Coronite - ce si cum

Options Coronite - ce si cum
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, August 6, 2006 12:07 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17762
Locatia: Bucuresti
Cine si-a pus si stie ce si cum cu aceste coronite?

Am inteles ca daca scoti nervul la o masea, este recomandat sa nu pui plomba dupa aceea, pentru ca dintele se mai poate strica in continuare si risti sa il pierzi, poate sa apara carie pe dinte, sau intre plomba si dinte.

La coroane, se pare ca situatia e alta, sunt mult mai bune, numai ca operatiunea e mai de durata, nu se termina intr-o singura sedinta, trebuie sa iti pileasca dintele, sa iti ia amprenta, sa iti faca coroana si apoi sa o monteze, dar dupa aceea se pare ca nu mai are moarte.

O astfel de lucrare, la Medsana de exemplu, costa 5.100.000 lei (numai pus coroana, fara luat mulaj si alte cele).

Si-a pus cineva coroana? Cam care sunt preturile si cam cat dureaza pana termini cu aceasta operatiune?
Miri
Postat: Sunday, August 6, 2006 11:25 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Adriana, pina vei rezolva problemele cu dantura,vei deveni expert in ceea ce priveste tratamentele stomatologice,asa ca asteptam informatiile cu mare interes!sic
AdrianaC
Postat: Monday, August 7, 2006 12:05 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17762
Locatia: Bucuresti
Sa stii ca da. Deja ma interesez de toate cele ras
lori16ro
Postat: Monday, August 7, 2006 6:42 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
eu am coronita, stiu ca a durat cam o sapt de cind e dintele/maseaua tratata pina a facut tehnicianul coronita
perioada mai lunga a fost scoaterea nervului si tratamentul pe canal

preturi nu mai stiu ( oricum nu a fost prea ieftin )ca am de 2 ani lucrarea, tot ce stiu ca e buna si e ok

nu ma mai duc la doctori fara experienta , si poate mai ieftini ca din cauza unuia am ajuns la chirurgie, stiu ca dau 1 mil in plus dar nu am probleme

succes si rezolva problema , asta nu sufera aminare, poate alte probleme da
si mergi la doctori / CABINETE pe care i-a MAI RECOMANDAT SI ALTCINEVA dupa ce te informezi bine
Laura&Alfonso
Postat: Monday, September 25, 2006 6:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
eu imi pun acuma o coronita si ma costa 400 de euro(tot)...mai putin decat cea care mi-am pus-o in tara (520)acu 3 anibanghead ...la inceput iti scoate nervul..dupa care ondodoncia (curatarea canalului+taparea canalului) dupa care perno..prima oara probarea dupa care il pune (e un metal care iti sustine maseaua)dupa care iti slefuieste maseaua...iti i-a mulajul..iti probeaza coronita...punerea definitiva a coronitei... mie imi ramane slefuirea+mulajul... probarea..si punerea definitiva
Maria & Mario
Postat: Tuesday, January 30, 2007 5:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Si eu am doua lucrari , o coronitza si un duo , din portelan , facute in 1998 , la Bucuresti , Dent a America in Dorobanti. Super incantata sunt de rezultate . Eu am mers 3 saptamani , pentru lucrare, inlocuit plombele vechi, detartraj , albit si a costat 3.000 dolari. Acum nu mai am idee ce si cum, ca nu am mai fost la dentist decat la un control de rutina , acum 2 ani ! Dar trebuie sa mai vizitez un cabinet stomatologic , ca cine stie ce surprize pot aparea.

Oricum, aici e exorbitant. Englezii pleaca pe continent sa isi faca dantura , ca lesina la auzul notei de plata , cu nestezie cu tot. hohot Ex , si-a scos tati o masea = 100 lire ( 5.000.000 lei ), a durat 1 min si 30 secunde totul hohot .
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, January 30, 2007 6:51 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Maria & mami wrote:

Oricum, aici e exorbitant. Englezii pleaca pe continent sa isi faca dantura , ca lesina la auzul notei de plata , cu nestezie cu tot. hohot Ex , si-a scos tati o masea = 100 lire ( 5.000.000 lei ), a durat 1 min si 30 secunde totul hohot .

sa tot fii medic stomatolog in angliadance
Laura&Alfonso
Postat: Tuesday, January 30, 2007 10:55 PM

Maria & mami wrote:

waw la noi e in jur de 30 euro ...iar daca ai asegurare medica de stat e gratis...eu trebuie sa merg sa imi scot o masea prin chirurgie(maxilofacial pe 19 feb ) si nu ma costa nimica
Laura&Alfonso
Postat: Wednesday, February 21, 2007 10:16 PM

Laura&Alfonso wrote:

eu trebuie sa merg sa imi scot o masea prin chirurgie(maxilofacial pe 19 feb ) si nu ma costa nimica

asa ca luni mi-am luat inima in dinti si am fost la maxilofacial ...am crezut ca nu o sa mi-o mai scoata cum am avut febra... dar nu a fost problema ..nici macar nu a trebuit sa imi dea vreun punct ..doctorita asa de draguta a fost..nu m-a durut deloc ..am simtit doar multa presiune ... nu mi s-a umflat zona, nici urma de infectie....ras dance
TatyKS
Postat: Thursday, February 22, 2007 1:07 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu acum sunt in tratament cu ceva mai vechi ... imi schimb coronitele si ma costa 1 dinte de portelan 3 milioane ( 1 coronita jos si 2 sus ) super ok pretul si super DR.
delfinasa
Postat: Thursday, April 26, 2007 5:37 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Eu ma duc sa alcool alcool alcool...am fost ieri la dentist sa-mi faca root canal therapy la o masea si debritment (detartrare) si pt detartrare only am platit 55$ (150 era pretul intreg), iar pt. restul -anestezie+curatare+radiografii in timpul lucrarii sa vada ca au curatat f. bine+umplerea canalului+sealer -83$ (care nu includ si coroana uff)...totul a durat cam 2 ore...coroana am vazut ca e separat si se pune in alta programare si ar costa cam 750$ cyclops, nu stiu inca cat o sa platesc eu, dar clar dupa asta o sa-mi fac inca 2 extractii (o masea de minte care e crescuta perpendicular sub gingie si care mi-a nenorocit maseaua pe care mi-au facut-o ieri si una tot de minte sparta -motivul pricipal pt care m-am dus initial la dentist) si gata, ma opresc ca astia ma chelesc de bani cu ce preturi are planul meu de tratament (6800$ what cyclops, iar costurile mele ar fi pe la 40% din pretul dat- asta in conditiile in care lunar platesc separat de asig. med. si aceasta dental insurance alcool nervi). La radiografii mi-au gasit toate maselele plombate in tara cu carii sub ele, deci n-au fost curatate ca lumea banghead banghead banghead si una dintre masele cu plomba mare si carie sub necesita si ea root canal therapy si coroana uff...eu ma duc sa ma imbat, zau, nu-mi vine sa cred ce probleme am si cat ma costa sa le rezolv, eu aveam impresia ca stau bine cu dintii, dantura arata foarte bine cand deschid gura, dar ce-i sub plombele albe m-au speriat astia cu radiografiile, chiar asa sa nu fi fost curatate bine? banghead nervi nervi nervi
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed