Copilul stangaci

Options Copilul stangaci
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Saturday, February 3, 2007 8:54 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu am avut in scoala generala o colega stangace. Desi invatatoarea era dreptace si ii venea intr-un fel peste mana, tot a invatat fetita aceea sa scrie, fara sa ii dea peste mana stanga, fara sa o oblige sa scrie cu dreapta.
TatyKS
Postat: Sunday, February 4, 2007 8:26 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Kari de foarte multe ori apuca obiectele cu mana stanga si o foloseste cu destula usurinta. Cand ne dam seama ca sunt stangaci? E o varsta, sau poate chiar de caum sa stim?
sousourel
Postat: Sunday, February 4, 2007 10:26 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Teoretic, da, insa la varsta asa de mica e cvasiimposibil sa se aplice probele specifice. Maturarea sistemului nervos, dezvoltarea coordonarii motrice grosiere si fine impreuna cu aparitia si dezvoltarea limbajului sunt interrelationate si este momentul cand sunt descoperite si exersate. Asa ca abia dupa dobandirea unor deprinderi specifice (sa dea cu piciorul intr-o minge, sa arunce/ sa prinda un obiect, sa foloseasca lingura, sa apuce creionul) vei putea vedea preferinta pentru o mana sau cealalata.
miha_06
Postat: Thursday, May 17, 2007 2:11 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/2/2007
Postari: 31
Locatia: Constanta
Si eu am avut o perioada in care am scris cu stanga: mi-am rupt mana dreapta in vara dinaintea clasei I,si am avut mana o luna in ghips. Din aceasta cauza am fost nevoita sa ma invat sa o folosesc pe cea stanga.Tragedia a fost la scoala: in anii 80 nu aveai voie cu mana stanga, si ai mei m-au dat de 6 ani si un pic si eram si mica de inaltime, deci dupa ce ca scriam in picioare(nu ajungeam sa scriu daca stateam jos)ma si chinuiam sa scriu cu mana dreapta!yes Am uitat sa precizez ca mama mea este stangace!
Acum baietelul meu ne mosteneste pe amandoua: am observat de cand a inceput sa apuce jucariile, prefera mana stanga. Orice lucru i-as da eu el intinde mana stanga. Daca il corectez trece obiectul in cealalta mana, dar apoi involuntar il trece tot in stanga.Cand mananca o foloseste tot pe stanga, iar daca mananca ceva lichid, cu mana dreapta ajunge cu lingurita aproape goala la gura. Cand coloreaza tine creionul in mana stanga. Daca il intreb de ce nu coloreaza cu cealalta mana sa vedeti ce raspuns mi-a dat, de m-a dat pe spate: cu mana dreapta depasesc desenul si nu mai este frumos!!!!!ras Am intrebat-o si pe educatoare daca a observat, si mi-a spus ca se descurca bine si cu dreapta si a mai avut astfel de cazuri, si nu trebuie sa-mi fac griji:daca este sa fie stangaci nu avem ce sa facem, in timp va hotari el care mana ii este mai folositoare.
Asa ca deocamdata mai stau un pic linistita, pentru ca mai avem pana mergem la scoala, si nu vreau sa treaca si el prin ce am trecut eu.
liveasahb
Postat: Tuesday, August 21, 2007 12:41 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/10/2007
Postari: 36
AdrianaC wrote:
KIKI WROTE:

...........................................................................
Cateva teste usoare va permit sa detectati un copil stangaci inainte de sfarsitul gradinitei, varsta cand va trebui sa ,,se decida" pentru o mana sau alta. In general, mana dominanta va fi cea folosita pentru activitatile care cer precizie: sa deseneze, sa puna ceva in echilibru, sa insereze o piesa de puzzle. Criteriul acesta pare mai pertinent decat cel care tine pur si simplu cont de frecventa folosirii unei anumite maini.

Alte exercitii usoare dovedesc ca trasaturile de stangaci se instaleaza in tot corpul si nu numai la nivelul unei maini dominante asupra celeilalte:

* Se arunca o minge spre picioarele copilului si se observa cu ce picior o loveste.
* Se cere copilului sa asculte zgomotul facut de o scoica sau de un ceas si se observa cu ce ureche o face.
* Pentru ochi, i se intinde o hartie rulata in forma de tub si i se cere sa priveasca prin el.

...........................................................................

De ce este stangaci? Mister. Fenomenele ereditare joaca, cu siguranta, un rol impor­tant, dar acestea nu sunt singurele. Se vorbeste de asemenea de influenta educatiei si a mediului, de rolul imitatiei. Oricum ar fi, in cazul in care copilul dumneavoastra se dovedeste a fi un ,,adevarat" stangaci, inseamna ca toata partea stanga a corpului este de o dexteritate superioara partii drepte, si nu aveti altceva de facut decat sa-l respectati in singularitatea sa si sa-l ajutati, atunci cand circumstantele o cer (mai ales la inceputul scolii).

http://www.totsites.com/tot/david-gabriel
"

http://www.lumeapiticilor.ro/?aid=2095&caption=Stangaci_sau_dreptaci_:_cateva_exercitii-test_pentru_a_afla!

http://www.nou-nascuti.ro/psihologie.html?id=294

Interesant si in acelasi timp incitant...poate fi o tema serioasa de studiu [sau o tema de studiu serios! chatten ]

flowers
Maria & Mario
Postat: Tuesday, October 23, 2007 8:47 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Si Maria a inceput sa foloseasca manutza stanga tot mai des. face ce face si desi ii arat cum sa tina linguritza sau creionul in mana dreapta, in doua minte e iar cu el ( ea ) in mana stanga. In afara de mamaia mea si varul meu, stangaci, nu stiu pe nimeni in familie. oare are ceva daca nu o descurajez ? Aici sunt foarte multi care scriu cu stanga !

MNiko
Postat: Tuesday, October 23, 2007 9:37 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Oana, e posibil sa faca asa pt ca poate a vazut pe cineva la gradinita sau pt ca te vede pe tine ca scrii cu dreapta cand stati fata in fata(pt ea vene in partea stanga).
Pune-o sa arunce o minge(dar s-o ridice ea de jos) si vezi cu ce mana o arunca, sau sa dea un sut la o minge si vezi cu ce picior loveste.

Cristina mea care pana acum parea o stangace inraita a inceput sa tina lingura/pixul si cu dreapta. Poate pt ca asa vede la cresa sau asa o mai pun la cresa sa faca. Eu o las sa faca cum ii vine ei mai bine.
Mami2x
Postat: Wednesday, October 24, 2007 3:09 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 9/16/2007
Postari: 408
Locatia: departe si totusi aproape
Puiul meu mic e stangaci.angel M-a surprins, dar atat. Nu l-am descurajat, nu o s-o fac niciodata.
Imi fac griji cum il voi ajuta la scris, cand va merge la scoalaoare De cand a inceput sa apuce obiectele a facut-o cu stanga,mananca, deseneaza, se joaca ...cu stanga.E ciudat, dar lui ii e usor.
La gradi' educatoarea e mandra ca are un stangaciyes A pus poze cu el cum "lucreaza" cu manuta stangaras I-a achizitionat o forfecuta pt stangaci si mi-a spus ca a vazut la tv un reportaj unde arata ca exista tacamuri pt stangaci si chiar cluburi unde ei se saluta cu stanga. Am mai observat ca dimineata, cand da mana cu educatoarea(aici e salutul obligatoriu, strangerea de mana) o face reflex, cu stanga..uneori ii da pace, alteori ii intinde mana dreapta si atunci dupa cateva secunde o schimba si el.
Nu exista mana buna sau rea, avem doua maini bune de care ne putem folosii.salut
MNiko
Postat: Wednesday, October 24, 2007 3:26 PM

Mami2x wrote:

Imi fac griji cum il voi ajuta la scris, cand va merge la scoalaoare De cand a inceput sa apuce obiectele a facut-o cu stanga,mananca, deseneaza, se joaca ...cu stanga.E ciudat, dar lui ii e usor.

Aceeasi problema o am si eu: cum o s-o ajut sa scrie daca chiar e stangace. Sper ca pana la momentul respectiv sa gasesc si metoda.

Bravo educatoarei ca nu il obliga sa foloseasca dreapta.
fdianamaria
Postat: Wednesday, October 24, 2007 7:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Eu am invatat din instinct sa scriu cu stanga si nu scriu "peste mana". E adevarat ca putin inclin pagina, ca sa arate frumos, dar atat. E usor si nu cred ca trebuie sa impunem un stil oarecare. Copilul se va obisnui singurel sa gaseasca pozitia ideala pentru el la scris.
MNiko
Postat: Wednesday, October 24, 2007 8:46 PM

fdianamaria wrote:
Copilul se va obisnui singurel sa gaseasca pozitia ideala pentru el la scris.

Cu siguranta se va obisnui el cu o pozitie a mainii. Eu de alta dificultate vorbeam, si anume a mea: nu stiu cum o sa fac sa ii conduc mana ca sa scrie o litera cand o invata prima data, pt ca eu cu stanga nu scriu bine. Imi tremura mana.
sousourel
Postat: Thursday, October 25, 2007 3:43 PM

Lateralitatea (preferinta pt stanga/ dreapta) poate ramane incerta mai mult timp. Exista copii care desi prefera mana stanga pt scris, mananca cu mana dreapta. Lateralitatea fixata se manifesta prin preferinta pt mana stanga, piciorul stang, ochiul stang. Daca ii dai un tub, priveste cu stangul, daca ii ceri sa suteze in minge suteaza, de pref cu stangul...etc.

Mniko, atunci cand vrei sa o ajuti, poti sta in fata ei si lucrezi cu dreapta. Eu m-am invatat sa fac si asa, dar si in spatele copilului, cu stanga, dar mi se pare mai greu.
MNiko
Postat: Thursday, October 25, 2007 11:52 PM

sousourel wrote:

Mniko, atunci cand vrei sa o ajuti, poti sta in fata ei si lucrezi cu dreapta. Eu m-am invatat sa fac si asa, dar si in spatele copilului, cu stanga, dar mi se pare mai greu.

Am incercat si mi s-a parut greu, dar poate pt ca e si prea mica acum ca sa inteleaga sa lase mana moale sa o conduc eu. Incercam s-o invat sa faca cerculete, dar n-am avut nicio sansa. Mai amanam actiunea asta pt cand se va dovedi mai cooperanta.
sousourel
Postat: Friday, November 9, 2007 10:56 PM

In acest moment al dezvoltarii mai mare impact are imitatia. Copilul este o mica "maimutica" ce imita tot ce vede. Cand e vorba de "cerculete" eu desenez "un cerc mare si un cerc mic" (in mijloc), iar Victor face si el, cu alta culoare, asa cum poate. Dupa doua-trei zile, vei ramane surprinsa de rezultate.
MNiko
Postat: Friday, November 9, 2007 10:59 PM

sousourel wrote:
In acest moment al dezvoltarii mai mare impact are imitatia. Copilul este o mica "maimutica" ce imita tot ce vede. Cand e vorba de "cerculete" eu desenez "un cerc mare si un cerc mic" (in mijloc), iar Victor face si el, cu alta culoare, asa cum poate. Dupa doua-trei zile, vei ramane surprinsa de rezultate.

plans plans plans la noi nu merge inca. Eu ii desenez cerculete, ea cica le coloreaza daca are chef(trage niste linii peste) sau cel mai desc imi da creionul sa mai desenez tot eu.banghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed