Copilul stangaci

Options Copilul stangaci
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Friday, November 9, 2007 11:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Daca-i prezinti jocul ca pe ceva inedit, cu mimica si tonalitatea de rigoare, s-ar putea sa mearga. Oricum, ai rabdare...sa vezi ce greu e sa desenez eu ceva cu mana stanga si vorba aia, operatiile si structurile mele sunt deja de muuuult formatehainoroc .. dar un pui care acum exerseaza dexteritatea.

Un alt mod de exersare e sa treaca obiecte dintr-un vas in altul, sa le insiruie, sa rastoarne recipienti ce contin ceva in altceva (sub supraveghere, daca e vorba de chestii mici ce pot fi aspirate sau inghitite). Astfel vei putea observa si mai bine preferinta catre o mana sau alta.
delfinasa
Postat: Friday, November 9, 2007 11:23 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Acum nu se mai insista in a-i corecta pe copii sa scrie sau sa faca anumite lucruri cu mana dreapta. Este o chestie naturala si este lasata asa, nu mai este privita ca o anomalie ce trebuie corectata. Nici in Romania! Aici foarte multi scriu cu stanga, unii-s ambidextri si nu-i nici o problema, sunt perfect normali.
Karina mea e in mare masura dreptace, dar isi foloseste si stanga uneori, iar cand ne jucam cu mingea si da cu sutul, e numai stangace. Nu intervin s-o corectez, asa cum se va simti ea bine, asa o las si nu ma deranjeaza daca va scrie in final cu stanga. Oricum acum e o perioada in care nu-i nimic definitiv si poti sa ai surpriza ca din stangacea de acum sa devina dreptace in viitor sau invers.
Mama mea e ambidextra: scrie cu dreapta, dar restul lucrurilor de face cu stanga: taie cu mana stanga cartofii, mixerul il tine cu stanga, spala vasele cu mana stanga, cand pune sare in mancare tot cu stanga, se machiaza cu stanga si altele. De scris, nu poate cu stanga, asa cum ii vine greu sa faca treburile celelalte cu dreapta ras.

MNiko
Postat: Friday, November 9, 2007 11:46 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu deja cred mai mult de 50% ca fii-mea e stangace. Mereu isi manifesta preferinta de a face cate ceva cu stanga, loveste numai cu stangul mingea, iar la jocurile de dexteritate tot cu stanga se descurca mai bine. Uneori nimereste repede si cu dreapta, dar deja s-a obisnuit sa foloseasca mai des stanga. De mult ori mi-am zis ca e din cauza ca vede "in oglinda" cum facem noi, mai ales la masa ca stam in fata ei, dar am intrebat la cresa si am vazut si in poze: desi ceilalti copii mananca cu dreapta ea, daca nu o corecteaza nimeni mananca cu stanga. Si mi-au spus fetele ca mananca mai bine cu stanga decat cu dreapta.
Eu am renuntat de mult sa mai incerc s-o "corectez". Vorba Mihaelei o lasa sa faca cum se simte ea bine. Pana la urma mai important e sa faca decat cu ce mana face.
Da, si in Ro nu se mai insist in a se "corecta", dar numai acolo unde ,sa nu ma intelegeti gresit, unde sunt capete mai "luminate", acolo unde oamenii sunt mai receptivi catre nou. Eu chiar saptamana trecuta mi-am primit 2 observatii cu "nu lasati copilul sa scrie cu stabga ca se obisnuieste asa" sau "cum sa scrie cu stanga ca e dea-ndoaselea, ii vine greu".what what

Ps: referitor la joaca cu creioanele: pt moment nu e interesata decat sa ii deseneze altcineva cate ceva sau sa ii coloreze. Ea doar trage niste linii si atat. II place sa recunoasca desenele pe care i le faci, dar ea nu incearca sa deseneze decat foarte rar, iar daca insisti atunci incepe sa se joace cu creioanele si nici nu mai baga in seama hartia. Asta daca nu cumva deja pleca spre alta activitate. Probabil e inca prea mica ca sa fie atrasa de scris
Lilly of the valley
Postat: Saturday, November 10, 2007 6:29 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Leea foloseste mana stanga intr-o masura mai mare decat dreapta, mai ales la scris. A obs. si educatoarea insa nu incearca sa schimbe nimic. Sotul si socrul sunt stangaci, la fel si mama mea.
sousourel
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:02 PM

delfinasa wrote:
.
Mama mea e ambidextra: scrie cu dreapta, dar restul lucrurilor de face cu stanga: taie cu mana stanga cartofii, mixerul il tine cu stanga, spala vasele cu mana stanga, cand pune sare in mancare tot cu stanga, se machiaza cu stanga si altele. De scris, nu poate cu stanga, asa cum ii vine greu sa faca treburile celelalte cu dreapta ras.

Este o lateralitate indecisa...dar nu constituie niciun fel de problema...mai degraba e un avantaj pentru aceste persoane. Imi dau seama de fiecare data cand imi fac manichiura ce stangace sunt cand folosesc mana stangasic
ingerash
Postat: Wednesday, January 30, 2008 12:26 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Eu sant stangace si Ionut ma mosteneste { sau asa vede ca fac eu cyclops } , am mancat la bataie in copilarie si tot cu stanga scriu ...na!..daca fiul meu asa scrie ii respect aceasta calitate dance thumright Multa lume ma tot bate la cap bataus sa nu il las sa scrie cu stanga ....nu-mi pasa de gura lor ...nono
Santem unici in felul nostru angel
sousourel
Postat: Wednesday, January 30, 2008 9:13 PM

inger7 wrote:
Multa lume ma tot bate la cap bataus sa nu il las sa scrie cu stanga

Oare ce-o fi in capul lor?scratch
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 31, 2008 6:47 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sousourel wrote:

Oare ce-o fi in capul lor?scratch

ignoranta .... nepricepere .... ce nu-i ca noi, nu-i normal si trebuie schimbat, restul il stii Madapupici
MNiko
Postat: Thursday, January 31, 2008 7:57 AM

mariuta wrote:

ignoranta .... nepricepere .... ce nu-i ca noi, nu-i normal si trebuie schimbat, restul il stii Madapupici

Subscriu. Si mie imi spune multa lume acelasi lucru. Ca sa nu o las sa tina creionul cu stanga ca se invata prost si nu o sa mai scrie bine la scoala. De unde scot asemenea tampenii nu stiu. Eu acum sunt mai mult de 90% sigura ca si Cristina e stangace. Nu ma deranjeaza cu nimic. Ma bucura ca din cand in cand incearca sa foloseasca si dreapta sa manance sau sa faca alte activitati, dar asta vine din proprie initiativa nu pt ca ii spune cineva. Intr-o singura situatie am pretentia sa foloseasca dreapta: cand se inchina. In rest sa foloseasca mana cu care ii vine mai usor. Iar daca in timp va invata sa le foloseasca pe amandoua asta nu poate fi decat in avantajul ei.
sousourel
Postat: Thursday, January 31, 2008 4:00 PM

mariuta wrote:

Esti tu draguta pupici ..era o intrebare in mare parte retoricaras
MNiko
Postat: Sunday, March 23, 2008 7:26 AM

Stangaci sau dreptaci?

Multe controverse, teorii, cercetari, pedepse... legate de folosirea predominanta a mainii stangi... De-a lungul timpurilor, stangacii au fost fie considerati oameni "alesi" mai ales pentru avantajul pe care il aveau in lupta cu arma, luand adversarul prin surprindere, atacandu-l pe partea pe care nu se apara, fie "insemnati", purtatori ai unui pacat, blestem.
Ca tot ce este diferit, a nascut reactii dintre cele mai diverse iar uneori intensitatea lor a facut din "stangacie" o mare problema. Pe de alta parte, cercetatorii au aratat ca daca a fi stangaci ar fi fost un dezavantaj sau o anomalie, ar fi disparut prin selectie naturala de-a lungul timpului.

Multe studii au incercat sa compare din diferite puncte de vedere pe dreptaci cu stangaci. Unele au ajuns la concluzia ca stangacii sunt mai inclinati catre activitati artistice, altele ca sunt mai sensibili, mai intuitivi in comparatie cu dreptacii care sunt mai logici. Cert este ca printre stangaci gasim aceleasi meserii, performante, caractere, boli ca si printre dreptaci astfel incat chiar daca stangacia coreleaza cu ceva, aceasta corelatie este fie prea subtila, fie prea rara pentru a deveni vizibila.

Departandu-ne insa de istorie si de modul oamenilor de a privi ceea ce este diferit, ne propunem sa discutam despre copiii stangaci si despre atitudinea pe care este bine sa o avem fata de ei. Asta pentru ca nu demult si, din pacate, chiar si in zilele noastre, multi copiii sunt certati si pedepsiti pentru ca folosesc mana stanga acolo unde altii o folosesc pe cea dreapta, in special la mancat, scris, taiat.

Unii adulti considera ca inca de cand este mic, copilul "trebuie invatat sa foloseasca mana dreapta", astfel incat ii dau in dreapta jucariile, ii iau ce apuca cu stanga si ii muta in mana cealalta, ba chiar ii leaga mana stanga pentru a nu o folosi. Pentru ei a fi stangaci este "rau", sau "rusinos", fie se simt vinovati ca n-au "corectat" la timp copilul. Din nefericire, gasim si printre educatori si invatatori unii care forteaza copiii sa foloseasca la scris si desenat mana dreapta sau ii pedepsesc cand o folosesc stanga.

Este adevarat insa ca ambele maini sunt folosite in mod natural in diferite activitati si un copil stangaci fortat sa scrie cu dreapta va ajunge sa scrie cu dreapta, ce-i drept cu dificultate si efort in plus si uneori cu alte tipuri de tulburari asociate. Asta nu inseamna insa ca a devenit dreptaci pentru ca in alte activitati cum ar fi taiatul cu cutitul, cusutul, folosirea foarfecii, surubelnitei sau altor unelte va folosi stanga.

In cazuri mai grave, copilul nu reuseste sa invete sa scrie sau apar tulburari ca disgrafia, dislexia, balbaiala, scrisul in oglinda, discalculia, dezorientarea spatiala.

De fapt, stangacia se mosteneste, astfel incat daca un parinte este stangaci, va exista probabilitatea ca unul dintre copiii sai sa fie stangaci. Desi uneltele sunt construite pentru dreptaci, un stangaci se poate descurca in orice meserie si cu aceleasi performante ca un dreptaci. Mari pictori, jucatori de tenis, de scrima, muzicieni au dovedit-o prin performantele lor de-a lungul timpului.

Pana la scoala, copilul nu este "afectat" de folosirea celeilalte maini daca la gradinita nu incepe sa scrie sau nu este certat ca deseneaza cu stanga, arunca mingea sau apuca jucariile. La scoala insa, situatia se schimba pentru ca este "peste mana" sa scrii cu stanga de la stanga la dreapta si de aceea ei au tendinta fie sa scrie de la dreapta spre stanga, fie sa scrie "in oglinda".

La copiii stangaci apare adesea tendinta de a face literele si cifrele invers sau de a adopta o pozitie aparte atunci cand scriu astfel incat sa vada literele. Daca insa parintii si invatatorii nu fac o tragedie din asta si ajuta copilul sa isi corecteze erorile, el va reusi in acelasi timp cu ceilalti sa scrie, sa citeasca si sa socoteasca, sa linieze, sa deseneze, sa decupeze etc.

Psiholog Anca Pietraru

sursa
mihaela_sterre
Postat: Wednesday, April 16, 2008 9:09 PM

Fetita mea de 5 ani si 10 luni si e stangace.E la gradinita in grupa mare,iar din toamna o sa fie la pregatitoare.Cu toate ca sunt viitor psiholog(in iunie am licenta)si stiu despre ce este vorba,mi-e foarte greu s-o invat sa scrie.Ea se descurca bine,e foarte isteata,problema e ca-i oboseste manuta prea repede la scris.Stie cineva ce fel de exercitii pt scris trebuie sa faca?sau,e bine sa faca?nu vreau nici sa ma grabesc,s-o fortez sa scrie,dar nici nu vreau sa se culce pe-o ureche,pt ca are un potential foarte mare si o inteligenta sclipitoare si n-as vrea ca,tocmai scrisul sa fie o problema.ASTEPTAM PARERI!pupici
MNiko
Postat: Wednesday, April 16, 2008 9:39 PM

Eu nu inteleg de ce te grabesti s-o inveti sa scrie? Din ce ai spus mai are inca un an de gradinita si abia apoi la scoala. Ce vrei sa scrie? Alfabetul?
Nu stiu sa existe exercitii speciale pentru scris. Poate ca ii oboseste mana pentru ca nu are o pozitie comoda a mainii atunci cand scrie.
Iar ca s-o inveti sa scrie cu stanga, invata tu sa scrii cu stanga. Eu cel putin asta incerc sa fac pentru fetita mea atunci cand va fi cazul. Nu-mi doresc sa scriu caligrafic si repede ci doar sa cunosc miscarile pe care trebuie sa le fac cu mana pentru a putea scrie, ca astfel sa-i indrum si ei mana.
mihaela_sterre
Postat: Wednesday, April 16, 2008 10:46 PM

Iti inteleg punctul de vedere,si eu m-am gandit la asta,..........doar ca mana mea stanga e...foarte stangaras si mi-e apoape imposibil sa fac ceva cu ea,dar o sa incerc.Si apropo de scris,nu tin eu mortis sa scrie perfect,dar acum asa se cere la gradinita.Ea la grupa mare deja au terminat de invatat toate cifrele si au inceput la litere,pe care le continua la pregatitoare.Asta-i invatamantul in Romania......vor sa-i faca genii pe totiras .Oricum,multumesc pt sfaturi!O sa-ti mai scriu despre progresele noastre.ureaza-mi succes la scris...ca mie mi-e si mai greu ca eiuff
Cris Rusu
Postat: Wednesday, April 16, 2008 10:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Eu iti urez succes, si desi poate pare ca nu are legatura, un bun exercitiu este si scrisul in oglinda, cu mana dreapta. Te va ajuta sa dezvolti partea care se ocupa de scris, si iti va veni mai usor sa folosesti mana stanga cea stanga. La ce ma refer.... In fata colii de hartie, tii o oglida din aia mica, de machiaj... Si incerci sa scrii cuvinte simple uitandu-te in oglinda si numai in oglinda, in asa fel incat cuvantul sa fie lizibil numai in oglida... angel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed