Copilul mic si o noua sarcina

Options Copilul mic si o noua sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Postat: Tuesday, May 20, 2008 7:23 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Imi amintesc cand am adus-o acasa de la maternitate pe Madalina si cum Ionut s-a repezit sa o ia in brateras ,{sotul ii explicase mai mereu ca la mine in burtica este un bebe mic cu care o sa se joaceangel ,era foarte incantat .De multe ori striga la mine ca sa-i dau bebelehohot sa se joace.Cand ma odihneam putin,ma intindeam in pat,Ionut venea sa asculte bebele,statea cu capul pe burta,de multe ori se intampla sa simta miscari in burtica si Ionut era in culmea fericiriyes ,mangaia burta si o pupa.}
I-am explicat din timp,ca el va fi iubit in continuare si surioara trebuie si ea iubita pentru ca este micuta .
Prima criza a lui Ionut a fost cand i-am dat Madalinei sa pape din castronelul luiuff ,striga la Madalina sa pape tzatza hohot Altfel este o fire blanda,parca este un mic om mareras
Se inteleg foarte bine,impart mancarea si jucariile.angel Sant multumita de copii mei.Odata plangeam din cauza soacra-mi,a comentariilor ei,ma simteam neajutorata si singura,sotul lucreaza 10-12 oreuff si Ionut ,m-a intrebat;de ce plang? ...si cu manutele lui mi-a sters lacrimile ;atunci am realizat ca am gresit plangand in fata copiilor,Madalina a inceput si ea sa planga.Am jurat sa nu se mai intample,copii sa ma vada vesela si puternica.
Ionut ma ajuta cu aruncatul pampersuluithumright ,adusul cremei,prosopelului,jucariilor.Acum Madalina isi arunca pampersul la gunoi,dar in galeata tot timpul trebuie sa fac verificare,am gasit si bani la gunoi,ii lua din buzunarul sotuluihohot hohot hohot ,amuzant este ca intai ii mototoleahohot hohot hohot

Am multe momente fericite,cu timpul am uitat de singuratate{cele 10-12 ore},de singuratate care credeam eu ca esteuff .Cand de fapt aveam si am doua sufletele langa mine care au nevoie de iubirea,grija si prezenta meaangel
As mai face inca 2 ,daca ar fi sa fie ca ei,linistiti si prietenosi,observ reactia lor cand vin copii la noi.Sant fericiti si generosi cu jucariile,deschide Ionut frigiderul si complicea Madalina scoate pe masa ce apucaras hohot
Mela
Postat: Tuesday, May 20, 2008 8:07 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Am observat ca si Larisa este mult mai prietenoasa,mai generoasa cu ceilalti copii de cand il are pe fratior angel
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, May 20, 2008 8:19 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
uneori crezi ca diferenta mare de varsta intre copii va usura cresterea si educarea celui mic, pt. mine e f. dificil. Andrei merge deja spre adolescenta acum, iar Leea e inca mica si are preocupari total diferite de ale lui Andrei. uneori simt ca o iau pe aratura facand pe jandarmul intre ei, in sensul ca Leea mereu il cicale si il deranjeaza de la lectii si de la jocurile lui, iar unii dintre colegi evita sa mai vina la el din acest motiv. se simte oarecum izolat. dar se iubesc mult, cea mai placuta priveliste e noaptea la culcare cand Andrei ii citeste "Alba ca patada" (Alba- ca- zapada), iar Leea se cuibareste cu capul pe umarul fratelui mai mare urmarind imaginile din carte.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 20, 2008 8:45 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
In cariera de mamica de 2 pui e posibil sa lasi bebe 2 , adica pe cel mic in favoarea celui mare? In sensul ca daca te baraie la cap cel mare, sa incalzesti bberonul celui mic cu 2-3 minute mai tarziu, sau trebuie sa faci in acelasi timp fata celor 2 copii?

Matei nu pot spune ca e obisnuit cu NU. Asculta cand NU E VOIE, dar de obicei evit sa aiba prea multe interdictii.Si mi-as dori pe cat posibil sa nu il bombardez cu NU-uri nici mai tarziu.

Aseara eram in parc (evidentras ).O mamica pe la 35-38 de ani cu un baietel cam de 5 ani se criza la fi-su.Nu ai voie pe banca.Nu alerga.Ai grija ca...Ma inebunise pe mine de cap.Iar fi-miu dadea tonul la joaca (erau 3 baieti, Matei cel mai mic).Si ne intrebam, eu si Eugen: cat de sanatos se poate dezvolta un copil in prezenta atator interdictii si cicaleli? Eu am un principiu: daca nici afara copilul nu poate face ce vrea el, atunci unde poate sa se desfasoare in voie? Mi-as dori ca la fel de zglobiu sa fie Matei si cand va apare un nou membru in familie.Deocamdata sunt foarte linistita in privinta asta, ca imi pun mare baza in Eugen ca ma va ajuta la maxim cand vom avea 2 copii. Acum, eu zic ca bebe 2 i-l voi pasa lui Eugen iar eu ma voi ocupa de Matei dupa-amiaza, dar...cine stie pt.cine va dezvolta Matei preferinta suprema?

La noi Matei sigur va fi inebunit dupa amandoi, ca el va fi la gradi toata ziua, doar dupa-amiaza va beneficia de timp in sanul familiei si atunci cred ca va dori cand cu tati, cand cu mami.Dar am siguranta ca asa cum alti parinti s-au descurcat sa intermedieze intre cei 2 copii si sa ii faca pe amandoi sa se simta iubiti si ingrijiti, tot asa vom reusi si noi.

Katy ma inteba intr-o zi:"dar nu-ti mai e teama de..."?Nu imi mai este teama de nimic.Nici de adapatarea lui Matei la noile conditii, nici de spatiu, nici de planurile de viitor unde un bebe mic nu era inclus.Am convingerea ca va fi binesic !
Cris-DL
Postat: Tuesday, May 20, 2008 9:04 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Desi Deea este mai marisoara s-ar zice ca avem ceva pretentii de la ea, dar si ea este inca un copil si inca unul mic love1 si ea ca si toti primii copilasi sositi intr-o familie, este crescuta cu monopolul iubirii parintilor/bunicilor. Este extrem de rasfatata pt. ca ei i s-au facut si i se fac toate poftele cu mici exceptii, cand deja exagereaza si i se taie elanul.

Noi i-am povestit de bebe din burtica, inca de cum am aflat. La inceput nu a vrut sa auda de asa ceva, a spus ca ei nu-i trebuie nici un/o fratior/surioara ca se joaca cu Miki, Alina sau alte fetite de la gradi. Pe urma a inceput sa vrea.... azi surioara, maine fratior. Pana sa se decida ce vrea, a aflat ca va avea un fratior angel.

Si ea VREA un bebe in burtica ei, dar i-am spus ca va trebui sa mai creasca. Si ea ma loveste, fara intentie intotdeauna, dar ma loveste si asta este cea mai mare frica a mea.uff

Eu una cred ca se vor adapta foarte repede si se vor iubi foarte tare, pt. ca Deea este o fire iubareata si tot timpul (chiar si pana sa fie bb2) am incercat s-o invatam ca este frumos sa imparta jucariile, bicicleta, troti etc si cu altii copii, sau sa faca schimb intre ei ..... nu mereu am avut succes, dar se intampla foarte foarte rar sa nu dea ceva.
Acum i-am promis (iar ei daca ii spui ca-i promiti stie ca asa va fi fie ce-o fi si trebuie sa te ti de promisiune), ca il va plimba cu caruciorul pe fratior, ii va da sa pape, sa bea ceiut, stie ca va fi plangacios (ca bebelusii plang – asa i-am spus cand vroia sa planga pt. ceva) si il va legana si ii va canta "nani nani puisor" pt ca este surioara mai mare (asa mult ii place cand ii spui asa )
Si mai sper ca, odata cu trecerea timpului si cu ajutorul nostru bineinteles sa–si imparta totul, sa aibe jucarii comune, un limbaj la fel de comun ... propriul univers comun.

Asta spun acum ..... mai vedem peste vreo 5 luni ce mai zic ras alcool
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, May 20, 2008 9:08 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
stele_pe_cer wrote:
In cariera de mamica de 2 pui e posibil sa lasi bebe 2 , adica pe cel mic in favoarea celui mare? In sensul ca daca te baraie la cap cel mare, sa incalzesti bberonul celui mic cu 2-3 minute mai tarziu, sau trebuie sa faci in acelasi timp fata celor 2 copii?

E posibil! Nu i se intampla nimic celui mic daca ii vei intarzia masa (un mic ex) cu cateva minute. De cele mai multe ori cei mari solicita in mod special chiar atunci atentia ca pe un test. In sufletelul lui exista urme de indoiala in ceea ce priveste fratiorul/surioara si dragostea materna. E ideal sa te poti imparti, in mod constant, la nevoile celor 2 copii.

stele_pe_cer wrote:

Matei nu pot spune ca e obisnuit cu NU. Asculta cand NU E VOIE, dar de obicei evit sa aiba prea multe interdictii.Si mi-as dori pe cat posibil sa nu il bombardez cu NU-uri nici mai tarziu.

thumright

iar in afara de interdictii evitati si replica "esti mai mare trebuie sa intelegi ....", astfel va deveni frustrat de pozitia de frate mai mare. si incercati sa explicati acest lucru si celor din anturajul lui Matei.

Mela
Postat: Tuesday, May 20, 2008 9:15 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Stele,daca cel mic trebuie sa fie schimbat,daca il doare ceva si plange rau de tot,nu il las ca sa ii satisfac fetei vreo pofta,cred ca am mai spus ca in cazuri de-astea ea stie sa astepte.
daca toate-s bune si cere sa-i pun ei prima data lapte in sticla,ii pun.dar,de cele mai multe ori,nu bag in seama ordinea in care le dau,poate intind sticla celui care e mai apropiat de mine.

Stele,totul va fi bine,copiii se obisnuiesc foarte usor cu orice e nou,mai ales daca o sa se simta la fel de iubit eu zic ca n-o sa aveti probleme cu el.pupici
Cris-DL
Postat: Tuesday, May 20, 2008 9:19 AM

stele_pe_cer wrote:

Exact asa este si Deeathumleft , iar mie sincer nu-mi place sa stau toata ziua cu gura pe ea, "nu ai voie pe banca, nu alerga, ai grija" , ca mamica aceea si nu numai ca ea pt. ca am vazut si eu reactii de acest gen, sau am vazut mamici care-si bateau copilul in parc tunete , ce urat se vede si ce urat din partea lor! uff .... pai de ce o mai scot copilul afara daca acolo nu are voie, sa alerge nu are voie ? mai bine il tin intr-un bol fool

sami wrote:

...,totul va fi bine,copiii se obisnuiesc foarte usor cu orice e nou,mai ales daca o sa se simta la fel de iubit eu zic ca n-o sa aveti probleme cu el.pupici

confeti asa si eu sper si .... CRED !
mommy
Postat: Tuesday, May 20, 2008 9:51 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Mariuta, Butterfly, Miri, multumesc, va pup! pupici pupici pupici
Din ce citesc, cred ca depinde si de parinti si de caracterul fiecarui copil cum va fi primit noul membru in familie. Mihaita iar trece printr-o perioada de rasfat maxim, iar eu incerc sa vorbesc cu el cat mai calm, sa ii explic, sa ii interzic unele chestii fara sa il isterizez... greu, greu!
Cris-DL
Postat: Tuesday, May 20, 2008 9:54 AM

Miru wrote:
... greu, greu!

... dar va fi bine, mami pupici Mihaita, ca si Deea are timp suficient sa se obisnuiasca cu bebelasul, plus ca vor mai creste angel
ingerash
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:02 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
sami wrote:
Stele,daca cel mic trebuie sa fie schimbat,daca il doare ceva si plange rau de tot,nu il las ca sa ii satisfac fetei vreo pofta,cred ca am mai spus ca in cazuri de-astea ea stie sa astepte.
daca toate-s bune si cere sa-i pun ei prima data lapte in sticla,ii pun.dar,de cele mai multe ori,nu bag in seama ordinea in care le dau,poate intind sticla celui care e mai apropiat de mine.

Stele,totul va fi bine,copiii se obisnuiesc foarte usor cu orice e nou,mai ales daca o sa se simta la fel de iubit eu zic ca n-o sa aveti probleme cu el.pupici

Mi-ai adus aminte de ce am patithohot hohot hohot ,eram tot asa grabita sa ii multumesc pe amandoi.Intre timp vine sotul de la munca,da sa ma sarute si eu dezorientata,ii dau sticluta de ceai hohot hohot hohot ,noroc cu Madalina ca a scancit;sotul radea hohot hohot hohot si mi-a spus ca nu-i este seteras
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:09 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
cris22tyna wrote:
Acum i-am promis (iar ei daca ii spui ca-i promiti stie ca asa va fi fie ce-o fi si trebuie sa te ti de promisiune), ca il va plimba cu caruciorul pe fratior, ii va da sa pape, sa bea ceiut, stie ca va fi plangacios (ca bebelusii plang – asa i-am spus cand vroia sa planga pt. ceva) si il va legana si ii va canta "nani nani puisor" pt ca este surioara mai mare (asa mult ii place cand ii spui asa )
Si mai sper ca, odata cu trecerea timpului si cu ajutorul nostru bineinteles sa–si imparta totul, sa aibe jucarii comune, un limbaj la fel de comun ... propriul univers comun.

Asta spun acum ..... mai vedem peste vreo 5 luni ce mai zic ras alcool

Asa i-am spus si eu lui Adina , si sa stii ca Adina acum este o fata responsabila , cand am, eu tb in bucatarie sau prin casa , o rog sa stea cu surioara ei , si sa vezi ce vorbeste cu ea si ii da suzeta , ma intreaba daca ii poate da sa bea ceiut sau laptik , ii canta ...e ff incantata ! Sa incerci sa o implici pe Deea sa faca si ea ceva ptr bb inca de la inceput :de ex Adina de cand am venit cu surioara acasa datoria ei , este sa ii duca pampersul la gunoi , participa la baita cu mine , mi-o cere sa i-o dau si ei in brate si i-o dau ca in poza , iar cand plange cea mica , o aud pe Adina ca ii spune ceea ce aude la mine "gata fata mea mica nu mai plange !"
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:11 AM

mariuta wrote:

iar in afara de interdictii evitati si replica "esti mai mare trebuie sa intelegi ....", astfel va deveni frustrat de pozitia de frate mai mare. si incercati sa explicati acest lucru si celor din anturajul lui Matei.

Adica lu' bunicabanghead : nici n-am ramas insarcinata si bunica i-a spus acum cateva luni bune lui Matei ca daca va mai veni un fratior sau o surioara adio rasfat si atentietunete tunete tunete ...Imi venea sa o arunc pe geamnervi
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:12 AM

Adina, ce scumpica esti tu cu surioarapupici !
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, May 20, 2008 11:15 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
stele_pe_cer wrote:
Adina, ce scumpica esti tu cu surioarapupici !

pupici pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed