Costuri de instalare a unui sterilet

Options Costuri de instalare a unui sterilet
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Postat: Tuesday, November 21, 2006 8:38 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Andismom poti sa iei supozitor cu Indometacin chiar si fara recomandarea medicului ginecolog pentru ca nu au de ce sa-ti faca rau din contra doar bine.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, November 22, 2006 7:28 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Papusa, Afrodita, Miha, Dya, multumesc de incurajari! nu ma asteptam sa "terorizez"comunitatea de pe forum chiar asa! imi pare rau ca v-am speriat...cry
Papusa, am luat Flamexin, chiar la 12 ore cum mi-a recomandat dr si sunt mai bine. eh, ce nu face somnul lung... acum ma simt bine, nu mai sangerez (de fapt f putin am sangerat ieri dupa montare), nu mai am contractii (credeam, ca nasc la un moment dat ieri... what uterul se tot contracta ca sa ii faca loc noului membru al familiei ras ) si chiar nu ma mai doare absolut nimic. mai am din cand in cand cate o crampa dar nu ca ieri si nu doare rau. sa vedem ce va fi mai departe. daca o sa ma simt rau il sun pe dr desi sper sa nu fie cazul pt ca nu mai pot da inapoi... ma voi gandi de doua ori cand o sa decid sa-l scot (din motive de sanatate, altele decat dorinta de a face un bebe) pentru ca am dat o caruta de bani pe el.. cred ca daca nu ma insel este in medie de vreo 25 ori mai scump decat un T cooper care se monteaza in mod normal. asa ca, nu pot decat sa ii doresc hormonelului meu sa fie fericit la "caldurica"!
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, November 22, 2006 7:29 AM

a, da.. vorba lunga, saracia omului! am uitat fetelor sa va zic ca ideea asta cu Indometacin este super! mie imi face bine de obicei si cum am stive in casa, daca ma mai doare imi pun unul...
multumesc de idee!pupici flowers
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, November 22, 2006 1:37 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Anca, sa-ti traiasca mult si bine noul membru din familie, sa se simta ca-n rai si sa pazeasca bine intrarea ca toata baza in el sta. firstprize
O sa-mi pun si eu unul cu durere cu tot ca doar trebuie sa dau din coate si la capitolul asta.
Vesna
Postat: Wednesday, November 22, 2006 6:10 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Eu am un sterilet de aproape un an, din ianuarie. Tocmai pentru ca nu stiam cum o sa reactioneze corpul meu la "intrus", mi-am procurat pentru inceput unul ieftin. La montare, am simtit un mic discomfort, am stat intr-o rezerva vreo 1/2 de ora, doar ca sa nu ma apuce pe drum vreo "fericire", insa nu s-a intamplat nimic. M-am simtit excelent de la bun inceput si nici nu l-am simtit.
In curand, trebuie sa ma duc sa-l schimb sa pun unul mai "zdravan"...sic
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, November 22, 2006 6:46 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Anca, sa-ti traiasca mult si bine noul membru din familie, sa se simta ca-n rai si sa pazeasca bine intrarea ca toata baza in el sta. firstprize
O sa-mi pun si eu unul cu durere cu tot ca doar trebuie sa dau din coate si la capitolul asta.

hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot mai Nico am ras cu lacrimi si eu si barbatu-meu!
auzi, "sa imi traiasca si sa pazeasca bine intrarea!"... misto perspectiva asupra steriletului... asta tre' sa i-o zic si dr ginecolog... cred ca o sa i se para interesanta!
oricum, multumim de urari si speram, ca si Vesna sa nu avem nici o problema...
Vesna, schimbare placuta!!! uite eu nu am stat in nici o rezerva desi ar fi trebuit sa stau naibii intinsa o jumate de ora... mi-a fost foarte rau, am avut niste dureri cumplite de nu am vazut in viata mea (contractiile din travaliu mi s-au parut parfum - desi am nascut cu cezariana am avut si eu cateva ore de contractii si stiu sentimentul) si mi s-a facut foarte rau si nu stiu nici acum cum am ajuns acasa cu masina...
acum ma simt mai bine insa disconfortul ala inca il resimt... nici nu vreau sa imi imaginez cum va fi cand vom practica sporturi la orizontala!!!maseluta cyclops scratch
Maria & Mario
Postat: Friday, March 16, 2007 6:04 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Andismom Cum te mai simti ? Ceva informatii despre schimbari de stare, fiziologice , de luat in greutate ? Crezi ca durerile la san au vreo legatura cu steriletul ? Nu vreau sa fiu indiscreta , mami, sunt doar interesata de eventuale efecte secundare ! oare
Andi&Mariuca
Postat: Monday, March 26, 2007 3:33 PM

Maria & mami wrote:
Andismom Cum te mai simti ? Ceva informatii despre schimbari de stare, fiziologice , de luat in greutate ? Crezi ca durerile la san au vreo legatura cu steriletul ? Nu vreau sa fiu indiscreta , mami, sunt doar interesata de eventuale efecte secundare ! oare

Oana
, iarta-ma draga mea, ca abia acum ti-am vazut postarea!fool

multumesc mult de intrebari, esti o draguta, ca de obicei, cum sa fii tu indiscreta? pupici

chiar asta ma intreba aseara si medicul meu: "si, cum stam cu hormonelul?" hohot

chiar ma simt super bine, nu ma deranjeaza deloc, nu il mai simt, nu mai am dureri abdominale, totul super perfect, mi-am vazut aseara la eco si "paznicul raiului" ras. este in forma maxima! hohot dance hainoroc hai sa traiesti prietene si noroc la "pazit"!hohot .

de ingrasat, nici o sansa, am mai slabit dar nu semnificativ de mult. durerile de la san se pare ca nu au legatura cu el, ba chiar, dr imi zice ca hormonul continut de sterilet ar trebui sa regleze problema din san insa se pare ca acolo sunt ceva "dereglari" cu receptarea progesteronului si acum o suplinim printr-un aport de progesteron local. mai vedem apoi ce se va mai intampla. oare

sincera sa fiu, singura chestie care ma termina psihic in acest moment, asta pana se elucideaza sigur "misterul" cu durerile de san, este faptul ca menstruatia este aproape inexistenta maseluta medicul spune sa ma calmez ca este normal si foarte sanatos, pe prospectul steriletului scrie acelasi lucru (ca urmare a actiunii hormonului) si stiu femei care nu mai au menstruatie de ani de zile folosind aceasta metoda contraceptiva. o fi sau nu normal? eu inca ma tot intreb... am mare incredere in medicul meu si merg pe mana lui insa mai imi trece cate un gand d-asta sadic prin minte.fool

in rest, toate bune si frumoase cu el. recomand cu caldura metoda asta contraceptiva. pupici
Andi&Mariuca
Postat: Friday, June 1, 2007 3:58 PM

stiti vorba aia "never say never"? banghead banghead banghead si eu mi-am propus sa nu mai "arunc cu capul inainte" si tot nu m-am invatat minte!!!nervi

dupa aproape 7 luni de "convietuire" relativ pasnica cu "paznicul raiului", am decis sa il scot. nu mi se potriveste. uff
am probleme - eu banuiesc ca din cauza lui - cu sangerari aiurea, dureri de ovare, durerile de san despre care am vorbit pe larg la topicul cu mamografia.

acum regret ca am dat o caruta de bani pe el dar ma bucur ca am avut experienta asta pt ca acum stiu ca eu nu imi pun sterilet a doua oara...sper!maseluta

dupa controale peste controale la dr cred ca e mai bine sa renunt la el. oricum ne dorim al doilea copil, acum sau cand o da Dumnezeu. dar eu nu mai vreau sa am "surprizele" pe care le-am avut pana acum.

nu va speriati, eu nu am trait cele mai "urate" efecte adverse ale lui insa mie imi ajung. ar fi fost o metoda super eficienta daca corpul meu nu ar fi reactionat ciudat in sensul de sangerari spontane, neregulate si dadatoare de batai de cap.

so... mai ganditi-va cele care vreti sa va puneti sterilet.cyclops
Lilly of the valley
Postat: Friday, June 1, 2007 4:02 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eu mi-am ferecat portile raiului cu o metoda mai drastica.
sa fie intr-un ceas bun ceea ce ai decis, poate scapi si de alte tratamente cu ocazia asta!flowers pupici
Andi&Mariuca
Postat: Friday, June 1, 2007 4:09 PM

mariuta wrote:
eu mi-am ferecat portile raiului cu o metoda mai drastica.
sa fie intr-un ceas bun ceea ce ai decis, poate scapi si de alte tratamente cu ocazia asta!flowers pupici

adica ligatura huh? plans nervi chiar ca e drastica...uite eu pe asta nu as face-o niciodata. nu stiu de ce dar am senzatia ca viata ne poate rezerva orice si atunci nu as putea suporta gandul ca mi-am facut-o cu "mana" mea!

acum ma gandesc si mai serios ca o sa am o problema reala cu contraceptia o vreme...sigur ca pana la bebe merge si "guma" (o zic cu sfert de gura ras ca nu ma incanta deloc) insa dupa un al doilea copil va fi mai complicat...desi ne-am dori 3 copilasi... nu se stie! poate ca tot la contraceptive orale o sa ma intorc! desi mi-am pus "saracia" asta ca sa scap de ele... of, of, nici nu stiu cum o fi mai bine!maseluta

Mariuta multumesc de urari.pupici pupici si eu sper sa scap de alte tratamente pt ca treaba aia cu sanul (si tu stii bine ce zic ca noi am mai discutat-o pe larg pupici ) eu tot de la el zic ca e ...desi nu am nici o certitudine. sper sa fac niste analize in luna care vine si sa ma lamuresc, macar de "cultura mea generala".
mihaela75
Postat: Friday, June 1, 2007 4:12 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
waw,deci nu pt sterilet.Daca e posibil sa reactioneze asa...zic pas.nono Foarte nasol, si e si scumpplans
Andi&Mariuca
Postat: Friday, June 1, 2007 4:23 PM

mihaela75 wrote:
waw,deci nu pt sterilet.Daca e posibil sa reactioneze asa...zic pas.nono Foarte nasol, si e si scumpplans

mda...uff acum ce sa iti zic... depinde si de corp si de cum iti vor reactiona hormonii in completare cu minunea aia de progesteron continuta de el. si zic asta pt ca steriletul meu avea si hormoni. poate ca dc imi luam unul simplu, fara "adaos" nu era asa. stiu multe tipe cu sterilete "normale" care nu au nici un fel de probleme.

mai stiu un caz, povestit de dr meu, al unei tipe care si-a pus tot Mirena si imi zicea ca femeia aia a avut zilnic aproape, timp de 1 an sangerare...ajunsese depresiva si a decis sa il scoata. dar mai stiu si cazuri de femei cu acest sterilet care nu au avut niciodata probleme.
Lilly of the valley
Postat: Friday, June 1, 2007 4:31 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Nu eu am ales aceasta metoda ci medicul ginecolog, care m-a tocat timp indelungat sa merg la neurologie datorita deplasarii osului sacral inspre in spate in timpul primei nasteri. nastere care m-a traumatizat fizic cat si psihic, dar nu o mai comentez, ca am cosmaruri. ulterior am mai pierdut o sarcina pt care m-am ales si cu o mica cezariana cu taietura pe vertical.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, June 1, 2007 4:35 PM

mariuta wrote:
Nu eu am ales aceasta metoda ci medicul ginecolog, care m-a tocat timp indelungat sa merg la neurologie datorita deplasarii osului sacral inspre in spate in timpul primei nasteri. nastere care m-a traumatizat fizic cat si psihic, dar nu o mai comentez, ca am cosmaruri. ulterior am mai pierdut o sarcina pt care m-am ales si cu o mica cezariana cu taietura pe vertical.

what? what nu vreau sa iti trezesc amintiri urate dar nu inteleg ultima fraza? cum adica cezariana dupa o pierdere de sarcina? scratch
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed