COPII CARE II BAT PE CEILALTI

Options COPII CARE II BAT PE CEILALTI
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Friday, September 9, 2011 12:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
bereea wrote:
.Si nici copilul altuia nu l-as atinge vreodata,
Asta este si pozitia mea, insa odata m-am pierdut cu firea.banghead Baietelul de care povesteam mai inainte, de vreo 7-8 ani , a patit-o odata. Luase in mana ceva nepermis, nu mai stiu ce, caci numai pe astea le lua. I-am cerut frumos obiectul respectiv, a refuzat, am insistat, a refuzat iar, obraznic,(desi tatal lui era de fatza), i-am luat acel obiect iar el a venit pe la spate si mi-a tras o palma tare la fund, asa, cu ura. Reactia mea a fost spontana: m-am intors rapid cu un dos de palma!N-a zis nimic, doar a strans din dinti si m-a privit amenintator. I-am cerut scuze prietenului nostru, nu s-a suparat, dar nici bine nu i-a picat. De-atunci am evitat cat mai mult posibil compania lor.
mikaela
Postat: Friday, September 9, 2011 6:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Stiu pe cineva care si-a pierdut cumpatul, a lovit un copil din acelasi motiv expus aici (ca-l batea pe fiu-su') si tipul a intrat in puscarie. Un alt caz, tatal unei fetite cu handicap a oprit autobuzul scolii si i-a atentionat pe copii sa nu-i mai tachineze fetita, dupa ce in prealabil a anuntat conducerea scolii, iar astia nu au luat nici o masura, nu au spus nik in clase. Si tatal s-a ales cu proces penal impotriva lui ca vezi Doamne a pus in pericol siguranta copiilor urcand in autobuz alcool ...parca nici copilul nu poti sa ti-l mai aperi fara sa fii pedepsit intr-un fel sau altul, desi el e victima, iar sistemul/parintii par sa nu ia masuri impotriva batausilor ci impotriva victimelor. grrrrclosedtopic

Pe timpul copilariei mele, erau smecherii de cartier care iti luau si banii de pachetel/autobuz si iti mai tragea si cate una, mai sunt specimene din astea acum?? Nu s-au luat de mine dar am vazut ca isi alegeau victimele tocmai printre copiii care erau pasnici si nu ripostau...
oanamaria
Postat: Friday, September 9, 2011 6:46 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20812
Locatia: Pitesti
Nu cred ca mi-as iesi din fire sa lovesc copilul altuia ,l-as dojeni ,as vorbi cu parintii daca am cu cine si cam atat.sorry
aurishta
Postat: Friday, September 9, 2011 6:48 PM

oanamaria wrote:
Nu cred ca mi-as iesi din fire sa lovesc copilul altuia ,l-as dojeni ,as vorbi cu parintii daca am cu cine si cam atat.sorry

Nici eu nu o fac niciodata, nici macar nu-i admonestez, dar in imprejurarea aceea a fost un gest reflexbanghead
katy33
Postat: Friday, September 9, 2011 7:31 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 8/23/2011
Postari: 101
Locatia: Constanta
Dupa ce am citit postare lu'Kali, ma tot analizez si ma intreb ce frustrari oi fi avand eu cand eram mica si bateam toti copiii de la bloc. In afara de faptul ca ma necajeau ca vorbeam cu accent moldovenesc si-i articulam, altceva nu-mi vine in minte. Cred ca ma supara tare mult faptul ca eram altfel.

Eu nu am avut cu Luana probleme de genul asta, insa Mayuc a "imprumutat" ideea ca reusesti sa te impui si sa fii ascultat daca trosnesti. A fost nevoie de o luna in care sa nu o las sa socializeze cu alti copii si a priceput. Insa o mai atinge pe cine altcineva decat pe Nuna, care nu-si pune mintea cu ea, insa cand vine si-mi spune mai tare are pica pe ea. Fiind totusi o problema mai delicata cu Maya, care trece prin niste schimbari majore, am cerut ajutorul unui psiholog, care m-a ajutat foarte mult sa le inteleg pe ambele.

Iar daca dam peste astfel de copii in parc, din reflex se indeparteaza de ei si nu se joaca impreuna. Am incercat sa atentionez candva un parinte care mi-a spus sa-mi vad de copiii mei si m-am lasat pagubasa, fiecare isi educa cum doreste si cum crede ca e bine sa fie educat un copil.
aurishta
Postat: Friday, September 9, 2011 7:54 PM

Asta este si tactica mea. Daca nu imi place comportamentul cuiva, fie el copil sau adult, ma indepartez sau il indepartez din prezenta mea si a familiei mele. Vorba mamei:"Fiecare are nebunii lui, este prea mult sa-si faca de lucru si cu altii"hohot
Fluturas
Postat: Saturday, September 10, 2011 5:58 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
am citit de la inceput ce s-a scris si acum intervin eu.eu sunt pe partea cealalta.lukas a avut o perioada si uneori si acum cand musca si pisca verisoarele lui(pe fetitele sora-mii),mai mult pe cea mare(aproape 4 ani),care mai statea la noi sa se joace cu karina.i-am dat peste gura,ii explicam cu frumosu,l-am muscat si eu si nimic nu a mers pana cand i-am scos cacaua din lapte.el de mic nu a baut foarte bine laptele si am incercat sa ii dau cu cacao,care indata l-a acceptat si dimineata,primul lucru era "caca".a fost greu cand vedea ca nu ii mai pun,dar l-am fentat.ii puneam miere si ii aratam ca are ceva pe fund la sticla.acum bea laptele gol,dar uneori cere si ii pun un varf de lingurita de cacao sau miere.asta e deja alt subiect.
oricum ce vroiam sa zic,ca la noi cacaua l-a agitat atat de tare.fata era linistita,saraca statea cand lukas o batea si numa plangea,nici nu pleca de acolo,nici nu dadea.i-am zis si ei,cand vezi ca lukas te bate,pleaca de acolo,nu sta.la un moment dat a schimbat tactica si a inceput sa dea si ea si chiar sa il muste pe lukas.pe mine nu ma deranjeaza chestiile astea,dar ma simteam prost cand vedeam ce face lukas
acum se joaca frumos impreuna,se iubesc,se pupa si uneori se mai si bat sau musca
georgyana
Postat: Saturday, September 10, 2011 11:20 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
SA va spun si eu o intamplare :O fetita de 9 ani colega de clasa cu Nikolas e mai certareata si suparacioasa dar si agresiva ...in fine intr-o zi eram la ei la gratar ...vreo 3 familii toti cu copii ..ei se jucau iar noi cu ale noastre ...cand de-odata il aud pe Darius plangand ..m-am dus repede gandinduma ca a cazut ca e normal la varsta lui 1 an si 11 luni dar mare mi-a fost mirarea cand l-am vazut lat pe gresie jos il impinsese intentionat fetita de 9 ani ...am zis ca turbez ...il impinsese deoarece i luase o jucarie si ea sa pus la mintea lui iar mama ei nu a avut nici-o reactie ..spunand doar ca si Nikolas baiatul cel mare a alergat-o pe fata ei ...am ramas muta de uimire cand am auzit-o ....nu am vazut legatura ...si nici nu avea treaba una cu cealalta
una e sa se alerge doi copii iar alta ca un copil de 9 ani sa isi puna mintea cu unul de nici 2 ani alcool banghead De atunci ne vizitam dar fiecare cum cade isi lasa copii casa eu cel putin nu imi mai vreau copii in preajma acelei fete ...mai ales ca apoi la 2 saptamani si-a zgariat groaznic verisoara de 5 anisori uff angry chiar nu-i inteleg pe uni parinti nu zic ca ai mei sau ai vostri ai tuturor sunt cuminti ca ..vorba aia ( copil cuminte si baba frumoasa nu ai sa vezi)hohot dar macar pedepsestel vorbeste-i ca nu este bine ...sunt N rezolvari ...eu pe cel mare il pedepsesc fara calculator fara bani de buzunar sau fara desene animate ...si il potolesc inmediat ...bn ca nu prea e cazul dar cand trebuie aplic pedeapsa si merge ..sau cel mai tragic fara intalnire cu prietenul lui hohot hohot ce masochista sunt ras
lloryy25
Postat: Monday, September 12, 2011 10:27 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/15/2008
Postari: 119
Locatia: galati
Asa-i ,pot trata cu indulgenta agrsivitatea celorlati copii,dar ma scoate din sarite lipsa de reactie a parintilor lor!!!
MihaiStoleru
Postat: Saturday, October 11, 2014 4:18 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/11/2014
Postari: 1
Cum sa faci fata unui copil agresiv si cum sa depasesti aceasta problema

Mi-a placut foarte tare abordarea!
andru.beatrice
Postat: Thursday, January 22, 2015 11:17 AM

Nivel: Membru

Intrat: 1/22/2015
Postari: 3
Eu abia am reusit sa-l conving pe al meu sa nu mai dea in ceilalti... e cel mai mare din clasa si asta l-a facut cumva sa se creada liderul... dar dupa niste discutii, pedepse si cateva palmute e cel mai cuminte si prietenos acum Buddy1
aurishta
Postat: Thursday, January 22, 2015 1:50 PM

ras Dac'ar fi totul asa de simplu....mi-a placut partea cu "palmutele".....ii invatam sa nu-i bata pe altii dandu-le "palmute" sic
AdrianaC
Postat: Thursday, January 22, 2015 3:19 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
E si asta un mod de a invata "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face !" ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed