Copilul stangaci

Options Copilul stangaci
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marmita
Postat: Tuesday, February 26, 2013 12:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
Kali, cand baiatul aplauda, ce mana are deasupra? Asa se poate observa cel mai usor daca copilul e stangaci sau dreptaci.
Daca mana stanga e deasupra, clar e stangaci, si invers.
vanina
Postat: Tuesday, February 26, 2013 1:34 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Marmita, la ce fel de aplauze te referi? Am aplaudat si eu acum si palmele imi sunt la acelasi nivel Bravoo
bereea
Postat: Tuesday, February 26, 2013 2:33 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22670
Cris-DL wrote:

Exact, doar la dribling e regula sa n-o bati cand cu stanga, cand cu dreapta, insa la pase sau tras la poarta, o poti face ori cu stanga, ori cu dreapta;
De ex: poti bate cu stanga, apoi pasezi, reprimesti, bati cu dreapta si arunci cu stanga, fara probleme... aici e ametealaCrazy

Eu l-am considerat un avantaj (a fi ambidextru), mai ales in sport, sau intr-o eventuala incaierare, bataie ras ...iar la scris, a venit de la sine- nu-mi amintesc sa fi vrut sa scriu cu stanga, sau cu ambele; am scris direct cu dreapta.
Se zice ca daca fortezi un copil sa foloseasca dreapta (sau stanga, de ce nu), e ca si cum i-ai face un nod în creier...

Ei, ne-am lamurit! eu intelesesem ca treci mingea de pe o mana pe alta ca la basket.Si eu folosesc destul de bine ambele maini, dar scriu si mananc cu dreapta
marmita
Postat: Wednesday, February 27, 2013 9:51 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
vanina wrote:
Marmita, la ce fel de aplauze te referi? Am aplaudat si eu acum si palmele imi sunt la acelasi nivel Bravoo

Nu aplauda cu mainile verticale, ci orizontal, una peste cealalta.
vanina
Postat: Wednesday, February 27, 2013 10:35 AM

Aah, imi aduc aminte ca la o serbare, cand eram mica, imitam stilul asta de aplaudat de care zici tu, si niste colegi de-ai fratelui meu radeau de mine Blushing
Sabin a folosit ieri foarfeca cu ambele maini si a taiat la fel de bine, dar a taiat de mai multe ori cu mana dreapta.
EStanca
Postat: Friday, November 8, 2013 9:14 AM

Nivel: Membru

Intrat: 11/8/2013
Postari: 1
O gama variata de produse pentru copii stangaci gasiti pe www.e-stangaci.ro.
Rollere pentru stangaci, pixuri pentru stangaci, creioane si culori pentru stangaci, ascutitori, rigle.
bebe
Postat: Tuesday, November 26, 2013 3:26 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/22/2013
Postari: 420
Locatia: Bucuresti
am fost extrem de trista sa citesc postarile voastre despre persoane stangace; desi pareti toate a sprijini si incuraja acest aspect, tot va purtati ca si cum ar fi ceva neregula cu copii respectivi si ar avea nevoie de extra ajutor;

eu sunt stangace, am 25 de ani si va spun ca sunt un om normal si nu am avut niciodata nevoie de mai mult ajutor pentru a face ceva in perioada scolara; ba chiar m-am simtit speciala pentru acest lucru, fiind binecuvantata si cu talent la desen care probabil ca ar fi disparut daca m-ar fi fortat profesorul de desen sau mai stiu eu cine sa pictez cu dreapta;

cum unii oameni au ochii albastri, altii caprui, unii oameni sunt negri, altii albi, etc, asa unii oameni sunt stangaci si altii dreptaci
kali
Postat: Tuesday, November 26, 2013 3:47 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
bebe wrote:
am fost extrem de trista sa citesc postarile voastre despre persoane stangace; desi pareti toate a sprijini si incuraja acest aspect, tot va purtati ca si cum ar fi ceva neregula cu copii respectivi si ar avea nevoie de extra ajutor;

eu sunt stangace, am 25 de ani si va spun ca sunt un om normal si nu am avut niciodata nevoie de mai mult ajutor pentru a face ceva in perioada scolara; ba chiar m-am simtit speciala pentru acest lucru, fiind binecuvantata si cu talent la desen care probabil ca ar fi disparut daca m-ar fi fortat profesorul de desen sau mai stiu eu cine sa pictez cu dreapta;

cum unii oameni au ochii albastri, altii caprui, unii oameni sunt negri, altii albi, etc, asa unii oameni sunt stangaci si altii dreptaci

Mie mi se pare ca e o interpretare eronata a discutiilor. Am recitit si eu mare parte a topicului si nu am gasit nimic trist sau deplasat.

Nimeni nu a spus ca persoanele stangace nu ar fi oameni normali... e o discutie ca toate celelalte, cu nimic diferita fata de cele legate de pampersi, haine, jucarii, aptitudini, etc.

Vei intelege cand vei fi mama ca te intereseaza, ca parinte, orice detaliu legat de puiul tau, mai ales daca e diferit.
copiidepoveste
Postat: Wednesday, November 27, 2013 12:36 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/13/2013
Postari: 16
Am citit si eu, topicul, si mi se pare interesant pana in momentul in care se exagereaza cu aspectele diferite ale copilului stangaci. Fratele meu e stangaci si acum, la varsta de 24 de ani tine creionul sau pixul intr-un mod in care eu, una, nu as putea sa scriu, daramite sa il tin in mana. E normal sa te preocupe, dar aceste diferente sunt luate in mod negativ in loc sa consideram copilul special pentru ca e doferit de ceilalti, sigur, atata timp cat nu este o deformare anormala care sa il afecteze pe el sau relatiile sale. Exista parinti care vor cu tot dinadinsul sa ii oblige pe copii stangaci sa fie dreptaci, e anormal si ridicol. Colipul acela asa a fost lasat de Dumnezeu, nu are sindroame care l-au marcat pe viata sau alte boli, doar scrie cu mana stanga. Nu cred ca ar trebui sa se faca mare fas de asta, ci sa il incurajati sa se exprime asa cum simte. Si fratele meu are talent la desen si poate desena numai cu stanga, dar cu dreapta, asa ciudat cum tine pixul, e a fost foarte in regula. Sper si eu ca discutia sa fi fost la fel de simpla ca si celelalte.
vanina
Postat: Friday, March 18, 2016 10:42 AM

Revin cu update la subiect ras : Sabin scrie cu dreapta (nu reuseste sa scrie frumos si ordonat decat foarte rar), iar astazi a scris cateva cuvinte cu stanga din curiozitate... rezultatul fiind un scris aproape la fel ca cel cu dreapta alcool . Poate fac o poza mai tarziu, cand vine de la scoala. Ma intreb daca nu cumva e stangaci si din cauza ca scrie cu dreapta nu ii reuseste? Sau din cauza ca face pian de un an isi poate folosi mana stanga si la scris?
bereea
Postat: Friday, March 18, 2016 11:32 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22670
Fiica-mea face pian d e 6 ani si nu da nici un semn ca ar vrea s ascrie cu stanga.In schimb e indemanatica cu ambele maine, ca si mine de altfel.
shirel
Postat: Saturday, March 19, 2016 10:45 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Si eu am o stangace in familie si sunt super mandra de ea Shiraz care scrie ,deseneaza totul cu stanga dar taie cu foarfeca cu dreapta.Eu consider ca acesti copii sunt foarte speciali au ei ceva asa aparte sunt foarte iuti la minte au ceva asa caracteristic lor..spun asta ca am cunosc multi copii stangaci...si eu am fost odata acuma scriu numei cu dreapta dar in rest tastez cu stanga si toate treburile le incep cu stanga.
vanina
Postat: Sunday, March 20, 2016 7:05 AM

Bereea, Shirel eu cred ca voi suntenti ambidextre firstprize . Eu imi folosesc mana stanga doar ca ajutor pentru cea dreapta, sau cand nu am cum altfel Lol . Pe Sabin l-am mai analizat zilele astea si a taiat cu ambele maini la fel de bine, incepand cu stanga, a mancat cu mana dreapta, cand aplauda tinea palma stanga deasupra... Momentan mi se pare tot ambidextru, dar nu sunt prea sigura. Daca as sti ca e stangaci, as vrea sa scrie cu mana stanga.
sousourel
Postat: Friday, April 1, 2016 10:48 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Lateralitatea este la mana, ochi si picior. Uneori apare ceea ce se numeste lateralitate incrucisata si pe dreapta si pe stanga. DIn acest motiv se dezvolta abilitatile in mod combinat.

Si, desigur, copiii cu lateralitate dominanta stanga sunt in regula. Dominanta tine si de emisferele cerebrale, de aceea se recomanda sa ramana exact asa cum sunt eipupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed