Copilul stangaci

Options Copilul stangaci
Subiectul anterior · Subiectul urmator
madanuta
Postat: Thursday, December 4, 2008 6:13 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Sunt total de acord cu cei care nu-si obliga copiii stangaci sa scrie cu dreapta.
M-a obsedat din copilarie invatatoarea mea care il batea cu penarul de lemn(acum 25 ani) peste degete pe un coleg de-al meu pentru ca scria cu stanga.cry cry cry Bietul baiat, oricum era un agitat, iar invatatoarea a inrautatit situatia, in loc sa o amelioreze...
Cand am observat ca fetita mea e stangace, ma gandeam cu groaza la prejudecatile unora de a obliga copilul sa scrie cu dreapta.Au incercat unii sa o sfatuiasca sa foloseasca dreapta "ca nu e frumos", dar eu imi tot aduceam aminte de invatatoarea mea.
Din prima zi de gradinita am anuntat-o pe educatoare ca e stangace si n-a avut nimic impotriva.
La fel am facut si la scoala, iar invatatorul , la fel, nu a avut nimic impotriva, ba chiar le zice celor stangaci:"americani".

Sfat: LASATI COPIII CUM AU FOST CREATI DE DUMNEZEU!
danamaria
Postat: Tuesday, December 16, 2008 2:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
si andreea e stingace. ma distrez la culme. cind maninca cu mina dreapta duce lingurita la ureche si e toata o mincare. cind maninca cu stinga, maninca curat si fara sa se murdareasca. sutul in minge, cu piciorul sting. totul face cu stinga. si pe strada cind mergem ma aseaza pe partea ei stinga. ce mai: andreea stingacea lui mama.
sousourel
Postat: Tuesday, December 16, 2008 6:01 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Andreeathumright esti o fetita foarte specialapupici
tiramisu
Postat: Thursday, August 13, 2009 10:38 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Si eu cand eram micuta eram stingace, cred. Imi amintesc si acum ca acasa nu dorean sa mananc cu mana drepta, asa ca bunica imi lega mina stanga la spate, sa nu ma invat stangaceuff La gradinita, am fost batuta cu umerasul, pentru ce desenam cu mana stangauff

Acum si piticul meu are obiceiul de a apuca orice cu mana stanga, dar eu nu voi face aceeasi gresalanono Am sintit pe pielea nea ca nu e binenewno
marivic
Postat: Thursday, August 13, 2009 11:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13312
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
La mine,baiatul cel mare,Alexandru,este stangaci.La gradinita,avea cel mai frumos scris din grupa,cu mana stanga.Ousoarele le facea perfect,liniutele,la fel,era super.La scoala,in clasa 1,a avut o suplinitoare idioata ce il batea cu rigla de lemn peste maini ca sa scrie cu dreapta.A mers copilul meu 2 sapt.la scoala dupa care nu a mai vrut sa se duca.Plangea dimineata ca sa nu il imbrac ,ca el nu mai vrea la scoala,vrea la dra lui de la gradinita.Ni-i se rupea sufletul,...am mers,am discutat cu ea ,nimic,l-am dus de fapt prima data la medic,apoi am mers cu rezultatul la ea si nimic,tot il persecuta.Apoi am facut cerere la directoare sa ni-l schimbe la alta clasa si astfel cosmarul copilului meu a luat sfarsit.Cine terorizeaza un copil sa scrie altfel sau sa faca altceva cu mana dreapta cand el e stangaci,ar trebui zgaltait zdravanbox2 box2
sousourel
Postat: Friday, August 14, 2009 5:17 PM

Incredibil!!!...si cat de adevarat, din pacate! Ma intreb , unde facusera pedagogie persoanele astea?
marivic
Postat: Friday, August 14, 2009 7:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13312
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Da ,SOUSOUREL,acum,dupa multi ani,cand am luat si eu aceasta cale in pedagogie si am invatat atatea,as vrea sa pun la zid astfel de persoane;sincer le-as impusca.Asemenea oameni,care se intituleaza pedagogi,nu au ce cauta in preajma copiilor,dar in Romania noastra,....totul e posibil,nu?
tiramisu
Postat: Wednesday, August 26, 2009 9:19 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Sper ca aceste incidente sa apartina doar trecutului si ca puiul meu sa nu treaca prin asa ceva.tunete

Dar dace se va intampla , cu siguranta ca voi lua atitudineguns duel box2 disputa bataus boxing
sousourel
Postat: Sunday, August 30, 2009 4:59 AM

Ma indoiesc sa mai fie cazul acum. Dar e bine sa stie fiecare copil, ca e unic, ca e normal dezvoltat si ca nimeni nu are dreptul sa-l forteze sa faca altfel. Astfel, o sa primesti raportul in caz de necazras
perfect
Postat: Wednesday, September 9, 2009 7:22 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cand eram copil, invatatoarea staruia sa scriu musai cu dreapta. Asta, desi eu incercam instinctiv sa scriu cu mana stanga. Incapatanarea mea a dat roade, invatatoarea mea "s-a dat batuta", iar eu ma pot lauda acum cu "stangacia" mea. Mai multe despre acest aspect puteti gasi pe http:// reclama interzisa Sper sa va placa.

Mesaj editat de moderator
theseea
Postat: Wednesday, February 16, 2011 12:03 PM

si eu sunt mamica de copii stangaci am doi baieti si amandoi sunt stangaci. cautand materiale prin care sa invat cum sa il ajut pe cel mare sa invete sa scrie cu stanga am gasit acest video. este de mare folos. cu ajutorul lui am invatat foarte usor eu dreptace sa scriu cu stanga.

corina 40
Postat: Tuesday, March 15, 2011 5:16 PM

buna,tuturor sunt noua pe acest forum si vreau sa ma prezint intai de toate.Ma numesc Corina am 42 de ani si sunt stangace(scriu ,mananc,tricotez cu stanga chiar fac injectii fiind de profesie asistent medical). Parintilor care se confrunta cu aceasta "problema",au un copil stangace ,le dau un sfat:lasati copilul sa scrie sau sa manance cu mana care ii este mai usor.In legatura cu scrisul: va gasi singur modul de a tine caietul sau mana in asa fel ca sa-i fie mai usor. Nu e o regula absolut valabila ca trebuie tinut inclinat sau mana deasupra scrisului.Eu tin caietul inclinat incat scriu aproape vertical ca sa nu trec cu mana peste scris.Fiecare gaseste modul cum ii e mai usor.La inceput parintii si invatatoarea ma legau de mana, dar in timp vazand ca stanga e mai indemanateca m-au lasat in pace si am scris foarte frumos si rapid.La liceu si apoi la scoala postliceala ramaneau profesorii uimiti de rapiditatea cu care scriam.Din pacate in urma cu doi ani am suferit un accident vascular cerebral cu infarct in emisfera dreapta si astfel mana mea stanga e si acum nefunctionala.Ma chnui sa scriu cu dreapta,dar e groaznic de greu. Fac inca kinetoterapie dar stanga mea nu va mai fi ce-a fost niciodata. Accidentul cerebral nu are nimic de a face cu dominanta intr-o emisfera sau alta . Pur si simplu s-a intamplat in partea dreapta cum la fel s-ar fi putut intampla in stanga. Cand eram copil si ma fortau sa scriu cu dreapta ma simteam chinuita pe nedrept ,asa ca nu va mai chinuiti copiii,dragi parinti.Sunt sbsolut normali chiar daca scriu cu stanga.
oana21r
Postat: Wednesday, March 23, 2011 5:28 PM

Salut.Ma numesc Oana si sunt si stangace si si noua pe aici :018:
Din cauza unor probleme medicale la rinichi a trebuit sa repet clasa I.Prima invatatoare m`a lasat sa scriu cu stanga,dar a doua m`a fortat sa scriu cu dreapa.Deci....pot scrie cu amandoua mainile,si cu dreapta scriu foarte frumos si ordonat.Aproximativ la fel scriu si stanga,doar ca inclin putin literele spre stanga si parca sunt mai mici si mai inguste,dar si scrisul cu stanga e aproximativ la fel de citet cu cel din dreapta.
Absolut tot fac cu mana stanga si piciorul stang,iar cu dreapta doar doua:folosesc mouse`ul si instinctiv iau pixul in mana dreapta.Cand e vorba de carat....nu pot decat pe partea drepta ....pe umaru stang nu sta nimic :))))
PrincessLilou
Postat: Friday, June 3, 2011 9:01 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
poate ma pronunt prea devreme, dar sophie prefera sa tina lingurita numai cu stanga. parca e si mai indemanateca cand o tine cu stanga decat cu dreapta. orium, poate o sa se schimbe in timp.
mirela74chris
Postat: Friday, June 3, 2011 9:09 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Si daca e stangace ce?Unele studii afirma ca copilasii stangaci sunt mai inteligenti.Urmareste-o,dar nu o forta sa foloseasca mana dreapta,daca ea o prefera pe stanga.E oricum prea devreme sa stii.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed