Copilul meu incepe sa vorbeasca

Options Copilul meu incepe sa vorbeasca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mirandolina
Postat: Sunday, February 12, 2006 11:43 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/12/2006
Postari: 543
In prima luna de viata nou-nascutul reactioneaza la stimuli externi, mai ales la auzul vocii mamei. Cele mai frecvente sunete in primele luni sunt interjectiile nearticulate si mai ales plansul, de care se foloseste pentru a-si exprima nevoile. Din a 3-a pana in a 6-a luna, poate sa auda si sa participe la "discutii" si chiar daca nu le intelege doreste sa i se "dea cuvantul".

Incepand din luna a 7-a - a 8-a participarea lui devine mai serioasa, poate vorbi deja folosind cuvinte bisilabice si isi poate forma propriul vocabular. Asculta discutiile cu atentie si scoate tipete si rosteste diverse cuvinte in interpretare proprie pentru a atrage atentia. Asteapta sa i se raspunda si sa simta ca este si el prezent.

Pe masura ce inainteaza spre luna a 9-a - a 10-a poate sa uneasca silabele pe care le cunoaste si sa pronunte cuvinte, manifestand tendinta de a reproduce cuvintele pe care le aude la cei mare. Acesta este un indiciu ca micutul va vorbi in scurt timp.

La 11-12 luni, copilul articuleaza primele cuvinte adevarate: "mama", "tata", coreland obiectele si persoanele cu numele lor, in special cele care sunt foarte importante pentru el: mama, tata, papa. Aceasta abilitate a copilului depinde foarte mult de capacitatea mintala de a-si insusi silabe si cuvinte, pe care le asociaza cu obiectele pe care acestea le denumesc.

Este foarte important sa ajutam copilul sa isi dezvolte vorbirea corect vorbindu-i in propozitii simple, scurte si corect formulate, ajutandu-l sa rosteasca silabele si cuvintele pe care incearca sau ii este greu sa si le aminteasca sau sa le pronunte. In cazul in care va intrerupe o discutie, copilul trebuie lasat sa vorbeasca, acordandu-i multa atentie si nu il certati daca nu poate sa pronunte corect un cuvant sau nu intelege sensul acestuia.
Anaida
Postat: Wednesday, February 15, 2006 1:22 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Razvan a zis primul cuvant la 6 luni...si a fost a-ta-ta...spre bucuria lui tati...apoi ma-ma la 8 luni, apoi a-pa s.a.m.d. Am asteptat cu nerabdare prima propozitie, care a venit destul de tarzior, aba la 2 ani si 3 luni si a fost ceva de genul mami, ace iga, adica mami, fa mamaliga...pe zi ce trece, acumuleaza din ce in ce mai multe cuvinte si sunt foarte incantata!
monique
Postat: Wednesday, February 15, 2006 1:32 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Acum, la 7 luni, Alexandra are in dictionar: am-am, oleleu oleu, eu, ba, be, ghe, da... si alte cateva silabe. Ce ma distreaza e ca de 2 zile si-a dat iar drumul la vorba si se chinuie, draga de ea, sa imi atraga atentia rostind sunete in continuu, dar eu... nimic... nu ma dezlipesc de forum!
Las' ca-si ia ea revansa cand o creste!
De cand a inceput sa gangureasca, de la 2 luni, a avut perioade in care "vorbea" non stop, alternate cu altele in care abia daca scotea vreun sunet. Oare asa sunt toti bebeii?
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, February 15, 2006 2:01 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Alex este maestra in Ma-ma. este un deliciu sa o ascult. Astazi dimineata a spus din patut: ma-ma. Nu stiu daca chiat ma asociaza cu silabele rostite dar ce placere....
Vad ca toate Alexandrele chiuie, poate-i din cauza numelui:dwarf:
Mirandolina
Postat: Wednesday, February 15, 2006 3:44 PM

Calin este înca la stadiul cu ngî, nga, agî, acîhhh si când plânge se aude un ma-ma-ma, dar sigur nu ma striga pe mine.
taki
Postat: Friday, February 17, 2006 5:06 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Exercitii de vorbire impreuna cu familia:

" Intre un an si jumatate si 4 ani este perioada celei mai rapide dezvoltari a limbajului. Toti membrii familiei joaca un rol deosebit de important in invatarea de catre copil a limbajului. Intrebarile devin din ce in ce mai frecvente. Practic, dupa varsta de 1 an jumate, vei auzi din ce in ce mai des combinatii de cuvinte. Copilul tau memoreaza in fiecare zi, un numar din ce in ce mai mare de informatii, de aceea copilul trebuie incurajat in toate incercarile sale. Cu cat copilul se va simti mai in largul sau si va fi mai mult incurajat de aprobarea celor dragi lui, cu atat va incerca mai mult sa vorbesca si o va face din ce in ce mai bine.
De un real succes in procesul de dezvoltare a vorbirii sunt cantecele si poeziile numaratoare, deoacrece ritmul si rima favorizeaza memorarea si permit invatarea mai rapida a structurilor."

Atentie:

Copilul tau are deja 2 ani si inca nu vorbeste. Pronunta cateva cuvinte simple, dar, in comparatie cu alti copii de varsta lui, ti se pare ca a ramas in urma. Poate ca nu ai motive reale de ingrijorare, dar daca piticul nu evolueaza corespunzator varstei ar fi bine sa consulti un medic logoped, ca si un medic ORL-ist pentru a verifica daca nu cumva exista probleme de auz!
Mirandolina
Postat: Saturday, February 18, 2006 12:21 PM

Abia astept sa il aud pe puiul meu vorbind si invatand poezioare si cantecele, cum ai spus tu, Taki. Eu il mai pun sa pronunte vocalele si unele consoane pe care le stie si cateodata repeta dupa mine.
miraa
Postat: Saturday, February 18, 2006 7:48 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
si noi gangurim..suntem tare atenti la ce spune mami sau tati....imi place la nebunie sa-l aud...si cand e suparat mai maraie:ras:
Elia
Postat: Wednesday, February 22, 2006 1:05 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Lui John nu ii tace gurita de cand se scoala si pana se culca. Vorbeste, canta, intreaba, repeta. Am numarat intr-o seara din ce imi aduceam aminte si stie 500 de cuvinte in limba romana si cred ca cel putin jumate le stie si in engleza. Face propozitii de genul "Cabatolu face gaula" (adica excavatorul face gaura) sau "A venit mama acasa", pune intrebari de genul "Unde-i tata?", canta cantecele de 4 versuri aproape 100% corect (mai stalceste cuvintele, dar nu le incurca. Cand ii dau telefon, raspunde "hello" si cand ii zic John, zice mami. Si il intreb "Do you love mommy?" si el imi zice "Yeah, i love you mommy". Ma topesc cand il aud. Mi se pare ca e foarte foarte destept si precoce.
Kiki
Postat: Wednesday, February 22, 2006 1:29 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
monique wrote:
De cand a inceput sa gangureasca, de la 2 luni, a avut perioade in care "vorbea" non stop, alternate cu altele in care abia daca scotea vreun sunet. Oare asa sunt toti bebeii?

Si bebe David a inceput tot de la vreo 2 lunisoare sa gangureasca si cand e treaz nu ii tace gurita o secunda. bravo
taki
Postat: Wednesday, February 22, 2006 5:57 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Copilul tau are probleme de vorbire?

Trebuie sa va ingrijorati atunci cand copilul este:

-de 2 ani si nu vorbeste deloc
-de 3 ani si nu poate rosti propozitii care contin 3 cuvinte
-de 4 ani si pronunta prost cuvintele, deformadu-le sunetele
- de 7 ani si nu citeste corect, sau confunda literele

AdrianaC
Postat: Friday, March 3, 2006 4:34 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17546
Locatia: Bucuresti
Andrei a inceput sa spuna si vocale, ii mai scapa acum pe langa Ng, Gg, si Ei, Eiu, Mei, Mau, Maa, Iiu si tot asa ras

E tare haios cand il vezi cum isi tuguie si el gurita sa zica ceva.

Oricum, cu siguranta intelege acum cand ii spun "Vrei titi ?" pentru ca incepe sa rada, la fel cand ii spun "Pisica, miau" intoarce capul spre pereti unde il are pe Tom si Jerry, cand ii spun "Unde-i Ali?" daca e Alice pe langa el intoarce capul la ea, la fel si la "Unde-i tata?" intoarce capul dupa Filip.

Daca ii spun "Unde-i limbuta? scoate limbuta !" rade si scoate si el limba.
Daca il intreb "Ce ai facut aici, pisu sau cah?" rade, nu stiu daca in functie de ce a facut sau pentru ca il distreaza ca ma stramb eu ca pute ras .

Oricum, si-a dat drumul la vorbit, vorbeste intruna chiar daca nu stie decat el ce spune.
iulia&denis
Postat: Saturday, June 30, 2007 11:04 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/30/2007
Postari: 34
Locatia: romania
buna mamici.Am intrat si eu,cu greu, dupa multe incercari de-a mai vb cu voi.Va urmaresc de ceva timp discutiile si acum am prilejul de-a va impartasii sentimentele mele.In momentul cand mi-aud bebelu spunand mama inima mea sare in sus de bucurie,mai spune si tata,ca(fiind calu),pa-pa,si mai sunt si altele in limba ei:801:
Lilly of the valley
Postat: Saturday, June 30, 2007 11:07 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Bun venit iulia&denis!flowers pupici
iulia&denis
Postat: Saturday, June 30, 2007 11:08 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/30/2007
Postari: 34
Locatia: romania
bye Am uitat sa va spun varsta:avem 1anisor siaproape 2 luni.Va pup,sper sa ma primiti si pe mine in discutiile voastre,chiar daca sunt nouacheers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed