Copilul mic si o noua sarcina

Options Copilul mic si o noua sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Friday, May 23, 2008 1:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Noi daca spunem "bebe", Matei are 2 optiuni: bebe de jucarie (cel de la Quelle care e imbracat ca o fetita, in roz si verde) ori bebe-surioara.Nu exista notiunea de bebe-baiat!Nu am incurajat in nici un fel preferinta pt un anumit sex, dar Matei o adora pe prietena lui de la gradi, Alesia, si vrea o surioara ca ea, kiar daca e mica-mica.

STie ca o fata isi pune bentita, clame, are moatze, fusta si rokie.La bijuterii nu prea accepta de ce numai fetele poarta!

In capsorul lui Matei este foarte bine conturata notiunea de fata si baiat.
shirel
Postat: Friday, May 23, 2008 7:19 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11748
Locatia: israel
Cristy wrote:
Va citesc de cateva zile angel ...

In primul rand, despre sarcina, eu i-am spus lui Eden de sarcina in luna a 6-a cand deja stiam ce va fi si cand a fost mai aproape de eveniment... Nu am vrut sa o las sa astepte 9 luni si nici sa inceapa sa spere al un fratior cand ea poate ar fi avut o surioara ras Asa am hotarat...

Lucrurile s-au schimbat enorm dupa nastre, gelozia este in floare pana si acum plans

Shachar este o fire la care greu ramaii indiferenta, si toata familia a facut greaseala sa o baje in seama pe Shachar inaintea lui Eden, cate rugaminti, cate explicatii plans degeaba...

Eden, in prezenta lui Shachar este insuportabila, isi petrece timpul in a o "cauta" de ce face si cum face...Shachar este o lipicioasa si stie sa ia de la viata tot ce are nevoie, cu alte cuvinte manipuleaza sentimentele intr-un mod natural si insistent....iar ca punct opus, Eden este mai inceata, niciodata nu ajunge prima, gandeste mai ...incet (dar bine) ii este foarte greu sa se lupte cu rapiditatea lui shachar) cu lte cuvinte SUFERA enorm.... tot timpul se cearta, ravneste la jucaria lui Shachar, la orice este a lui Shachar...
Shachar nu primeste multe, nici jucarii si nici haine, Eden este cea innoita mai tot timpul majoritatea hainelor trec de la Eden....

Nici eu nu stiu ce sa fac, situatia a agravat in ultimii 2 ani, mai ales ca fetele au crescut, iar acum duc o lupta pentru ... existenta 24 de ore, cat am fost in Romania, mai aveam putin si imi luam campii, erau ingrozitoare...

Gelozia lui Eden este fara limite, nu poate sa treaca de aceste momente, se cearta ingrozitor plans maseluta

Cristy,am observat si eu asta la Eden in Romania si chiar ma gindeam ce as
putea face daca as fi in locul tau.Daca nu ma insel si cu Haim am vorbit despre asta.Poate sa petreci numai cu ea separat o zi pe saptamina cind ea sa stie ca tu esti numai a ei.Dar drept sa-ti spun pe Shachar nu poti
sa nu o iubesti si sa nu-i dai mai multa atentie,ea singura te cucereste
si te conduce la asta si tu chiar nu-ti dai seama.Este o dulce,iar Eden
are o fire mai inchisa care se acomodeaza mai incet cu cei din jur si ea are
nevoie de timpul ei .Shachar din doua miscari are pe toti in jurul ei ca prieteni de o viata.
Rody
Postat: Friday, May 23, 2008 7:58 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Vesti bune de la mine.Se pare ca Elo a inceput s-o accepte pe Solene.Ba chiar o pupa toata ziua.Cand ii schimbam scutecul Elo o sterge si ea la fundulet cu servetele speciale si ii da si cu crema sa nu fie rosie la fundulet.bineinteles toate astea le face cu mine de fata.A inceput sa-i placa enorm ceea ce face.Sper sa fie asa tot timpulyes yes yes
shirel
Postat: Friday, May 23, 2008 8:08 PM

Rody wrote:
Vesti bune de la mine.Se pare ca Elo a inceput s-o accepte pe Solene/Ba chiar o pupa tota ziua.Cand ii schimbam scutecul Elo o sterge si ea la fundule cu servetele specialesi ii da si cu crema sa nu fie rosie la fundulet.bineinteles toate astea le face cu mine de fata.A inceput sa-i placa enorm ceea ce face.Sper sa fie asa tot timpulyes yes yes

vai ce ma bucur!Ptiu,ptiu sa nu fie cu deochi!pupici pupici lui Elo,si continua sa fie o surioara model,Amandinne are nevoie de o surioara ca tine!
Cris-DL
Postat: Friday, May 23, 2008 8:27 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
yes Si noi ne bucuram tare mult pt. voi pupici asteptam cu emotii noutati despre printese pupici
Alina
Postat: Friday, May 23, 2008 8:38 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Cristy, timpul le va rezolva. Esti o mama minunata si nu ai gresit cu nimic. pupici pupici
Rody, ma bucur mult.pupici yes
Cris-DL
Postat: Friday, May 23, 2008 8:44 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Alina wrote:
Cristy, timpul le va rezolva. Esti o mama minunata si nu ai gresit cu nimic. pupici pupici

Exact de aceeasi parere sunt si eu thumleft pupici
mommy
Postat: Friday, May 23, 2008 8:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Alina wrote:

Si eu subscriu! thumleft flowers

Rody, super! Bravo, Elo! bravo pupici flowers
Cristy
Postat: Friday, May 23, 2008 9:07 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Fetelor va multumesc angel

Sper ca intr-o buna zi Eden sa gaseasca intelepciunea de a vedea lucrurile altfel.
Ciudat este ca istoria se repeta, eu si sora mea am avut exact aceasi relatie, ea ce mica si fragila iar eu capul care le trage pe toate, intradevar lucrurile s-au schimbat, dar am suferit mult de gelozie

Shirel, daca as incerca sa fac doar o zi cu Eden stii ce scandal va fi in casa? Crezi ca Shachar renunta asa usor? Bineinteles ca va dori si ea asa o zi, si atunci nu realizez prea mult cu aceasta metoda daca va avea si ea una ...

Rody ma bucur sa aud vesti bune yes
shirel
Postat: Friday, May 23, 2008 11:23 PM

Ce conteaza este ca Eden sa aiba o zi singura numai pentru ea cu tine sa
faceti doar lucruri care-i plac lui Eden si care -i se potrivesc de varsta ei,ar intelege si ar accepta mult mai usor pe urma tot ce se petrece in jurul lui Shachar ar stii ca te are pe tine si tu poti fi persoana care sa-i da-i increderea ca esti linga ea si chiar ca o iubesti mai mult.
Nu ar strica sa ai o zi separat si cu Sachar,iar Haim sa fie cu Eden si
Sa faca ceva impreuna.
Inca ceva ce ar ajuta este un animal,in momentul in care aveti un animal caine sa spun ,copii deja uita de gelozie si amandoua au grija de el si
se simpt ca doua mamicii.
Apropo poti sa mergi cu Eden la calarie,ar face-o sa se simpta atit de
importanta si ca ea este cea care conduce si cred ca i-ar ajuta foarte mult de a capata increderea in sine .
stele_pe_cer
Postat: Saturday, May 24, 2008 8:44 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Felicitari, Elo!

Cristy, mult succes in a le impaca pe fete si a le face sa se inteleaga mai bine!

Matei azi a gasit si nume pt.surioara: Maia :009: !

Rody
Postat: Saturday, May 24, 2008 5:39 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Multumesc fetelor! Super fericita.astazi ia-m preparat bibi inpreuna ,am schimbat-o inpreuna si seara ii facem baita inpreuna.Elo adora astadance yes chiar uneori im atrage atentia cand vorbesc mai tare sa fac liniste sa nu o trezesc pe bebitadance Nu ma asteptam la asa o schimbare din partea ei!
shirel
Postat: Saturday, May 24, 2008 5:44 PM

Rody wrote:
Multumesc fetelor! Super fericita.astazi ia-m preparat bibi inpreuna ,am schimbat-o inpreuna si seara ii facem baita inpreuna.Elo adora astadance yes chiar uneori im atrage atentia cand vorbesc mai tare sa fac liniste sa nu o trezesc pe bebitadance Nu ma asteptam la asa o schimbare din partea ei!

Si eu ma bucur pentru tine,vezi ca incetul cu incetul se adapteaza,este
tare greu la inceput dar timpul la rezolva pe toate!
Elo,bravo bravo bravo meriti un cadou pentru asta!
Ely
Postat: Saturday, May 24, 2008 7:11 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Elo un pupic dulce pentru o fetita cuminte.bravo pupici
S.ELENA
Postat: Sunday, May 25, 2008 12:09 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Rody ma bucur mult ca Elo a trecut cu bine peste aceasta schimbare si ca a acceptat-o pe Solene!!!

Pupam doua fetite frumoase si pe mamica lor deosebita!!!! pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed