Copilul mic si o noua sarcina

Options Copilul mic si o noua sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Sunday, May 25, 2008 7:20 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Elo, firstprize firstprize .
danab
Postat: Sunday, May 25, 2008 6:37 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Bravo, Elo! ai vazut ce super e sa fii sora mai mare!!!!!!!!!!!! Mi-aduc aminte cate grija aveam si eu de fratiorul meu mai mic, stateam toata ziua langa el cyclops Rody, ma bucur ca se linisteste situatia!
mommy
Postat: Monday, September 29, 2008 8:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Mihaita, mai nou, nu se poate apleca sa ridice cate ceva de jos daca il rogi, ca il doare burta... imprumuta toate simptomele mele. Ba mai mult, intr-o zi, mi-a aratat cum o sa intre el in burtica la mine, dupa ce iese fetita...bounce ras
Miri
Postat: Monday, September 29, 2008 8:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Pupam micul nazdravan si pe mamica lui!pupici
mommy
Postat: Tuesday, September 30, 2008 9:10 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si noi pupam o mamica si o fetita scumpa! pupici pupici
praslea_cel_voinic
Postat: Sunday, September 13, 2009 7:59 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2348
Locatia: Far, far away...
Of, of, of.....citind pe aici deja ma ia durerea de stomac de emotii....Incerc sa introduc ideea de bb care vine lui Alex...pupa burtica si o mangaie dar....dupa cateva mangaieri se uiat pe furis la mine si vad cum isi schimba mutrita in mutrita de smecher si stiu ce urmeaza...incearca sa traga in burtica....alcool Inca nu am fost la nimeni care sa aiba bb mic...am fost la cineva care au un baietel cu un an mai mic si se ferea de el ca de balaur...banghead parca l-ar fi muscat daca s-ar fi apropiat de el....Om mai vedea ce s-o mai intampla...si imi dau silinta sa il introduc pe bb...sper sa nu fie socul prea mare atunci....
computerlove
Roxie
Postat: Tuesday, September 15, 2009 9:14 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Eu am scapat de momentul explicatii, am trecut peste el, Denisa nu avea decat un an cand s-a nascut Mihnea, si practic nici nu stie cum e sa fii singur la parinti. Cand am venit cu el de la maternitate a fost adorabila, ii tinea biberonul sa bea lapte, daca il auzea ca plange incepea si ea sa planga de mila lui, ii aducea tot felul de jucarii la el pe balansoar.
Acum insa au momente de gelozie in special cand vor sa imi spuna ceva (mai mult Denisa) si celalalt se baga peste ce vorbeste ea. Cand vrea sa fie auzit, Mihnea are un stil de a-ti vorbi de nu poti sa il ignori, vine si se baga in sufletul tau, aproape ca te trage de guler sa te aduca nas in nas cu el, si vorbeste tare rau de tot. Iar daca Denisa incepe sa imi povesteasca ceva, si vine el si face asta, se enerveaza pe el si tot incearca "mami, mami... vreau sa iti zic ceva". Pana la urma ajunge un concurs de care spune mai tare "mami mami". In general nu sunt gelosi daca il alint sau il pup pe celalalt, dar cand e vorba sa stea la mine pe genunchi isi dau coate sa se dea unul pe celalat deoparte. La impartitul jucariilor sunt doua sau trei posibile situatii: ori se joaca fiecare cu a ale lui, dar impreuna (de ex. vorbesc printesele sau poneii cu masinutele lui Mihnea si le intreaba cum le cheama ras ), ori se bat pe cate o chestie pe care li se pune pata in acelasi timp, ori separat indiferent cu ce, fiecare in legea lui. In rest sun complici, ii pun dupamasa la culcare si in 2 secunde dupa ce am iesit din camera se aud chicoteli si conversatie. Daca ma aud venind unul da anuntul ca vine mami, si se repede fiecare in patul lui si se face ca doarme. Uneori ma distreaza, alteori ma enervez ca nu dorm. ras
Anca
Postat: Tuesday, September 15, 2009 11:38 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/26/2006
Postari: 291
Locatia: Arad
Ce frumos povestesti tu, Roxie, despre copiii tai computerlove! Eu cred ca e foarte bine asa cum e la voi, asa mi-as dori si eu sa se petreaca relatiile intre ai mei.
Tot timpul am mizat pe faptul ca Andi, mai mare cu 3,5 ani, nu judeca in profunzime inca, lucrurile. Dar cred ca gelozia o va simti, oricum, instinctiv. I-am cladit in sufletel si in minte ideea unui partener de joaca, a unuia care soseste special pentru el, ca sa nu mai fie singur. Desigur vom veni si cu un cadou acasa de la spital, cadou de "bun primit" de la bebe cel mic, sper sa tina si acest truc. Repetam destul de des ce facem cu bebe cand vine acasa, cum il mangaiem toti impreuna, cum il vom hrani si cum cel mare ma va ajuta la diverse treburi (schimbat, spalat). Incerc sa nu-l stresez totusi, pentru mine chiar e un subiect sensibil si vreau sa aiba un impact minim asupra lui sosirea celui mic, in orice caz, sper sa avem intelepciunea de a ne comporta cat mai natural, noi adultii in primul rand.
Azi am avut insa o discutie cu Andi in care mi-a spus, dupa ce l-am rugat sa fie mai "gentil" in miscari, ca ma apasa pe burta, ca el o sa-i dea una lui bebe de o sa-l bage inapoi in burtica. De ce? Pentru ca a facut-o pe mama sa o doara burta, care s-a umflat atat de mult. Deci ei inteleg pana la urma ce vor, sau mai bine zis ce pot, piticutii...
Of, ca spusei numai banalitati... Greul o sa fie in practica! Oricum, deabea astept sa-i vad reactia, eu nu am decat asteptari de genul pozitiv thumleft.
simona83
Postat: Wednesday, April 23, 2014 2:20 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/23/2013
Postari: 726
Victor are 4 ani jumatate si cand a aflat ca vine surioara a fost indiferent. Doar in aparenta pentru ca a mainifestat un comportament agresiv la gradi, nu mai era atent, a inceput sa faca pe el. I-am spus ca va fi fratior mai mare, ca va fi f important, ca va impinge caruciorul, ca o sa fie f distractiv. Recent am inceput sedintele de psihoterapie. L-au ajutat si pe el, si pe noi, ca nu tb responsabilizat copilul mai mare, ci asigurat ca el va putea face ce facea pana acum, si anume sa se joace. Daca pana acum incerca sa evite subiectul surioara, acum i-a ales al doilea nume, pupa burti sa creasca mare si e f interesat sa vada pe unde o sa iasa. l-am intrebat dc ar vrea sa vina sa o vada la doctor si de atunci ma intreaba mereu cand poate sa ma insoteasca.Hilar
kali
Postat: Wednesday, April 23, 2014 3:06 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
Vai, am recititi din urma cu atat de mare placere!!coeur

Simona, cel mai important e ca v-ati dat seama care e problema... si rezolvarea ei. Cu siguranta va fi bine.

... Ca sa updatez pana nu uit, noi nu am avut nicio problema de acomodare , de gelozie sau de intelegere a noii situatii. Alexia e extraordinara ca sora, fara cea mai mica urma de egoism... e atat de rabdatoare si de mamoasa... ea e liantul intre toti!! Asa a fost din prima clipa... si cu aceeasi intelegere i-a primit pe cei nou-veniti in continuare.

O admir mult si o apreciez pentru ca-mi dau seama ca asta vine din interiorul ei si nicio educatie din lume nu ar fi putut-o determina sa devina ceea ce e ea, ca intelegere si comportament.

monica irimia
Postat: Wednesday, April 23, 2014 8:41 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1939
kali wrote:

O admir mult si o apreciez pentru ca-mi dau seama ca asta vine din interiorul ei si nicio educatie din lume nu ar fi putut-o determina sa devina ceea ce e ea, ca intelegere si comportament.

Bravo, Alexia! Bravoo Bravoo Bravoo Kali, m-ai emotionat cat de frumos ai povestit! Cray

Simona, va doresc adaptare cat mai usoara si intelegere buna intre frati. angel
Cris-DL
Postat: Thursday, April 24, 2014 10:16 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Da... ce de griji ne mai faceam!!!! Burticoase stresanteAngelNot

Timpul a trecut ataaaat de repede, insa si muuult mai frumos!!
Deea, de cand l-a vazut pe bb la maternitate a fost fascinata de el, iar cu timpul au devenit tot mai apropiati. Sunt absolut adorabili in momentele lor de afectiune, cand se joaca, sau chiar si cand se ciondanesc. Niciodata n-am simtit vreun semn de gelozie, ba dimpotriva se iubesc si impart absolut totul. Nu exista sa merg undeva numai cu unul dintre ei si sa cumpar numai o chestie. Oricare ar fi in momentul ala, cer si o a doua chestie pentru celalalt.
Eu si tati, suntem singuri la parinti, insa prin copiii nostri am cunoscut si noi iubirea dintre fraticoeur
Vedem pe viitor...

Simona, o sa fie bine!!
TatyKS
Postat: Thursday, April 24, 2014 11:24 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu cu fratele meu ne iubeam tare mult cand eram mici , chiar pana aproape de adolescenta ... dar apoi am avut alte anturaje si usor ne-am departat . Dupa ce am facut eu primul bebe si s-a casatorit si el, ne-am schimbat. Nu e cum mi-as fi dorit eu ... dar, oricand a avut nevoie de ceva a stiut ca are pe cine se baza ... si viceversa. Legatura intre frati e sfantaCheek Kiss daca nu sunt influente din exteriorCrazy .

Imi doresc pentru puii mei sa se iubeasca adevarat ca fratii pana la batranetile lor, sa gaseasca mereu unul la altul ajutorul cerut si in timp sa fie uniti cu familiile lor.Buddy1 . Hands

Eu o vad pe mama cu surorile ei ... se cearta , se impaca dar sunt mereu una alaturi de cealalta Gossip . Si noi verii suntem foarte uniti .Cheek Kiss Buddy1
kali
Postat: Thursday, April 24, 2014 11:44 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
Cris-DL wrote:
Da... ce de griji ne mai faceam!!!! Burticoase stresanteAngelNot

Haha DistanceKiss

Monica, computerlove

Asa e... vom vedea in timp cum va evolua relatia dintre copiii nostri. Cred ca pentru toata lumea vine in viata o perioada mai tumultoasa, insa, ca orice relatie, si cea dintre frati se coace la maturitate. Rolul parintilor e si el foarte important ... conteaza si diferenta de varsta intre frati dar, dincolo de relatia de zi cu zi cel mai important sa fii constient ca exista cineva care, la necaz ori la bucurie este acolo, neconditionat.coeur
shirel
Postat: Thursday, April 24, 2014 9:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11748
Locatia: israel
Waaaaw ce vremuri si ce frumos a fost la mine ,ce mult l-au asteptat si pe al 3 frate si pe al 4!!Au intre ei o legatura nemaipomenita cu toate ca si se cearta dar este asa de normal .in schimb se iubesc la nebunie ...gelozie nu cred ca prea exista doar cand se cearta de la noi .Nu mami e a mea ...ba nu a mea sau se cearta Eden cu Shiraz ptr Oshry sau invers Eden cu Oshry ptr Shiraz .Acuma de cand este si Tahel se impart in 2 grupe care mereu se schimba ...sunt asa de simpatici si certurile lor ma fac sa rad in hohote sunt asa de comici .Big Laugh Big Laugh Chiar sunt tare mandra de ei si le repet zilnic ptr felul in care se comporta unul cu celalalt sunt superbi si foarte maturi ...toti 3!!
Am uitat sa spun ca dupa nasterea lui Tahel m-au intrebat in cor daca vor mai fi si alti dupa ea si cand le-a spus ca nuuuu s-au suparat foc pe mine fiindca toti mai vroiau un bebelus cand Tahel va creste .Hilar Hilar Tare le plac la toti 3 bebelusi mici nu mai spun de cand eram si burtica ce agitatie era in jurul meu .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed