Copii schimbati la nastere...

Options Copii schimbati la nastere...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, June 21, 2013 3:16 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Am vazut ieri la TV o stire care m-a bulversat de-a dreptul.
Doua mamici au plecat acasa fiecare cu copilul celeilalte, pentru ca le-au fost incurcati copiii de catre personalul medical din spital...

Mi se pare absolut inacceptabil asa ceva ! Nici nu vreau sa incerc macar sa ma pun in locul lor, pentru ca suferinta cred ca este imensa. Cred ca nu poti sa te desparti nici de cel pe care l-ai ingrijit si crescut ca si pe copilul tau si nu stiu nici cum ai reactiona fata de copilul tau, pe care nu l-ai vazut si nu l-ai strans la piept atata timp...

Traumele cred ca sunt foarte mari...

Oare plateste cineva pentru asta?

Voi ce parere aveti?
vanina
Postat: Friday, June 21, 2013 4:04 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Am citit si eu acum stirea pale Dar nu inteleg cum de nu si-au dat seama de diferenta. Abia dupa 4 zile de la nastere a observat vecina unei mamici, ca numele de pe bratara copilului e altul NuStiu Ii facuse si poza in prima zi, apoi a primit alt copil si nu a observat nimeni...
In cazul acesta au avut banuieli de la cateva zile de la nastere, si au stat doar o luna asa. Ar fi fost mai ok daca ar fi locuit impreuna (mamele si bebelusii) pana la aflarea rezultatului ADN Cray
Cred ca daca trece mai mult timp e bine nici sa nu mai afli, dupa cativa ani nu mai poti face schimbul inapoi!
roxinthya
Postat: Friday, June 21, 2013 4:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
A mai fost un caz acum cativa ani dar nu mai tin minte in ce tara. Deosebirea a fost ca au observat dupa ani de zile cand dintr-o gluma a prietenilor cum ca odrasla nu-i seamana, tatal s-a hotarat sa faca un ADN copilului. Si a iesit negativ. Dupa ce sotia s-a jurat (sau eu stiu ce o mai fi fost la ei in casa) ca nu l-a inselat pe sot, si-a facut si ea un test si asa si-au dat seama ca nu era copilul lor.
Au facut cercetari si si-au gasit in final copilul, am impresia ca au facut schimb de copii dar ca acestia sa nu sufere, cele 2 cupluri s-au mutat impreuna in acelasi bloc sau la case invecinate.
marivic
Postat: Friday, June 21, 2013 5:20 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13306
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Am vazut si eu stirea de dimineata la TV.Nu le iau partea celor din spital,ba ii condamn si pe aceia......Eu nu inteleg cum poti sta ca mama cateva zile si sa nu te uiti la bratara de identificare.....Nu mai spun ca trebuiesa te uiti la bratara,in momentul externarii.....Oare ele nu si-au schimbat copiii in tot acest timp?Doamne este absurd.....fool fool fool
Si mie vroiau sa mi-l schimbe pe Victor la iesirea din maternitate.....Trebuia sa-i faca BCG-ul si nu mai veneau cu copilul.....Am intrat peste ele in camera in care erau cu copilul,si dobitoacele pregateau alt copil pt vaccinare....Mi-au spsu ca nu am voie acolo,eu am spus ca vreau sa vad daca ii administreaza vaccinul si ca trebuie sa se grabeasca deorece eram asteptati de dr pediatra pt externare.Ele infasurau copilul in scutece,....eu m-am repezit la ele,spunandu-le ca acela nu este copilul meu.....Normal ca-ti dai seama ca nu esti tampita,ce-ai alaptat la san catweva zile in spital,nu?
Ele sustineau ca nu, este copilul meu si atunci l-am dezbracat si le-am spus:,,Vreau sa vad bratara de identificare.....si va demonstrez ca nu este copilul meu....al meu este Ivan Victor si are 3,200si 51 cm.Daca nu-mi dati copilul meu,tip!Cu greu au desfasat acel copil si care s-a dovedit a nu fi al meu....Mi-am luat copilul in brate si am coborat in camera unde trebuia sa mi-l imbrace o alta asistenta.Le-am spus:,,Daca pune cineva mana pe copilul meu,o omor....Stiu sa-mi imbrac nou-nascutul.Am 4 copii,iesi afara......'' si nici una nu a mai carait in fata mea,....altfel chemam televiziunea.....Sotul meu a vrut sa le bata cand i-am spus......Toate acestea mi s-au intamplat si mie....deci nu pot intelege cum doua boambe de ,,mame'' nu-si recunosc copiii?fool fool fool
ingerash
Postat: Friday, June 21, 2013 6:38 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Ciudata situatia.....este traumatizant si pentru parinti si pentru copii.
AdrianaC
Postat: Friday, June 21, 2013 7:37 PM

Mda... eu m0am cam speriat acum...

La Andrei, cand mi l-au adus in salon, nu avea bratara pe mana si m-am speriat.
Am cautat-o si era in patutul in care l-au adus..., cica ii era larga si i-a cazut...

Cred ca as muri sa stiu ca nu e copilul meu si sa ma gandesc unde o fi copilul meu...

As face un test ADN dupa minunea asta de la TV, dar nu stiu ce as face daca mi-ar iesi negativ pale
miriam
Postat: Friday, June 21, 2013 7:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4979
Locatia: bh
Adriana dar seamana atat de bine copii tai ca nu m-as indoi...

Dar eu sigur o sa fiu mai atenta cand nasc dupa stirea asta.
AdrianaC
Postat: Saturday, June 22, 2013 8:22 AM

Uite dovada...

Andrei la nastere (daca o fi fost el... uff , cel putin asa i-au aratat asistentele lui Tzepii cand s-a dus sa il pozeze)

Si Andrei a 2-a zi, cand l-au adus in salon... cu o zgaiba in frunte pe care in prima poza nu o avea, cu niste pete rosii pe care nu le avea (care intre timp i-au trecut) si ... fara bratara la mana... pale

O fi acelasi ?

Ma ingrozeste gandul asta, dar nici nu am curaj sa fac vreun test Cray
marivic
Postat: Saturday, June 22, 2013 8:49 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13306
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Adriana,nu-ti ma face atatea probleme,...Andrei este al vostru 100%.....Seamana atat de bine cu Alice,...ca doua picaturi de apa.....Are trasaturi din familie,are trasaturi de la tine(pe sotul tau nu l-am vazut decat in cateva poze cu foarte mult timp in urma.....)dar seamana cu Alice atat de bine.....Cheek Kiss
Fluturas
Postat: Saturday, June 22, 2013 12:33 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Adriana,andrei e 100% al vostru.seamana atat de bine cu alice si cu voi.eu nu mi_as face griji

In schimb cred ca e groaznic sa primesti vestea ca acel copil care l_ai ingrijit,l_ai crescut,de fapt,nu este al tau.nu vreau nici sa ma gandesc cum as reactiona
kali
Postat: Saturday, June 22, 2013 1:06 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14208
Adriana, chiar nu are rost sa-ti faci scenarii... au dreptate fetele...

Ce as face? Nu stiu. Depinde foarte mult si de situatia financiara a celeilalte familii...
bulibuli
Postat: Saturday, June 22, 2013 2:52 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Adriana, pana si eu imi pot da seama ca Andrei e al vostru hohot ce simpatica esti!! Eu ce sa mai zic ca ne-au dat un blond cu ochi albastri care nu seamana deloc nici cu noi nici cu urlatoarea rosie, mazgalita si umflata pe care ne-au aratat-o in sala la nastere... Ia ma duc fuga sa verific bratarile hohot
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, June 22, 2013 3:31 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2339
Locatia: Far, far away...
Mai fetelor, bratarile ca bratarile ca scrie negru pe alb, dar....nu s-au uitat la copilul lor dupa ce l-au nascut? O singura privire mi-a trebuit pentru amandoi si mi-au ramas intipariti pe viata, si plansul il recunosteam din salon cand i-au luat pentru analize...Trasaturile raman aceleasi, stilul de plans ramane acelasi. Parerea mea....
vanina
Postat: Saturday, June 22, 2013 3:37 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Adriana, Andrei arata la fel in ambele poze, si parca e geaman cu surioara lui, nu aveti nevoie de teste ADN.

bulibuli wrote:
Adriana, pana si eu imi pot da seama ca Andrei e al vostru hohot ce simpatica esti!! Eu ce sa mai zic ca ne-au dat un blond cu ochi albastri care nu seamana deloc nici cu noi nici cu urlatoarea rosie, mazgalita si umflata pe care ne-au aratat-o in sala la nastere... Ia ma duc fuga sa verific bratarile hohot

Si eu am primit la fel un blond cu ochi albastri/verzi, ochii banuiesc ca i-a luat de la strabunici dar parul nu stiu de unde Lol si multa lume mi-a zis ca nu-mi seamana deloc. Hilar

Fluturas wrote:
In schimb cred ca e groaznic sa primesti vestea ca acel copil care l_ai ingrijit,l_ai crescut,de fapt,nu este al tau.nu vreau nici sa ma gandesc cum as reactiona

Mie nu mi se pare groaznic sa cresti un copil care doar biologic nu e al tau. Cred ca daca afli asa ceva, iti dai seama ca sangele nu conteaza si copilul pe care l-ai crescut e al tau, si el te considera pe tine mama lui. E groaznic doar cand te gandesti ca ar exista si cel biologic, si cine stie in ce conditii creste... dar copilul ala nu te-ar recunoaste ca mama oricum.

Am citit despre cateva cazuri (extrem de rare in lume) si majoritatea au ramas in familiile in care au crescut. Doar intr-un caz unul din copii s-a dus la mama biologica si a trait cu celalalt ca frate.
gagaritz
Postat: Sunday, June 23, 2013 10:26 AM

Intrat: 11/8/2009
Postari: 1017
Locatia: tara de cacao !
Adriana esti tare ..sti ca Cipi a zis ca in prima zi a vazut un copil .a doaua parca era mai schimbat ..iar cind am venit acasa nu mai semana deloc cu cel care l/a vazut prima zi ..in fine bratara era la mina mi/a aratat/o cind l/a imbracat .Hilar
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed