Controlul periodic - o necesitate?

Options Controlul periodic - o necesitate?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:07 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici

In general toti adultii ar trebui sa mearga la medic pentru un control anual al sanatatii, mai ales ca asigurarea medicala minima prevede includerea costurilor unor analize anuale Când femeile devin active sexual sau au atins vârsta de 18 ani trebuie sa mearga anual la un control ginecologic.
Controalele de rutina previn boala si ajuta la descoperirea si diagnosticarea cancerului de sân si de col uterin atunci când sunt la început si pot fi tratate mai usor, contribuie la diagnosticarea bolilor care se transmit prin contact sexual, si contribuie la prevenirea sterilitatii.

Când ar trebui sa mergi la doctor?
Vizita la medic o data pe an pentru un control de rutina ar trebui sa se produca in mod natural chiar daca nu te simti bolnava . Deasemenea ar trebui vizitata o clinica de planificare familiala atunci când vrei sa amâni urmatoarea sarcina sau atunci când crezi ca ai numarul de copii dorit. Este o idee buna sa mergi cu partenerul tau la o clinica de planificare familiala atunci când sarcina nu apare, desi ti-o doresti, pentru a descoperi care este cauza. De asemenea, trebuie sa mergi la doctor atunci când apare unul dintre urmatoarele semne de alarma în ceea ce priveste sanatatea reproducerii:

* Secretie vaginala modificata (urât mirositoare, galbuie sau verzuie, în cantitate mare).
* Dureri, arsuri, mâncarimi sau rani vaginale.
* Noduli la sân.
* Schimbari importante ale menstruatiei cum ar fi neregularitatea în timp sau sângerarea abundenta.
* Crezi ca ai putea avea o boala cu transmitere sexuala.
* Durere neobisnuita si persistenta în partea de jos a abdomenului.
* Durere când urinezi sau ai contact sexual.
* Oboseala sau slabiciune nejustificata.

Care sunt drepturile tale ca pacienta?

* sa primesti o îngrijire de buna calitate. Daca te preocupa calitatea îngrijirilor medicale pe care le primesti, ai dreptul sa vorbesti cu persoana responsabila de aceste îngrijiri.
* sa fii tratata cu politete, consideratie si respect.
* dreptul la intimitate si confidentialitate. Trebuie sa ai posibilitatea de a vorbi cu medicul între patru ochi si nici o informatie din fisa ta medicala nu trebuie sa fie comunicata unei alte persoane fara acordul tau.
* sa iei propriile decizii privind viata ta sexuala si reproductiva. Medicul trebuie sa te ajute sa iei o decizie în cunostinta de cauza si nu sa ia decizii pentru tine.
* sa primesti informatii complete si actuale. Medicul trebuie sa îti explice testele pe care le vei face, posibilitatile pe care le ai si riscurile pe care le prezinta diferite proceduri si medicamente, astfel încât sa poti lua o decizie buna.
* sa pui intrebari. Medicul trebuie sa se asigure ca ai toate informatiile pe care le doresti si ca ai înteles ceea ce ti-a spus.
* sa fii informata cum îti poti proteja sanatatea între vizite. Când este posibil cere numarul de telefon pentru a suna daca ai întrebari sau probleme.

Care sunt obligatiile tale ca pacienta?

* sa raspunzi cinstit si complet la întrebarile medicului legate de problemele de sanatate pe care le-ai avut, despre ce simti acum si despre obiceiurile tale sexuale. Doctorul are nevoie de aceste informatii pentru a-si da seama care sunt riscurile pentru sanatatea ta, sa îti poata da cel mai bun sfat si sa îti poata trata corect problemele de sanatate.
* sa îti spui dorintele în mod clar. Medicul trebuie sa stie de ce ai venit (control anual, esti bolnava, medicamentele îti fac rau, etc.) si ce doresti sa obtii (informatii, ajutor pentru schimbarea stilului de viata, alegerea unei metode contraceptive).
* Sa pui întrebari si sa-i spui doctorului când nu întelegi ceva.
* Sa urmezi instructiunile medicului. Spune medicului daca nu ai înteles sau daca nu poti urma prescriptiile din anumite motive. Spune medicului daca nu ai urmat instructiunile date la vizitele anterioare.

Pregatirea pentru vizita

Cel mai bun moment pentru vizita la medic este cât mai curând dupa menstruatie. Sânii si ovarele nu sunt sensibile la palpare si nu exista sânge menstrual care sa modifice examenul Papanicolau sau alte analize facute pentru diagnosticarea unor infectii sau anomalii.
Este recomandat sa nu introduci nimic în vagin cu 24 de ore înaintea controlului medical. Aceasta înseamna sa nu faci spalaturi vaginale, sa nu introduci tampoane vaginale si sa nu ai contact sexual. Daca ai întrebari legate de medicamentele care se introduc în vagin si care ti-au fost prescrise de medic e mai bine sa dai telefon medicului si sa întrebi.

Ce intrebari pune medicul

* De ce ai venit acum la doctor?
* Ce boli ai mai avut?
* Ce medicamente iei?
* Ai facut de curând analize? Ce rezultate ai?
* Cum este ciclul menstrual?
* Ai facut avorturi? Daca da, de câte ori si când?
* Ai pierdut vreo sarcina? Daca da, de câte ori si când?
* Ai facut ceva pentru a preveni o sarcina? Ai folosit una din metodele contraceptive (calendar, pilule, prezervativ, etc). Care?
* Ai avut vreo boala cu transmitere sexuala? Daca da, când si care.
mihaela75
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
aici controlul se face o data pe an si med. te suna pana te gaseste.Chiar daca n-ai chef sa te duci ,te duci de rusine ca nu e frumos sa lasi omul sa te sune la nesfarsit.la controalele astea iti face toate testele pamantului te cauta din cap pana-n picioare si pe sub unghii daca ar puteascratch Iesi din cabinet intors pe dos si zapacit de cap.cyclops
Kiki
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:19 PM

Miha, poate e un lucru bun cum se face la voi, chiar daca pana la urma te duci de jena, ca te-a sunat deja de n ori... In tara, inca e impamantenita ideea: mi-e bine, de ce sa ma duc, nu ma doare nimic...
stele_pe_cer
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu personal consider controlul medical absolut necesar lunar pana la 1 an si cam o data la 2 maxim 3 luni peste 1 an.

Noi ultima data am fost la control luna aceasta, fara motiv.Doar de ...controlsic !Am discutat si despre meniul lui Matei, despre starea lui emotionala, despre comportament.Plus ca medicul pediatru i-a analizat comportamentul si, spre mandria mea, nu a avut decat cuvinte de laudasic !

Si, din pacate, cred ca va mai trebui sa facem o vizita medicala maine, ca...cred ca ne ies molarii!Sau...sa nu fie vreun rosu in gat!Desi, cred ca prima ipoteza este cea corectaras !Sau asa mi-as dori eu...
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:23 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Kiki, la noi mai este impamantenita si ideea de a iti gasi o boala acolo ca sa nu pleci sanatos din cabinet. Noi facem ecografe anual, analize la sange la 2 ani si atat. De cate ori mergem la vreunul de specialitate sigur ne da o reteta pompoasa chiar daca suntem sanatosi.
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:24 PM

stele_pe_cer wrote:
Eu personal consider controlul medical absolut necesar lunar pana la 1 an si cam o data la 2 maxim 3 luni peste 1 an.

Noi ultima data am fost la control luna aceasta, fara motiv.Doar de ...controlsic !Am discutat si despre meniul lui Matei, despre starea lui emotionala, despre comportament.Plus ca medicul pediatru i-a analizat comportamentul si, spre mandria mea, nu a avut decat cuvinte de laudasic !

Si, din pacate, cred ca va mai trebui sa facem o vizita medicala maine, ca...cred ca ne ies molarii!Sau...sa nu fie vreun rosu in gat!Desi, cred ca prima ipoteza este cea corectaras !Sau asa mi-as dori eu...

Hei, eu am crezut ca vorbiti de controlul adultiloroare fool
Kiki
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:26 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Kiki, la noi mai este impamantenita si ideea de a iti gasi o boala acolo ca sa nu pleci sanatos din cabinet. Noi facem ecografe anual, analize la sange la 2 ani si atat. De cate ori mergem la vreunul de specialitate sigur ne da o reteta pompoasa chiar daca suntem sanatosi.

Si asta e la fel de adevarat uff
Kiki
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:27 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Pai despre adulti vorbim...In articol scrie ca la vizita medicala sa te programezi dupa menstruatie...ras
stele_pe_cer
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:31 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Eu am scris doar de controlul copilului.Cat despre al meu, personal, ce pot sa spun este ca nu ma incadrez nici in categaoria celor care isi inventeaza bolile, nici in cea a celor care ocolesc medicii.

Imi fac analizele bianual (trebuie sa le fac).Echo+radiologie anual.Solicit atunci cand simt ca am nevoie consult de specialitate.In timp am invatat sa imi cunosc coprul si sa descifrez semnalele pe care el mi le da cand nu este ceva in regula.

Din pacate la capitolul stomatologie stau prost.Nu am mai fost de cativa ani, si am o masea care cam cere sa fie bibilitasic !

Acum, de ex.mi s-a depistat ceva anume si am primit medicatie cu care eu nu sunt de acord.E bun diagnosticul, dar nu accept medicatia respectiva, stiind ca exista o alta alternativa mai sanatoasa.Apreciez diagnosticarea alopata, dar nu si tratamentul lor.
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:34 PM

Kiki wrote:

Pai despre adulti vorbim...In articol scrie ca la vizita medicala sa te programezi dupa menstruatie...ras

hohot hohot Am sa-i spun si lui Liv sa respecte regula astahohot
Kiki
Postat: Thursday, December 21, 2006 8:47 PM

g_nicoleta2000 wrote:

hohot hohot Am sa-i spun si lui Liv sa respecte regula astahohot

hohot hohot hohot hohot
MNiko
Postat: Thursday, December 21, 2006 11:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Imi luasem obiceiul de a merge de cel putin 2 ori pe an la control. Asta pana sa raman gravida. De fiecare data se lasa cu medicamente si pt mine si pt sotul meu si astea fara nici o analiza fara nimic. Lui Mihai ii venea sa urle de cate ori auzea ca ma duc la control ginecologic. Daca te duci cu trimitere de la medicul de familie ca ai tot dreptul la un control gratuit (doar platesti atat la sanatate) ori esti tratat superficial ori primesti medicamente aproape fara control.
mommy
Postat: Thursday, December 21, 2006 11:46 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Kiki wrote:

Care sunt drepturile tale ca pacienta?

* sa primesti o îngrijire de buna calitate. Daca te preocupa calitatea îngrijirilor medicale pe care le primesti, ai dreptul sa vorbesti cu persoana responsabila de aceste îngrijiri.
* sa fii tratata cu politete, consideratie si respect.
* dreptul la intimitate si confidentialitate. Trebuie sa ai posibilitatea de a vorbi cu medicul între patru ochi si nici o informatie din fisa ta medicala nu trebuie sa fie comunicata unei alte persoane fara acordul tau.
* sa iei propriile decizii privind viata ta sexuala si reproductiva. Medicul trebuie sa te ajute sa iei o decizie în cunostinta de cauza si nu sa ia decizii pentru tine.
* sa primesti informatii complete si actuale. Medicul trebuie sa îti explice testele pe care le vei face, posibilitatile pe care le ai si riscurile pe care le prezinta diferite proceduri si medicamente, astfel încât sa poti lua o decizie buna.
* sa pui intrebari. Medicul trebuie sa se asigure ca ai toate informatiile pe care le doresti si ca ai înteles ceea ce ti-a spus.
* sa fii informata cum îti poti proteja sanatatea între vizite. Când este posibil cere numarul de telefon pentru a suna daca ai întrebari sau probleme.

Drepturile astea se respecta doar in sistem privat, fir-ar sa fie!
stele_pe_cer
Postat: Friday, December 22, 2006 3:03 PM

Miru wrote:

Drepturile astea se respecta doar in sistem privat, fir-ar sa fie!

Eu beneficiez de toate drepturile citate de tine mai sus.Mai mult, de 8 martie am vrut sa dau o mica atentie doctoritei si ce credeti ca imi spune?Ca NU primeste, ca au salarii foarte bune si ca daca mai vin o data cu ceva, nu ma mai ia ca si pacienta.Foarte ferm dar si politicos si-a exprimat punctul de vedere.Nu am nevoie sa dau spaga ca sa fie draguti cu tine.Asta e medicul de interne.Cel de familie este o acritura, dar nici ea nu primeste nimic.Si refuza orice "colaboarare (gen medicale aiurea, prelungiri de medicale fara sa fie pe bune)...Si toti sunt niste profesionalisti.Cred ca sunt o norocoasayes !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed