute de altii atesta cum ca steriletul omoara oul, deci nu vad pe cine si cum jigneste aceasta afirmatie, dar...pana la urma fiecare crede si se simte cum vrea.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:34 PM

Andismom wrote:

cum adica avort? ca nu inteleg? explica-mi si mie te rog. what

Nu prea am ce explica, ca orice as posta, se trezeste careva sa se simta jignit.
Adevarata explicatie exista, trebuie numai cautata.

Imi cer scuze ca am reaparut ca sa fac valuri (fara intentie)!
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:40 PM

Ce usor este sa critici in loc sa taci daca tot detii secretul absolut al steriletului. Nu esti nicodata in preajma sa spui " La multi ani !" sau " Sper sa te simti mai bine!" dar daca vine vorba de o mica scateie nu pierzi ocazia. Steriletul impiedica nidarea ovuluilui fecundar dar daca ai citi mai des prospectul la contraceptivelel orale ai vedea ca si ele au acelasi efect.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:44 PM

stele_pe_cer wrote:

Nu prea am ce explica, ca orice as posta, se trezeste careva sa se simta jignit.
Adevarata explicatie exista, trebuie numai cautata.

Imi cer scuze ca am reaparut ca sa fac valuri (fara intentie)!

uite eu nu m-am simtit nicicum pt simplul motiv ca este alegerea mea sa il pun sau nu, acum sa il scot sau nu!ras si pt ca eu respect parerile fiecaruia, chiar daca sunt sau nu mai "directe".

so... explica-mi si mie te rog exact ce vrei sa spui. eu stiam intr-adevar, daca stiu bine, ca, in cazul in care un ovul ajunge sa fie fecundat, steriletul nu il lasa sa ajunga in uter prin trompe. asta este rolul lui, de a "infunda" trompele. caz in care, da, ai dreptate, se poate considera un avort. uff asta este explicatia? Am I right?scratch
stele_pe_cer
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:54 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Steriletul impiedica nidarea ovuluilui fecundar dar daca ai citi mai des prospectul la contraceptivelel orale ai vedea ca si ele au acelasi efect.

Din pacate steriletul nu ofera aceeasi contraceptie ca si contraceptivele.Daca m-a interesat candva diferenta dintre ele, cu siguranta am citit si despre una, si despre alta si nu incerc sa conving pe cineva despre diferenta dintre ele, ci doar, repet, imi expuneam punctul de vedere in privinta alegerii uneia dintre metodele de contraceptie.

Cat despre restul postului tau, prefer sa nu comentez nimic.Iarasi optiune personala.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:56 PM

Andismom wrote:

so... explica-mi si mie te rog exact ce vrei sa spui. eu stiam intr-adevar, daca stiu bine, ca, in cazul in care un ovul ajunge sa fie fecundat, steriletul nu il lasa sa ajunga in uter prin trompe. asta este rolul lui, de a "infunda" trompele. caz in care, da, ai dreptate, se poate considera un avort. uff asta este explicatia? Am I right?scratch

Iti voi raspunde pe privat...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed