Copilul tau de numai 2 ani te ignora

Options Copilul tau de numai 2 ani te ignora
Subiectul anterior · Subiectul urmator
praslea_cel_voinic
Postat: Monday, May 14, 2012 2:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2348
Locatia: Far, far away...
Oh, da! Ignora numai cand vrea si cum a spus si Mikaela, daca ignora tot timpul atunci e o mare problema!
Teo ignora si ea dar ea spre deosebire de Alex raspunde cand o strigi, dupa, daca nu ii convine ce ii spui, ignora. Alex pana tarziu nu raspundea cand il strigam, si cand am fost acasa in Ro stateam tot timpul cu ochii pe el sa nu iasa din curte si statea pitit in gradina si nu scotea un sunet...pana ce nu ii spuneam ca plecam la bloc si ramane singur....hainoroc
bulinutza
Postat: Monday, May 14, 2012 9:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Si puiuca mea mai da "ignor" cand vorbesc cu ea. Eu ii spun sa nu faca ceva si ea ma ignora cu desavarsire si face exact chestia aia, in momentul acela, in fata mea!nervi nervi nervi

Siii..Adriana, nu radeam de tine, Doamne fereste! Radeam de exprimarea haioasa a Mikaelei!sic

psi_mg
Postat: Thursday, September 27, 2012 10:51 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/27/2012
Postari: 22
mikaela wrote:
Ignora, dar nu totul! Cand ignora totul si are doar lumea lui, sigur e o problema.

Salut! Ma bag si eu im seamna pt ca simt nevoia sa sustin ceea ce zici tu.

Ai mare dreptate mikaela. Comportamentul face diferenta dintre un copil tipic si unul atipic.
denisuk1985
Postat: Friday, April 26, 2013 9:16 PM

Intrat: 4/24/2013
Postari: 39
Locatia: bucuresti
vad ca nu a -a mai scris de mult la acest topic.de cand eu si tatal copiilor ne am despartit baietelul meu de 4 ani mi se pare cam absent.ma ignora in sensul ca daca il intreb ceva nu imi raspunde.il invat sa faca ceva el doar se uita la mine.bine asta nu se intampla tot timpul doar uneori...nu stiu ce as putea sa fac.
shirel
Postat: Friday, April 26, 2013 9:25 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11748
Locatia: israel
denisuk1985 wrote:
vad ca nu a -a mai scris de mult la acest topic.de cand eu si tatal copiilor ne am despartit baietelul meu de 4 ani mi se pare cam absent.ma ignora in sensul ca daca il intreb ceva nu imi raspunde.il invat sa faca ceva el doar se uita la mine.bine asta nu se intampla tot timpul doar uneori...nu stiu ce as putea sa fac.

Deocamdata mi se pare ceva foarte specific baietilor si in special varstei ,parca vorbesti de Oshry al meu .Se va schimba putin mai incolo ai sa vezi.
denisuk1985
Postat: Saturday, April 27, 2013 10:16 AM

sper sa se schimbe ca nu imi place sa-l vad asa.bine stiu ca baietii sunt mai diferiti,dar fiind obisnuita cu fetele foarte receptive,nu am probleme cu ele.uneori chiar e frustrant.parca uneori ma ingnora intentionat.adica chiar o face intentionat.ma gandesc ca poate daca ar merge la gradi s ar mai schimba putin.saracul sta numai intre fete de cateva luniras
aurishta
Postat: Saturday, April 27, 2013 10:22 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Pot ajuta cateva exercitii de captare a atentiei. Eu asa am facut cu copiii mei. Cand ii strigam , o faceam in asa fel incat sa fie atenti la mine, abia apoi le spuneam ce doream. Este neproductiv sa strigi de multe ori, ridicand tonul de fiecare data. Nu este usor, dar cu rabdare si determinare o poti face!
denisuk1985
Postat: Saturday, April 27, 2013 3:06 PM

nu e vorba ca il strig de mai multe ori.vorbim fata in fata.il rog sa faca ceva,ma priveste in ochi dar nu face ce ii spun.de ex sa isi ia un tricou pe el,sau cum sa tina lingura/furculita intr un mod corect in mana fiind stangaci.pur si simplu ma priveste fara sa schiteze nici un gest.avem problemele astea de cand suntem singuri.poate s-a invatat prea lejer si sa i vina totul "mura-n gura".
sousourel
Postat: Sunday, May 5, 2013 4:05 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
E sigur mare diferenta intre felul in care sunt si invata fetele si baietii. Eu fac asa in situatii similare cu ce descriai tu: il intreb si ma asigur ca a auzit si inteles. Adica tebuie sa repete si el. Si desigur se tine cont de factorul oboseala sau perioade de alergie acuta in cazul nostru. Atunci si atentia e mult mai...volatilauff
denisuk1985
Postat: Monday, May 6, 2013 1:40 PM

sper sa se schimbe cu timpul.am impresia ca atunci cand ma ignora o face intentionat.sper sa ii treaca...ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed