Copilul mic si o noua sarcina

Options Copilul mic si o noua sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Rody
Postat: Tuesday, May 20, 2008 7:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Miru wrote:
Rody, cred ca noi vom invata din experienta ta! pupici flowers

Hai ca ai fost tarehohot eu acum incept sa experimentez.sper sa nu faca ca Daria,puiul lu Mihaalcool
mommy
Postat: Tuesday, May 20, 2008 8:29 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Katy, ce frumos ai povestit! pupici flowers

Eu l-am observat azi pe Mihaita cum iubea un ursulet mic si i-am aratat folosind ursuletul cum sta bb in burtica, cum iese si cum il iubim mult! L-a luat, l-a pus la el sub bluza, apoi l-a scos, l-a iubit nitel si apoi i-a spus "Paaaaaaaa" si s-a dus sa il incalte cu sandalele, aratandu-mi ca ursuletul pleaca afara... ras hohot
shirel
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:53 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Eu cred ca Eden va fi o surioara foarte iubitoare cu toate ca stiu ca nu
intelege acuma prea multe.
Citeva sfaturi pe care eu le folosesc:
-i-am cumparat o papusa bebe sa aiba cum sa se obisnuiasca cu aceasta idee.Eden are grija de ea cind plinge o schimba ,o hraneste.
-de fatza cu ea am luat alti bebe in brate,i-am pupat si imbratisat ca ea
sa vada asta si eu sa vad reactia ei,la pupat si ea si mingaiat.ras
-i-am promis ca atunci cind bebe se va naste are sa-i aduca un cadou cu el
special pentru ea.
-si ultimul lucru pe care l-am facut i-am adus un pisicutz mic cu care ea
se joaca ca si cum ar fi copilul ei.
Sper ca toate astea sa ma ajute ,dar totusi mi-am facut si pentru mine
un program,dupa nastere nu conteaza 2 zile pe saptamina ies singura cu Eden la plimbare si la joaca.Sper sa reusesc si stiu ca usor nu are sa-mi
fie dar ce faceam daca aveam gemeni?what ras
kali
Postat: Wednesday, May 21, 2008 6:42 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
La noi lucurile stau bine, teoretic... deocamdata...

Alexia e o devotata mamica de bebe cu functii (ma rog, pe care-l cam tranteste uneori... trebuie sa mai lucram la asta...). Cu toate astea ma astept sa avem probleme cu gelozia de dupa pentru ca ma considera exclusiv a ei- efectiv pune monopol pe mine cand sunt acasa... sunt iubita ei... simte cand se apropie ora de plecat la serviciu si in fiecare dimineata se trezeste si vine la mine pe burtica, sa fie sigura ca nu ma trezesc sa plec fara ea... ma tine de mana prin somn, ma mangaie... offf...

Revin...
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 21, 2008 8:43 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu am mai tinut bebei in brate si copii mici cu Matei de fata si nu a avut nici macar o mica reactie de gelozie, dar asta poate si pt.ca simtea ca numai el este al meu.Poate ca simtea ca nu are concurenta.Dar cand ar vedea zi de zi acelasi ghemotoc in casa acordandu-i-se atentie...eu stiuuff...

In ultimul timp il tot interb pe Matei daca vrea un bebe si imi raspunde asa dragastos "daaaaaaaaaaaaaaaaaa" si e asa fericit cand o spune.Se pare ca nu se razgandeste, in ciuda faptului ca eu ii dau si argumente de genul "plange, e mic, trebuie bibilit, impartim jucarii, si cascavalul".

Kali, apropos de "iubita mea"...ma topesc cand imi spune "mami, iubita mea" si imi pupa mana (gest vazut la tati) iar eu il intreb : cine e iubitul lui mami, Matei sau tati?Raspunsul: intai eu, apoi tati yes
S.ELENA
Postat: Wednesday, May 21, 2008 9:16 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Felicitari ptr topic!!!bravo

Si eu sunt mama de 2 copii si desi Robert l-a acceptat foarte bine pe Denis (isi dorea mult un fratior sau surioara- in special surioara, caci aveam multe prietene si pe cumnata mea cu cate 2 copii), treaba s-a stricat undeva pe parcurs.
Nu stiu exact motivele, caci atentia a fost aceeasi, cadourile- la fel, timpul petrucut cu el a fost aproape la fel cu cel petrecut cu copilul mic.
Am ajuns chiar si la consiliere, dar se pare ca nu prea a avut efect.
Intre timp boala mea a recidivat, eu deveninid din ce in ce mai colerica, mai stresata, cu rabdare mai putina si acest lucru a inrautatit situatia, chiar daca am facut tot posibilul ca Robert sa nu simta acest lucru.....totusi copilul a devenit si el agitat, nervos, nu ma mai inteleg cu el asa cum o faceam inainteuff uff uff
Nu stiu pana la urma cum va fi, dar imi este din ce in ce mai greunervi
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 21, 2008 9:38 AM

S.Elena, problema este la copilul mai mare, sau la parinti?
Mela
Postat: Wednesday, May 21, 2008 9:43 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Stele,daca Matei e un copil iubaret cred ca n-o sa aveti probleme din partea lui cand va veni noul bb.

Elena,te inteleg,daca ma simt rau cumva si pe mine ma streseaza copii,fac fata cu greu energiei din ei.
nu stiu ce sa zic de Robert,poate e gelos ca fratele lui ramane acasa cu tine si el trebuie sa plece la scoala,sau poate ca rudele,bunicii,etc,ii acorda mai multa atentie celui mic...
katy_lumika
Postat: Wednesday, May 21, 2008 9:49 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Continuam...
Si la mine la un moment dat situatia luase o intorsatura urata dar nu din cauza prezentei micutei ci din cauza ca Maya este fata lui Nicu si ea nu. La un moment dat dupa baita, ii dadeam bibe si deodata Luana imi zice: "eu cred ca Maya va fi la scoala la Paris"what Era periada cand eu voiam sa-mi continui studiile si, pe langa UNATC, mi se pusese pata sa dau la Grenoble, a auzit si ea discutiile m-a intrebat unde-i orasul, i-am spus ca in Franta, unde e si Parisul. De obicei, cand Luana ne intreaba ceva incercam sa-i dam raspunsuri cat mai corecte si pe intelesul ei, insa se intampla cand vorbea cu tatal ei la telefon sa nu stie mereu raspunsuri la intrebarile ei. De aici concluzia ca eu si Nicu suntem destepti iar tati nu prea si teama ca daca seamana cu tatibanghead Dupa o discutie cu al meu, am incercat sa-i povestim ca tati e destept doar ca nu totdeauna il prinde acasa ci la munca si nu se poate concentra pe intrebarile ei, dar ca joaca sah, si nu toata lumea stie, diverse ca sa-l scoatem la liman. Plus ca m-am infipt in el cerandu-i sa fie atent cand il intreaba fata ceva. Apoi eu cu Nicu am inversat rolurile, in joaca ii puneam noi intrebari si dupa raspunsurile corecte ridicam zgubilul in slavi, i-am cumparat din ce in ce mai multe carti si jocuri educative, pe langa jucarii. Usor a trecut de faza asta, mai ales ca a intrat la scoala si a vazut ca are rezultate excelente. O singura data a impuscat un insuficient la un test cu multe exercitii, dar eu si soatza credem ca a facut asta din proprie initiativa. Ma intrebase cu cateva zile inainte ce as face daca ar lua o nota mica. I-am spus ca m-as uita sa vad exercitiul si am face cateva asemanatoare acasa. Ei bine, la test toate ex-le le facuse perfect mai putin unul cu incercuieste nr-le pare cu rosu si pe cele impare cu albastru. A facut invers desi stia de mult timp astea, inainte sa intre la scoala. Si mi-a spus singurica rezultatul testului asteptand reactia mea. Pe moment nu mi-am dat seama si am facut exact cum ii spusesem insa analizand m-am gandit ca m-a incercat.
De ceva timp si-a asumat mai multe responsabilitati, singura: ma ajuta la baie, duce pampersi fara sa-i cer, o da cu ulei pe Mayut, acum a insistat sa-i mut patutul la ea in camera, ii pregateste laptele de seara, afara se tin de manuta, acum se pare ca e din ce in ce mai bucuroara ca a crescut, si se topeste toata cand o striga "Nuna". A avut momente cand voia sa se joace singura si venea Mayut si strica tot, o vedeam ca se innegreste toata si-i suiera printre dinti "pleaca" dar tot ea cand o vedea pe pitica plecand o chema inapoi si plangea, ca iarta-ma. Cred ca o mare influenta asupra ei a avut-o relatia mea cu surorile mele mai mici. Faptul ca le sun, ca ma intereseaza soarta lor, ca le dau sfaturi, ca le mai ajut financiar, ca rar ma supar pe ele, toate astea au declansat ceva in capsorul ei. La hainute le-am cumparat mereu la fiecare cate una sau doua, de cele mai multe ori Luanei mai frumoase sau chiar mai multe, insa la capitolul jucarii niciodata cate o jucarie la fel. Una sau doua si sa se joace impreuna, exceptand astea educative pe care nici eu nu vreau sa le strice Maya. Cu astea ne jucam cand doarme pitica la pranz sau pe seara daca adoarme inaintea ei. Cu celelalte amandoua, topogan, balansoar, trici, troti, bicla, le ajut pe amandoua, le despart daca e cazulras . Pt Luana conteaza foarte mult sa-i acord incredere, mult m-a presat sa o las singurica cu Maya, am inceput cu cateva min cat ma duceam la magazin si ajung la jumatate, o ora, in general la pranz cand doarme fata, le las singurele, ea isi face temele in timpul asta. Insa, avem camere de supravegheat la intrarea in casa, in lateral, in fatza usii, in casa, toate astea sunt conectate la un computer la birou, de unde se poate vedea ce fac, plus ca biroul e la 4 case de casa, in caz ca se trezeste Maya, Luana formeaza un interior doar si Nicu sau eu venim indata. In general e ok relatia, sunt multumita, si Luana vede asta. Vedem de acum incolo.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 21, 2008 9:54 AM

Suuuper, Katy, esti o mamica model:801: !
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, May 21, 2008 11:31 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Miru wrote:
Georgy, ai niste fetite scumpe!!! love pupici pupici

Cand sunt super optimista, asa o imagine imi vine si mie in minte: un Mihaita fericit cu un bb linistit si zambaret in brate! Te poti bucura de asa ceva mai mult de 3 minute??? angel angel angel

pupici pupici pupici pupici da Miru sa stii ca te poti bucura mai mult de 3 minute , dar tb sa stii de la inceput sa iti impui punctele de vedere in fata copilului celui mare , sa stai mult tim,p de vb cu el pana vine barza astfel incat el sa nu se simta dat la o parte la venire celuilalt in casa , iar el sa stie ca acel bb mic este ptr el , ca tb sa il ingrijeasca bine ca sa se faca mare sa se joace cu el cu jucariile .......sincer eu chiar ma mandresc ca Adina a inteles cum sta treaba cu bebe , la gradi i-a spus odata ingrijitoarea (cand eram gravida) ca sa lase geamul deschis sa vina barza sa il lase pe bb , iar ea a zis " Ba nu , pe bebe il aduce mami acasa ca se duce la spital si o ajuta doctorul sa il scoata pe bebe din burtica "

inger7 , criss pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici
mommy
Postat: Wednesday, May 21, 2008 11:43 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Elena, cred ca Robert e o fire mai sensibila! oare

georgy_adinutza wrote:

...iar ea a zis " Ba nu , pe bebe il aduce mami acasa ca se duce la spital si o ajuta doctorul sa il scoata pe bebe din burtica "

hohot hohot hohot Fata desteapta. Nici eu nu vreau sa-i spun lui Mihaita povestea cu barza, ii vom spune ca doctorul il scoate pe bb din burtica.

M-am gandit si eu la un bb de jucarie, dar... sotul zice ca papusile nu sunt pt baieti... De asta ce ziceti?

ingerash
Postat: Wednesday, May 21, 2008 11:43 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Georgy unele chiar traumatizeaza copii cu remarcile lor acide uff uff uff ,chestia asta trebuie sa o stie copilul doar atunci cand este pregatit..mai intai barza si apoi,treaba cu spitalul.Multi copii se sperie cand aud de spital.
katy_lumika
Postat: Wednesday, May 21, 2008 11:50 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
stele_pe_cer wrote:
Suuuper, Katy, esti o mamica model:801: !

Uh...nici chiar asa, mai am scapariras
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, May 21, 2008 11:51 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Miru wrote:
Elena, cred ca Robert e o fire mai sensibila! oare

hohot hohot hohot Fata desteapta. Nici eu nu vreau sa-i spun lui Mihaita povestea cu barza, ii vom spune ca doctorul il scoate pe bb din burtica.

M-am gandit si eu la un bb de jucarie, dar... sotul zice ca papusile nu sunt pt baieti... De asta ce ziceti?

mai trimite-l pe sot prin parc sa vada si el baietei cu papusi ....ca mai nou fetitele vad ca se joaca cu masini si baietii ..cu papusele ras pupici pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed