Copilul vostru este sau nu un "mic" profitor?

Chestionar intrebare: Copilul vostru este sau nu un "mic" profitor?
Alegere Voturi Statistici
Da 16 100%
Nu 0 0%
Nu stiu 0 0%

Options Copilul vostru este sau nu un "mic" profitor?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Thursday, August 3, 2006 1:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Copilul vostru este sau nu un "mic" profitor? Un cumparator de sentimente?

Sa incep cu Catinca: ma joaca pe degete, plans plans
Exista totusi niste limite, pe care nu le depaseste chiar des. Dar, atunci cand le depaseste intervin pedepsele. Si sa vedeti dupa ce e? de exemplu: pentru ca ai facut acest lucru nu mai ai desene astazi deloc si incepe: ma-maaaaaaa, te iubesc, nu mai fac niciodata, etc, etc, etc, pana ma inmoi si cedez, e drept nu intotdeauna, dar de cele mai multe ori, da. Deci ma cumpara imediat, e drept ma vand si eu.

Tudor: hei, hei, mare smecheras. De mic, de cand cu tzitzica, profita, nu dormea fara tzitzica, se trezea ca voia tzitzica, etc.
Acum, mai nou, s-a apucat de tipat, dar tipat nu gluma, atunci cand nu-i convine ceva. Ca sa nu mai zic de tranteli pe spate cand doreste un lucru (interzis) si nu-l primeste. de cele mai multe ori il primeste, numai sa nu-l mai aud cum tipa. Si mai e si vorba aia (in care personal nu cred): aud vecinii si ce zic? Concluzia e: el ma cumpara mai usor decat sora sa, ea intelege, dar Tudor nu prea sau se face ca nu intelege.

Acum sa o iau cu teoria, ca in practica, ati vazut... banghead banghead banghead

Copilul trebuie sa aiba niste limite, pe care sa nu le depaseasca, daca le depaseste, intervin pedepsele, cel putin asa vad eu lucrurile. Sa nu i se permita orice, sa invete ca nu i se cuvine chiar totul, etc, etc.
Noi, ca parinti ar trebui sa fim mai fermi, sa nu le aducem zilnic dulciuri, jucarii, carti, etc, sa invete sa le "castige".

Roxanel
Postat: Thursday, August 3, 2006 4:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Am votat Da. Sunt niste mici profitori si mici monstrulezti care te toaca pana iese untul din tine. Dar ii iubim tocmai pentru ca sunt asa.yes
codruta
Postat: Thursday, August 3, 2006 4:47 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
am votat da
prietenii stiu de ce
Vesna
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:03 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Da, si noi. Dar daca nu acum, cand sa-i rasfatam? Ca pe urma se satura ei de noi, si ce o sa mai vrem "Ma-maaa, te iubesc!"
Kiki
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:06 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Da votam si noi. Cum se prind de o treaba te toaca la cap pana te innebunesc. banghead banghead
AdrianaC
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:14 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17482
Locatia: Bucuresti
Da, si eu am votat tot da.

Alice profita cat poate de orica situatie, cat de mica.
Andrei incearca, dar uneori ii mai iese, de cele mai multe ori nu ii iese.

Tocmai pentru ca am patit-o cu Alice nu vreau sa o patesc si cu Andrei, asa ca pe el vreau sa il obisnuiesc de mic cu unele chestii.
taki
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:52 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Si eu tot DA am votat.
Nu cred ca mai trebuie sa exemplific de ce. ras
mihaela75
Postat: Friday, August 4, 2006 8:04 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Cred ca toti copiii sunt niste mici profitori pt ca stiu ca totul se negociaza cu mami(poate cu tati e mai greu de negociat).Cel putin la mine un NU nu a fost niciodata definitiv.Diana stia ca-l poate schimba in DA cu putin efort.Nu stiu cum va fi cu Daria ca acuma s-au mai schimbat treburile,avem si noi taticyesDar tare am o presimtire ca cu el se poate negocia si mai rapid decat cu mine oare
Maria & Mario
Postat: Friday, August 4, 2006 9:32 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ! Ajutor ! Am crezut ca mai sunt si exceptii , da' de unde ! tre' sa facem un club ! Nu va lasati calcate in picioare ! hohot Nu cedati ! hohot Nu coborati garda ! hohot Doamne , eu vorbesc ! ii mananc din palma cand se uita la mine cu coada ochiului ( ea cica ma pandeste ) ! oare hohot

Sunt profitori si Milo ( gi ) !
monique
Postat: Friday, August 4, 2006 10:20 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
da... da... da...
insa sunt constienta cred de fiecare data de treaba asta, si nu ii dau satisfactie... bine, mai am si scapari, insa incerc sa ma autocontrolez... am un mare sprijin in privinta asta in sotul meu, care imi reaminteste ca... mai bine acum decat mai tarziu... si de cate ori incearca sa profite Alexandra, dupa ce nu ii dam satisfactie si ea protesteaza, ii atragem atentia cu ceva... evident ca dupa un minut a si uitat...
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:00 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Pai cand ii pun "Mami nu ai voie!" si ea izbucneste in plans instantaneu de parca-i actrita de telenovela cum sa-i rezisti? Cand ii vad lacrimile alea mari cazand pe obraz ii da mama tot ce vrea. Si uite asa la 20 de ani ii dai actele pe casa si te muti intr-o cocioba la taraplans
Alina
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:02 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Si uite asa la 20 de ani ii dai actele pe casa si te muti intr-o cocioaba la taraplans

M-ai terminat, Nico. hohot hohot hohot hohot
Hai, mai, ca nu e chiar asa.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:04 PM

Alina wrote:

M-ai terminat, Nico. hohot hohot hohot hohot
Hai, mai, ca nu e chiar asa.

S-o vezi atunci plangand ca s-a maritat cu un handralau puturos care nu-si gaseste serviciu pe masura studiilor lui si ca de aceea nu-si pot lua o casuta si ca si asa mama tie iti place mai mult la tara, sut in c_r la tara cu voi bosorogilor.
Alina
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:12 PM

g_nicoleta2000 wrote:
S-o vezi atunci plangand ca s-a maritat cu un handralau puturos care nu-si gaseste serviciu pe masura studiilor lui si ca de aceea nu-si pot lua o casuta si ca si asa mama tie iti place mai mult la tara, sut in c_r la tara cu voi bosorogilor.

Handralau puturos? nu nu nu nu pot sa accept si nu va accepta nici ea si nici fratele ei o asemenea pereche de viata si de asta ne ocupam noi, parintii, ca e vorba de educatie, ei si daca nu si nu, mai coboram militaria din pod.
Cat despre sutul in fund, sa plecam eu si Alin undeva la tara, nici nu se pune problema, asta ar insemna lipsa de respect si implicit lipsa de educatie, ceea ce nu duc si nu vor duce lipsa nici Catinca, nici Tudor.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, August 16, 2006 2:20 PM

Alina, asta-i varianta cea mai rea posibila dar din pacate se intampla foarte des. Cred ca toate familiile (ma refer la grupul largit de familie cu veri, unchi...) au cate un cuplu care spera ca mami sa-si faca mila de ei si sa plece sau cel putin cam asa este pe la noiuff. Asta o consider forma maxima de manipulare a unui parinte .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed