Copilul s-a incuiat in baie

Options Copilul s-a incuiat in baie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 16, 2006 8:21 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Atentie, dupa varsta de 3-4 anisori, copilul e destul de inalt si daca aveti chei pe la usi ar fi bine sa le scoateti. Nu de alta, dar puteti sa aveti surpriza pe care am avut-o eu acum cativa anisori, 2 ani mai precis, cu Alice.

A intrat la baie, ca o rata ce este, sa se balaceasca. Stiind ca eu nu o las sa stea toata ziua buna ziua cu mainile in apa, ce s-a gandit ea, sa incuie usa la baie.

A incuiat-o si s-a jucat in voie la apa, pana m-am prins eu ca lipseste cam de multisor.

Cand m-am dus la baie sa intru peste ea, intra daca poti, ca usa era incuiata.

Am strigat-o si ea cu o voce pierita mi-a spus ca a incuiat usa si nu stie sa deschida.

Am incercat sa ii spun sa scoata cheia din usa, dar nu a reusit. Eu ii ziceam sa descuie si cum sa faca si ea zicea "nu pot mami, ajuta-ma, ca sunt doar un copil", dar eu nu puteam deschide pe dinafara pana nu scotea ea cheia.

Pana la urma am linistit-o si incet - incet i-am explicat cum sa faca ca sa descuie si intr-un tarziu a reusit.

Dupa aceea am intrat cu ea in baie si am invatat-o sa incuie, sa descuie, sa scoata cheia, sa puna cheia la loc si tot tacamul, ca in caz ca se repeta istoria sa se poata descurca.

Ati patit ceva similar? E bine sa invete din timp ce si cum, sau daca nu vreti sa invete, macar sa scoateti toate cheile din usi sic
misha
Postat: Wednesday, August 16, 2006 8:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Cu Maria inca nuras, dar cand eram mici, fratele meu de vreo 4 ani ne-a inchis in balcon pe mine si pe sora mea...si iesi de-acolo daca mai poti uff...noroc ca usa dintre bucatarie si balcon avea un gemulet care putea fi deschis iar noi eram slabute...asa ca am trecut prin geam sic
Alina
Postat: Wednesday, August 16, 2006 8:56 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
E bine de avut in vedere acest lucru; am patit-o si eu cam cu vreo doi ani in urma, nu mi-am facut probleme prea mari, caci am geamuri la usade la baie si, in cel mai rau caz, le-as fi spart, exact asa am linistit-o, oricum, daca nu deschidea ea, eu nu as fi putut, neavand o alta cheie, incet, cu rabdare si calm a descuiat usa. Acum, cu geamul deschis non stop la baie (geam mare) tin usa mereu incuiata si cheia pusa bine, caci am patit-o suficient cu Catinca, cocotata pe geam.
bereea
Postat: Wednesday, May 23, 2007 3:55 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22535
Si noi am patit-o cu incuiatul in baie.Ea nu s-a speriat de loc , cea care m-am speriat am fost eu.plans
am incercat sa o fac sa descuie , dar nu a reusit.Asa ca dupa vreo jumatate de ora de chin i-am spus sa mearga sa stea langa cada , pentru ca voi forta usa.banghead Din fericire , usa s-a deschis imediat , n-am cauzat nici o dauna , iar domnisoara era foarte incantata ca a putut sa se balaceasca cu mainile in apa atata timp.
La inceput am scos toate cheile din usa , apoi m-am gandit ca e mai bine sa o invat sa incuie si sa descuie.cool
g_nicoleta2000
Postat: Friday, May 25, 2007 2:59 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Acum doua saptamani eram cu fata la livada, ajunsesem inaintea tuturor si scoteam se zor bagaje din masina. Alex era in preajma mea, se juca la portitza iar eu eram pe jumatate in portbagaj. Cand am iesit am vazut poarta inchisa si bineinteles ca zavorasul era tras de catra mica domnisoara. I-am spus sa-l taraga la loc dar nici vorba de asa ceva, iazul este la 3 m de poarta si ma uitam disperata s nu cumva sa plece de langa poarta. gardul nu-l pot sari ca este din tabla si te taie la capatul de sus si am bagat degetul prin nisa portii si am tot impins pana ce saracia de zavor a dat inapoi. Curgea apa de pe mine de stres si frica, Alex se uita ciudat la mine si nu intelegea nici pe departe cu ce a gresit. Zilele trecute poarta la livada era inchisa si eu incercam sa intru cu fata inauntru si mi-am zis sa mai incerc inca odata smecheria cu degetul si norma ca nu a mai functionat, nu aveam disperarea necesara.

La baie Alex nu se poate incuia ca nu are cu ce, inca nu am pus zavor acolo dar daca o facem sigur de tot o sa-l punem sus, uite asa ne-au folosit pataniile voastrepupici
delfinasa
Postat: Friday, May 25, 2007 3:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Daaa, e nasol daca se incuie cu cheia si nu mai poti descuia...fara chei in usi si atentie pe unde se inchid singuri.
Fii-mea nu se-ncuie ca nu a prins smecheria; la usi avem butoane pe interior care, apasate, incuie usa, iar pe dinafara e o gaura in care daca bagi un pix o descuie, deci e salvator sistemul...se inchide insa in bai daca prinde usile deschise, ca sa n-o vad ce prostii face prin dulapurile de la chiuvete si cum se balaceste in wc cu hartie igienica si peria de wc maseluta.
g_nicoleta2000
Postat: Friday, May 25, 2007 3:14 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
delfinasa wrote:
l...se inchide insa in bai daca prinde usile deschise, ca sa n-o vad ce prostii face prin dulapurile de la chiuvete si cum se balaceste in wc cu hartie igienica si peria de wc maseluta.

Oare ce o fi cu peria asta de la WC? mai bine ar face-o ca jucarie ca zau de nu i-as lua una numai sa nu o mai vaneze pe cea din baie. Si cu hartia este jale, Alex o scoate de pe tambur, o arunca pe jos si pisica o rupe bucati.
Alina
Postat: Friday, May 25, 2007 3:24 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Nico, bine ca ai trceut cu bine peste incident.
Faza cu toaleta e cunoscuta mai la toti, pana si Tudorel, care e baiat, vrea sa ma ajute la treaba.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, May 25, 2007 3:29 PM

Postari: 5089
vai, bine ca am citit topicul asta! acum mi-am dat seama ca tre' sa am si eu mare grija ca lui Andi ii place f mult sa se joace cu incuietoarea de la usa din baie!banghead pale nu a reusit inca se se incuie, dar sa am grija!!! o "incuie" in gol, cu usa deschisa dar tot trebuie sa fim atenti.
spezam
Postat: Friday, June 1, 2007 3:53 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
eu am patit-o si mai bine, ca m-a incuiat Alexandra pe balcon, cand intindeam rufele. Marele meu noroc a fost ca nu a dat pana jos manerul care incuie usa (geam termopan, deci nici nu stiu cum as fi putut s-o sparg) si, in disperarea mea, am inceput sa hatan de usa, pana s-a deschis. Am avut un mare noroc!!!Altfel, nu stiu ce faceam, ca nici mobil nu aveam si daca as fistraighat, cine stie cine ar fi vrut sa ma ajute. Usa la casa era bineinteles incuiata... nu aveam scapare!
Miri
Postat: Friday, June 1, 2007 10:11 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Of, mai mami!Bine ca nu s-a incuiat usa, sa ramana printesa singura in casa iar tu pe balcon!pale
Cristy
Postat: Saturday, June 2, 2007 1:27 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Cand ne-am mutat toate usile aveau cheie, in mai putin de o zi Shachar a descoperit smecheira cu cheia si da-i joaca... din disperare sa nu o vad inchisa in WC fetelor ( care este singurul fara geam ) am luat toate cheile si le-am aruncat cat colo...

Spezam si eu am patit-o cu balconul ( tot Shachar este autoarea) avem incuietoare la terasa prin interior si Shachar tot timpul se joaca cu ea, acum doua zile nu avea somn si se plimba prin casa pe la ora 23:00, in fine eu si tati eram pe terasa si am rugat-o sa meraga la culcare si ce credeti? a inchis usa de la terasa si a incuiat-o...usa de la intrare incuiata, noi fara chei, nu stiam ce sa facum. Norocul nostru ca Shachar inca nu adormise ( eu mi-am dat seama imediat ca usa este incuiata) am stigat-o si ne-a deschis...altfel pale pale domeam pe terasa amandoi...
MNiko
Postat: Saturday, June 2, 2007 2:09 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Desi Cristina inca nu ajunge bine la manerul de la usa balconului mie tot imi e frica sa nu ma incuie pe acolo. M-am invatat ca de cate ori intru pe balcon sa deschid si geamul. Uneori ma inchid eu singura pe balcon ca sa nu intre si ea cu mine ca tare mult ii place pe acolo.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, June 2, 2007 3:08 PM

Postari: 5089
noroc cu voi ca ziceati de treaba asta cu incuiatul si azi i-am atras atentia sotului meu cu usa de la baie care are zavor pe dinauntru. el m-a linistit si mi-a aratat ca are un sistem special de deschidere pe dinafara (asta in eventualitate in care i-ar veni piciului idei nastrusnice) in care intra orice fel de obiect mai dur (cheie, surubelnita, cutit etc.). chiar am facut cu el o proba: m-am incuiat in baie si l-am pus sa ma "descuie" si merge. sper totusi sa nu avem surprize.cyclops

eu balcon nu am (deocamdata) deci nici nu se pune problema la mine.
MNiko
Postat: Saturday, June 2, 2007 6:27 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Andismom wrote:
noroc cu voi ca ziceati de treaba asta cu incuiatul si azi i-am atras atentia sotului meu cu usa de la baie care are zavor pe dinauntru. el m-a linistit si mi-a aratat ca are un sistem special de deschidere pe dinafara (asta in eventualitate in care i-ar veni piciului idei nastrusnice) in care intra orice fel de obiect mai dur (cheie, surubelnita, cutit etc.). chiar am facut cu el o proba: m-am incuiat in baie si l-am pus sa ma "descuie" si merge. sper totusi sa nu avem surprize.cyclops

eu balcon nu am (deocamdata) deci nici nu se pune problema la mine.

Anca de unde aveti sistemul ala de incuietoare? Vreau sa-mi pun si eu una la baie ca fii-mea deschide usa cand "iti e lumea mai draga" si una asa cum zici tu cu sistem de siguranta ar fi perfecta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed