Copilul stangaci

Options Copilul stangaci
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihamihaela
Postat: Friday, June 3, 2011 9:42 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/6/2011
Postari: 771
Locatia: giurgiu
si baiatul meu este stangaci.in clasa I cand il vedeau parintii ca scrie cu stanga ma intrebau foarte mirati :scrie cu stanga!!??si ramaneau asa de parca acest lucru ar fi fost un handicap.problema era doar la ei bineanteles.are un scris ordonat,citet....deci nici o problema.noua celor dreptaci ni se pare ca ei,cei stangaci,se chinuie scriind asa.dar nu e adevarat .ei scriu la fel de usor cum scrim noi cei dreptaci.nu fortati copilul.

kali
Postat: Monday, February 25, 2013 1:20 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14233
Buuun, eu vin si va intreb: ce se intampla in cazul unui copil ambidextru?NuStiu Sau... se intampla ceva?

Bobocel cel mic, la modul cel mai serios, isi foloseste ambele maini la fel de bine cand e vorba de facut ceva - ba chiar si la desenat - si nu prefera nicio mana in mod special - depinde de pozitia pe care o are fata de obiect.

Stiti ca atata vreme cat copiii sunt mici se intampa des sa-si foloseasca ambele maini... insa bobo meu are deja 4 + ani si toti spun ca deja ar fi trebui sa aleaga intr-un fel sau altul...NuStiu

Eu sunt cam confuza. Toti insistam pe dreapta, ca daca tot ii este indiferent... insa lui nici ca-i pasa.scratch
shirel
Postat: Monday, February 25, 2013 1:40 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11741
Locatia: israel
kali wrote:
Buuun, eu vin si va intreb: ce se intampla in cazul unui copil ambidextru?NuStiu Sau... se intampla ceva?

Bobocel cel mic, la modul cel mai serios, isi foloseste ambele maini la fel de bine cand e vorba de facut ceva - ba chiar si la desenat - si nu prefera nicio mana in mod special - depinde de pozitia pe care o are fata de obicet.

Stiti ca atata vreme cat copiii sunt mici se intampa des sa-si foloseasca ambele maini... insa bobo meu are deja 4 + ani si toti spun ca deja ar fi trebui sa aleaga intr-un fel sau altul...NuStiu

Eu sunt cam confuza. Toti insistam pe dreapta, ca daca tot ii este indiferent... insa lui nici ca-i pasa.scratch

Si la noi este la fel!Eu nu prea insist la nici o mana il las pe el sa faca alegerea fiindca inca mai are timp pana la scoala.Oshry scrie cu dreapta si deseneaza cu stanga dar cateodata le si mai inverseaza .Eu sunt stangace mai in toate dar scriu cu dreapta fiindca am fost obligata,in schimb acuma am calculatorul si folosesc doar stanga la scris .sic alcool
Cris-DL
Postat: Monday, February 25, 2013 1:58 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
kali wrote:

Se intampla... ca se va descurca mai bine, zic eu.
Eu eram asa si in liceu si mi-a fost de mare folos la handbal; de ex: -mutam mingea in ce mana vroiam de le zapaceam pe adversare. Insa am scris cu dreapta si sunt mai fortzoasa in dreapta.

Tati la fel; e stangaci in tot ceea ce face; are forta in stanga, insa scrie cu dreapta...

Mai lasa-l... va alege el!chitara
aurishta
Postat: Monday, February 25, 2013 2:49 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Kali, eu l-as lasa sa aleaga singur. Si eu sunt in felul asta si mi-a fost de mare folos pe cand eram bijutier, de pilda, sau acum, in treburile casnice.
shirel
Postat: Monday, February 25, 2013 3:32 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11741
Locatia: israel
aurishta wrote:
Kali, eu l-as lasa sa aleaga singur. Si eu sunt in felul asta si mi-a fost de mare folos pe cand eram bijutier, de pilda, sau acum, in treburile casnice.

Offf topic,Aurishaaaa bijutier iubita ??Big Surprise Big Surprise uite inca ceva care nu stiam de tine pai la cat esti tu de talentata in toate ....super bijuterii cred ca ieseau din mainile tale.

Cris-Dl ,uite inca o hambalista daaaa si pe mine ma ajutat enorm se mirau toti cum puteam sa mut mingea cu repeziciune dintr-o mana in alta,Uite inca o echipa de hanbal "7 pitici " nu avem!!hohot sic alcool
kali
Postat: Monday, February 25, 2013 3:42 PM

Aha, ok! Merci, fetele!!Gossip

Eu nu mai intalnisem niciodata pe cineva care sa aiba aceeasi dexteritate indiferent de mana. Eu mi-am format, cumva, obisnuinta de a lucra cu ambele maini de la anii de studiu al pianului, insa nu am nici pe departe aceleasi performante cu stanga...
Pot face orice dar nu la fel de bine, desi folosesc cutitul - parca - mai bine cu stanga.
bulibuli
Postat: Monday, February 25, 2013 7:22 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Acesti copii sunt de obicei f inteligenti.. si in general, e bine sa stimulezi/incurajezi copilul sa foloseasca ambele maini - citisem intr-un articol ca il ajuta sa-si dezvolte ambele emisfere in mod egal. Nu e indicat sa-i impui sa foloseasca o anumita mana, trebuie sa-l lasi in treaba lui. La al meu am o banuiala ca ar fi stangaci (stiu, e inca mic sa ma pronunt). Dar il vad cand se joaca, sau cand ii intind un biscuite il apuca intotdeauna cu stanga si-l duce la gura, la fel si lingurita la masa sau cand ii intind un obiect.
aurishta
Postat: Tuesday, February 26, 2013 7:24 AM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
kali wrote:

Eu nu mai intalnisem niciodata pe cineva care sa aiba aceeasi dexteritate indiferent de mana. Eu mi-am format, cumva, obisnuinta de a lucra cu ambele maini de la anii de studiu al pianului, insa nu am nici pe departe aceleasi performante cu stanga...
Pot face orice dar nu la fel de bine, desi folosesc cutitul - parca - mai bine cu stanga.

Oricum, cu timpul va prefera sa foloseasca mai mult una dintre maini, sunt rare persoanele la care nu sunt diferente, poate doar daca isi pastreaza abilitatile prin exercitiu.
ShirelCheek Kiss , da, am fost bijutierLove , specialitatea mea era filigranulLove , a fost o mare dragoste in tineretecoeur
bereea
Postat: Tuesday, February 26, 2013 8:29 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22567
Cris-DL wrote:

Eu eram asa si in liceu si mi-a fost de mare folos la handbal; de ex: -mutam mingea in ce mana vroiam de le zapaceam pe adversare. Insa am scris cu dreapta si sunt mai fortzoasa in dreapta.

La handbal nu este voie sa muti mingea dintr-o mana in alta, poate la basket?scratch
kali
Postat: Tuesday, February 26, 2013 8:37 AM

aurishta wrote:
... da, am fost bijutierLove , specialitatea mea era filigranulLove , a fost o mare dragoste in tineretecoeur

Waw!!Love
Cris-DL
Postat: Tuesday, February 26, 2013 9:05 AM

bereea wrote:

La handbal nu este voie sa muti mingea dintr-o mana in alta, poate la basket?scratch

Cine zice ca nu e voie ?! scratch

...in regulament scrie clar, citez:

"Regula 7. Jucarea mingii, Jocul pasiv

Jucarea mingii
Se permite:
7:5 sa se treaca mingea dintr-o mana in cealalta."

E prima oara cand aud asa ceva; ...n-am voie sa driblez, pasez si chiar sutez la poarta, cu ce mana doresc?! Unde scrie ? Chiar sunt curioasabounce

bereea
Postat: Tuesday, February 26, 2013 10:45 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22567
Atunci la ce joc nu e voie oare? Dai, se vede ca ma doare capul si nu ma pot concentra deloc.Si mai sunt si off-topic

Edit: eu ma refeream ca nu se poate bate mingea o data cu stanga, o data cu dreapta, apoi iar cu stanga, iar cu dreapta.Se poate bate ori cu stanga, ori cu dreapta, poate fi prinsa cu ambele maini...sau am uitat eu cu totul?
vanina
Postat: Tuesday, February 26, 2013 11:04 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Kali, si Sabin e inca ambidextru dar cred ca va fi dreptaci pana la urma, desi cand era bebelus credeam ca va fi stangaci.

Eu am citit lucruri negative despre ambidextri (un ex: http://www.sciam.ro/caracteristica-de-a-fi-ambidextru-si-adhd/).

Vara asta cand a fost la tenis (avea 4 ani si jumatate) nu stiam ce mana va folosi, el ar fi fost ok si cu stanga, dar s-a luat dupa ceilalti. Gradinita a inceput-o abia in toamna si la fel, tot ambidextru era, dar acum foloseste dreapta la scris pentru ca asa a fost invatat acolo. Eu nu i-am indicat niciodata ce mana sa-si foloseasca, l-am lasat pe el sa aleaga.
Poate din cauza asta e inca ambidextru, sau poate nu mai e ras chiar ar trebui sa-l mai analizez un pic daca tot sunt la subiectul asta Blushing
Cris-DL
Postat: Tuesday, February 26, 2013 11:47 AM

bereea wrote:

Se poate bate ori cu stanga, ori cu dreapta, poate fi prinsa cu ambele maini...

Exact, doar la dribling e regula sa n-o bati cand cu stanga, cand cu dreapta, insa la pase sau tras la poarta, o poti face ori cu stanga, ori cu dreapta;
De ex: poti bate cu stanga, apoi pasezi, reprimesti, bati cu dreapta si arunci cu stanga, fara probleme... aici e ametealaCrazy

Eu l-am considerat un avantaj (a fi ambidextru), mai ales in sport, sau intr-o eventuala incaierare, bataie ras ...iar la scris, a venit de la sine- nu-mi amintesc sa fi vrut sa scriu cu stanga, sau cu ambele; am scris direct cu dreapta.
Se zice ca daca fortezi un copil sa foloseasca dreapta (sau stanga, de ce nu), e ca si cum i-ai face un nod în creier...

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed