Copiii indragostit

Options Copiii indragostit
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina10
Postat: Sunday, January 4, 2015 12:53 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Fata me mare e îndragostita de un baiat.Baiatul e super OK si are rezultate bune la înva?atura.Dar...Mi-au zis colegele Sophiei ca se saruta in baie si in curtea ?colii si saptamana trecuta am gasit pe Facebook-ul ei poze facute la scoala cu un baiat(se pupau ,se strângeau in bra?e si asa mai departe).Am pedepsit-o pe Sophia,i-am confiscat iPhone-ul si am gasit vreo 70 de poze cu ea si Tipu' asta si peste 100 de mesaje pe care le vorbe?te cu el.Baiatul i-a adus flori si aseara mi-a întârziat trei ore acasa ca a fost in ora? cu Dani,nu m-a anun?at si sunt convinsa ca acolo s-a pupat!Este normal?????Fata mea are 12 ani..
carmenalina
Postat: Sunday, January 4, 2015 6:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/3/2008
Postari: 2197
Locatia: Arad
Dupa parearea mea, la un copil de 12 ani e cam devreme de relatii, e adevarat ca hormonal fetele intrec baietii in cautarea unei relatii sentimentale, dar trebuie sa ai grija cum reactionezi, tinerii de azi nu mai stiu unde e limita intre bine si rau, ca nici nu sunt pusi sa aleaga de mici, li se dau totul pe tava cum se spune, un iPhone e deja prea mult la un copil de 12 ani, dar e decizia voastra...Stai de vorba cu ea, cu baiatul, vezi ce pedeapsa ii aplici, ca s-ar putea sa aleaga solutia disparitiei de acasa, si nu cred ca e bine nici asa....
bereea
Postat: Sunday, January 4, 2015 6:53 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
O cunostinta de a mea a permis fetei sa fie" indragostita" la 12 ani. Acum are 16, dar frecventeaza barurile de noapte, discotecile are un prieten binisor mai mare decat ea cu care evident ca intretine relatii sexuale...canalizeaza-i energia si interesele spre activitati pentru varsta ei. Are timp de iubit.
aurishta
Postat: Sunday, January 4, 2015 8:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5524
Locatia: Bucuresti
Offf!...asta chiar este un subiect foarte delicat!
juwy.l
Postat: Sunday, January 4, 2015 9:49 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/28/2014
Postari: 314
Locatia: Romania
Inca de aseara incerc sa gasesc un raspuns potrivit... dar... sincer nu cred ca exista unul. fiecare copil are felul lui de a se dezvolta si maturiza sentimental. si fiecare parinte stie ce este cel mai bine pentru familia sa.

Deci... un sfat ar fi foarte greu de dat, insa....daca as fi in situatia ta... eu as incerca sa o responsabilizez, prin asta intelegand sa ii dau o parte de libertate in schimbul unor sarcini de respectat. spre exemplu daca note ei la scoala vor scadea sub 8 atunci nu va mai putea sa se vada cu el in afara scolii, iar daca notele ei vor creste la 10 o data pe saptamana va avea voie sa iasa 3 ore cu el in oras la film sau unde vor ei ( dar la ore rezonabile, asta pentru a evita posibilitatea de a ajunge in localurile unde nu ar trebui sa ajunga), si multe astfel de alte armistitii facute impreuna cu ea.

Dar e doar modului in care gandesc eu, poate e gresit... insa poate ajuta. Blushing

Te pup si multa bafta si delicatete computerlove Cheek Kiss
bereea
Postat: Monday, January 5, 2015 1:47 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
Eu nu cred ca notele si rezultatele la scoala ar trebui sa conteze in luarea unor astfel de hotarari. Si nu merge nici cu impunerea vointei parintesti sau cu pedepse.La 12 ani - vorbim de o fetita de clasa a cincea, da? - nu are ce cauta dragostea , pupaturile, pipaiturile sau sexul in viata ei.Eu as incerca sa-i indrept energia spre alte activitati normale pentru varsta ei.
aurishta
Postat: Monday, January 5, 2015 5:31 PM

juwy.l wrote:
... eu as incerca sa o responsabilizez, prin asta intelegand sa ii dau o parte de libertate in schimbul unor sarcini de respectat. spre exemplu daca note ei la scoala vor scadea sub 8 atunci nu va mai putea sa se vada cu el in afara scolii, iar daca notele ei vor creste la 10 o data pe saptamana va avea voie sa iasa 3 ore cu el in oras la film sau unde vor ei ( dar la ore rezonabile, asta pentru a evita posibilitatea de a ajunge in localurile unde nu ar trebui sa ajunga), si multe astfel de alte armistitii facute impreuna cu ea.

Si daca in intervalul asta de timp ramane gravida? Poate ca suna ironic, batjocoritor, dar, crede-ma, nu este! Daca te opresti putin sa observi comportamentul fetitelor de gimnaziu, vei constata o adevarata explozie a goanei dupa experiente care au legatura cu sexualitatea! La liceu e si mai si, epoca strangerilor de mana romantice si a florilor puse in banca a apus de mult!
Eu nu m-am lovit de asemenea probleme cu copiii mei...poate ca vreo mamica trecuta pe-aici sa poata sa impartaseasca din experienta ei, insa la noi in familie am adoptat o "politica preventiva " inca de cand erau prunci! Ei stiu ca nu vor avea niciodata permisiunea noastra pentru un prieten sau o prietena pana cand nu va putea fi in vederea casatoriei! Si in domeniul asta ducem o munca permanenta de lamurire cu privire la feluritele aspecte si implicatii ale problemei!Poate ca suna demodat, dar asa facem! Si totul face parte dintr-un sistem mult mai complex de abordare a educatiei lor! De aceea mi-este greu sa dau un sfat, fiindca situatia particulara este prea diferita!

Lilly of the valley
Postat: Monday, January 5, 2015 7:36 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Alina10 wrote:
...Este normal?????Fata mea are 12 ani..

Este anormal la 12 ani. Toata situatia descrisa mai sus. iPhone nu are ce cauta in posesia unei pustoaice de varsta ei. A deraiat putin de pe traseu dar cu cat te vei impune, vei interzice, cu atat mai inversunata va fi. iti va ascunde din ce in ce mai multe lucruri, se va ascunde de tine si mai mult. Abordeaz-o mai prietenos, apropie-te mai mult de ea, gasiti activitati potrivite varstei ei si celei mici.
praslea_cel_voinic
Postat: Tuesday, January 6, 2015 4:23 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2337
Locatia: Far, far away...
Nu stiu de ce dar eu cred ca a scapat fetita cu pricina la internet....ras
t-mihaela
Postat: Tuesday, January 6, 2015 6:04 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
Pai are Facebookul ei NuStiu
aurishta
Postat: Tuesday, January 6, 2015 10:37 AM

Este o problema daca se simte intr-atat de relaxata pe pagina ei incat sa posteze astfel de poze fara teama de consecinte! Ar trebui sa devii mult mai atenta in ceea ce priveste anturajul ei, persoanele cu care isi petrece timpul liber, felul in care o face.... Pentru o relatie este nevoie de timp....cum de il are la dispozitie la varsta ei? Sunt intrebari pe care trebuie sa ti le pui si la care sa gasesti raspunsuri!
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, January 7, 2015 2:37 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2337
Locatia: Far, far away...
M-am exprimat gresit, vroiam sa spun ca am impresia ca fetita cu pricina a postat. Hilar
t-mihaela
Postat: Wednesday, January 7, 2015 3:44 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
Big Laugh Mei,cica e judecator...ras
aurishta
Postat: Wednesday, January 7, 2015 11:26 AM

Probabil crede in teoria conform careia daca ii asiguri copilului tot confortul posibil, el merge pe o curba constant ascendenta de la sine!
dana_h
Postat: Wednesday, January 7, 2015 1:37 PM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
Nu cred ca in stadiul asta interzicerra continuarii relatiei cu acest baiat e o solutie buna,mai ales daca are sentimente mai puternice.poti incepe sa faci cu ea educatie sexuala(da sunt fete gravide la 12 ani si mai bine previ decat sa tratezi),sa-i explici ca altele trebuie sa fie prioritatile ei si atata timp cat e o relatie nevinovata si se rezuma la pupaturi nu cred ca e vre-o problema.si ar trebui pedepsita pt intarzierea de 3 ore.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed