Cosmaruri de ce...ce se intampla in mintea ei?

Options Cosmaruri de ce...ce se intampla in mintea ei?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Postat: Monday, July 9, 2007 3:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Rody vezi sa nu fie vorba de vreo schimbare fizica. Ea e inca mica dar ma gandesc ca poate I se clatina vreun dinte, de exemplu, si poate a ajuns la concluzia ca este bolnava. Sau orice altceva de genul asta.
Andi&Mariuca
Postat: Monday, July 9, 2007 3:48 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Of mai Rody! sper sa ii treaca repede micutei!pupici

si eu cred ca este posibil sa fi vazut ceva/sa o fi speriat ceva/ sa ii fis zis cineva ceva care sa o inspaimante. daca se uita la desene cu violenta (desi din ce ai zis tu nu e cazul), e posibil sa se fi speriat. singura cale sigura de a scoate ceva de la ea poate fi numai o discutie mai pe ocolite, cum a zis f bine Roxanel.

sa ne tii la curent!pupici

ideea cu un preot este f buna.
Rody
Postat: Monday, July 9, 2007 4:02 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Voi merge sa discut cu un preot.Sa vedem ce o sa-mi zica.Desene animate cu violenta nici vorba.Ea se uita la Cenusareasa,Aladin,Tom si Jerry,Frumoasa si Bestia,Mica Sirena,Alba ca Zapada,Barbie,Bambi,Cartea Junghlei.De fapt toate desenel celebre,nici vorba de astea moderne care sunt cu violentanu Sa vedem cum se comporta in noaptea astauff
Rody
Postat: Monday, July 9, 2007 4:07 PM

Am gasit ceva legat de cosmaruri la copii.Pun linkul aici,poate va avea cineva nevoie in viitor.Nu se stie niciodata!
http://www.copilasul.com/copilul-3-6-ani/4-5/COSMARURI-SI-TERORI-NOCTURNE--BM-COM.php
S.ELENA
Postat: Tuesday, July 10, 2007 12:31 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Succes cu Elodi de acum in colo!!!angel angel
sa dea Domnul sa treca repede si sa nu fie si altceva la mijloc!

Robert a patit asa ceva cand l-am dat prima oara la gradi (avea 3.5 ani), iar acolo la sala de mese cand incerca sa socializeze cu alt copil, respectivul i-a dat peste mana. Tipa noapte ca din gura de sarpe,iar cand venea vb de plecat la gradi sa nici nu auda...Ca atare dupa 2 sapt de incercari esuate am renuntat la gradi caci ioncepuse sa slabeasca si noaptile se trezea urland si abia mai adormea!!!!plans

A 2 a oara am patit-o de la desenele cu Scooby-Doo. Seara nu mai vroia sa mearga singur la culcare, intreba unde dorm hotii, dar fantomele, daca pot intra in casa prin grilaje, mergea de 2-3 ori inainte sa adoarma sa verifice daca usa apartamentului este inchisa bine.....I-am scos respectivele desene si dupa aprox 2 luni a uitat si s-a potolit!!!!

Multi pupici pupici pupici , somn linistit si vise cu multi angel angel angel!
Cristy
Postat: Tuesday, July 10, 2007 1:06 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Rody, abia acum citesc acest topic si imi pare rau sa aud ce se intampla cu Elo.

Pararea mea este urmatoarea: Elo a trecut in ultimul timp prin multe schimbari, vati mutat, probabil ati schimbat si gradinita, are noi prieteni, daca mai pui si faptul ca ati avut momente de tensiune tu si sotul tau... nu mai ramane nimic de spus...poate a auzit de la voi ca vreti inca un copil... Copii reactioneaza foarte promt la schimbari, uneori nu trebie sa ne povestesca acest lucru.

Eden, fata cea mare, mi-a facut astfel de "cosmaruri" 3 luni dupa ce i-am dat jos pampersul, pe la ora 23:00 ( +, -- ) se trezea in urlete si tipete de ne baga in toate bolile... nu stiam ce se intampla, in mod automat, fara se ne dam seama, sau mai bine zis din disperare, luam fata si o duceam la toaleta, si se linistea... "cosmarurile" au durat 1 an de zile, dupa care s-a mai linistit, practic in momentul in care a terminat gradinita si a intrat in vacanta... ( oare sa fii fost vreo legatura, nu stiu) important este ca s-a terminat

Eu zic sa fii foarte aproape de Elo, incearca sa vorbesti cu ea , sa o duci prin imprejurimile casei, orasului, sa ii arati si partile pozitve, locuri de joaca, intalniri cu colegii de gradi...incearca sa petreci cat mai mult timp cu ea, sa ii spui ca mami o iubeste... intr-un fel sa ii dai sentimentul de siguranta, bineinteles ca trebuie sa fii foarte atenta si la partea cu sanatatea, sa nu aibe ceva...

Incearca sa aflii de la gradinita daca s-a intamplat ceva, nu o lasa singura afara, in curte...etc...fii cu ea si pentru ea, si cat mai multa dragoste de mama...

Sa ne spui si noua daca se schimba situatia....pupici pupici pupici

flowers flowers

Rody
Postat: Tuesday, July 10, 2007 1:44 AM

Fetelor,va multumescca sunteti alaturi de mine.ad e adevarat ca ne-am mutat,si pt ea cred ca a fost o schimbare totala.Apropo...in ziua cand trebuia sa ne mutam Elo a facut o crziza foarte puternica.De fapt nu stiu cum s-o numesc.Pur si simplu isi pierduse constinta.Nu mai reactiona in nici un fel.Am zis ca mor.A fost dusa de urgenta la spital.I-au facut analize si toate au iesit bune.Ce sa intamplata cu ea ramane un mister total.In acea zi sotul meu a plecat singur la noua locuinta,eu am plecat la soacra-mea cu Elo fiindca era mai aproape,iar abia dupa 3 zile am revenit si eu cu Elo la noua locunta.In fine.In sera asta,i-am citit o poveste ,i-am dat un bibi de lapte si am pus-o sa fac nani spunadu-i ca mami e aici si o protejeaza.Pana acum la ora asta e bine,doar ca a vorbit in somn"Ma chema Gerard" asta a zis,dar in franceza.Va tin la curent si va multumesc inca odata ca sunteti alaturi de minepupici pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Tuesday, July 10, 2007 6:54 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am avut si eu o perioada cand Cristina avea cosmaruri si ii era frica sa adoarma. Am fost cu ea la un pediatru pt alte probleme dar i-am mentionat si acest lucru. Mi-a spus ca cel mai probabil cauza este intoarcerea mea la serviciu(incepusem sa lucrez cu o luna inainte de aparitia cosmarurilor) si programul meu de serviciu care difera de la o zi la alta. practic ea pierduse stabilitatea programului zilnic pt ca nu stia cand plec si cand nu de acasa.
spezam
Postat: Saturday, July 14, 2007 11:15 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
Imi pare rau ca terceti prin asta. Cum este Elodie acum? SPer ca sunteti bine.
fdianamaria
Postat: Sunday, March 16, 2008 9:58 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Si al meu se mai trezeste plangand cateodata. Il viseaza pe "nenea rau" si se sperie groaznic. Dar il iau in brate imediat si ii vorbesc calm si il pup...si ii trece. Ii spun repede o poveste si il culc inapoi. angel
danab
Postat: Sunday, March 16, 2008 2:49 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Of, la noi nu stiu daca sunt cosmaruri sau o doare ceva. Joi si sambata, intre 1 si 4 noaptea a plans din 10 in 10 minute, se ridica in fundulet si ma striga, o aduceam in pat langa mine, adormea si iar se trezea plangand si vroia in patut la ea - si vice-versa. 3 ore de chin, nu spune ca o doare ceva, doar incepe sa planga prin somn, sa suspine si sa ma strige.
Azi am fost la biserica, si , pt ca nu accepta sa manance de la altcineva, nu a vrut sa ia impartasania, si a trebuit sa ies repede din biserica fiinda tipa intr-una "mami, iesim".
Dupa o a treia noapte merg iar la doctor, desi nici pe dna nu o lasa sa puna mana pe nici o parte a corpului.
sousourel
Postat: Sunday, March 16, 2008 2:58 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ma gandesc la faptul ca incep sa constientizeze limitele propriului eu si la diferenta dintre EU si restul lumii. Si apar fricile, bazate in special pe neintelegere, pe lipsa de informatie si structura...ceea ce e firesc la varsta lor.

Confort afectiv,nu supraprotejare. Incurajare, nu impunere. Si NU! amenintarilor (gen,te dau la x,daca nu..., sau vine y daca nu....)!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed