Copilul vostru este sau nu un "mic" profitor?

Chestionar intrebare: Copilul vostru este sau nu un "mic" profitor?
Alegere Voturi Statistici
Da 16 100%
Nu 0 0%
Nu stiu 0 0%

Options Copilul vostru este sau nu un "mic" profitor?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:35 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Da, Nico, dar noi, ca parinti, trebuie sa facem totul pentru a preintimpina astfel de evenimente. Din pacate ele inca se intampla, dar eu tot cred ca din lipsa de o educatie adecvata.
Kiki
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:42 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Nu cred ca neaparat e vorba de lipsa de educatie, ci poate e un spirit mai rebel, poate simte nevoia sa te "atace"...
Alina
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:45 PM

Aoleuu unde ati plecat cu gandurile, fetelor. Eu ma retrag.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, August 16, 2006 10:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Alina wrote:
Aoleuu unde ati plecat cu gandurile, fetelor. Eu ma retrag.

Nu te retrage de pe acum Alina, fa pregatire ca cine stie la ce incercari o sa fim supuse. Copii mai ales cand sunt mici siu sigur ca daca plang, tipa sau fac circ sigur de tot mama cedeaza si in majoritatea cazurilor asa se si intampla. Crescand copilul gaseste cai din ce in ce mai complicate sa manipuleze parintele si daca-si gaseste si pereche in jocul asta situatia poate deveni total defavorabila parintelui.
Acum la un anisor al Alexandrei ma amuza toata lupta ei de a ma face sa joc ca ea, cateodata cedez doar pentr ca-i un copil si nu vreau sa creasca in regim militar. Alteori sunt ferma si nu m las doborata. problema este ca lipsa de fermitate in unele situatii va face copilul pe viitor sa tot incerce sa vada daca nu castiga si batalia urmatoare. Dilema mea este cat de ferme trebuie sa fim.oare
sousourel
Postat: Wednesday, August 16, 2006 11:06 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
g_nicoleta2000 wrote:

S-o vezi atunci plangand ca s-a maritat cu un handralau puturos care nu-si gaseste serviciu pe masura studiilor lui si ca de aceea nu-si pot lua o casuta si ca si asa mama tie iti place mai mult la tara, sut in c_r la tara cu voi bosorogilor.

Hai ma ca sunt si baieti buni pe aici ras facem o mica comunitate si "peste ani si ani" ii facem sa se si intalneasca ras

Si acum la subiect, deja si Victor incepe sa-si "testeze" limitele... ale lui sau ale mele oare Cand se ridica in picioare langa comoda pe care sta tv-ul si intinde mana spre butoane, se si intorce spre mine, asa cu mana intinsa, sa vada daca-i fac "nu-nu "nu ras si iarasi incearca. Sau daca-i retrag ceva, fara acordul lui, sa te tii urlete. Dar daca-i retrag un lucru sau i-l refuz, am motive bine intemeiate si atunci nu cedez. incerc sa-i distrag atentia.
Asa ca, Nico, cred ca flexibilitatea are castig de cauza.
Alina
Postat: Thursday, August 17, 2006 8:11 AM

g_nicoleta2000 wrote:
Dilema mea este cat de ferme trebuie sa fim.oare

Cheia succesului: fermitate si blandete. sic
misha
Postat: Thursday, August 17, 2006 8:33 AM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Fetelor, m-ati amuzat teribil!hohot...acum, lasand gluma la o parte, eu cred ca putem noi sa le dam si mama educatiei ca tot ce vor vrea ei vor face, chiar fara stirea noastra.Am intalnit n cazuri, copii de familie buna, educati, si tot degeaba...asa cum spunea un parinte, copiilor nu trebuie sa le dam totul si sa-i invatam sa traiasca precum niste paraziti pe spinarea altora, ci trebuie sa le aratm ca totul se castiga prin munca proprie si ca in viata mai sunt si nevoi si greutati...
Alina
Postat: Thursday, August 17, 2006 8:41 AM

misha wrote:
acum, lasand gluma la o parte, eu cred ca putem noi sa le dam si mama educatiei ca tot ce vor vrea ei vor face, chiar fara stirea noastra.

Nu sunt de acord cu tine, Misha, eu tot o tin pe a a mea cu educatia, am scos eu oameni din majoritatea elevilor mei, nu voi reusi cu proprii mei copii, eu cred ca voi invinge, yes

misha wrote:
copiilor nu trebuie sa le dam totul si sa-i invatam sa traiasca precum niste paraziti pe spinarea altora, ci trebuie sa le aratm ca totul se castiga prin munca proprie si ca in viata mai sunt si nevoi si greutati...

Asta asa este, copilul trebuie invatat ca nu i secuvine totul, ca nu vine nimic din cer, ca va veni o varsta cand va trebui sa munceasca la randu-i. Eu asa am invatat-o pe Catinca, de exemplu aresi ea serviciul ei, gradinita, are si ea responsabilitatile ei, aranjatul jucariilor, stransul hainutelor proprii, Tudor, uneori, cat ies pret de 5 minute din camera, etc.
kali
Postat: Thursday, August 17, 2006 9:20 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Oricat de bine avem impresia ca ne facem meseria de parinte, si oricata educatie dam copiilor, este imposibil sa nu procedam gresit in unele situatii. Suntem oameni, doar. Multi spun ca nu vor repeta greselile propriilor lor parinti... de multe ori le facem, chiar si altele in plus.

Sunt de acord cu fetele... nu tine de educatie. Tinerii au un alt sistem de valori, teribilismul e in floare. Cu toata educatia primita, daca e rost de putin profit fara munca, nu se da niciunul in laturi.
Cat depre relatiile amoroase?!hohot Alina, Alina... obosnuieste-te de pe acum cu gandul... copilul nu ti-l vei cunoaste niciodata cu adevarat. Tu il stii numai prin ochii tai de parinte... nu ca iubit, coleg sau prieten. Va veni si vremea cand iti va aduce de manuta si ''handralaul'' ...
Maria & Mario
Postat: Thursday, August 17, 2006 11:29 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mai avem de luptat cu " monstruletii" pana atunci, dar eu cred ca daca e un copil rebel, cu cat incerci sa te impui cu o educatie stricta , cu atat il indepartezi mai mult. Si e o clauza pierduta , daca nu mai exista comunicare. Si cele mai educate persoane cedeaza in fata unui " Handralau" daca ii suceste ala mintile si se crede indragostita.

Eu sincer prefer varianta prietena copil , decat cea de parinte ferm. Cred ca mai usor o voi putea ghida, daca o sa imi vorbeasca deschis ca unei pretene, despre tot si orice. Cred cu tarie ca Daca va dori cu ardoare sa faca ceva ( ex: sa plece la o petrecere cu gasca la 15 ani ) va face tot posibilul sa fie acolo, cu riscul de a ne ascunde noua fie destinatia, fie anturajul, fie sentimentele nutrite pentru " handralau ".

Eu asa consider: fiecare isi creste copilul asa cum isi doreste oricum si nu e de judecat nimeni pentru modalitatea aleasa. flowers
mihaela75
Postat: Friday, August 18, 2006 7:26 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Nici eu nu prea ma agit cu "educatia".Caut sa comunic, sa fiu prietena mai intai si apoi mama si in rest...doamne-ajuta!
fdianamaria
Postat: Saturday, August 26, 2006 12:39 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
eu incerc sa-l educ, sa-l invat ce are voie si ce nu...dar credeti ca asculta?? Se uita la mine in ochi cu tristete si cu manuta se joaca in ghiveci ras
Imi vine sa-l pap de cat de dulce e, dar e si extrem de incapatanat si destul de egoist. Nu ma pupa decat o data la vreo 3 luni si urla daca nu fac ce vrea el sau ii iau anumite lucruri din mana. Probabil (de fapt...sigur) e cam rasfatat...macar are scuza ca e Primul. sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed