Copilul mic si o noua sarcina

Options Copilul mic si o noua sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:26 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Adina firstprize firstprize firstprize bravo!Mami ai mare ajutorpupici
Cris-DL
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:36 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
love love Georgy, ce fetite dulci ai !!! Adina bravo bravo mami pt. ca o ajuti pe mami si ai grija de surioara pupici pupici speram sa fie si Deea la fel de grijulie, caci de implicat o s-o implicam si noi in ingrijirea lui bb angel
mommy
Postat: Tuesday, May 20, 2008 1:17 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Georgy, ai niste fetite scumpe!!! love pupici pupici

Cand sunt super optimista, asa o imagine imi vine si mie in minte: un Mihaita fericit cu un bb linistit si zambaret in brate! Te poti bucura de asa ceva mai mult de 3 minute??? angel angel angel
Rody
Postat: Tuesday, May 20, 2008 1:40 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Cunostem .Din pacte Elo e tare gelosa pe Solenecry a inceput sa faca numai prosti.Mai nou face pipi in patplans si e mult mai nervosa.ar fi trebuit sa intelega zic eu ca e maricica.Miru felicitari pt topic pote asa mai invat si eu cate cevapupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 20, 2008 1:43 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Rody, capul sus si nu o neglija pe Elo, ca ea chiar este maricica si...intelege cat se poate de bine: a venit in casa un plodulet care plange tot tmpul si in loc sa fie "pus la punct", toata lumea o ia in brate, o managaie si o alinta.Si ea, saracutza, se simte de planul 2. Regresul cica este firesc imediat cand se naste al doilea copil.

Mai multe sfaturi cred ca iti pot da mamicile cu experienta in "domeniu"!
ingerash
Postat: Tuesday, May 20, 2008 2:02 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Rody wrote:
Cunostem .Din pacte Elo e tare gelosa pe Solenecry a inceput sa faca numai prosti.Mai nou face pipi in patplans si e mult mai nervosa.ar fi trebuit sa intelega zic eu ca e maricica.Miru felicitari pt topic pote asa mai invat si eu cate cevapupici

Rody,implico si pe ea.flowers Cand faci baita lui bebe sa ii dea si ea cu apa,sa vada cum ii schimbi pampersul ,ai sa vezi cum se schimbaangel

Iti doresc multa rabdare si dubla iubirepupici pupici pupici flowers

Stele ai PMpupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 20, 2008 2:47 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
inger7 wrote:

Stele ai PMpupici

Citit, raspunspupici pupici pupici !
mommy
Postat: Tuesday, May 20, 2008 2:52 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Rody, cred ca noi vom invata din experienta ta! pupici flowers
Alina
Postat: Tuesday, May 20, 2008 3:06 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Rody wrote:
Cunostem .Din pacte Elo e tare gelosa pe Solenecry a inceput sa faca numai prostii. Mai nou face pipi in patplans si e mult mai nervosa. Ar fi trebuit sa intelega zic eu ca e maricica.

Din pacate nu intelege (si ca nu poate inca, fiind mica si nu mare, dar sunt momente cand nici nu vrea).
Eu zic ca cel mare e "problema" si nu cel mic. Rabdare, rabdare, rabdare. pupici pupici
mihaela75
Postat: Tuesday, May 20, 2008 4:21 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Rody, arunca un ochi pe la " Sindromul fratelui mai mare" sa vezi ce-mi facea daria la inceputuri.nervi Acum e mielusel dar prin ce am trecut doar eu stiu si tu o sa afli in curand.uff dar nu dureaza mult, vreo 4-5 luni rambo Multa rabdare si cere ajutor la soacra .mami de fetita
Mela
Postat: Tuesday, May 20, 2008 4:43 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
mi-am mai amintit ceva:chiar dupa ce am venit cu bebe de la maternitate,ma chinuiam sa ma abtin sa nu-l dragalesc foarte tare in fata ei,sa nu se simta amenintata de el.desi imi venea sa-l mananc de drag ce imi era.
sau ii pupaceam si ii mangaiam la fel pe amandoi,le spuneam aceleasi vorbe de iubire,numai sa nu se simta fata lasata la o parte.
ea e foarte lipicioasa si iubareata,in plus ii place sa ma imite cam in tot ce fac,asa ca nu i-a trebuit mult sa se obisnuiasca cu frate-sau.si acum il pupa si ii vorbeste exact la fel cum ma aude pe minelove
katy_lumika
Postat: Tuesday, May 20, 2008 5:41 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Sa scriu si eu nitel despre Luana si Mayut. La inceput nici nu a vrut sa auda de un fratior sau o surioara, apoi la prima echografie am intrebat-o daca nu vrea sa vina sa vada pe bebe. De atunci a acceptat ideea, insa voia un fratior pentru ca banuiesc eu, nu avea de gand sa imparta jucariile. Plus ca ea a avut o buna perioada de timp o obsesie, nu ma lasa sa dau hainutele ei, spunea mereu ca vrea sa le pastreze pt fetita pe care o va avea, asa ca era destul de dificil sa-si inchipuie ca i-ar imprumuta hainutele sau jucariile unei surioare si le-ar putea uzaras Asa ca am inceput inca de cand eram insarcinata in prima luna sa-i cumparam impreuna jucarele sau imbracaminte, ne-am consultat pentru carut, pentru cos de masina, patut, etc. La 3D si-a exprimat dezamagirea ca e fetita, insa incet incet i-am explicat ce ar putea sa faca impreuna, apoi "ne-am jucat" de-a gasitul numelui, i-am explicat ca tatal ei e evreu si fata trebuie sa aiba si un nume evreiesc, am intrebat-o daca ar fi de acord sa o cheme si katy insa raspunsul a fost negativ. Dupa ce i-am spus povestea numelui ei, a venit cu ideea sa o cheme Adela, ca pe mama mea, iar pt primul nume am avut de ales din mai multe. Ne gasisem un locsor al nostru, la iesire din Bucuresti, pe un camp cu floarea soarelui si mergeam in fiecare luna sa ne pozam, si ne minunam cat de mare a crescut burtica intr-o luna. Se minuna cand misca, isi punea si ea perna sau minge sub bluzita, o surprindeam cu ceva papusele la tzitziras Cand am nascut a stat la spital si acum vreo cateva luni a vazut filmarea, stia ca sunt taiata la burtica, ii povestisem cam tot. Sincera sa fiu am ramas dezamagita de reactia ei, era cam plictisita, a reactionat super cand a vazut-o cum a scos-o si cum a curatat-o. Tin minte cand a vazut-o la spital prima oara a plans ca era asa mititica si m-a intrebat daca o sa traiasca, i-am zis ca vom avea grija de Maya asa cum am avut gija si de ea. Cand am venit acasa am trimis-o o saptamana la mama sa se relaxeze, fusese obositor pentru ea atat sarcina cat si nasterea, vazandu-ma sfarsita isi facea griji pentru mine. Le-am zis alor mei sa o felicite tot timpul pt statutul de surioara, sa nu puna accentul pe Maya ci pe ea. Cand a venit am lasat-o sa stea la baita, cand alaptam, cand o schimbam, o lasam pe ea sa-i aleaga hainutele chiar daca nu se potriveau. Dimineata o duceam la eu la gradi si-l lasam pe Nicu sa se uite la Maya, iar cand o luam de la gradi eram foarte des insotita de micuta si o prezenta mandra educatoarei, colegilor, parintilo, vecinilor. Daca era racita o lasam in camera Mayei dar cu masca pe gurita sa nu simta ca o abandonez, mai ales ca mereu era cocolosita bolnavioara fiind. Problema era ca dormea singurica isi dorea sa mut patutul la ea in camera dar nu aveam incredere plus ca atunci stateam la socrela si aveam pisica. Asa ca dormea cu o gramada de mutzunache si pisica in pat. O perioada era tare nerebadatoare sa se joace cu ea, sa manance impreuna sa faca baie impreuna, se plictisea ca Maya creste asa de greu, isi imagina ca e Praslea probabilhohot
Revin...trebuie sa pregatesc cina ca vine soatza si miauna si fetele de foamehohot
Mela
Postat: Tuesday, May 20, 2008 5:51 PM

Katy,ce frumoasa perioada trebuie sa fi fost pentru tine...si e,binentelesflowers
katy_lumika
Postat: Tuesday, May 20, 2008 6:50 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
sami wrote:
Katy,ce frumoasa perioada trebuie sa fi fost pentru tine...si e,binentelesflowers

Nu pot spune ca a fost atat de frumoasa cat stresanta, cu ochii in patru sa nu sufere zgubilul. Cu siguranta am facut si greseli, din cauza oboselii am mai tipat la Luana dar imediat ma puneam pe jelit si-mi ceream scuzeras
Mela
Postat: Tuesday, May 20, 2008 7:19 PM

Katy,povesteai asa frumos...
toate trecem prin stres si doar cu un copil,cu 2 e si mai obositor,noroc ca astea trec,le uitam si ne amintim doar ce a fost si e frumos pupici flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed