Copilul meu incepe sa vorbeasca

Options Copilul meu incepe sa vorbeasca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
iulia&denis
Postat: Saturday, June 30, 2007 11:16 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/30/2007
Postari: 34
Locatia: romania
Multam de intampinare
ANDREEA&BIANCA
Postat: Saturday, June 30, 2007 11:24 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
Anaida wrote:
Razvan a zis primul cuvant la 6 luni...si a fost a-ta-ta...spre bucuria lui tati...apoi ma-ma la 8 luni, apoi a-pa s.a.m.d. Am asteptat cu nerabdare prima propozitie, care a venit destul de tarzior, aba la 2 ani si 3 luni si a fost ceva de genul mami, ace iga, adica mami, fa mamaliga...pe zi ce trece, acumuleaza din ce in ce mai multe cuvinte si sunt foarte incantata!

wow!
la 6 luni!
inseamna ca peste o luna o sa am si eu marea bucurie de a o auzi pe bianca silabisind ceva?
of,abia astept!!!!!!!!!!!!
deja parca imi vine sa plang cand ma gandesc ce emotii o sa am. ras
crista
Postat: Thursday, July 5, 2007 12:49 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Si noi la 7 luni jumatate spuneam ma-ma, ta-ta, ba-ba...dar acum nu mai ma-ma, ta-ta...zice tot felul de alte cuvinte in limba lui sic Ce se intelege clar e doar Adi ( numele sotului ) sic ...
liveasahb
Postat: Friday, August 10, 2007 1:59 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 36
Nu este o lege daca un copil nu vorbeste devreme ar avea probleme; Lucian Blaga a vorbit pe la 4-5 ani...si cand a vorbit, chiar a vorbit!
Dar nimic nu se compara cu:angi, mama, tata de mai tarziu.
Este foarte important sa auda in jur ritmuri domoale, stiti ca unele plante mor daca in camera se canta muzica rock?
Este desebit de importanta atmosfera din casa...daca apar probleme, discutrati cu sotul in soapta, sau mergeti in alta camera! Nu este bine ca puiutul sa fie martor la certuri!

Exista povestiri audio aici:http://www.crestinortodox.ro/povestiri_audio.html

Va doresc tot ce-i mai bun si mai frumos!

flowers flowers flowers flowers flowers flowers bye bye
liveasahb
Postat: Friday, August 10, 2007 2:01 PM

Este bine sa ii vorbim cat mai mult; sa ii cantam, sa ii povestim, si sa nu ne grabim niciodata!

Sunt cam impartite parerile in ceea ce priveste pronuntia cuvintelo la parinti!!! Eu nu am rezistat sa nu pronunt cuvintele altfel decat corect...dar doar pentru scurt timp!

Pronuntand cuvintele corect vom fi de mare ajutor invatacelului.
Sa nu uitam ca sufletelul copilului are, si el, nevoie de hrana. Exista carti cu povesti foarte frumoase, poezioare pentru ei; sa le cautam si le vom gasi!

Nu este adevarat ca atunci cand un copil nu vorbeste devreme ar avea probleme; Lucian Blaga a vorbit pe la 4-5 ani...si cand a vorbit, chiar a vorbit!
Dar nimic nu se compara cu:angi, mama, tata de mai tarziu.
Este foarte important sa auda in jur ritmuri domoale, stiti ca unele plante mor daca in camera se canta muzica rock? Exista studii facute!
Este desebit de importanta atmosfera din casa...daca apar probleme, discutrati cu sotul in soapta, sau mergeti in alta camera! Nu este bine ca puiutul sa fie martor la certuri!

Aici gasiti povestiri audio: http://www.crestinortodox.ro/povestiri_audio.html

Va doresc tot ce-i mai bun si mai frumos!

flowers flowers flowers flowers flowers bye bye pupici
mommy
Postat: Friday, August 10, 2007 2:04 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
liveasahb wrote:
Este foarte important sa auda in jur ritmuri domoale, stiti ca unele plante mor daca in camera se canta muzica rock?

Mai in gluma, mai in serios, ma gandesc ca poate d'asta nu vrea nici o muscata sa supravietuiasca la mine in casa...ras
liveasahb
Postat: Friday, August 10, 2007 2:10 PM

...asa este...incearca sa pui o muzica mai lenta!
ira_tgr
Postat: Friday, August 10, 2007 2:11 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
Miru wrote:

Mai in gluma, mai in serios, ma gandesc ca poate d'asta nu vrea nici o muscata sa supravietuiasca la mine in casa...ras

depinde de rock, nu toate melodiile rock sunt nocive nu

o melodie este k o ecuatie, cu mai multe "variabile", in orice stil de muzica putem intalni melodii dace vindeca si care te "imbolnavesc"
liveasahb
Postat: Friday, August 10, 2007 2:14 PM

Stiati ca exista mesaje subliminale in multe melodii rock?

Despre muzica rock si mesajele ei:

http://www.sfaturi-ortodoxe.ro/_interviurionline.php

ira_tgr
Postat: Friday, August 10, 2007 2:15 PM

liveasahb wrote:
Stiati ca exista mesaje subliminale in multe melodii rock?

in multe - NU
in cateva - posibil
mommy
Postat: Friday, August 10, 2007 2:16 PM

Nu ascult chiar din ala suparatu'... Nu-i nimic, Mihaita nu vorbeste, dar a inceput sa cante (lalaie) si sa danseze!dance
liveasahb
Postat: Friday, August 10, 2007 2:21 PM

Asa este...in cateva...dar trebuie sa avem grija, nu-i asa?
daca veti asculta (imaginea este nu tocmai de calitate!) o sa vedeti!

Mai exista ceva materiale despre mesajele subliminale...merita cautate pe Google, cand este timp!

"...to have your heart walking around outside your body."
It's great!
pupici
ira_tgr
Postat: Friday, August 10, 2007 2:29 PM

liveasahb wrote:
Asa este...in cateva...dar trebuie sa avem grija, nu-i asa?
daca veti asculta (imaginea este nu tocmai de calitate!) o sa vedeti!

Mai exista ceva materiale despre mesajele subliminale...merita cautate pe Google, cand este timp!

"...to have your heart walking around outside your body."
It's great!
pupici

nu putem sti intodeauna ce mesaj trasmite o anumita melodie...
de ex. chiar deca se vorbeste foarte mult de muzica lui Mozart, cat de buna este si k e bine sa o asculti in special in sarcina, etc. - ideea e k lucrarile scrise un ultimul an din viata sa cand nu putea sa exprime prin muzica decat durere si neputinta, sunt extrem de nocive si pot da un impuls bolilor psihosomatice, ca sa nu mai spun de ascultarea Requem-elor (orice fel de Requem-uri)...
Kiki
Postat: Friday, August 10, 2007 2:31 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Miru wrote:

hohot hohot hohot hohot
Asta a fost tare.

liveasahb wrote:
...
....

Noi nu ne certam niciodata de fatza cu Dav sau sa ne reprosam ca am gresit in ceea ce-l priveste, ca e smecher si baga la cap!

Revenind la topic...ne imbogatim vocabularul...acum cu aua gol, adica Steaua gol hohot hohot pui si piu ca doar trebuie sa stim cum face puiul, nu? sic
mommy
Postat: Friday, August 10, 2007 2:37 PM

Bravo, Dav, stelist convins, ca tati, nu?flowers
Mihaita va fi sigur rapidist, tot ca tati, care l-a pozat infasurat in steagul visiniu inca de pe la 6 luni.Basketball
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed