Copilul mic si o noua sarcina

Options Copilul mic si o noua sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Postat: Wednesday, May 21, 2008 11:52 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
eu tot asa i-am spus Larisei:ca o sa merg la spital si o tanti doctor foarte draguta o sa-l aduca pe Mihai pe lume,sa ne bucuram de el.ba chiar ii aratam maternitatea de fiecare data cand mergeam spre casa,era in drumul nostru.ii explicam ca si ea acolo a venit pe lume si tot acolo o sa mearga mami sa stea fara ea cateva zile,ca sa-l poata aduce pe bb acasa sanatos.
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, May 21, 2008 11:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
inger7 wrote:
Georgy unele chiar traumatizeaza copii cu remarcile lor acide uff uff uff ,chestia asta trebuie sa o stie copilul doar atunci cand este pregatit..mai intai barza si apoi,treaba cu spitalul.Multi copii se sperie cand aud de spital.

da , la noi povestea a inceput asa " mami , stii o sa vina barza la tine si o sa iti aduca un bebe acasa "....dapa vreo 2 luni i-am zis " a venit barza , dar l-a pus pe bebe la mami in burtica ca sa mai creasca si el un pic ca e mic rau , si o sa vezi ca ii creste lui mami burtica , si tu o sa vb cu bebe prin burtica , iar el te va lovi cu piciorusele in manuta ..apoi mami o sa mearga la spital si nenea doctorul o sa il scoata pe bebe de acolo ca sa il aducem acasa " ...
kali
Postat: Wednesday, May 21, 2008 12:49 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Am revenit...

Am inceput sa ne uitam la desene/ filme/ documentare cu bebelusi- vizionam tot ce prindem ca sa nu aiba impresia ca bebe e bun de joaca imediat ce vine acasa. Teoretic ii plac, e de acord sa imparta tot-tot... chiar spune ca-i va da sa pape lapte si-i va schimba ea pampersul... si vrea unul ACUM!

Sa vedem ce va urma...

Katy, Luana e deosebita! E si meritul vostru pentru reusita relatiei dintre ele dar si firea copilul conteaza mult.
Intre mine si fratele meu sunt 6+ ani diferenta (eu- cea mare) si au avut mari probleme cu gelozia mea. Tin minte perfect crizele, trairile si toate gandurile care-mi treceau prin minte desi realizez acum efoturile pe care le-au facut sa ma simt la fel de iubita si importanta. Nu au reusit... ba mai mult si acum am impresia ca fac diferente intre noi (foarte rar, ce-i drept, dar o mai iau pe aratura).

Inger, nici eu nu sunt de acord cu barza... iar spitalul devine de speriat doar daca tu, ca parinte, il prezinti astfel. Copiii nu au frici din nastere iar pentru o buna crestere trebuie sa fii cinstit si sincer cu ei, sa le prezinti adevarul pe intelesul lor.

Stele, si eu ma topesc de dragul ei. E foarte tandra si iubitoare... se joaca cat se joaca si simte nevoia sa vina la mine pentru un pup sau o imbratisare dupa care fuge repede inapoi la treburile ei...
Sper din tot sufletul sa nu se schimbe... sa devina frustrata sau sa aiba impresia ca nu o intelegem. Imi doresc sa ne pastram momentele de intimitate.
Mi se pare putin mai dificil in cazul nostru pentru ca din toamna va incepe si gradi; nu vreau sa creada ca vrem sa scapam de ea sau ca deranjeaza in vreun fel... sa lege schimbarea de aparitia lui bebe...
Vom vedea...
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 21, 2008 12:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Miru wrote:
M-am gandit si eu la un bb de jucarie, dar... sotul zice ca papusile nu sunt pt baieti... De asta ce ziceti?

Eu personal consider ca toate jucariile sunt pt.toti copiii, indif.de sex.Kestia cu "papusile sunt pt.fete" si "masinile sunt pt.baieti" o consider depasita.Cartile explica cum ca o papusa este foarte importanta atat pt.fete, cat si pt baieti, pt.ca le dezvolta simtul afectiunii, ii determina pe baieti sa fie mai sensibili (asta nu inseamna ca devin exagerat de sensibili).Daca o fata poate sa nu se joace cu masini si e ok, o papusa e binevenita si pt.baieti.

Matei are o papusa, Ana, din carpa.E o papusa aleasa de mine pt.a-l invata pe Matei partile corpului, pt.a-l invata sa fie dragastos si cu altii decat cu membrii familiei.In timp a invatat sa o pupe pe Ana de noapte buna (acum nu mai face asta, a depasit etapa).In fiecare seara acum mult timp imi arata partile corpului Anei, se minuna ca are si ea kiloti, rochie, sort, nasturi, ma intreba de ce nu are ureki, hai sa ii facem moatze.Acum toate astea sunt istorie.Ana e de domeniul trecutului.Si-a facut treaba foarte bine si acum e doar pe post de spectator in camera.

Asta vara o prietena a lui Matei avea un bebe.Si Matei a dezvoltat o obsesie pt bebele ala.Dorea sa il plimbe on and on cu carutul de ma dispera.Si fetita, agresiva din fire, facea circoteca.Atunci mi-am spus ca trebuie sa cumpar bebe baiatului.Nu era o necesitate si nu vedeam nici o utilitate.Doar certitudinea ca odata cumparat bebele ii va disparea obsesia lui Matei.SI asa a fost.I-am cumparat un bebe cu miros de mar.Unul mic cam de aprox.17 cm. Apoi am zis ca trebuie sa iau un bebe mare (eu am vrut, nu Matei).Si am comandat unul la Quelle, super ok.Maica-mea, stiind ca vreau bebe pt Matei, a mai cumparat unul mic, si unul mare.Si uite-asa, avem colectie de bebei, aruncati in dulapt.Numai cel de la Quelle e iubit cateodata.L-am imbracat ca pe un bebe viu si l-am aruncat pe o bulina din camera.

Papusile si toti bebeii din casa nu au stribit cu nimic si nu au diminuat absolut deloc placerea maxima cu care Matei se joaca cu masinile.Este cu adevarat pasionat de masini.Si...adora ursuletii.Cu cat mai mici, cu atat mai iubiti de el sunt!Mai pot adauga ca are o personalitate pur masculina, in ciuda faptului ca s-a jucat cu papusi, ca-si pupa o data pe lune bebelul sau ca imi face mie un ceai de nisip sau o ciorbita de burta.Se catara pe te miri unde, joaca fotbal, se ciocneste cu masinile.

Concluzia: papusile au un rol important atat pt fete, cat si pt.baieti.Importanta este masura cu care masuram aceasta importanta.
mommy
Postat: Wednesday, May 21, 2008 1:12 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu sunt sora mai mare cu aproape 3 ani. Dar nu mai tin minte cum am primit-o pe sora-mea. Am o singura amintire: mama ii baga termometrul in fundulet, iar ea a facut un mare kk, iar eu ma prapadeam de ras... cred ca mi s-a parut tare amuzant de am tinut minte asta! angel Mama mi-a povestit insa ca i-am dat sora-mii un pumn in cap cand o alapta... boxing
Intre Mihaita si bb va fi o diferenta de 3 ani si 2 luni. Sper sa fie destul de mica incat sa treaca mai usor peste schimbari. Eu ma gandesc ca o diferenta mai mica de varsta e mai buna. Desi se poate sa gresesc, daca ma uit la Luana, as crede contrariul. Dar si eu zic ca Luana e un copil special. Ca si Alexia, Mihaita este foarte mamos si iubitor, ii place sa se iubareasca. Eu sunt sigura ca il voi dragali la fel de mult si de acum incolo, dar mi-e un pic frica de gelozia lui si de asta vreau sa il pregatesc inca de pe acum, sa ii canalizez iubirea si catre bb cel mic. Voi cauta si eu un bb numai bun de iubit si ingrijit, vom vedea cum se va juca cu el. boy angel
shirel
Postat: Wednesday, May 21, 2008 8:06 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Diferenta de virsta conteaza foarte mult,cu cit este mai mica cu atit nu exista gelozie,dar depinde foarte mult de caracterul copilului si de
parinti cum explica si cum il introduce pe copilul mai mare in toate ,schimbarea pampersului,plimbarea cu cariciurul totul.Si un lucru
foarte important continuati sa petreceti citeva ore pe zi numai cu el atit
tata cit si mama ca el sa simpta ca nu a fost uitat.
shirel
Postat: Wednesday, May 21, 2008 8:10 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Si inca ceva,la urma urmei gelozia face parte din el,ginditi-va si voi
cit este de greu sa se obisnuiasca cu un bebe mic,daca noua ca parinti
de multe ori ne este foarte greu cu schimbarile pe care ni le aduce un
copil in casa.Gelozia lui este si ea normala ,binenteles daca nu exagereaza,nu credeti?
MNiko
Postat: Wednesday, May 21, 2008 8:23 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Ma bucur ca exista acest topic si ca este asa activ. In felul asta mai invatam si noi cate ceva chiar daca inca nu suntem nici aspirante la titul de burtica. Consider ca daca stiu de pe acum situatii in care se poate ajunge atunci cand apare un al doilea copil atunci pot face ceva de pe acum ca sa previn un eventual corportament urat al CRistinei. Multumesc ca impartasiti din experienta si temerile voastre.pupici
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 22, 2008 8:22 AM

shirel wrote:
Diferenta de virsta conteaza foarte mult,cu cit este mai mica cu atit nu exista gelozie

Acum, daca diferenta dintre copii este de 1 an, clar ca bebe 1 de 1 an nu va fi gelos, ca este prea mic pt a experimenta acest sentiment.Abia se tine pe propriile-i picioare, e prea concentrat pe cucerirea mediului inconjurator.Abia mai tarziu se va dezvolta in el sentimentul de posesiune, de "ce-i al meu e al meu".

Dar cand deja al doilea copil vine cand primul are 2 ani, se poate vorbi de gelozie.Asta o stiu din cazuri reale.La noi in parc este un baietel (bebe 1) care mai are un fratior (bebe 2).Diferenta dintre ei este de 2 ani.WOw, gelozie????Nici vorba, deja baiatul cel mare nu-l suporta pe cel mic.A depasit stadiul de gelozie.Este un copil rebel, furios, frustrat, nu accepta compania altor copii, nu imparte nimic dar vrea totul de la alti copii.Un copil neadaptat. Ei, parintii, se straduiesc sa "mascheze" gelozia.La fel si bona, dar pe undeva s-a stecurat o greseala vizibila pana si pt noi, cei din parc: toata lumea pupa in fund pe bebe 2.Cel mare e lasat de izbeliste, si in general cu bona sau cu tati care impinge carutul si vorbeste tot timpul la telefon.

Alt caz.Prieteni buni cu noi.Au doua fete, diferenta fix de 2 ani.Fata cea mare e geloasa pe cea mica din acelasi motiv ca mai sus.Ambii parinti se ingrijesc mai mult de cea mica, cea mare find "mare".Si se vede grija lor pt cea mica, in detrimentul celei mari.

Deci, gelozia la primul copil este inevitabila, atata timp cat copilul mare are peste 1 an jumate.

shirel wrote:
Gelozia lui este si ea normala ,binenteles daca nu exagereaza,nu credeti?

Este normal sa apara odata cu venirea unui nou membru in familie.Dar nu este normal sa persiste.Parintii si rudele apropiate familiei sunt direct responsabile de "vindecarea"sentimentului de gelozie.

Gelozia in sine aduce boala in plan fizic.

Gelozia la orice varsta nu este benefica nici pt.cel ce o simte, nici pt cel "invidiat".

Gelozia si invidia merg mana in mana si nu ajung departe in sensul bun al cuvantului.Ele te conduc la fapte si reacti ilogice si lipsite de iubire.Si asta la orice varsta dar ele incoltesc din frageda copilarie.Nu poti spune ca un copil cu un start sanatos in viata dpdv emotional se tezeste ca adult manifestand gelozie si invidie decat daca in copilarie a experimentat aceste sentimente.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 22, 2008 8:23 AM

MNiko wrote:
Consider ca daca stiu de pe acum situatii in care se poate ajunge atunci cand apare un al doilea copil atunci pot face ceva de pe acum ca sa previn un eventual corportament urat al CRistinei.

Si eu la felthumright !
S.ELENA
Postat: Friday, May 23, 2008 12:10 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Stele, Sami nu stiu clar cata vina ne apartine noua ca si parinti, deoarece ne-am ocupat si de cel mare aproape la fel ca inainte, rude si prietenii nu au facut diferente intre copii (atunci cand veneau sa-l vada pe cel mic intotdeauna ii aduceau ceva - jucarie, dulciuri, o hainuta - si celui mare, eu cand cumparam ceva ptr Denis, beneficia si Robert de ceva ptr el...
M-am tot gandit unde s-ar fii putut produce ruptura aceasta, dar zau ca nu reusesc sa-mi dasu seama...atantie excesiva nu i-am acordat celui mic, iar pe celalalt sa-l neglija.....
Nu stiu, zau, dar de multe ori imi vine sa-mi iau lumea in cap, nestiind ce metoda sa mai aplic ptr rezolvarea problemei.....
katy_lumika
Postat: Friday, May 23, 2008 12:50 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Elena, imi permiti sa-ti dau un sfat? Incearca sa ai in anturajul tau familii cu doi sau trei copii care se accepta si se tolereaza. Dar sa nu-l apostrofezi pe Robert cu "Uite x cum se poarta cu y" pentru ca nu va avea nici un ecou, incearca in schimb sa ii arati comportamentul pozitiv al celuilalt prin expresii de genul:"mi-a placut ca te-ai comportat cu fratiorul tau mai bine decat celalalt frate mai mare; cred ca voi doi veti avea o relatie super". De asemenea, spuneai de o cearta cu sora ta candva, categoric sa nu afle el. Voi doua trebuie sa pareti cele mai bune prietene, daca tu esti cea mare, sa-i spui cat tii la ea samd. Si eu am avut mici dispute cu surorile mele, nu grave, dar au fost, insa never ever Luana nu a stiut. Mereu o incurajez cu expresii de genul celor enumerate mai sus la care adaug "de abia astept sa mergeti in tabara impreuna", "de abia astept sa fiti majore - neaparat accentuez astahohot ras - si sa mergeti la discoteca amadoua", " de abia astept sa mergem in prima zi de scoala la Mayut", "de abia astept sa va vad de la fereastra cum plecati, tu la scoala, ea la gradi, sa o inveti sa traverseze strada, sunt atat de multe chestii utile pe care ai putea sa o inveti". Imediat se simte un mare cocos, o mare desteapta si sa stii ca deja a inceput sa-i arate de ex cum sa coloreze, se da batuta intr-adevar dupa maxim 10 min dar macar are putina rabdare. Nu-ti zic, odata am surprins-o pe Luana ca o invata pe Mayut sa dansezedanceiar pitica avea un mare kk in pampers, deci iti dai seama ce odoare era in toata casa. Circ, nu altcevahohot dar le-am lasat sa-si faca damblaua, apoi am aerisit. Nu te descuraja, Robert e baiat inteligent, dar tu esti mai inteligenta decat amandoi si-i poti ajuta sa cooperezepupici
Cristy
Postat: Friday, May 23, 2008 7:53 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Va citesc de cateva zile angel ...

In primul rand, despre sarcina, eu i-am spus lui Eden de sarcina in luna a 6-a cand deja stiam ce va fi si cand a fost mai aproape de eveniment... Nu am vrut sa o las sa astepte 9 luni si nici sa inceapa sa spere al un fratior cand ea poate ar fi avut o surioara ras Asa am hotarat...

Lucrurile s-au schimbat enorm dupa nastre, gelozia este in floare pana si acum plans

Shachar este o fire la care greu ramaii indiferenta, si toata familia a facut greaseala sa o baje in seama pe Shachar inaintea lui Eden, cate rugaminti, cate explicatii plans degeaba...

Eden, in prezenta lui Shachar este insuportabila, isi petrece timpul in a o "cauta" de ce face si cum face...Shachar este o lipicioasa si stie sa ia de la viata tot ce are nevoie, cu alte cuvinte manipuleaza sentimentele intr-un mod natural si insistent....iar ca punct opus, Eden este mai inceata, niciodata nu ajunge prima, gandeste mai ...incet (dar bine) ii este foarte greu sa se lupte cu rapiditatea lui shachar) cu lte cuvinte SUFERA enorm.... tot timpul se cearta, ravneste la jucaria lui Shachar, la orice este a lui Shachar...
Shachar nu primeste multe, nici jucarii si nici haine, Eden este cea innoita mai tot timpul majoritatea hainelor trec de la Eden....

Nici eu nu stiu ce sa fac, situatia a agravat in ultimii 2 ani, mai ales ca fetele au crescut, iar acum duc o lupta pentru ... existenta 24 de ore, cat am fost in Romania, mai aveam putin si imi luam campii, erau ingrozitoare...

Gelozia lui Eden este fara limite, nu poate sa treaca de aceste momente, se cearta ingrozitor plans maseluta
stele_pe_cer
Postat: Friday, May 23, 2008 12:55 PM

Cristy wrote:

In primul rand, despre sarcina, eu i-am spus lui Eden de sarcina in luna a 6-a cand deja stiam ce va fi si cand a fost mai aproape de eveniment... Nu am vrut sa o las sa astepte 9 luni si nici sa inceapa sa spere al un fratior cand ea poate ar fi avut o surioara ras Asa am hotarat...

Interesanta ideea cu "sa nu astepte 9 luni". Si eu m-am gandit la dezamagirea copilului cand afla ca viitorul partener de joaca nu va avea sexul dorit.Matei e foarte vehement: nu vrea fratior.Vrea surioara cu moatzesic !Aseara ii explicam ca Doamne-Doamne ne va da ce vrea EL.Si am inceput sa inventez o povestioara despre cum a aparut el in burtica la mami!
mommy
Postat: Friday, May 23, 2008 1:17 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Cristy, din ce ai scris tu si Elena, cred ca parintii nu pot rezolva asa usor o chestiune ce tine pana la urma de caracterul si temperamentul fiecarui copil.

Mihaita e extrovertit si e o fire lipicioasa, cam cum e Shachar. E ca argintul viu, ar sta numai afara, ii plac copiii foarte mult. Eu mi-as dori ca bb sa fie un copil mai linistit, daca exista asa ceva... ras , dar stiu ca pana la urma va fi asa cum va fi, mai mult ca sigur altfel decat imi imaginez.
In ceea ce priveste sexul bebelusului, am impresia ca Mihaita priveste un bb ca pe un bb, asexuat, adica cred ca face diferenta intre baietei si fetite daca sunt mai mari, dar cred ca bebelusii sunt toti la fel pt el... oare Din cauza ca inca nu si-a dat drumul la vorba, nu inteleg limpede cum vede el unele lucruri. Noi pana acum i-am spus ca mai vine un bb, nu am pus accent pe notiunea de fratior sau de surioara, poate si pentru ca inca nu stim ce este.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed